Udhëzim për instalimin e Gentoo nga çdo CD Live

Vajzë Gentoo

Pershendetje une jam x11tete11x, ky është kontributi im i dytë, dhe kësaj here ju sjell një Tutorial të instalimit Gentoo

Para së gjithash dua të përmend se gjithçka që i duhet një është në Gentoo Wiki, ose në Arch WikiPyetjet e lidhura me instalimin janë në manualin Gentoo. E bëj këtë mësim sepse disa njerëz më kanë kërkuar dhe sepse do të shtoj granitin tim të personalizimit kur instaloj Gentoo.

Dije atë njerëzit që lexojnë vlerësohen shumë në këtë distro. Po, është një distro ku shumica e problemeve mund të zgjidhen duke lexuar wiki dhe duke bërë pak hulumtime (d.m.th., nëse pyet diçka dhe ata përgjigjen "shiko wiki", do të thotë që si përdorues i Gentoo nuk po i bën gjërat siç duhet xD) .Kjo nuk do të thotë që dyshimet nuk marrin përgjigje
"E thjeshtë", por sasia e madhe e dokumentacionit sugjeron që të lexoni për të zgjidhur problemet tuaja.

Tani unë do të diskutoj për atë që ka të bëjë me Gentoo, për atë që bie në sy për këtë dhe çfarë e bën atë të ndryshëm nga distrukturat e tjera të Linux. Ne do të fillojmë nga baza që Gentoo është një distro i bazuar në një kod burim, Çfarë do të thotë kjo? , e cila ndryshe nga distros konvencionale (e parapërgatitur) pëlqen Debian, Ubuntu, Hark, Manjaro, Fedora, SUSE, dhe një etj etj të gjatë; Kur instaloni një paketë, ajo nuk shkarkon të ekzekutueshmen (binare, .deb, .rpm, .pkg.tar.xz, etj.) Dhe e instalon atë, por më tepër shkarkon kodin burimor të saj, e përpilon atë në përputhje me procesorin tonë dhe cilat rregulla i kemi përcaktuar për paketat, dhe me këtë gjeneron ekzekutuesin, të cilin më pas instalon.
Procesori Intel Core i7

Këtu qëndron ndryshimi dhe çfarë e bën unike këtë distro, jo vetëm fakti që përpilon paketat, por gjithashtu që vendos të mbështesë çfarë veçorish do të ketë secila paketë. Pasoja e drejtpërdrejtë e personalizimit dhe përpilimit të paketave është shpejtësia. Pse Le ta ilustrojmë atë me një shembull:

Le të jetë X një distro e parapërgatitur (ato që përmenda më parë), në mënyrë që X distro të instalohet në lloje të ndryshme makinerish, është e nevojshme që paketat e tij të përpilohen me bashkësinë e udhëzimeve të makinës së vjetër. Në këtë mënyrë, nëse duam që ata të ekzekutohen nga një Pentium II e tutje, ne do të përpilojmë të gjitha paketat e tyre me grupin e udhëzimeve Pentium II.

Çfarë pasojash sjell kjo? Çfarë në procesorët më të rinj, supozoni se një i7, paketat nuk do të përfitonin nga i gjithë kapaciteti që ofron ky i fundit, pasi që nëse ato përpilohen me tërësinë e udhëzimeve të dhëna nga i7, ato nuk do të jenë në gjendje të ekzekutohen në procesorë para këtij, sepse këtyre të fundit u mungojnë ato udhëzime më të reja.

Gentoo, duke shkarkuar kodin burimor dhe duke e përpiluar atë për procesorin tuaj, do të përfitojë nga kapaciteti i tij i plotë, sepse nëse e instaloni në një i7, ai do të përdorë udhëzimet e vendosura për të, dhe nëse e instaloni në një Pentium II, ai do të përdorë ato përkatëse.

Nga ana tjetër, ju gjithashtu mund të personalizoni llojin e mbështetjes që dëshironi të kenë paketat. Unë përdor KDE y Qt, kështu që unë nuk jam i interesuar që paketat të kenë mbështetje GNOME y GTK, prandaj unë ju them që t'i përpiloni pa i mbështetur. Në këtë mënyrë, kur krahason të njëjtën paketë në Gentoo dhe në distro X, paketa Gentoo është shumë më e lehtë. Dhe pasi që në distro X paketat janë gjenerike, ato do të kenë mbështetje për gjithçka.

