Mageia 4: Një distro për tu marrë në konsideratë

Në këtë muaj Prill po flitet shumë për ndryshimin që mund të ndodhë nga shumë përdorues të Windows XP në versionet Linux, pasi mbështetja e tij mbaron, dhe padyshim që do të jetë një derë e hapur e viruseve dhe malware që askush nuk do të heqë qafe pa marrë parasysh sa është i sigurt.

Nga përvoja ime, unë kam qenë duke shijuar distro Magjia që nga fillimi i tij (më parë me Mandriva), dhe më duhet të them se që nga momenti i parë që e provova, ka qenë shumë i qëndrueshëm dhe perfekt për përdoruesin që vjen nga Windows dhe nuk dëshiron shumë ndërlikime.

Magjia Ka një komunitet aktiv dhe ciklet e zhvillimit janë me një kohëzgjatje të pranueshme (18 muaj, megjithëse do të ishte perfekte nëse do ta çonin në një lëshim të qëndrueshëm kodrina), gjë që e bën atë një kandidat serioz për ata që duan të lëvizin nga XP ose 7 në botën e Linux dhe kështu të shmangni piraterinë e panevojshme.

Versioni 4 doli së fundmi dhe më duhet të them se çdo ditë funksionon më mirë, me një konsum të kujtesës të rregulluar të jetë KDE (është desktopi im i paracaktuar), dhe me të gjithë softuerin që mund të ketë nevojë një përdorues normal. Instalimi i tij është shumë i thjeshtë dhe brenda 30 minutash kemi të instaluar sistemin me të gjithë harduerin e njohur (është një nga pikat e forta të tij), dhe me një pamje serioze dhe elegante, e cila mund të konfigurohet në një mijë mënyra që t’i përshtaten syve tanë.

Unë i rekomandoj të gjithëve që të provojnë këtë shpërndarje që është gjithashtu në pozicionet kryesore të Distrowatch. Unë lë disa lidhje që të mund të shihni se si ishte desktopi im Magjia pas disa prekjeve.

Magjia

Magjia

Magjia


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i egër dijo

  Distro shumë e mirë dhe e qëndrueshme, nga kapja duket si një përzierje gnome me plazëm kde ¬_¬ 'Asnjëherë nuk më ka pëlqyer përzierja e bibliotekave qt me gtk.

  Unë preferoj openmandriva është më e azhurnuar dhe më e bukur nga ana vizuale.

  1.    rocholc dijo

   It'sshtë KDE Plasma, gjëja është, nuk më pëlqen shiriti më i ngushtë i detyrave në krye, si dhe një dock në fund për aplikimet e preferuara.

   Arsyeja që nuk është azhurnuar aq shumë është se kërkohet stabilitet mbi versionet më të fundit të softuerit, shihni shembullin më të qartë që vjen me Firefox ESR.

   Përshëndetje!

   1.    rocholc dijo

    Doja të them se më pëlqen shiriti më i ngushtë dhe në krye.

    1.    Eduardo dijo

     Me të vërtetë ka një ajër gnome, por më pëlqen shumë mënyra se si duket. A mund të tregoni më në detaje konfigurimin? Kajro, plazma, etj? Faleminderit shumë!!

     1.    rocholc dijo

      Ky është konfigurimi:

      Tema: Kaledonia / Remix i valës i tejdukshëm.
      Shkurtimi i dritares: aurora elementare
      Ikona: rosa-desktop
      Wallpaper: «Googled»
      Menuja startuese: Nisësi i aplikacioneve (Qml) (me ikonë të personalizuar).
      Shiriti i poshtme i zbritur në Kajro.

      Kam marrë gjithçka nga konfigurimet e KDE, përveç sfondit dhe ikonave. Këtu kam vendosur një tutorial për të personalizuar magjinë 3 që është e vlefshme edhe për versionin 4.

      Kërkoni për "Mageia 3 ose çfarë të bëni pas ..."

      Përshëndetje!

     2.    Eduardo dijo

      Faleminderit për detajet e konfigurimit !! Shkëlqyeshëm !!

