Si të minoni Dogecoins (Instalimi dhe përdorimi)

L monedhat virtuale Ata janë bërë një modë kohët e fundit, më të njohurat janë:

Por ne do të përqendrohemi në një veçanërisht:

Dogecoin

doxh

Pse më duket si meme? ee

Për shkak se bazohet në memet e njohura të internetit «doxhCili është një qen Shiba inu. Nëse doni të dini më shumë rreth vizitës së monedhës: Dogepedia wikipedia

Miniera në Linux (Rekomandohet të përdoret në sistemet x64):

Për të minuar ne duhet të instalojmë varësitë e mëposhtme:

 • të ndërtuara-thelbësore
 • libcurl4-openssl-dev

Në Ubuntu ose derivatet (Ndoshta do të funksionojë në Debian):

$ sudo apt-get install build-essential libcurl4-openssl-dev screen

Ne e shkarkojmë paketën me SRC:

$ wget http://sourceforge.net/projects/cpuminer/files/pooler-cpuminer-2.3.2.tar.gz

Zbërthej .tar.gz:

$ tar -xzf pooler-cpuminer-2.3.2.tar.gz

Shkoni në dosjen cpuminer-2.3.2:

$ cd cpuminer-2.3.2/

Krijoni formularin:

$ ./configure CFLAGS="-O3"

Hartoni:

$ make

Ekrani i ekzekutimit:

$ screen

Filloni minierat!:

$ ./minerd --url stratum+tcp://dogeu.nut2pools.com:5585--userpass usuario.worker:contraseña

Ju duhet të zëvendësoni «përdoruesin» «punëtorin» dhe «fjalëkalimin», për këtë ne shkojmë në faqen e mëposhtme të internetit dhe regjistrohemi: Faqja e Regjistrimit

Pasi të regjistrohemi, ne duhet të vazhdojmë të verifikojmë llogarinë tonë me emailin që do të arrijë në llogarinë tuaj. Pasi llogaria të jetë vërtetuar, ne hyjmë.

Ju do ta gjeni veten në Panel, këtu do të hyjmë në seksionin Punëtorët e Mi, brenda Punëtorëve të Mi do të krijojmë një Punëtor me emrin dhe fjalëkalimin që dëshironi. Pasi të jetë bërë kjo, ne vazhdojmë të konfigurojmë komandën e mëposhtme:

$ ./minerd --url stratum+tcp://dogeu.nut2pools.com:5585 --userpass usuario.worker:contraseña

Ne zëvendësojmë "përdoruesin" nga përdoruesi që keni përdorur për të regjistruar në nut2pools, "punëtorin" me emrin e Punëtorit që kemi krijuar më parë dhe "fjalëkalimin" nga fjalëkalimi i Punëtorit NUK i përdoruesit.

Gati! Tashmë jeni duke mihje, ju mund të shihni sasinë e Dogecoins minuar në Panel

E imja në Android:

Për të minuar në Android, ne mund të instalojmë aplikacionin e mëposhtëm nga Play Store:

DroidMiner

Pasi të instalohemi, ne shkojmë në faqen e mëposhtme të internetit dhe regjistrohemi: Faqja e Regjistrimit

Pasi të regjistrohemi, ne duhet të vazhdojmë të verifikojmë llogarinë tonë me emailin që do të arrijë në llogarinë tuaj. Pasi llogaria të jetë vërtetuar, ne hyjmë.

Ju do ta gjeni veten në Panel, këtu do të hyjmë në seksionin Punëtorët e Mi, brenda Punëtorëve të Mi do të krijojmë një Punëtor me emrin dhe fjalëkalimin që dëshironi.

Pasi të jetë bërë kjo, ne hapim DroidMiner.

