Versioni i ri i Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur" tashmë është lëshuar, mësoni për veçoritë e reja më të rëndësishme të tij

Versioni i ri i Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur" tani është në dispozicion dhe në këtë version të ri janë përditësuar një numër i madh paketash dhe aplikacionesh, nga të cilat unë i njoh përfshirja e Kernelit 6.5 i cili përmban një ndryshim specifik i Ubuntu-së në kompresimin e modulit duke përdorur algoritmin zstd, e cila ka reduktuar kohën e nisjes, si dhe ka shtuar komplete të reja patch për ndërrime, Apparmor dhe LSM. Përveç kësaj, si parazgjedhje, Mekanizmi MGLRU është aktivizuar dhe konfigurimi i kernelit është optimizuar për të reduktuar vonesën gjatë kryerjes së detyrave të orientuara nga desktopi.

Në desktop, ne mund të gjejmë GNOME 45, në të cilën a tregues dinamik i desktopit virtual në panel, përmirësoi performancën e motorit të kërkimit, shtoi një kamerë në tregues, Rishikimi i videos është përshpejtuar nga hardueri, aplikacioni i shikuesit të imazheve dhe i kamerës janë zëvendësuar dhe stili i ekranit të shiritit anësor është ndryshuar dhe bibliotekat GTK 4.12 dhe libadwaita 1.4 janë përditësuar.

Nga ana e instaluesit, instalues ​​i ri që përdor modalitetin "minimal". si parazgjedhje, kështu që për përdoruesit që duan instalimin e aplikacioneve shtesë, ata duhet të mundësojnë instalimin fillestar të aplikacioneve në modalitetin e instalimit të zgjatur.

Përveç kësaj, në instalues ​​u shtua mbështetje eksperimentale për enkriptimin e diskut, e cila nuk kërkon futjen e një fjalëkalimi për zhbllokimin e diskut në nisje, duke ruajtur informacionin e deshifrimit të çelësit në TPM.

Nga ana e sistemit, ne mund të gjejmë menaxher i ri i aplikacionit të Ubuntu Store, shkruar në gjuhën Dart duke përdorur kornizën Flutter. Dyqani Ubuntu zbaton një ndërfaqe të kombinuar për të punuar me paketat në formatet DEB dhe Snap, përveç aplikacionit duke përdorur një sistem të ri vlerësimi, në të cilin shkalla e vlerësimit me pesë pikë zëvendësohet nga një votim në formatin Pëlqim/Nuk më pëlqen. si (+1 /-1).

Lidhur me ndryshimet e bëra në Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur", tani qasja në hapësirat e emrave të përdoruesve u jepet vetëm programeve për të cilin është shtuar një profil i veçantë AppArmor. Përmendet se ky ndryshim do të përmirësojë sigurinë e sistemeve që përdorin izolimin e kontejnerëve nga dobësitë që kërkojnë qasje në hapësirën e emrave të përdoruesit për t'i shfrytëzuar ato.

Ata kane mjete të zgjeruara të menaxhimit të privatësisë, pasi është shtuar një mekanizëm që kërkon leje nga përdoruesi nëse është e nevojshme të jepen të drejta shtesë për aplikacionet (për shembull, për të hyrë në skedarë të caktuar). Gjithashtu Siguria është përmirësuar për menaxhimin e çelësit të depove APP, pasi tani të gjitha të dhënat nga depoja e PPA shtohen në skedarët .sources në formatin deb822, në vend që të shtohet skedari dhe çelësi gpg veç e veç.

Si parcela e sistemit, mund të gjejmë shfletuesin Firefox 117, paketën e zyrës LibreOffice 7.6.2, klientin e postës elektronike Thunderbird 115.2.3, redaktuesin e imazheve GIMP 2.10.34, grupin grafikë Mesa 23.1.7, NetworkManager 1.44 dhe Pipewire 0.3.79.

ndryshime të tjera që dallohen nga ky version i ri:

 • Instaluesi ka kthyer mbështetjen për sistemin e skedarëve ZFS.
 • U shtua një aplikacion i ri përditësuesi i firmuerit (Përditësuesi i firmuerit), i cili ju lejon të instaloni përditësime të firmuerit pa ekzekutuar shërbimin e menaxhimit të përditësimeve në sfond.
 • U shtua paketa fonts-ubuntu-classic, e cila ofron një grup shkronjash klasike të përdorura në Ubuntu përpara versionit 23.04.
 • Mbështetja për kodimin dhe dekodimin e videove harduerike është zbatuar në paketën snap me shfletuesin Chromium.
 • Ubuntu Desktop përdor sistemin Netplan, i përdorur tashmë në Ubuntu Server, për të ruajtur konfigurimin e ndërfaqes së rrjetit.
 • Paketa përfshin një shtesë për GNOME Shell - Tiling Assistant, e cila zgjeron aftësitë e punës në modalitetin e pllakave dhe, ndër të tjera, mbështet një plan urbanistik me një ekran të ndarë në 4 pjesë.
 • Mbështetje e shtuar për bordet Raspberry Pi 5 dhe SiFive HiFive Pro P550.
 • Një edicion i Ubuntu Core Desktop është duke u zhvilluar, bazuar në platformën Ubuntu Core dhe përfshin vetëm aplikacione të dizajnuara duke përdorur paketat e formatit Snap.

Më në fund Nëse jeni të interesuar të dini më shumë për këtë, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe merrni Ubuntu 23.10

Për ata që janë të interesuar të marrin imazhet e instalimit dhe nisjes, duhet të dini se ato janë krijuar për Ubuntu, Ubuntu Server, Lubuntu, Kubuntu, Ubuntu Mate, Ubuntu Budgie, Ubuntu Studio, Xubuntu dhe UbuntuKylin (edicion në Kinë).

Lidhja është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.