 2.   Lajthi dijo

  Po shoferët për ATI? Me mandriva ishte një rrëmujë për ta bërë atë të funksionojë XD, ndoshta unë tashmë e përmirësoj përputhshmërinë (?)

  1.    kik1n dijo

   E shkëlqyeshme, e shkëlqyeshme.
   Mageia, shkon shumë mirë me kartat ati

 3.   juanra20 dijo

  Mageia ... Doja të të provoja por nuk munda, për ty kisha disa ditë netbook të kota pa mundësinë e instalimit të një distro tjetër sepse distros nuk lexoi ndarjen time / home pasi të instalova dhe fitoi nuk punoj fare mirë ... Ende nuk e di se çfarë kam bërë gabim XD

 4.   kik1n dijo

  Unë mendoj se ata duhet t'i japin Mageia 4 një shans të vogël, po shkon shumë mirë, e dua atë.
  Siç thotë @rocholc shpresoj që mageia të bëhet Rolling Release.

 5.   kansterz dijo

  Dua ta provoj, si i instalon kodekët dhe drejtuesit nvidia?

  1.    rocholc dijo

   Mir !!!!

   Kodekët dhe drejtuesit e audios zbulohen automatikisht nga nvidia dhe instalohen nga ato të pronarit.

   Për të riprodhuar audio dhe video unë përdor vetëm vlc, pjesën tjetër të softuerit që uninstaloj nga sistemi dhe kam provuar Amarok dhe është shumë i mirë.

   I inkurajoj të gjithë ta provojnë, e kam të instaluar në një dyshe intel core me 3 GB ram dhe 440 GB Nvidia Gt1 dhe shkon perfekt, dhe gjithashtu e kam në një netbook Asus 1005 PE me 2 GB ram dhe atë punon në mënyrë të përkryer.

   Dhe për ata që më thonë se KDE është e rëndë, unë kam arritur ta instaloj atë në një Pentium IV me 512 MB ram dhe një nvidia të mesjetës dhe funksionon shumë mirë, me një konsum pas fillimit prej 220 MB ram, duke marrë parasysh isshtë e qartë për karakteristikat e pajisjeve dhe konfigurimin që kam bërë në KDE për të, duke hequr efektet vizuale dhe shërbimet që nuk ishin të nevojshme.

   Brohoritje !!!!

 6.   Galluksi dijo

  Epo, unë fillova në botën GNU / Linux me Mandriva 2009 Spring. Kam kujtime të mira nga vetë distro-ja, por jo nga komuniteti përreth (hispanik). Në fakt, unë një herë bëra një pyetje në Drake Blog në lidhje me paaftësinë për të përdorur KDE, pasi ajo filloi me Icewm si parazgjedhje dhe nuk mund ta fuste KDE të punonte. Në fund nuk mora asnjë përgjigje dhe përfundova duke lëvizur në Ubuntu pasi kishte një univers më të madh me probleme të zgjidhura. Nga përvoja unë kam qenë në gjendje të nxjerr që ju mund të keni një program të shkëlqyeshëm, por ju duhet të keni një ndjeshmëri me përdoruesit më pak të avantazhuar. Në Ubuntu dhe në Debian nuk kam parë qëndrimin që pashë në Blog Drake kur fillova. Unë nuk kam rishikuar Mandriva ose derivatet e saj nga ajo kohë. Ndoshta një ditë do ta bëj, por unë preferoj distros, komuniteti i të cilave është më i madh dhe disi më empatik.

  1.    aiolia dijo

   Distro e mirë Unë rekomandoj që vjen në disa aromë xfce, lxde, e18, gnome, kanellë, mate, KDE dhe të tjera ...

 7.   Njeri dijo

  E dua, e instalova në një makinë virtuale dhe më habit sa e plotë është, i ka të gjitha desktopët dhe ato shkojnë normalisht. Unë do ta instaloj në një kompjuter për të parë se si shkon. Faleminderit për rekomandimin që nuk e dija këtë distro.