Tani, pasi kam bërë një hyrje, unë ju lë lidhjet për skedarët e mi të konfigurimit që shoqërojnë udhëzuesin brenda PDF për çfarë bëra si ta instaloni Gentoo nga çdo Linux Live CD (Ubuntu, Fedora, SUSE, Kthim prapa, Shllak, ose çfarëdo që të vjen në mendje) ose ndarje në të cilën ata kanë të instaluar një distro Linux.

Lidhje me skedarët e mi të konfigurimit

download

Lidhje me Udhëzuesin PDF

download

Për më të çmendurit për performancën, në të njëjtin udhëzues ju kam lënë disa këshilla për të marrë një performancë deri në 30% më të lartë sesa me një instalim konvencional: O

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kik1n dijo

  Unë dhe Haha filluam të shikonim manualin për të instaluar gentoo.
  Faleminderit për udhëzimin.

 2.   medina07 dijo

  E shkëlqyeshme, faleminderit për udhëzuesin.
  Unë gjithmonë kam thënë se frika e shumë përdoruesve ndaj kësaj shpërqendrimi është e pabazuar ose është një plogështi e madhe.
  Gentoo Linux ishte dashuria ime e parë e madhe, në ato ditë kur kisha një instalues ​​grafik, ato ishin kohëra të mira.
  Duhet të theksohet (pa u përpjekur të minimizoni punën tuaj), se ekziston një udhëzues instalimi për ata që duan të kenë Gentoo Linux në kompjuterin e tyre duke kursyer kohën e përpilimit, kjo nga DVD-ja e drejtpërdrejtë e lëshuar për përvjetorin e shpërndarjes (duke sqaruar se do të instalojë të gjitha mjediset desktop, Gnome, KDE, XFCE, etj.).
  http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Install_LiveDVD_11.2_to_hard_disk_drive

 3.   Bler Paskal dijo

  Kontributi i dytë i dukshëm, nuk mendoni? Më pëlqejnë kontributet me vlerë të lartë teorike si këto. Imagjinoni sikur ta kishit vendosur udhëzuesin në postim hahaha. Shok i shkëlqyer, vazhdo të shkruash. Deri në tutorin tjetër ... Nuk e di, Crux ndoshta?

  1.    x11tete11x dijo

   hahaha faleminderit!, mbase xD hahaha

 4.   prishje dijo

  «(…) Ne do të përpilojmë të gjitha paketat tuaja me grupin e udhëzimeve Pentium II ()»

  Kjo nuk është aspak e vërtetë. Kur përpiloni një paketë mund të vendosni se cili është procesori minimal me të cilin do të funksionojë programi i përpiluar dhe për cilin procesor doni të optimizoni përpilimin. Dhe në çdo rast, zakonisht ekziston një mundësi gjenerike që prodhon kod binar të optimizuar për shumicën e procesorëve. Gjithashtu, ka standarde të shumta që krahasojnë ndryshimin në performancë midis Gentoo dhe të tjerëve, dhe nuk është diçka aq e mrekullueshme sa duket se sugjeroni. Njërin prej tyre mund ta shihni këtu (http://socios.linuca.org/zub/zubmark-20031230.html), megjithëse ka shumë të tjerë dhe natyrisht asnjë nuk mund të merret si e vërtetë absolute, është gjithmonë e nevojshme të studiohet në detaje se çfarë vlerësohet dhe si.

  Shtë e qartë se qëllimi i komentit është vetëm të sqarojë, pasi hyrja juaj nënkupton pyetje që nuk janë plotësisht të sakta. Ndoshta është pasioni juaj (imagjinoj) për Gentoo, më ndodh ndonjëherë kur lartësoj virtytet e Debian, kush e di.

  Sidoqoftë, përshëndetje, dhe për të vazhduar përhapjen e lirisë!

  1.    x11tete11x dijo

   Nëse është e vërtetë, unë bëra shpjegimin duke marrë parasysh që nëse jeni një përdorues "desktop" do të kërkoni të merrni maksimumin nga pajisja juaj, kështu që do të shoqëroni posaçërisht për procesorin tuaj. Unë e kuptoj që ajo që them duket sikur të ishte shumë më e shpejtë, në PDF jap këshilla për të konfiguruar një sistem me performancë të lartë në të cilin aktivizoj një teknologji të quajtur grafit që me fjalë shumë të shkurtra ajo që bën është të optimizoj ciklet e tipit "për" dhe "ndërsa" ka përdorues që përdorin këtë raport deri në 30% performancë shtesë, unë e kam të instaluar me atë flamur përdorimi dhe me -O3 nivelin maksimal të optimizimit, sipas këndvështrimit tim, dhe duke e krahasuar me kubuntu, i cili gjithashtu ishte Për një kohë në këtë makinë, Gentoo, me atë konfigurim, funksionon shumë më shpejt. Sinqerisht nuk e kuptova shumë se si funksionon grafiti, me sa duket ajo që bën është krijimi i disa "fijeve" për ekzekutimin e instancave të for, në këtë mënyrë, për sa i përket renditjes së kohës së ekzekutimit, do të arrinte rendin 1 (pasi do të kishte një fije për të çdo përsëritje e for) në krahasim me rendin n të zakonshëm për, kjo është ajo që unë kuptova xD, e njëjta gjë nëse dikush e ka të qartë me këtë, unë do të doja të më shpjegoni se çfarë bën saktësisht

