Unë tashmë kam filluar të publikoj versionet 64-bit të Raspberry Pi OS

Pa dyshim se Raspberry Pi është një kompjuter i shkëlqyer xhepi që i është përshtatur një numri të madh kërkesash nga përdoruesit e tij, që nga versionet zero deri tek Raspberry pi 400, në thelb këto tabela bëjnë të mundur që nga projektet personale në sistemet industriale.

Përveç kësaj, diçka që vlen të përmendet për Raspberry Pi është mund të punojë me një numër të madh sistemesh operative, nga sistemet Linux (Ubuntu, Arch Linux, Recalbox, Lakka, etj), si dhe Windows, Android, midis llojeve të tjera të sistemeve.

Por, në shumicën e rasteve, për përdoruesit, alternativat e tjera nuk janë gjithmonë plotësisht të zbatueshme dhe ata preferojnë përdorimin e sistemit operativ të paracaktuar të Raspberry Pi.

Dhe për këtë sistemi që u krijua për RPi quhej dikur Raspbian, i cili ky sistem operativ bazohet në shpërndarjen "Debian" Linux.

Por për një kohë të gjatë kishte vetëm një problem dhe ai është se pavarësisht faktit se linja Raspberry Pi mbështet një arkitekturë 64-bit që nga viti 2016 (me lëshimin e Raspberry Pi 3), sistemi operativ i paracaktuar ka mbetur 32-bit.

Megjithatë, Fondacioni Raspberry Pi pranon se shumë përdorues mund të kenë arsye për të preferuar një sistem operativ 64-bit, të tilla si ato që duhet të ekzekutojnë aplikacione me burim të mbyllur që janë të disponueshme vetëm për arkitekturën arm64. Një tjetër pikë pozitive që pritet gjithashtu është se performanca e disa aplikacioneve do të përmirësohet me ndryshimin në funksionimin 64-bit.

Dhe arsyeja për të folur për këtë është se pas një viti testimi beta, një version i qëndrueshëm i versionit 64-bit është më në fund i disponueshëm i sistemit operativ Raspberry Pi, i cili është në beta që nga maji 2020.

Por ne kemi kuptuar se ka arsye për të zgjedhur një sistem operativ 64-bit në vend të një sistemi operativ 32-bit. Përputhshmëria është një shqetësim kryesor: shumë aplikacione me burim të mbyllur disponohen vetëm për arm64 dhe ato me burim të hapur nuk janë plotësisht të optimizuara për portin armhf. Përtej kësaj, ka disa përfitime të brendshme të performancës për grupin e udhëzimeve A64: këto janë më të dukshme në standardet e sotme, por supozohet se do të pasqyrohen në performancën e aplikacionit në botën reale në të ardhmen.

Versioni 64-bit i këtij sistemi operativ të shumëpritur rrit përputhshmërinë e softuerit për aplikacionet me burim të mbyllur, të cilat shpesh janë ekskluzive për ARM64. Gjithashtu, 64-bit Pi OS duhet të përmirësojë performancën e standardeve (jo domosdoshmërisht performanca e botës reale) falë grupit të tij të përmirësuar të udhëzimeve.

Fatkeqësisht, Fondacioni Pi është ende duke punuar në versionin "desktop me aplikacione të rekomanduara". të sistemit operativ Pi 64-bit.

Kjo është arsyeja pse përmendet se nëse dëshironi të përditësoni sistemin në këtë moment, duhet të instaloni versionin "Lite" të Pi OS dhe të instaloni manualisht aplikacionet e rëndësishme.

Duhet të theksoj gjithashtu se sistemi i ri Raspberry OS bazohet në Debian 11 "Bullseye", në vend të trashëgimisë Debian 10 "Buster".

Për referencë, sistemi 64-bit Pi OS funksionon në borde me procesorë të bazuar në ARMv8-A si Raspberry Pi Zero 2 (BCM2710 SoC me CPU Cortex-A53), Raspberry Pi 3 (BCM2710 SoC me CPU Cortex-A53) dhe Raspberry Pi 4 ( BCM2711 SoC me CPU Cortex-A53) A53 CPU)-A72).

Ndërsa bordet e vjetra 1-bit Raspberry Pi 32 me CPU ARM1176 vijnë me një ndërtim arm6hf dhe bordet më të reja 2-bit Raspberry Pi 32 dhe Raspberry Pi Zero me procesorë Cortex-A7 kanë një ndërtim të veçantë armhf. Në të njëjtën kohë, të tre strukturat e propozuara janë të pajtueshme me bordin nga lart poshtë, p.sh. ndërtimi arm6hf mund të përdoret në vend të modeleve armhf dhe arm64 dhe ndërtimi i armhf mund të përdoret në vend të modelit arm64.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të ju mund të kontrolloni detajet në lidhja e mëposhtme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.