Играјте World of Warcraft Pandaria од Linux со Вино

Јас не сум некој што во моментов игра многу игри. Пред неколку години како и секој тинејџер, секоја игра што минуваше низ рацете скоро ја стопи, денес немам толку време за тоа. Како и да е ... постои особено една игра што секогаш ме фасцинирала, што дури и сега не можам да ја оставам настрана: World of Warcraft

Како да играте World of Warcraft на Linux

Деталот е дека не користам Виндоус, така Како да играте WoW на Linux? ...

Со вино работи совршено

Овде ќе ви покажам докажани (и многу едноставни) чекори со кои треба да се отворите WoW Mist of Pandaria на Linux со вино.

url

1. Прво мора да инсталираме Вино. За ова, секогаш мора да ја користиме најновата верзија.

Оние од нас кои користат ArchLinux мора да ги активираат реплисите на мултилиб со коментирање на следните редови во /etc/pacman.conf:

[multilib] Вклучи = /etc/pacman.d/mirrorlist

Корисници на Ubuntu или Debian, препорачувам да додадете WPA PPA:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa && sudo apt-get update

За да го инсталирате, во Arch е едноставно:

sudo pacman -S wine

Во Убунту или Дебиан, откако ќе го додадеме складиштето за ППА и ќе ги обновиме индексите, тоа ќе биде:

sudo apt-get install wine

2. Сега ќе се отвориме во терминалот Винекфг, графичка апликација што ни овозможува да конфигурираме детали за Виното. Willе го отвориме за да го провериме само тоа во табулаторот Графика го имаме вака:

леле-опции за вино

3. Во Досието Конфигурирај.wtf сместена во папката WTF на WoW како таква, таму ја наведуваме следнава линија:

СЕТ gxApi „OpenGL“

Она што го прави оваа линија е да го специфицира клиентот дека ќе користиме OpenGL, а не DirectX.

Во некои случаи, по игра со часови, клиентот почнува да заостанува. Ако ви се случи тоа, избришете ја оваа линија.

4. Подготвени, подготвени сме да го отвориме клиентот:

леле-1

Играта трае неколку минути за да се отвори. Барем кај мене на два компјутери е така, до 4 минути доцнење со отворање на клиентот.

Крај!

Важно е да се има предвид дека сè што е во вишок боли, дури и WoW

Играњето и забавувањето е во ред, но се додека не се меша многу во нашето секојдневие, на работа, хехе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Равенмен dijo

  Имам WoW Cataclysm што прелетува ВИНО на ArchLinux, дали некој знае како да се надогради на Wow Mists of Pandaria?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Uff… сложена задача. Претходно (како што треба да знаете) беше преку .exe што ја заврши работата, но денес е навистина тежок. Пребришете датотеки, ниту пак добро ја прочитав постапката.
   Моја препорака е едноставно да го преземете пријателот Пандарија, ажурирањето на крајот е вложување време и надеж со голема верба дека ќе работи

 2.   Франциско dijo

  Па, нема како да работи за мене: да, сепак Ката го отвора без никаков проблем.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Каква грешка добивате? Кое дистрибуција и верзија на Вино користите?

 3.   еВеР dijo

  Игрите со снежна бура чудно имаат тенденција да поминат доста добро под вино. Како да му олеснуваат на Linux играњето, но без официјално да го поддржуваат.
  Јас сум илјада со Starcraft, инсталирајќи го официјалниот Battle.net и оттука играта и работи скоро совршено, единственото нешто со малку помалку перформанси.
  Со почит

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Игрите со снежна бура чудно имаат тенденција да одат доста добро под вино

   хехехе и за ова мора да ги отвориме рацете, да погледнеме кон небото и да му се заблагодариме на господинот Blizzard за ова! 😀

 4.   Кира dijo

  Всушност, тоа е „Светот на Warcraft Mists of Pandaria“ или „WoW MoP“, а не „Master of Pandaria“

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   хехе мала грешка. Јас сум навикнат да кажувам „панда“ или „WoW Panda“ rarely ретко го кажувам целото име, па оттука и грешката

   Благодарам, веќе уредувам.

 5.   jpdrumx dijo

  Добро добро. Едно прашање .. Каде можам да кажам Wow за Linux? (Јас сум нов во Линукс, имам само една недела на ова, и ми оди одлично)

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво,
   Истата за Виндоус работи за тебе, односно ја играм истата што ја играв на Виндоус ... сега ја играм на Линукс. Во Linux, побарајте ја папката каде што е инсталирана WoW и отворете ја со Вино (мора да ја имате инсталирано како што е наведено во упатството) извршната личност наречена Wow.exe или WoW.exe

 6.   w4r3d dijo

  Еј, благодарам што ги запомни корисниците Федора, Ред Хет, Чентос, Бла бла бла,

 7.   Иван dijo

  Здраво, гледате, се обидов да го сторам сето тоа и стигнав до 4-от чекор, што се случува е кога ќе го отворам warcraft, внесете ја сметката и изберете го мојот карактер, се вчитува, сè додека не се наполни целосно во крајна линија добиете: ГРЕШКА # 132 и други, Меморијата не може да се прочита и ве молам помогнете ми, не знам како да го направам тоа