Në «URL-në e Pishinës së Minierave» vendosim:

stratum+tcp://dogeu.nut2pools.com:5585

Në "Emri i përdoruesit" vendosni emrin tuaj të përdoruesit të faqes në të cilën jeni regjistruar më parë, një periudhë dhe emrin e Punëtorit që keni krijuar, Shembull: user.worker

Në «Fjalëkalimin» fjalëkalimin e Punëtorit NUK të përdoruesit.

Në «1», zgjidhni numrin e bërthamave që ka celulari juaj.

Zgjidhni opsionin «LTC / DOGE / XPM» dhe prekni «Start»

Bërë, ju jeni duke minuar! ju mund të shihni sasinë e Dogecoins minuar në Panel

Ekziston gjithashtu mundësia e minierave të Dogecoins në MS Windows, por meqenëse ky blog është Softuer i Lirë, ne nuk e vendosim procedurën. 😉

Adresa e PDC ime Dogcoins 🙂 DAQVhckjg72YsLWXTGUqzu46gbH9Phcq79


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

37 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav dijo

  Interesante kjo temë e Monedhave Virtuale. Meqenëse nuk di asgjë për ekonominë, nuk e kuptoj se si mund të kenë ndonjë vlerë.Për këtë nuk keni nevojë për një kopje rezervë, të themi në ar ose diçka metalike?

  Unë gjithmonë kisha dëgjuar për Bitcoins, por unë shoh që ka shumë më shumë alternativa .. Unë do të duhet të hulumtoj më thellë në këtë çështje për të parë se si është.

  Më duket gjithashtu se "minierat" janë shumë kurioze. A nuk ka një kufi? A mund të bëj para pafundësisht?

  1.    diazepani dijo

   Teorikisht ka një kufi. Çështja është se arrihet një pikë ku paratë nuk mund të "krijohen" nga ajri i hollë.

  2.    Fedoriane dijo

   Në ditët e sotme të gjitha monedhat, virtuale ose jo, vlejnë vetëm diçka, sepse ka njerëz që besojnë se ia vlen diçka, dhe pranojnë pagesa në një monedhë specifike, sepse besojnë se dikush tjetër do t'i pranojë ato para për t'u siguruar atyre një të mirë ose një shërbim. Spekulime të pastra, uau.

   Këtu është një artikull shumë i mirë që shpjegon se cili është përparësia kryesore e monedhave tradicionale ndaj atyre virtuale:

   http://politikon.es/2014/01/07/del-valor-de-una-moneda-y-el-problema-con-bitcoin/

   1.    drarko dijo

    "Ata vlejnë vetëm për diçka sepse ka njerëz që besojnë se ia vlen diçka, dhe pranojnë pagesa në një monedhë specifike sepse ata besojnë se dikush tjetër do t'i pranojë ato para për t'u siguruar atyre një të mirë ose një shërbim"

    Oh! Pikërisht si me monedhat reale ...
    Askush nuk ndjek standardin e artë, dhe as ndonjë tjetër. Rezervat në të cilat ato bazohen (burimi i tyre i "besimit") janë monedha të tjera "gjoja" më të forta ...

    1.    Fedoriane dijo

     «Sot të gjitha monedhat, virtuale apo jo ...»

     1.    Hektor Kuispe dijo

      Aktualisht të gjitha monedhat janë virtuale. (virtual nuk është thjesht informatikë)

  3.    AGR dijo

   Miniera është e njëjtë me punën për monedha. Ju i jepni një pjesë të kapacitetit tuaj kompjuterik rrjetit të kriptovalutave, në mënyrë që ajo të mund të bëjë biznesin e saj, dhe në këmbim ata ju paguajnë me atë monedhë. Të paktën kjo është ajo që unë kam kuptuar.