   1.    x11tete11x dijo

    Agggghhhhhh e urrej që tableti më korrigjon, do të përpilosh *

   2.    MSX dijo

    Epo, nëse e krahasojmë veten me Kubuntu ... xD

    1.    x11tete11x dijo

     Kubuntu nuk është aq i keq, më pëlqen shumë: D, veçanërisht pasi Canonical pushoi së mbështeturi atë dhe komuniteti e mban atë, po ecën shumë mirë. Një ditë u mërzita dhe pikturova veten duke luajtur pak me kubuntu:

     Kubuntu 12.10 32-bit në boot, duke mos prekur asgjë fare
     http://i.imgur.com/sr3kr.jpg
     Kubuntu duke filluar pasi bëra disa modifikime (tërhiq shumë shërbime etj etj etj poshtë nepomuk ndërro menaxherin e dritares vura openbox etj)
     http://i.imgur.com/gAWeM.jpg
     Në këtë kam harruar të vras ​​procesin VMWare, i cili harxhon 50mb, kështu që do të duhet të zbres 50, Kubuntu ndezi 10 orë
     http://i.imgur.com/mL6YQ.jpg
     Dhe të gjitha këto kapje ishin me plazëm të aktivizuar, nëse do të doja ta hiqja atë dhe të vendosja për shembull BE: Shell, unë do të vrisja procesin plazma-desktop
     http://i.imgur.com/evFFZ.jpg

     1.    MSX dijo

      Unë simpatizoj Kubuntu sepse falë sa të këqija ishin 9.04 dhe 9.10, fillova të zbuloj distros që drejtonin mirë KDE dhe kështu e njoha Arch
      Kur fillova të përdorin Arch dhe zbulova bukurinë e inxhinierisë dhe parimeve të tij të themelimit, e dija që ishte në / shtëpi, e ëmbël / në shtëpi.

      Unë ju bëj një pyetje në lidhje me kapjet: a është shiriti i sipërm një panel tradicional KDE? Nëse po, çfarë shkronje përdorni në të dhe cila është madhësia e përafërt e panelit? Ruajtja e ngjyrës është gjëja më e afërt që pashë me MacOS duke përdorur KDE.

      Lidhur me madhësinë e paneleve në KDE, duket e pabesueshme që ata nuk e kanë bashkuar akoma copën e hapur OpenSUSE që automatikisht ju tregon se sa i madh është paneli kur e bëni atë më të madh ose më të vogël, duke ndyrë F / HUMBJE !!! xDD

     2.    x11tete11x dijo

      Msx a ekziston ajo patch? : Ose ju betohem se po e kërkoja kudo, keni një lidhje? Unë do ta bëj një luftë për të parë nëse mund ta bëj atë të funksionojë në Gentoo haha, paneli është burimet e zakonshme, siç do ta shihni tani unë jam nga iPad dhe nuk e bëj Mirë, e njëjta është lartësia xD, font nëse më kujtohet saktë është sans serif, një nga ato që vjen si parazgjedhje, sekreti për të bërë që shkronjat të duken aq mirë është të aktivizoni të gjitha opsionet e zbutjes së shkronjave, vendosni zbutjen "e plotë" dhe luaj me dpi, i kam në 120 dhe arrij atë rezultat

     3.    MSX dijo

      «Zonjë ekziston ajo copë toke? : Apo betohem se e kam kërkuar kudo, a ke ndonjë lidhje? Do ta bëj një luftë për të parë nëse mund ta bëj të funksionojë në Gentoo haha, »
      Nuk mund ta gjej faqen për të tani, kur ta kem në dorë do të ta jap ty.
      Ndërsa ju lë një nga shumë lidhjet ku diskutohet patch-i i lartpërmendur OSE mundësia e ndryshimit të madhësisë së paneleve duke përdorur numra në vend të një ojimetër> :(
      https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=193841

      «Të bësh që shkronjat të duken aq mirë është të aktivizosh të gjitha opsionet e zbutjes së shkronjave, të vendosësh zbutjen" e plotë "dhe të luash me dpi, i kam ato në 120,"

      Hmm, nuk mund të të shpjegoj se çfarë urrej vërtet për antialiasing të shkronjave, në fakt është gjëja e parë që gjithmonë e çaktivizoj dhe pastaj vendos lë të kuptohet në dritë ose mesatare kur e lejon kompozitori (jo rasti me KWIN).

