Connectbot: Hyni në kompjuterin tonë përmes SSH nga Android

Ditët e fundit kam pasur qasje në një celular me sistemin operativ të famshëm android 2.2 dhe fillova të luaj me të për pak kohë.

Në artikullin në fjalë ne do të lidhemi duke përdorur protokollin SSH përmes lidhjes WIFI nga celulari android me nikoqirin Debian. Për këtë detyrë do të përdorim aplikacionin connectbot.

Teoria

Funksioni i SSH (Sekure SHell) është të lidheni sigurt me kompjuterët e largët. Përdorni portën e paracaktuar TCP22 për të vendosur komunikimin ndërmjet nyjeve.

Një masë e mirë sigurie do të ishte modifikojeni atë.

SSH ka lindur nga nevoja për të përmirësuar lidhjet midis terminaleve që deri vonë kryhej nga Telnet. Ky protokoll i rrjetit ka disavantazhin që informacioni udhëton në tekst të thjeshtë, gjë që e bën të lehtë për të gjetur emrin tonë të përdoruesit dhe fjalëkalimin, ngjashëm me atë që ndodh me login y ftp.

Pra, për të vendosur komunikimin do të kemi në njërën anë Klienti i SSH aka connectbot dhe Server SSH, në këtë rast ekipi im me Testimi i Debian duke përdorur daemonin që ofron openSSH: SSHD.

Instalimi i klientit

connectbot është një klient i thjeshtë dhe i fuqishëm SSH / Telnet Burim i hapur që mund të gjendet si një aplikacion i shkarkueshëm në celularin ose tabletën tonë përmes Google Luaj. Nëse kemi instaluar Skaneri i Barcode ne thjesht skanojmë sa vijon Kodi QR për të vazhduar për të shkarkuar:

3..2..1 "uiski"

 

 Përdorimi i Connectbot

Ndërfaqja është e thjeshtë, në pjesën e poshtme zgjedhim protokollin e lidhjes dhe në të djathtë të tij kemi hyrjen për të futur adresën e pajisjes së largët me formatin përdoruesi @ IP_or_host_name. shembull:

croto@192.168.0.144 ó croto@debian

Në rast të modifikimit të portit TCP në server nga 456 Si shembull, shtojmë «:" dhe  Numri i portit si vijon:

croto@192.168.0.144:456

Përveç SSH y Telnet, ne mund të eksplorojmë brenda skedarët e pajisjes android zgjedhja e opsionit LOKAL

connectbot po ruan një listë të lidhjeve që kemi krijuar me servera të ndryshëm.

Detaj i lidhjeve të shumta të bëra.

SQARIMI N ° 1:
Kjo app NO do të na tregojë ndonjë në ekran GUI ose ndërfaqe grafike. Ne do të shohim vetëm terminalin qysh atëherë lidhebot pasi një klient nuk instalon x11 (X.org).

 

Krijuar lidhjen me serverin, ne mund t'i japim hapësirë ​​imagjinatës sonë. Me një njohuri të mirë të komandave, ne me siguri do të përfitojmë nga ky aplikacion. Nëse nuk jeni mirë me madhësinë e shkronjave, me tastet e volumit + / - ne modifikojmë madhësinë e saj.

SQARIMI N ° 2:
Shumica e celularëve kanë tastierë virtuale une tastierë fizike, por asnjë nuk ka çelësat thelbësorë për një përvojë miqësore me përdoruesin, si çelësi KONTROLLOJNE. Personalisht, unë ju rekomandoj që të shkarkoni aplikacionin Tastiera e Hakerit Imiton një tastierë të plotë dhe nuk ndërlikohet. Mos harroni të shkarkoni fjalorin në Spanjisht.

