Microsoft thotë se Windows-i me burim të hapur është i mundur

Të mendosh për azhurnime falas për versionin e ri të Windows - natyrisht për përdoruesit e kopjeve ligjore dhe të regjistruara - ishte praktikisht e pamundur deri vonë. Vështirë të besohet akoma është kjo një kompani si Microsoft, e cila jeton kryesisht në softuerin e saj, po konsideron të lëshojë një version me burim të hapur të Windows.

windows-microsoft-open-source-.net_

Falë udhëheqjes së Satya Nadella në këtë kompani gjatë muajve të fundit, ata po e lejojnë atë kompania rinovon dhe përshtatet me kohën në të cilën gjendemi. Mark Russinovich, një nga inxhinierët kryesorë të tij dhe i cili ka marrë pjesë në procesin e zhvillimit të softuerit, komenton mbi mundësinë e një Windows me burim të hapur: "Sigurisht që është e mundur. Isshtë një Microsoft i ri ”.

Gjatë një konference të ChefConf, nga qindra përdorues që morën pjesë, vetëm njëri deklaroi se ai përdorte sistemin operativ Windows çdo ditë. Pjesa tjetër e njerëzve të pranishëm përdorën një alternativë tjetër si Linux. Për shumë vite, Microsoft është etiketuar si një armik i burimit të hapur dhe tani ata po punojnë shumë për t'i dhënë fund këtij reputacioni dhe imazhi. Russinovich shpjegoi se një nga pengesat më të mëdha që ata kanë, kur lëvizin në Open Source, është se ata duan që sistemi të jetë i lehtë për tu vendosur nga programuesit.

Mark Russinovich. Foto: Josh Valcarcel / WIRED

Mark Russinovich. Foto: Josh Valcarcel / WIRED

Aktualisht, Microsoft ka bërë disa aplikacione me burim të hapur, pasi ofron përparësi të mëdha. Windows ka të ngjarë të zgjasë shumë, por ata thonë se biseda tashmë po zhvillohen për këtë temë.

Timeshtë koha të përgatitemi për ndryshimet që do të vijnë, madje edhe me Microsoft. A do të jemi të përgatitur?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   çaparal dijo

  Për mua kjo nuk është asgjë më shumë se një strategji e re biznesi. A po planifikoni të lëshoni një OS të paguar dhe një falas? Duke supozuar që OS ishte falas, çfarë do të bënim për të instaluar një Office, i cili kushton shumë, ose ndonjë softuer tjetër? Unë nuk besoj në asgjë nga një kompani qasja tregtare e së cilës është ajo e monopolit dhe ajo e shitjes së artikujve të saj me çmimin e arit. Në një mënyrë apo në një tjetër e vetmja gjë që i motivon ata është kapja e dollarit.

  1.    José Miguel dijo

   Në lidhje me instalimin e Office ose ndonjë softueri të paguar, e zakonshme, "duke e hakuar" atë. Sa i përket synimeve, ato janë të qarta, shmangin me çdo kusht zgjerimin e GNU / Linux.
   Përshëndetje.

  2.    Roberto dijo

   Vetëm një gjë, falas nuk do të thotë domosdoshmërisht falas.

  3.    Pallati Isaac dijo

   "A po planifikoni të lëshoni një OS të paguar dhe një falas?"

   Falas nuk do të thotë falas ...

  4.    mantisfistjabn dijo

   Gabimi i madh i shumë njerëzve në komunitet është të besojnë se Falas = Falas, kur nuk është kështu. Nëse jo, pyesni Red Hat dhe Novell për të ardhurat që kanë me RHEL dhe Suse Enterprise.

  5.    Jose Luis dijo

   Ju nuk keni nevojë të instaloni një Office, thjesht duhet të migroni në softuer të lirë. Libre Office e arrin atë, është falas, falas dhe gjithashtu në përputhje të përsosur me gjithçka që është Office. Unë nuk i besoj MS kur bëhet fjalë për Softuerin e Lirë, por duhet thënë se Microsoft, falë spyware-it të saj të ngulitur në Windows 7, 8 dhe më rëndë në win 10, ka marrë me frikë lajmin për një numër alarmant të programeve falas duke funksionuar në sistemet e tyre operative. Kryesorja dhe më shqetësuese është Firefox, e cila është emblema e Softuerit të Lirë ndër-platformor. Kështu, Blender për vizatime 3D, Mixx për Dj mixes dhe VLC, një lojtar i pakrahasueshëm video midis dhjetra programeve të tjerë falas, pushtojnë PC të Windows, duke krijuar shqetësim te njerëzit e Redmond që shohin të rrezikuar konceptin e tyre të biznesit dhe mënyrën e tyre të fitimit. para në një mënyrë të madhe.

 2.   rodrigo dijo

  Unë mendoj se ata prej nesh që përdorin Linux nuk janë të interesuar ose janë të interesuar të përdorin softuer falas që vjen nga Microsoft sepse Linux është një sistem i fortë dhe dritare në rast se është me burim të hapur duhet të fillojë nga e para për të arritur nivelin që ka Linux

 3.   Rafael dijo

  Ne mund ta titullojmë Microsoft si "poshtë përrosk" ata nuk godasin një nga fatkeqësitë e shumta, njëra prej tyre ishte blerja e Nokia. Ata janë një nga ata që duan të peshkojnë pa mishëruar grepin preferojnë të sinjalizojnë peshkun në mënyrë që të mos shpenzojnë në karrem. Programi falas është ai që ata kanë bërë më pak nëse gjëja që ata duan t'i afrohen Linux do të jetë e shëmtuar

 4.   HO2Gi dijo

  Për mua ata mendojnë vetëm për "PMPRMIRVSIMIN E IMAZHIT" dhe tërheqjen e klientëve të rinj, njerëz që përdorin Linux ose janë larguar nga Windows dhe ndalojnë migrimin e kompanive në softuer falas, për të gjithë ata biznes. Unë nuk besoj për tani që ata kanë qëllimin e një Windows Open Source ose propagandë falas, të pastër, unë jam një engjëll dhe e dua Linux-in.

 5.   fabri dijo

  Sigurisht që është e mundur ... logo e Ubuntu hiqet dhe dritarja ndryshohet

 6.   Juan Askush dijo

  Unë nuk mendoj se madje kam ndërmend të përmirësoj imazhin, Windows ka praktikuar teknikën "waporware" për vite me rradhë për të kushtëzuar fillimin e produkteve konkurruese, për të vendosur zhurmë dhe të tjerët, dhe unë e konsideroj këtë një hap më shumë në atë mekanizëm të njoftimit të gjërave se ata nuk po shkojnë askund dhe se në shumë raste ata me të vërtetë nuk kanë ndërmend të vazhdojnë më tej.
  A imagjinon ndonjë serioz me të vërtetë një dritare falas (edhe nëse nuk është falas) që të mund të shihni zorrët dhe të kontrolloni vërtet "qëndrueshmërinë" e tij, "qartësinë" e tij, "pastërtinë", "efikasitetin" e tij dhe atributet e tjera?

 7.   zip dijo

  Unë ju rekomandoj që të lexoni përkufizimin e "Vaporware" në Wikipedia, për shembull. Educationalshtë edukative dhe ndihmon për të njohur pak më mirë Microsoft-in, që ka njerëz që duket se kanë lindur dje. Unë çuditem.

 8.   jordeath dijo

  Unë nuk besoj asgjë dhe as nuk kam dëshirë të ndodhë kjo