      Kur të kem një kohë do të shoh nëse e lë si tuajat, megjithëse e vërteta është se me disa ndryshime që bëra në panelin tim (24px, disa plazmoidë shtesë, etj.) Unë jam mjaft i qetë pasi që edhe i jetoj aplikacionet duke filluar nga yakuake 😛

  2.    x11tete11x dijo

   Sapo mbarova së lexuari standardet, e përsëris se shkrimi im dëmtohet nga dridhjet e mia të mira me Gentoo, por që Benchmark është shumë i vjetër ._. Gentoo 1.4 (ato janë tashmë në edicionin 12) gjithashtu GCC përparoi shumë dhe çështja e procesorëve multicore, megjithatë përvoja ime është si më poshtë kur e instaloni me -O3 apo edhe -O2 shijen në gojën tuaj që ju lë, është si thotë ai pikë referimi: "Në përgjithësi duket se Gentoo arrin të përfundojë shumicën e detyrave më shpejt krahasuar me Debian dhe binaret e tij të parapërgatitura." Tani kur i vura grafit, personalisht vura re, se perceptohet që me të vërtetë i përfundon gjërat më shpejt. 😀

 5.   Percaff dijo

  Shumë mirë x11tete11x nëse dija për këtë postim isha duke pritur për pak kohë xD. Në këtë moment unë jam duke instaluar X në Gentoo, ju më keni inkurajuar që t'i bëj një provë tjetër në vend të Funtoo, i cili është ai që kam instaluar kohët e fundit. Deri më tani gjithçka po shkon shumë mirë, cilësimet që vendosni në paste më kanë shërbyer mirë. e vetmja dilemë që kam është azhurnimi i plotë i sistemit, kur është më korrekte ta bëj atë. Këtë herë e bëra pas reboot-it të parë ku tashmë kam një ambient pune dhe kështu gcc më azhurnon para se të instaloj më shumë programe. Po filloj të shkarkoj këto lidhje, blog i shkëlqyeshëm ndjehem shumë mirë këtu xD.

  PS: Sapo mbarova përpilimin e serverit xorg pa asnjë gabim, gëzohuni se nuk është aq e komplikuar nëse lexoni me kujdes. Sa i përket Blaire Pascal Crux nuk është një ide e keqe, këto distro janë vendi ku vërtet mësoni. Të fala.

 6.   kik1n dijo

  Na vjen keq, a keni përdorur tashmë freebsd ose një derivat të bsd?
  Po, në krahasim me gentoo, çfarë ndryshimesh ka? ose përparësitë.

  Përshëndetje, unë tashmë e lexova tërë pdf ... kaq e shkëlqyeshme.

  1.    x11tete11x dijo

   I varfër shumë më i lartë se FreeBSD, unë kisha shumë probleme me shoferin, dhe për shembull ftohësi i makinës u çmend, nga ana tjetër kjo më bën pak të vjetëruar, dhe me sa shpejt avancon kerneli Linux, ajo ka gjëra gjithnjë e më interesante , kjo është arsyeja pse unë vendosa për Gentoo

   1.    kik1n dijo

    Po, në fakt unë isha duke studjuar gentoo vs freebsd (për mua i vetmi që e bën atë të shtrenjtë).
    Por gnu / linux e shoh më të përgatitur për pothuajse të gjitha llojet e situatave. Më shumë se gjithçka në pajisjet më moderne.

    Pyetje:
    A keni instaluar edhe gentoo në tabletin tuaj? 😀

    1.    MSX dijo

     «Për mua e vetmja që i bën fytyrën» ROFL !!!