 8.   memeci dijo

  Shumë interesante

 9.   ivan dijo

  Isshtë një distro e mirë, e kam përdorur për më shumë se 6 muaj dhe duhet të them se nuk kam pasur ndonjë problem të madh që nga instalimi, as me përfaqësuesin. i audios ose videos, madje edhe në shfletimin e faqes në internet, por problemi i vetëm që kisha ishte me Bluetooth pasi nuk funksionoi për mua, e zbuloi atë por nuk krijoi një lidhje, por përndryshe distro ishte shumë e mirë, tani kam ndryshuar në manjaro, unë dua një kodrina, por unë ende rekomandoj këtë distro

 10.   transportues uji dijo

  Unë kam qenë me Linux për rreth dy vjet. Unë së pari instalova Linux Mint (MATE) pranë XP në një netbook. Kur doli Mageia 3 (KDE), unë e instalova atë së bashku me Win 7 në një kompjuter portativ. Unë e kam sjellë atë makinë të azhurnuar me Mageia 4 dhe e kam instaluar në një kompjuter portativ me një Pentium M dhe vetëm 1 GB RAM dhe të dy sistemet funksionojnë shkëlqyeshëm. Si shumë kam provuar më shumë distros dhe desktop, por me përjashtim të Bodhi Linux (për të testuar E17) dhe Mint, unë kurrë nuk kam shkuar përtej DVD Live dhe e kam të qartë se do të qëndroj me Mageia dhe KDE. Kam zbuluar se përveç që nuk më pëlqen se ku shkon Ubuntu, ka diçka në lidhje me distro dhe derivatet e tij që as mua nuk më pëlqen shumë. KDE ka shumë gjëra që unë nuk i përdor (p.sh., Kmail, Konqueror dhe programe të tjera në grup), por e kam të qartë se KDE është më e fuqishme, fleksibile dhe e bukur se desktopët e tjerë - dhe Mageia ka një zgjedhje të gjerë të më të mirëve programet në depo. Pavarësisht nga desktopi që ju pëlqen, unë e kam gjetur komunitetin shumë të gjallë dhe aktiv (megjithëse rrëfehem se si një folës i anglishtes, unë përdor forumet anglisht kur kam nevojë).

 11.   Abigail dijo

  Mageia është një distro e mirë që e provova dhe funksionon shumë mirë, më dhemb që kam një kompjuter pordhë dhe më duhej ta çinstaloja sepse ishte shumë për mua, por kur të ndryshoj kompjuterin me siguri do ta instaloj

  1.    rocholc dijo

   Çfarë ekipi keni? Mageia 4 sjell të gjitha aromat, siç thonë më lart, xcfe, lxde, kanellë, kde, gnome, etj.

   Nëse i lexoni komentet, unë kam arritur ta instaloj në një Pentium IV me shumë pak burime, KDE që supozohet se është më e rënda, e lashë me 230 mg të konsumit pas fillimit. Unë madje nuk dua të mendoj se si mund të lini desktop si xcfe ose lxde.

   Brohoritje !!!!

   1.    Kurbë e korbit dijo

    Unë e kisha atë në një makinë AMD, ishte 145, 2 GB RAM (megjithëse dashi është pak i keq, kjo është arsyeja pse më duket se është një gabim) dhe një disk 160gb.

 12.   joakoej dijo

  E vërteta është që nuk më pëlqente shumë, nuk mund ta instaloja përveçse në një makinë virtuale, më dha probleme gjatë azhurnimit dhe nuk më pëlqente që kishte versione kaq të prapambetura të programeve, për shembull firefox 24 dhe libreoffice 2.1, mendoj se kjo është arsyeja pse unë përdor Ubuntu LTS, megjithëse preferoj shumë Fedora, kjo është një shpërndarje e shkëlqyeshme.
  Nga ana tjetër, unë do t'i hidhja një sy ROSA-s që është motra e Mageia-s

  1.    rocholc dijo

   Nuk e di pse ju ka dhënë kaq shumë probleme, a keni bërë një instalim të pastër nga një DVD live, duke u nisur prej tij së pari? Unë e kam instaluar atë në kompjutera të ndryshëm, si laptopë dhe desktop dhe funksionon në mënyrë perfekte. Nuk është se ka vonuar paketat (Libreoffice shkon për 4.1.5.3 jo 2.1 në Mageia 4), është se ata kërkojnë mbi të gjitha stabilitetin e sistemit, edhe pse megjithëse ju thoni që ka Firefox 24, është versioni ESR domethënë Firefox-i ka zgjeruar mbështetjen dhe shkon për 24.5 që është versioni i fundit.