  4.    FGuardia dijo

   Përshëndetje Elav, më parë monedhat kishin vlerë metali prej të cilit ishin bërë dhe falsifikimi i këtij metali mund të çonte në falimentim në të gjithë vendin dhe shumë trazira. Më pas, monedhat filluan të bazoheshin në standardin e artë, që do të thotë se secila monedhë "vlen X peso ari", por që nga kriza e naftës e vitit 1973 (kur ishe fëmijë xD 😛) monedhat nuk kanë pse të kenë një vlerë të mbështetur nga asgjë, të gjitha janë spekulime dhe "besim se vendi lëshues do t'ju paguajë". (Kjo është shumë, shumë më lart dhe nuk ju këshilloj të lexoni në wikipedia sepse e gjithë kjo temë është shkruar si gomar).

   Meqenëse e gjithë ekonomia tani bazohet në dollar, Shtetet e Bashkuara mund të financojnë veten me koston e zhvlerësimit të monedhës së tyre për të paguar atë që i detyrohet. Ajo që zakonisht quhet "shtypja e biletave". Sidoqoftë, meqenëse pjesa tjetër e valutave bazohen të gjitha në dollar, ato detyrohen të zhvlerësohen në mënyrë që të mos jenë shumë të shtrenjta në treg. Për t'ju dhënë një ide, BE, Japonia dhe SH.B.A. kanë shtypur fatura për vite dhe vite pa u ndalur sepse ata përpiqen të mbajnë valutën të qëndrueshme ... por një ditë kjo do të shpërthejë dhe ju do të shpëtoni vetëm në Kubë sepse nuk keni një ekonomi si të tillë tregu (dhe do t'ju spërkasë me siguri).

   Pak a shumë kështu.

 2.   Silzul dijo

  Miniera mund të minoni atë që është programuar në algoritmin e monedhës, në fillim shumë gjenerohen me pak burime dhe gjithnjë e më shumë burime, kufiri po rritet pak nga pak.

  Asnjë monedhë nuk ka një miratim të vërtetë, por është fiktive, dua të them besimin që keni në vendin që e ka lëshuar atë ose organizatën. Dollari për dekada nuk ndjek më standardin e arit dhe as pjesën tjetër.

  Shpresoj të mos bëj gabime teknike. Nuk jam shumë i aftë për këtë temë.

  1.    pandev92 dijo

   Nuk është aq mirë sa ju thoni, monedhat si rregull i përgjithshëm bazohen në faktorin e besimit të gjeneruar nga ekonomia e një vendi, por gjithashtu vlera e tyre kontrollohet nga shteti, një shembull i qartë ishte kur Obama i tha presidentit kinez të largohej për të zhvlerësuar monedhat për të favorizuar eksportet, ose të njëjtën gjë që Venezuela bën duke zhvlerësuar monedhën. Një shembull tjetër i qartë është se në mes të krizës në Eurozonë, kursi i këmbimit të jenit Euro ra në nivelet historike, gjithçka bazohet në besimin e gjeneruar nga zona ose vendi dhe mbështetjen e saj ekonomike.
   Bitecoins bazohet thjesht në atë nëse përdoruesit e duan apo jo, interesi që ata u vendosin atyre nuk është i krahasueshëm me një monedhë reale.

 3.   Alberto dijo

  Vetëm dy dyshime: 1) Për çfarë përdoren algarizmat që do të zgjidhim për të marrë këto Dogecoins? 2) A ka ndonjë ndërfaqe grafike për KDE?

  1.    Karlisle dijo

   Nëse ata punojnë, për shumë gjëra ... heto
   dhe pyes veten pse doni një ndërfaqe grafike?

 4.   Wada dijo

  Uau! Shumë para, kaq të pasura

 5.   HaPK dijo

  Unë kam qenë duke minuar Dogecoins për një kohë, por duke përdorur cgminer në vend të cpuminer (duke përfituar nga fakti që unë kam një GPU AMD: D) [shumë monedha, kaq të pasura, shumë kripto]. Nëse dëshironi, unë mund t'ju shpjegoj se si ta shfrytëzoni në atë mënyrë.