     1.    Atheyus dijo

      Hahahaha, Gentoo në iPad, mbase me openiboot por duhet të përpiloni kodin burimor të tij, sapo të instaloni ubuntu, por gentoo do të ishte shumë argëtuese of

    2.    x11tete11x dijo

     Haha jo jo, ky iPad më ka bërë shumë keq, unë jam një kirurg i jashtëzakonshëm xD, më pëlqen të vë dorën time dhe të bëj gjithçka që mundem, dhe në iPad jam i lidhur me dorë dhe këmbë, sistemi është i mirë, por është thjesht ai, jo asgjë nuk mund të bëhet uu

     1.    MSX dijo

      Che, disa ditë më parë një mik më tregoi Galaxy Note portabël (mendoj se është 7 ″), i cili është një mashtrim dhe gjëja e parë që bëra ishte të shkoja në meny dhe të shihja se çfarë versioni të Android kishte (4.04). Njeriu i dobët bëri një fytyrë WTF !!! dhe ai më pyeti se çfarë kishte luajtur që ai kurrë nuk e pa atë xD

      Unë mendoj se ne supozojmë shumë lehtë, si diçka e natyrshme, gjendjen tonë të shkencës kompjuterike dhe me sa duket nuk është diçka që ka me bollëk në mesin e publikut të gjerë për të cilin nëse diçka nuk është në sy nuk ekziston; brenda këtij konteksti iOS dhe Metro përshtaten në mënyrë të përsosur - ashtu si Android për ne !!!

 7.   MSX dijo

  Hyrje e bukur për Gentoo për njerëzit që nuk e dinë atë.
  Thjesht një detaj: Arch Linux gjithashtu mund të përpilohet absolutisht nga burimet dhe të vazhdojë ta përdorë atë në këtë mënyrë, domethënë si një shpërndarje e bazuar në burim pasi të gjitha paketat e ofruara nga sistemi kanë PKGBUILD përkatëse (të ngjashme me EBUILD) të arritshme në një e thjeshtë përmes ABS, Sistemi i Ndërtimit të Harkut.

  Unë kurrë nuk kam instaluar asgjë në këtë mënyrë dhe nuk e di se sa praktike mund të jetë, por në teori mekanika është e thjeshtë: shkarkoni PKGBUILD të paketës për të përpiluar, modifikoni parametrat me atë që do të përpilojë (ngjashëm me flamujt USE), përpiloni dhe instaloni ose përpiloni dhe përgatitni nëse kjo varet nga një paketë tjetër.

  Sa i përket heqjes së mbështetjes së GNOME nga aplikacionet KDE dhe anasjelltas, nuk jam aq i sigurt se sa i dobishëm mund të jetë pasi shumë aplikacione thelbësore bëhen në të dy kornizat.

  1.    John dijo

   Po, por Archlinux ABS nuk përpilon automatikisht varësitë dhe nuk ka kontroll të lehtë mbi këto të fundit ose flamuj të tjerë të përpilimit. Nëse shtoni një varësi, askush nuk garanton që ajo ekziston në depo, as se versioni i tij është i duhuri. Dhe nëse doni një efekt global, duhet të specifikoni atë varësi për t'u instaluar në të gjitha PKGBUILD. Nuk ka gjithashtu asnjë vlerësim paraprak mbi opsionet e përpilimit të varësive. Një problem tjetër është se opsionet e përmendura shkojnë në PKGBUILD dhe jo në skedarë gjenerikë, gjë që e komplikon procesin e azhurnimit.

   Fuqia e Gentoo qëndron në mundësinë për të zgjedhur, globalisht (për të gjitha paketat), ose specifik (për një ose disa paketa), të cilat opsione përpilimi dhe varësi përdoren për të ndërtuar secilin tarball burimor (variablat global të PERDORIMIT) dhe lokale), në mënyrë që të ruhet një kontroll më i madh i asaj që është instaluar. Portage automatikisht kontrollon që për secilën paketë të planifikuar varësitë janë përpiluar, ose janë planifikuar të përpilohen, me opsionet precize për të kënaqur varësitë e anasjellta. Për më tepër, nëse një ndryshim i vetëm bëhet në një P USRDORIM global, ose lokal, porta është në gjendje të zgjedhë dhe ri-përpilojë gjithçka që është e nevojshme që ato ndryshime të pasqyrohen. Gjithashtu, Portage mund të heqë paketat që nuk janë më të nevojshme: dalin - të pastra.

   Nga ana tjetër, Gentoo ofron mjete për të verifikuar që lidhjet dinamike mbeten të qëndrueshme dhe për të rregulluar ato të prishura, një problem i pashmangshëm nëse azhurnoni sistemin tuaj nga burimet. Në mënyrë të ngjashme, ekziston një mjet (etj-azhurnim) për të mbajtur skedarët e konfigurimit të qëndrueshëm dhe të azhurnuar: Unë mund të bëj një shkrirje automatike ose manuale, të hedh skedarin e ri ose të mbaj të fundit.