   Unë kam provuar Openmandriva, dhe megjithëse duket më i rafinuar dhe me versionet e fundit, është më pak i qëndrueshëm, më dha probleme të fikjes në kompjuter, fillon më ngadalë se Mageia ose të paktën kjo është ajo që më duket duke i krahasuar në i njëjti kompjuter dhe me të njëjtin konfigurim dhe sjell shumë paketa që nuk janë të nevojshme dhe duhet të çinstaloj ...

   Mageia më përshtatet si një e shtënë në dy kompjuterët e mi dhe unë kam pasur vetëm një problem konflikti të shëndoshë në njërin prej tyre që u zgjidh këndshëm duke u konsultuar me komunitetin BLOGDRAKE, për këtë arsye unë e rekomandoj atë në çdo kohë dhe kudo që të shkoj ... dhe Lundroj.

   Brohoritje !!!!

   1.    joakoej dijo

    Përshëndetje, është se nuk mund të digjet në usb me sa duket, kështu që nuk mund ta instaloj në një netbook. Ka paketa shumë të vona për pëlqimin tim, Libreoffice është tashmë në versionin 4.2 dhe Firefox tashmë ka lëshuar versionin 29, nuk më intereson mbështetja e zgjeruar.
    OpenMandriva nuk është aq e mirë sa Rosa për mendimin tim, është thjesht një pirun, Rosa ka shumë më shumë paketime dhe është më origjinale. Megjithëse, është e vërtetë që OpenMandriva tashmë ka lëshuar një version më të azhurnuar.
    Në lidhje me mbylljen, e vërteta është se në të gjitha distrosimet unë kam pasur herë pas here një problem me mbylljen, por nëse në Mageia thua se nuk e ke atë problem dhe se gjithçka është në rregull, unë mendoj se punon për ty. Megjithëse, unë nuk do të gjykoja një distro sepse ndihet e lehtë, të gjitha distrot funksionojnë po aq shpejt, mbase disa do të marrin 5 sekonda më shumë për t'u ndezur se të tjerët, por unë nuk mendoj se është shumë e rëndësishme
    Gjithsesi, unë preferoj Fedora ose Ubuntu nga ndonjë prej tyre, thjesht më pëlqente Rosa për shkak të mënyrës se si duket

    1.    rocholc dijo

     Nëse bëni google "Mageia në USB", rezultati i parë është udhëzimi nga Mageia Wiki për ta instaluar atë nga media të ndryshme, usb, cd, dvd, etj.

     Mageia është shumë e lehtë për tu instaluar nga një USB, së pari shkarkoni ISO-në përkatëse, atëherë ka dy mundësi:

     - Nga Windows: me programin Imagewriter, ju regjistroni ISO në një USB dhe kaq.
     - Desde Linux: në tastierë si super përdorues dhe brenda drejtorisë ku është iso, fut komandën e mëposhtme pa thonjëzat "dd if=emri i iso-së së=/dev/unit të caktuar në usb (mund të jetë sdc, sdf) Shembull: I shkarko iso dhe e riemërtoj me emrin "mageia4.iso" dhe e kam te Shkarkimet. Komanda do të ishte:
     - su ose sudo (hyj si superpërdorues nga tastiera).
     - cd / home / user / Shkarkime (unë fut dosjen e shkarkimeve)
     - dd nëse = mageia4.iso e = / dev / sdc (me këtë unë ruaj iso në usb të caktuar si sdc.

     Shpresoj se të ndihmon dhe të inkurajon ta provosh përsëri. E instalova kështu pa probleme në netbook-un tim.

     Përshëndetje!

     1.    joakoej dijo

      Përshëndetje, faleminderit për informacionin, megjithëse nuk mendoj se do ta provoj përsëri, ai ka një softuer shumë të vjetër për shijen time.
      Duhet të jetë në gjendje të instalohet me krijuesin Unetbootin ose Lili usb si të gjitha distros, unë nuk e di pse nuk mund të