  Nga rruga, nuk e dini një mënyrë më të lehtë për të pasur një portofol Dogecoin në linux pa pasur nevojë të shkarkoni dhe përpiloni nga Git direkt? Do të doja të kishte një depo ... Ah prisni, kryqëzojeni këtë, gjeta një depo XD https://launchpad.net/~cwayne18/+archive/doge

  Ashtë një gjë zbavitëse të marrësh para "nga askund", por kur krahasohet me monedhat tradicionale nuk ia vlen shumë ... E vetmja gjë që mund të shpresosh është që kriptovaluta të vlerësojë ose ... presë që valutat tradicionale të zhvlerësohen. Unë thjesht pres ditën kur nuk do të varemi më nga një lloj monedhe për të jetuar (ose që kriptovalutat janë të vetmet me ndonjë vlerë reale).

 6.   babil dijo

  Nga këndvështrimi im si vëzhgues, të gjitha monedhat e sotme, cilado qoftë ajo, më duket se ato po mbështesin më shumë në ekonominë dhe produktivitetin e vendit ose grupit, kështu që Shtetet e Bashkuara që prodhojnë dhe importojnë mallra me interes shumë të shpejtë vlerësohen shumë për të qenë një treg që gjeneron fitim

 7.   elav dijo

  Një pikë apo pyetje tjetër që më lind. Sa dyqane në internet kanë zbatuar blerjen me këtë lloj monedhe? Ku mund të blija për shembull me Dogecoins?

  1.    peterçeko dijo

   Nuk është se në cilat dyqane mund të blini me dogecoin .. Çelësi është të shkëmbeni Dogegoin me Bitcoin dhe pastaj ta dini .. Ose bleni në dyqane me Bitcoins ose i transferoni ato në llogarinë tuaj bankare: D.

   1.    peterçeko dijo

    Ju mund ta ktheni Dogecoin në Bitcoin këtu: https://bter.com
    Theshtë ai që unë përdor pa probleme

 8.   peterçeko dijo

  Këtu ka një gjë që mungon .. Instaloni portofolin dogecoin në sistemin tuaj. Kështu që vendosa një udhëzim ...:

  Debian / Ubuntu / Mint:

  azhurnimi i aftësive sudo && sudo apt-get install libssl-dev libdb-dev libdb ++ - dev libqrencode-dev qt4-qmake libqtgui4 libqt4-dev libboost1.48-dev libminiupnpc-dev libminiupnpc8 libboost-system1.48-dev libboost-system skedari libboost -1.48 programi libboost-program-options1.48-dev libboost-thread1.48-dev libboost-chrono1.48-dev ndërtimi-thelbësor i integrimit

  klon git https://github.com/dogecoin/dogecoin.git
  cd dogecoin /
  sed -i 's / -mgw46-mt-sd-1_53 // g' dogecoin-qt.pro
  sed -i 's / -mgw44-mt-s-1_50 // g' dogecoin-qt.pro
  qbë USE_UPNP = - USE_QRCODE = 0 USE_IPV6 = 0
  bërë

  Dhe voila

  openSUSE:

  zypper në libopenssl-devel boost boost-devel git libdb-4_8 libdb-4_8-devel libqt4-devel

  klon git https://github.com/dogecoin/dogecoin.git

  cd dogecoin /

  sed -i 's / -mgw46-mt-sd-1_53 // g' dogecoin-qt.pro

  sed -i 's / -mgw44-mt-s-1_50 // g' dogecoin-qt.pro

  qbë USE_UPNP = - USE_QRCODE = 0 USE_IPV6 = 0

  Para se të vendosni komandën make është e nevojshme të modifikoni MAKEFILE. Në pjesën INCPATH, shtoni në fund të rreshtit këtë: -I / usr / përfshij / db4.8

  bërë

  Dhe voila

  1.    soimike dijo

   Për çfarë shërben portofoli?

