6 karriera me burim të hapur mund të zhvilloheni

Me kalimin e viteve ju mund të shihni se si burimi i hapur po piqet dhe është kthyer nga një lëvizje në një karrierë të mundshme. Sot, softueri me burim të hapur gjendet pothuajse në të gjitha fushat e teknologjisë dhe kjo ka lejuar karriera të ndryshme - jo vetëm zhvillues - të bashkëpunojnë në zhvillimin e projekteve të këtij lloji.

përshkruesProg

Profesionalisht, ka një numër karrierash në të cilat mund të përfshiheni me burim të hapur. Këto janë më të njohurat dhe ato në zhvillim:

 1. Menaxher Komuniteti

Ai filloi shpejt me projekte që kishin filluar të rriteshin. Këta menaxherë të komunitetit zakonisht janë pjesë e projektit dhe e njohin atë shumë mirë. Ata e kuptojnë kulturën me burim të hapur, kanë aftësi të menaxhimit të projektit dhe mund të menaxhojnë një ekip. Ata madje organizojnë kurse trajnimi, konferenca, seanca planifikimi, etj. Dhe ata zakonisht ndërhyjnë dhe trajtojnë gjithçka që është e nevojshme që projekti të jetë i suksesshëm.

Për të mësuar më shumë rreth Menaxherëve të Komunitetit rekomandohet të lexoni "Arti i Komunitetit" nga Jono Bacon ose "Kompanitë dhe Komunitetet" nga Dawn Foster.

Community

 1. dokumentim

Kjo është një nga zonat më kritike me burim të hapur për zhvilluesit e rinj dhe aktualë. Dokumentacioni është një vend i shkëlqyeshëm që dikush i ri të përfshihet dhe është një vend i shkëlqyeshëm për të mësuar rreth një projekti. Kjo do ta lejojë vullnetarin të shkruajë për një pjesë të vogël të kodit, të thithë këtë kulturë dhe të rritet prej andej.

 1. juridik

Rolet ligjore kanë evoluar shpejt në licenca me burim të hapur që futin nuanca në praktikën e ligjit të licencave. Brenda një kompanie, avokatët duhet të japin udhëzime për përdorimin e burimit të hapur, pajtueshmërinë, kontributet dhe politikëbërjen. Ky person është zakonisht një avokat tradicional i cili mësoi në lidhje me përdorimin e burimit të hapur në kompani dhe u rrit mbi këtë temë.

Ekipet ligjore të komunitetit mund të gjenden në Software Freedom Conservancy ose Free Software Foundation, të cilët ndihmojnë projektet dhe zhvilluesit me pyetje të tilla si pajtueshmëria e licencës. Avokatët e praktikës private shpesh këshillohen me fillestarë, kompani të mëdha dhe projekte për çështje me burim të hapur. Ju mund të mësoni më shumë mbi këtë temë në libra si "Një Udhëzues Praktik për Hapjen e Licencave të Kodit" nga Heather Meeker.

 1. Marketing

Komercializimi i burimit të hapur është një rol shumë i rëndësishëm dhe vjen në shumë forma. Marketingu i një kompanie që shet një produkt të bazuar në burim të hapur është një mënyrë, pasi është e nevojshme të artikulohet pse produktet e bazuara në burim të hapur janë inovative dhe si rreziqet mund të zbuten.

Projektet me burim të hapur shpesh kanë nevojë për komercializim, por ata tentojnë ta refuzojnë atë. Promovimi mund t'ju ndihmojë të merrni fonde, të rekrutoni më shumë kontribues dhe të lidheni me më shumë përdorues.

Më në fund, lëvizja me burim të hapur duhet të reklamojë dhe tregtojë fitoret dhe sukseset e saj. Kjo është arsyeja pse janë krijuar fondacione të tilla si Linux Foundation dhe OpenStack Foundation që kontribuojnë në këtë drejtim dhe ne të gjithë mund të kontribuojmë gjithashtu.

projektues-programues-ueb

 1. Edukimi dhe gazetaria

Sot, ka ende nevojë për të edukuar se si funksionon burimi i hapur, si të marrin pjesë në të dhe rreziqet që lidhen me to. Edukimi është një rol për ata që janë të apasionuar në këtë fushë dhe janë komunikues të mirë.

Një formë tjetër është gazetaria teknologjike, ku të njëjtat komunitete kontribuojnë për veten e tyre. Ka disa gazetarë si Deb Nicholson dhe Rikki Endsley, të cilët shkëlqejnë në çështje dhe ngjarje me burim të hapur; dhe ato tradicionale si Steven J. Vaughn-Nichols dhe Swapnil Bhartiya, të cilët janë bërë pjesë e komunitetit dhe ndihmojnë në ngritjen e vetëdijes për burimin e hapur dhe besueshmërinë e tij.

 1. Drejtuesi i Zyrës me Burim të Hapur

Kjo është bërë një nga funksionet e reja dhe në zhvillim: drejtimi i zyrës me burim të hapur të një kompanie. Dhe ata kanë emra të ndryshëm në secilën kompani siç janë programet me burim të hapur, strategjia me burim të hapur, ndër të tjera. Kushdo që është në këtë pozitë ka rolin e koordinimit të të gjitha aspekteve të burimit të hapur në një kompani dhe janë kontaktet kryesore për organizatat në këtë fushë dhe fondacionet e tyre.

Për secilën kompani, fokusi do të varet nga arsyet e biznesit. Një kompani mund të dëshirojë të përdorë metodologjinë e zhvillimit të burimit të hapur për të prishur kapanonet, të tjerët të përqendrohen në përmbushjen e detyrës dhe madje të drejtojnë vetëdijen për punën e burimit të hapur të kompanisë.

Ky person duhet të ndihet rehat duke ndryshuar shpejtësinë dhe lëvizjen e çështjeve ligjore, dhe një ditë tjetër në mjetet inxhinierike. Duhet gjithashtu të jetë dikush i gatshëm të jetë një agjent ndryshimesh dhe që mund të inkurajojë kompanitë tradicionale të kërkojnë të hapin inovacionin. Disa shembuj janë Chris DiBona në Google, Ibrahim Haddad në Samsung, Imad Sousou në Intel dhe Guy Martin në Autodesk.

621A5B74-C85F-67DF-1438E6633AE48A7C

Këto janë vetëm disa. Komuniteti me burim të hapur ka role të tjera si përkthimi, testimi dhe planifikimi i ngjarjeve, dhe ne ju ftojmë të studioni edhe ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jathan dijo

  Artikulli juaj është shumë interesant. Nuk kisha menduar për disa nga këto mundësi karriere me Softuerin e Lirë. Një gjë e mirë do të ishte të gjesh lehtësisht kompani që vlerësojnë ose janë duke kërkuar punë në lidhje me to. Në Meksikë nuk kam parë diçka të tillë tani për tani dhe do të ishte shumë e dëshirueshme të punoja në një vend me ato virtyte përtej administrimit të sistemeve me GNU / Linux, gjë që unë gjej më shumë për ofertat e punës.

  1.    Jezusi Perales dijo

   Nëse këtu në Meksikë ata interesohen vetëm nëse është falas ose funksionon xD

 2.   Luis Contreras dijo

  Dhe secili prej tyre ka mjaft për ta mprehur atë dhe kështu të konsolidojë softuerin e lirë.