OpenMandriva Lx 3 merr një azhurnim të madh përpara versionit të tij të radhës

Hapni Mandriva Lx 3

Ndërsa prisnin mbërritjen e Hapni Mandriva Lx 4, Përdoruesit e OpenMandriva Lx 3 kanë marrë një azhurnim që sjell veçori dhe korrigjime të reja në një numër të madh të paketave.

Ekipi i zhvillimit OpenMandriva njoftoi fundjavën e kaluar se një listë e gjatë e paketave të azhurnuara është në dispozicion për përdoruesit e OpenMandriva Lx 3, përfshirë edhe të sapopaketuarit KDE Plasma 5.12.6 dhe shfletuesi Mozilla Firefox 61.0.1.

"Lajm i mirë për përdoruesit e OpenMandriva Lx 3, ndërsa OpenMandriva Lx 4.0 është në rrugën e duhur, ne ende po kërkojmë përdorues të versionit 3. Zhvilluesit crisb, itchka dhe TPG kanë shtuar paketa të ndryshme të azhurnuara në depot e azhurnimit menjëherë pas provoje”Lexohet brenda reklamë.

OpenMandriva Lx 4 po vjen shumë shpejt me teknologjinë më të fundit në GNU / Linux

Ndërkohë, OpenMandriva po punon për lëshimin e OpenMandriva Lx 4, i cili do të dërgohet me KDE Plasma 5.13 të shoqëruar nga KDE Applications 18.0.3 dhe KDE Frameworks 5.48.0, të gjitha të ndërtuara në Qt 5.11.1.

Nën kapuç OpenMandriva Lx 4 do të përdorë LLVM / Clang 7 dhe GCC 8.1, si dhe Glibc 2.27 dhe Python 3.7. Përveç mjedisit KDE Plasma 51.3, përdoruesit do të jenë në gjendje të instalojnë desktopët LXQt 0.13.0 dhe Lumina 14.0.

OpenMandriva Lx 4 mund të mundësohet nga Linux Kernel 4.17 ose për një tjetër që do të mbërrijë Linux Kernel 4.18 dhe do të përdorë sistemet e menaxhimit të paketave RPM4 dhe DNF. Për më tepër, OpenMandriva Lx 4 premton të jetë lëshimi i parë i sistemit operativ që do të ketë mbështetje për arkitekturat ARM64 dhe ARM V7, që do të thotë se mund të instalohet në Raspberry Pi dhe karta të tjera të ngjashme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.