   Nga rruga në drejtimin dhe "minierat" e Debian

   1.    peterçeko dijo

    Për të pasur monedhat tuaja në kompjuterin tuaj dhe jo në një hostim në internet

  2.    Javier Yañez dijo

   Ju e dini që kur ekzekutoni komandat

   sed -i 's / -mgw46-mt-sd-1_53 // g' dogecoin-qt.pro
   sed -i 's / -mgw44-mt-s-1_50 // g' dogecoin-qt.pro
   qbë USE_UPNP = - USE_QRCODE = 0 USE_IPV6 = 0

   kjo shfaqet:
   -e shprehja # 1, karakteri 1: rendi i panjohur: " "
   në secilën prej komandave.

   dhe pastaj kur ekzekutoj "bëj" marr këtë:

   *** Asnjë shënjestër e specifikuar dhe asnjë gjetje e skedarit nuk u gjet. I lartë

 9.   Alain dijo

  Unë nuk e di këtë konkretisht, por çështja është që Bitcoins posaçërisht tashmë shkon për SLI deri në 4 karta nëse nuk kam lexuar si duhet sepse problemet matematikore evoluojnë dhe është gjithnjë e më e vështirë për PC që t'i zgjidhë ato ... sipas mendimit tim modest Kostoja e pajisjeve shtesë plus rryma e shpenzuar në proces nuk është shumë më e lartë se vlera e çfarëdo monedhe që do të merrni.

  1.    nemecis1000 dijo

   Ky problem zgjidhet nga KPP
   http://www.peercoin.net/

 10.   Kampionat dijo

  Me komandën e fundit e marr këtë:
  "./Minerd: argumenti i pambështetur në opsione 'user.worker: fjalëkalim'

  PS: Kam zëvendësuar "fjalëkalimin" e "punëtorit" dhe "përdoruesin", por padyshim që nuk mund t'i publikoj. Cfare ndodh?

  1.    IvanLinux dijo

   A jeni i sigurt që nuk keni gabuar?
   $ ./minerd –shtresa url + tcp: //dogeu.nut2pools.com: 5585 –përdoruesi i tejkalimit.punëtori: fjalëkalimi
   Mos harroni se ekzistojnë argumentet –url dhe –userpass

  2.    Javier Yañez dijo

   në faqen e regjistrimit a e keni krijuar punëtorin tuaj në mënyrën e duhur? Unë e bëra atë pa ndonjë problem

 11.   gato dijo

  Miniera ... faleminderit për kontributin.

 12.   si kush dijo

  wow shumë monedhë
  doge te tilla shume fitim
  keshtu kripto uau

  Në Arch Linux ju e gjeni paketën në AUR.

 13.   Javier Yañez dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm tani, për çdo herë që dua të filloj të shfrytëzoj përsëri, duhet të bëj secilin nga këto hapa ose nga mund të filloj.

  dhe çfarë mund të blej me këtë monedhë kripto?

  1.    gato dijo

   Shkëmbehet me bitcoin, ju mund të shkëmbeni bitcoin me dollarë ose në disa vende mund ta përdorni.

  2.    gato dijo

   Nëse dëshironi të minoni përsëri, ju shkoni në dosje, ekzekutoni ekranin dhe shkruani komandën e gjatë që përfshin përdoruesin tuaj, punëtorin tuaj dhe fjalëkalimin e punëtorit.

   1.    Javier Yañez dijo

    ok

    Falënderim

 14.   Mou dijo

  Si e gjeneroni adresën publike?

 15.   dreq dijo

  Cila është adresa e monedhës?

 16.   Allan herrera dijo

  Më falni, por lidhja te faqja e regjistrimit nuk funksionon, a mund dikush të ma kalojë URL-në LUTEM?

 17.   BANKAT WILLIAM E dijo

  Unë besoj se ky informacion është i vjetëruar dhe / ose «faqja» e nut2pools ka vdekur! Një azhurnim do të ishte i mrekullueshëm, por nëse «faqja» e nut2pools nuk ekziston më, mendoj se çështja është e diskutueshme!