   Alsoshtë gjithashtu e vlefshme të thuhet se për secilën paketë Gentoo ju lejon të zgjidhni midis disa versioneve të qëndrueshme, në provë dhe të maskuar fort; dhe falë lojërave elektronike është e mundur të instaloni më shumë se një version njëkohësisht. E gjithë kjo është thelbësore për të ushtruar kontroll të vërtetë të varësisë. Për shembull vetëm në dev-libs / nss i kam të gjitha këto:
   3.12.11-r1, 3.13.2 3.13.3, 3.13.4, 3.13.5, 3.13.5, ~ 1-r3.13.6, 3.14, 3.14.1 dhe XNUMX XNUMX
   Aty ku ata pa ~ janë të qëndrueshëm.

   Grumbullimi i portit të Gentoo është rreth 16000 paketa burimore (me disa versione secila), duke qenë se për shembull stacioni i Debian, i njohur për koleksionin e tij të madh të programeve, ofron rreth 29000 binarë nga 14000 paketa burimore. Dhe nëse paketat nuk janë të mjaftueshme, ka mbivendosje të ndërtuara nga zhvilluesit dhe nga komuniteti, të cilët shtojnë më shumë softuer.

   1.    MSX dijo

    @ x11tete11x, @ Juan
    E provove Funtoo?

    1.    John dijo

     Unë nuk e provova Funtoo. Por është diçka që unë e kam të domosdoshme pasi ofron disa gjëra shumë interesante, të tilla si përdorimi i git në vend të rsync për të sinkronizuar ndërtesat e ndërtimit (të cilat unë i imagjinoj më efikase), një mënyrë alternative (dhe mbase më e shpejtë) për të përpiluar mjetin , dhe disa karakteristika të tjera që mund të jenë të dobishme.
     Nga rruga, vetëm tani e kuptoj që e vendosa Juan-in si Nick (tani e mbaja për qëndrueshmëri), pasi që gjithmonë përdor Ankh ose Rubiño. U hutova me përdoruesin e facebook-ut që duhet të fut në ato faqe që ju kërkojnë llogari në rrjetin social për të bërë komente.

    2.    x11tete11x dijo

     Kam luajtur pak me Funtoo, nuk mund ta mbaroja së instaluari (në atë kohë nuk dija asgjë për Gentoo ose si trajtoheshin SHENJAT E PERDORIMIT) sepse kisha probleme me flamujt e përdorimit pasi Funtoo nuk i ka "profilet" e azhurnuara aq më shumë Më vonë mbarova të zgjedh veteranin Gentoo, tani që e shikoj, ajo që më ndodhi ishte diçka shumë e thjeshtë, ishte çështje shtimi disa gjëra në xD

  2.    x11tete11x dijo

   Isshtë rreth 2 vjet Arch, ABS siç e tregoni se shërben mirë për përpilimin, nga një paketë 1, dhe nëse do të donim, ta bënim si në Gentoo, do të duhet ta bënim me dorë për secilën paketë dhe secilën varësi, nuk ka asnjë pikë krahasimi me Portage , i cili automatizon gjithçka, ekzistonte një program që përpiqej të imitonte portage, i quajtur pacbuilder, por nuk ishte gjithnjë mjaft i duhur, nëse e kuptoj komentin tuaj, megjithatë, ata e përcaktojnë veten si një Distro

   1.    x11tete11x dijo

    * përdorim
    Doja të shtoja: Menaxheri i parazgjedhur i paketës së Arch është pacman, dhe kjo trajtohet mjeshtërisht me binarë. Por o, sqarimi është i vlefshëm

   2.    MSX dijo

    Po, saktësisht, komenti juaj dhe @ Juan janë 100% të sakta

 8.   diazepani dijo

  Një pyetje. A përdorni aplikacione gtk? Nëse po, për çfarë shërben flamuri -gtk?

  1.    x11tete11x dijo

   Nën Percaff e shpjegoj atë në mënyrë të përsosur, ka paketa në të cilat unë aktivizoj gtk, nga ana tjetër programe që përdorin domosdoshmërisht diçka, për shembull gtk, në disa i përpilon ato duke injoruar -gtk, siç është rasti me cilësimet e nvidia , kjo po ose nëse ju duhet gtk për të punuar

 9.   Z. Linux dijo

  Gentoo është një nga shpërndarjet më të respektuara dhe nga shumë më të mirët, por paralelisht ekziston dezinformimi i madh në lidhje me këtë shpërndarje që bën që shumë njerëz të zgjedhin të mos e instalojnë, falë këtyre kontributeve ata e bëjnë Gentoo të afrohet me njerëzit.
  Shqetësimi im i vetëm është që Gentoo ka shumë probleme me shoferët për kartat ATI. do te jete e vertete apo genjeshter?

