ZSWatch, бесплатен дизајн паметен часовник базиран на Zephyr OS

 

ZSWatch

ZSWatch е базиран на Zephyr Project RTOS, па оттука и името ZSWatch – Zephyr Smartwatch.

Неодамна беше објавен иl отворен развој на проектот ZSWatch, кој е развој на паметен часовник базиран на чипот Nordic Semiconductor nRF52833, опремен со микропроцесор ARM Cortex-M4 и компатибилен со Bluetooth 5.1.

Се споменува дека Софтвер и хардвер специфични за паметни часовници се развиени специјално за проектот, бидејќи шематски и PCB дизајн (во kicad формат) се дадени во складиштето и е достапен за преземање, како и модел за печатење на куќиштето и докинг станица на 3D печатач.

Софтверот се базира на отворениот Zephyr RTOS кој поддржува спарување на паметни часовници со паметни телефони базирани на платформата Android.

За контрола се предвидени три копчиња, а за заштита на екранот се користи кристал од сафир. Се развива и втор, подобрен модел, кој се одликува со употреба на пофункционален чип nRF5340 базиран на процесорот ARM Cortex-M33 и присуство на екран на допир.

На дел од софтвер, тој е напишан на јазик C и работи под оперативниот систем во реално време (RTOS) Зефир .развиено за IoT уреди под покровителство на Linux Foundation со влез од Intel, Linaro, NXP Semiconductors/Freescale, Synopsys и Nordic Semiconductor.

Зефирското јадро е дизајнирани да трошат минимални ресурси (од 8 до 512 KB RAM). Само еден глобално споделен виртуелен адресен простор (SASOS) е обезбеден за сите процеси.

Кодот специфичен за апликацијата се комбинира со специфичното јадро на апликацијата да формира монолитен извршна датотека што ќе се вчита и ќе работи на специфичен хардвер. Сите системски ресурси се одредуваат при компајлирањето и само оние карактеристики на кернелот кои се потребни за извршување на апликацијата се вклучени во сликата на системот.

Исто така, вреди да се спомене дека за синхронизацијата со уредите со Android, се споменува дека постои одлична апликација за Android наречена GadgetBridge која се справува со се што е потребно на телефонот, како што се управување со известувања, контрола на музика и многу повеќе.

ZSWatch во моментов тврди дека е еден од поддржаните паметни часовници на Gadgetbridge, следејќи го истиот API што го прави.

На дел од хардверски компоненти кои го сочинуваат Во проектот се споменува следново:

 • Хардверски карактеристики во ZSWatch v1
 • nRF52833 BLE чип (u-blox ANNA-B402 модул).
 • Кружен екран од 1,28″ 240×240 TFT IPS со контролер GC9A01.
 • Акцелерометар за броење чекори итн. (LIS2DS12TR).
 • Употреба на пулсна оксиметрија и пулс (MAX30101EFD).
 • Мотор за вибрации со хаптички контролер за подобра контрола на вибрациите (DRV2603RUNT).
 • 8MB надворешен блиц (MX25R6435FZNIL0).
 • Полнач за батерии и монитор за батерии (картичка MAX1811ESA+, TLV840MAPL3).
 • 3 копчиња за навигација (претходно/следно/влез)
 • Li-Po батерија од 220 mAh.
 • Кристал од сафир за заштита на екранот.

И за делот наглавните карактеристики на софтверот од проектот се издвојуваат следниве:

 • Интеракција со паметен телефон и контрола преку Android апликацијата GadgetBridge.
 • Графички интерфејс што може да ги прикажува часовникот, датумот, полнењето на батеријата, временската прогноза, преземените чекори, бројот на непрочитани известувања и отчукувањата на срцето.
 • Поддршка за скокачки известувања.
 • Проширливо мени со поставки.
 • Интерфејс за избор на апликација. Од програмите се предлага конфигуратор и додаток за контрола на репродукција на музика.
 • Интегрирана функционалност на педометар и монитор на срцевиот ритам.
 • Поддршка за Bluetooth Direction Finding технологија за одредување на насоката на сигналот Bluetooth, што ви овозможува да го користите часовникот како ознака која ја следи која било табла U-blox AoA.

Од делот на идните планови за развој на проектот се споменува дека се планира вклучување на апликација за отчукувањата на срцето, ажурирање на системот за спарување Bluetooth и редизајнирање на графичката обвивка во форма на апликација за замена.

Конечно за оние кои се заинтересирани за развој на проектот, треба да знаат дека ова се дистрибуира под лиценцата на МИТ и можат да консултираат сè за тоа на следнава врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.