Video me karakteristikat themelore të connectbot (Anglisht):

Konfigurimi i hostit GNU / Linux

Në sistemin tonë duhet të sigurohemi që kemi të instaluar një server SSH. Opsioni më interesant në softuerin e lirë është Hapet, i cili është një grup mjetesh për tu lidhur në mënyrë të sigurt duke përdorur protokollin SSH. Brenda aplikacioneve që përbëjnë këtë suitë, SSHD është shërbimi i ngarkuar për marrjen e kërkesave për lidhje nga klientët SSH. Për ta instaluar:

sudo aptitude install openssh-server

Shpresoj që ky postim të jetë i dobishëm për ju dhe të komentoni përvojat tuaja.

Përshëndetje!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kassiusk1 dijo

  Thjesht e provova dhe perfekte. Një kontribut i madh.

 2.   kroto dijo

  Faleminderit kassiusk1, jam i lumtur që ju shërbej. Gëzuar!

 3.   Lodhës dijo

  Unë gjithashtu e provova dhe funksionon në mënyrë të përsosur faleminderit

 4.   Sandman86 dijo

  Shumë mirë, e kam përdorur për ca kohë dhe është shumë i dobishëm.

 5.   Bayron ortiz dijo

  Perfekt !!! Tani për tani do ta provoj. Faleminderit.

 6.   MSX dijo

  Ka gjithashtu klientë të SSH për Chromium dhe Firefox.

 7.   Claudio dijo

  Nuk mund ta konfiguroj, një ndihmë e shkëlqyer ?? "Lidhja refuzoi" më hedh kur vendos përdoruesin @ IP (vendos përdoruesin tim jo "përdorues" si IP xD)

  1.    cr0t0 dijo

   A identifikoheni si përdoruesi juaj ose me llogarinë rrënjë? A jeni duke u lidhur me WIFI ose një lidhje tjetër? Porta e paracaktuar është 22 apo e modifikuat atë? A mund të futeni në makinerinë tuaj me një ekip tjetër?

 8.   xxmlud dijo

  Një aplikacion mjaft i dobishëm, lini diçka për të shkarkuar në PC tuaj dhe fikeni nga celulari juaj! Prettyshtë shumë mirë! 😉

  1.    MSX dijo

   Telefonat inteligjentë janë kompjuterë.

 9.   Manuel dijo

  Unë kam një problem. Unë e kam instaluar atë në një tabletë që nuk ka një buton të volumit. Si mund ta ndryshoj madhësinë e shkronjave?

 10.   Gerardo dijo

  Përshëndetje, dhe mund të përdorni opsionin -CAX dhe një xServer. Apo ka ndonjë alternativë? në këtë mënyrë mund të përdorim direkt çdo aplikacion të serverit nga android.

  faleminderit paraprakisht përshëndetje

 11.   ekizplayer dijo

  Faleminderit për tutorialin .. Do të më ndihmojë shumë !!!

 12.   Luani dijo

  Përshëndetje, përshëndetje, u përpoqa të bëja gjithçka hap pas hapi, por kurrë nuk arrita të lidhja androidin tim me kompjuterin, sa herë që më kërkoi një fjalëkalim lidhja dështoi. Supozova se ky fjalëkalim ishte ai i përdoruesit në kompjuterin tim, por nuk munda. Unë kam PC-në të lidhur me kabëll në një router që ka gjithashtu WIFI (dorëzohet me shpejtësi) dhe telefoni im celular lidhet me WIFI. Në kërkim të informacionit modifikova më shumë gjëra, hapa portet në router, u përpoqa të lidhem edhe përmes portit 22 dhe asgjë. Unë përdor Mint 17, uninstalova ssh-agent për të lënë vetëm openssh.
  Ndonje ide? Unë me të vërtetë nuk e di se çfarë tjetër për të prekur atë, unë madje uninstalled openssh-server, klienti, sftp dhe e vendos përsëri në përdorimin e apt-get spastrim. Puffffffffff jam e lodhur, nëse më jepni pak dorë do ta vlerësoj shumë.

  PS: pse më ndodhin të gjitha gjërat e çuditshme? 😛

 13.   John dijo

  Faleminderit për ndarjen e këtij postimi

 14.   Alexander dijo

  Të mirë.
  Unë e përdor atë për të hyrë në një mjedër nga një telefon celular android

bool (e vërtetë)