  1.    kik1n dijo

   Ti kopil, tani më dekurajove të instaloj gentoo.
   Epo kjo gentoo ose freebsd.

  2.    MSX dijo

   AMD është ai që i bën gjërat gabim pasi që pronarët ATi janë të këqij në çdo distro dhe është me të vërtetë e rëndë për t'i bërë ato të punojnë mirë pa u mbaruar X: p

   1.    Manuali i Burimit dijo

    +1, AMD është ai që jep probleme me Linux, dhe të gjitha shpërndarjet në përgjithësi, jo vetëm Gentoo.

    1.    Z. Linux dijo

     Por ata nuk i janë përgjigjur shqetësimit tim, është e vërtetë që AMD nuk ka cilësinë që të gjithë presim, ka shpërndarje që janë vërtet të papajtueshme me AMD siç është Sabayon, të tjerët janë pak më tolerantë, në cilin grup gjendet Gentoo?

     1.    kik1n dijo

      Prisni, unë tashmë e kam shkarkuar iso sabayon dhe unë jam duke shkuar për të provuar atë.
      Unë jam i intriguar nga komenti juaj.

     2.    medina07 dijo

      Një Radeon HD 6870 funksionoi shumë mirë për mua, por për këtë, disa konfigurime duhet të zbatohen në kernel, kështu që duhet më shumë punë për të instaluar drejtuesit falas, si dhe drejtuesit e pronarit për një grafikë AMD sesa një Nvidia.

     3.    kik1n dijo

      @ medina07
      Shkelqyeshem
      Epo me DVD sabayon live unë do të instaloj gentoo me mësuesin x11tete11x dhe kështu unë plotësisht e heq qafe këtë makth të quajtur debian.

      Asnjë fyerje për Debianites. Por për mua është një dhimbje koke dhe nuk integron mirë kde.

 10.   Percaff dijo

  Diazepan flamujt që deklarohen në skedarin make.conf ndikojnë në të gjithë sistemin. x11tete11x vendos flamurin gtk vetëm për disa aplikacione të veçanta dhe jo për të gjithë sistemin. Ju e bëni këtë duke redaktuar skedarin /etc/portage/package.use. Në rast të gabimit, shpresoj që x11tete11x të na heqë nga dyshimi.

  1.    x11tete11x dijo

   përgjigjja juaj është perfekte

  2.    diazepani dijo

   ok

 11.   Mourinho shko tani dijo

  Hyrje e shkëlqyeshme, më pëlqen shumë ky lloj i hyrjes sepse në atë mënyrë njerëzit mund të zbulojnë gentoo, një distro «për burrat macho».

  Të fala.

 12.   burri dijo

  Instalimi "tradicional" i gentoo, tastierë e pastër, mund të trembë disa, pasi është me dorë, duke e lënë kompjuterin të zënë për orë të tëra duke përpiluar. Për të zvogëluar mundësinë e gabimeve (dhe për të qenë në gjendje të bëj gjëra të tjera në kompjuter), gjithmonë për të instaluar unë përdor një pendrive nga SistemRecue CD, e cila tashmë është një gentoo live, e cila lejon instalimin pa probleme në chrooting ose zgjedhjen e pasqyrave ( Ndodh në ubuntu live), duke kopjuar dhe ngjitur komandat nga manuali pa probleme. Duhet të merrni parasysh nëse do të përdorni gentoo në mënyrë grafike, kur përpiloni kernelin sigurohuni që të jetë në përputhje me xorg ... kështu që duhet të lexoni manualin dhe xorg në mënyrë që të mos rikompiloni dy herë. Ju gjithashtu duhet të shkruani xorg.conf me dorë me rezolutat, përndryshe ajo bie. Në çdo rast, nëse ka një gabim fillestar, mund të futeni përsëri nga cd-ja e drejtpërdrejtë dhe të rishikoni gjithçka, nuk duhet të humbni durimin, duke bërë gjithçka përsëri, siç më ndodhi

 13.   x11tete11x dijo

  Njerëz, një pyetje budallaqe, a mund të redaktohet Postimi? sepse disa njerëz po flasin me mua për çështje të ndryshme, të tilla si si ta bëj kartën video Intel të funksionojë (e cila duhet të preket dhe të tjerët sepse të paktën një person me atë që unë vendos atje (që është pothuajse ajo që thotë wiki) ), nuk funksionoi për të), atëherë më vonë do të doja të bëja një përmbledhje duke shtuar të gjitha ato zgjidhje dhe lidhje më specifike për të zgjidhur ato çështje, a mundeni?

  1.    kik1n dijo

   Do të shtoni një pdf tjetër?

   1.    x11tete11x dijo

    Ideja do të ishte të shtoni gjëra në PDF dhe të ngarkoni versionin e ri (ideja ime personale është të azhurnoj këtë udhëzues me të gjitha këshillat dhe zgjidhjet për situata të tilla si karta video, etj (unë mund të flas vetëm për nvidia dhe për KDE, të cilat janë gjërat që përdor ...) kështu që nëse më thoni se çfarë tabele keni dhe si e keni zgjidhur atë, unë do të doja ta shtoja (si e zgjidhët nëse keni ndonjë problem)

    1.    kik1n dijo

     okkk
     Tani instaloj gentoo, përdor ati radeon 6450, do t'ju tregoj si shkoi.
     Unë gjithashtu përdor rrjetin wifi si me tel.

  2.    Manuali i Burimit dijo

   Po mundeni, kur ta keni ngarkuar, më kontaktoni mua ose njërin nga administratorët dhe ne do ta shtojmë në postim. 🙂

   1.    x11tete11x dijo

    E përsosur! Faleminderit

    1.    kik1n dijo

     Pershendetje
     Epo, gjeta shumë të meta me këtë sistem instalimi
     Provo sabayon 64 bit drejtpërdrejt.
     Unë dërgoj një gabim gjatë përpilimit, sepse u përpoqa të instaloj kernelin në 32 bit dhe ta shkarkoj fazën në 32.
     Kur përdor locale-gen dërgoj një gabim të es.ES-UTF-8 kur përdor es.MX-UTF-8.
     Por hej, unë do ta instaloj nesër nga CD zyrtare gentoo.

     Tani që unë shoh, sabayon instalon 50 GB. Uau.

     1.    x11tete11x dijo

      do të duhej të merreshit me një CD të drejtpërdrejtë të së njëjtës arkitekturë dhe gjëja locale-gen duket si një gabim sintaksë për shkak të mënyrës sesi e keni shkruar atje,
      do të duhet të bësh:
      nano / etj / lokal.gen

      en_MX.UTF-8 UTF-8

      kurseni, dhe pastaj bëni locale-gen

     2.    x11tete11x dijo

      në rast se kishte ndonjë dyshim xD:
      http://www.miralaonline.net/images/tDxUA.png

 14.   kik1n dijo

  Pyetje
  Pasi të keni parë në KDE partitionmanager dhe instalimi Sabayon është 51 grupe dhe në gparted është 21 GB.
  Pse eshte kjo?

 15.   x11tete11x dijo

  KUJDES: Ata që do të instalojnë KDE 4.9.5 pjesën e mësimit që bën:
  «Dalin wget && wget http://git.overlays.gentoo.org/gitweb/?
  p = projekt / kde.git; a = blob_plain; f = Dokumentim / paketë. fjalë kyçe / kde-4.9. fjalë kyçe »

  wget nuk e shkarkon skedarin siç duhet, kështu që duhet të fusni lidhjen manualisht dhe të kopjoni të gjithë përmbajtjen e saj në një skedar fjalë kyçe KDE-4.9.5., brenda /etc/portage/package.keywords/

  Më vonë kur të ngarkoj rishikimin e ri të këtij PDF do t'i korrigjoj këto çështje, gjithashtu do të shtoj një «ChangeLog» në mënyrë që të dini se unë ndryshoj nga një version i tutorialit në tjetrin another

 16.   makina_96 dijo

  Ky udhëzues është perfekt për mua, unë planifikoj ta instaloj Gentoo nesër me ISO-në e re të Fedora: B

  1.    MSX dijo

   F18 tashmë po del O_o ??? A e shihni udhërrëfyesin për këtë version? Në disa pika F18 do të jetë revolucionare.
   Duke shkuar poshte!

 17.   Statik dijo

  Përshëndetje, çdo hap i tutorialit është akoma i vlefshëm ose a ka ndonjë rekomandim shtesë që duhet të marr parasysh, unë jam gati për të instaluar Gentoo dhe është hera ime e parë me këtë distro, shpresoj ta marr

  Përshëndetje dhe tuto të shkëlqyeshme

  1.    x11tete11x dijo

   E vërteta është që unë nuk e kam ndjekur atë përsëri në letër, manuali Gentoo do t'ju çojë në rrugën e duhur, unë ndoqa këtë tutorial derisa të bëni chroot dhe të jeni brenda sistemit tuaj, atëherë merrni make.conf tim si shembull, jo mbingarkoni markën me shumë gjëra në ndryshoren USE, dhe unë ndoqa manualin zyrtar të Gentoo