Depo lokale me paketa AUR (Arch Linux)

Konteksti në të cilin u bë postimi

Shumë do ta dinë që unë zakonisht përdor distros bazuar në kodin burim, një çështje që ndërsa jam me pushime azhurnimi i fundit i të dashurit tim shumë argëtuese, kjo bëri që sistemi të rrëzohej (mbase mund ta rregulloja por nuk më pëlqente të luftoja me ta), kështu që vendosa t'i jap një shans të ri Arch Linux, E kam përdorur shumë kohë më parë.

Dhe cili ishte problemi im me të? Në thelb atë që përdor SHUM SHUM softuer AUR (për lexuesit për herë të parë) AUR, është si një "repo" në të cilën përdoruesit ngarkojnë programe që nuk janë në repot zyrtare, diçka si një PPA e Ubuntu).

Cili është problemi me këtë? Kjo shumë herë softveri AUR nuk funksionon, ose sepse mirëmbajtësit neglizhojnë paketat e tyre ose sepse ata thjesht nuk kanë njohuri për të rregulluar problemin që lindi me versionin e ri, kjo, në thelb dhe duke menduar që unë zemërohem shumë lehtë, kjo më fucks, pasi që të jem duke luftuar me përpilime dhe pkgbuilds që prishen unë jam duke shkuar për të Gentoo/shumë argëtuese.

Këtu janë statistikat e faqes zyrtar duke qenë zemërgjerë dhe duke supozuar se paketat që nuk u azhurnuan kurrë dhe paketat jetime janë të njëjta, ne kemi pothuajse 1/4 e AUR nuk funksionon, prandaj zemërimi im. Çfarë ishte ndryshe këtë herë?

Fillimi i postimit

Unë e gjeta aplikacionin lokale-repo, kjo çudi që shihni se dikush shqetësohet nga AUR Ashtu si unë, ai vendosi të krijojë, të paktën t'i japë përdoruesit kontrollin e këtyre "problemeve", në thelb ajo që na lejon ky aplikacion është të krijojmë një depo lokale, në të cilën mund të vendosim paketat që po përpilojmë me AUR, në këtë mënyrë, ne mund të kujdesemi për organizimin dhe mirëmbajtjen e saktë të paketave nga AUR.

Instalimi

Mund ta shkarkojmë dhe përpilojmë me makepkg:

wget https://aur.archlinux.org/packages/lo/local-repo/local-repo.tar.gz
tar -xf local-repo.tar.gz
cd hello
makepkg -sic

Ose mund ta instalojmë deri në YAOURT:

yaourt -S --noconfirm local-repo

Vendosja:

Pastaj siç tregohet atje, ne duhet të konfigurojmë local-repo përmes skedarit «f / .config / local-repo»Fillimisht është bosh, ajo që ne do të vazhdojmë të bëjmë është të krijojmë dosjet ku do të presim repon tonë, në rastin tim unë e vendos atë /home/x11tete11x/.repo/x11tete11x

mkdir -p ~/.repo/x11tete11x/logs
mkdir -p ~/.repo/x11tete11x/pkgbuilds
mkdir -p ~/.repo/x11tete11x/pkgs-x86_64

tani ne konfigurojmë "~ / .config / local-repo":

nano ~/.config/local-repo

Vini re se ata kanë shembuj se si të konfigurojnë local-repo këtu: /usr/share/local-repo/config.example

Gjithsesi, pasi ajo që dua të përdor repo lokale është shumë themelore, ky është konfigurimi im:

[x11tete11x] path = /home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/pkgs-x86_64
sign = no
signdb = no
log = /home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/logs/local-repo-log
buildlog = /home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/logs/build-logs
pkgbuild = /home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/pkgbuilds

Siç mund ta shihni, unë specifikoj se nga unë dua që të merrni secilën gjë, këtu ju keni një përshkrim të asaj që bën çdo gjë nga postimi në të cilin unë bazohem për ta bërë këtë:

 • rrugë -> Tregon vendndodhjen e paketave të depove.
 • nënshkruaj -> Nënshkruani paketat me një çelës PGP.
 • shenjëdb -> Nënshkruani bazën e të dhënave me një çelës PGP.
 • hyni -> Vendndodhja e skedarit ku do të ruhet regjistri lokal-repo.
 • ndërtesë -> Dosje ku do të ruhen regjistrat gjatë ndërtimit të paketave.
 • pkgbuild -> Dosja ku të ruhen skedarët PKGBUILD.

Shtoni pako

Nëse paketa për të shtuar është në dosjet tona si një paketë e lirshme (për shembull, ne e shkarkojmë një dhe e kemi në dosjen e shkarkimeve, ose ne vetë përpilojmë një paketë në një dosje brenda shtëpisë tonë të destinuar për përpilime), ne e shtojmë atë me:

local-repo nombre-del-repositorio -a ruta-del-paquete

dhe nëse është një paketë e AUR ne përdorim:

local-repo nombre-del-repositorio -A nombre-paquete

sqarim: Nëse paketa që dëshironi të instaloni ka një varësi tjetër nga AUR, nuk "zgjidh automatikisht" këto varësi

Kjo është, për shembull, nëse duam të instalojmë paketën appmenu-gtk2 që varet nga libdbusmenu-gtk2 cfare eshte ne AUR, Ne nuk mund të bëjmë

lokale-repo x11tete11x -A appmenu-gtk2

Meqenëse do të thotë se nuk mund të gjejë paketën libdbusmenu-gtk2, duhet të bëjmë:

local-repo nombrerepo -A libdbusmenu-gtk2 dhe pastaj local-repo nombrerepo -A appmenu-gtk2

në këtë mënyrë kur kërkoni varësitë e libdbusmenu-gtk2 ajo tashmë do të jetë në dispozicion në repos.

Për të shtuar një paketë mund ta kopjoni direkt në dosjen e depozitës (në rastin tim ~ / .repo / x11tete11x / pkgs-x86_64) dhe më pas të azhurnoni bazën e të dhënave manualisht, por kjo është shumë e rëndë

Hiqni paketat

Për të hequr paketat kemi udhëzimin:

local-repo nombre-del-repositorio -r nombre-paquete

Shtoni depon lokale në listën e depove

Ne duhet të shtojmë depon e krijuar në listën e depove që aktualisht përdorim, për këtë duhet të editojmë skedarin /etc/pacman.conf dhe të vendosim linjat që vendos më poshtë, në fillim të vendit ku fillojnë depot, në mënyrë që repoja jonë fiton përparësi mbi pjesën tjetër, ajo gjithashtu mund të shtohet në fund si një repo e shtuar:

sudo nano /etc/pacman.conf

dhe ne vendosim:

[x11tete11x] SigLevel = Optional TrustAll
Server = file:///home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/pkgs-x86_64

Më në fund ne sinkronizojmë bazat e të dhënave të Pacman dhe ne kemi gati depon tonë.

sudo pacman -Sy

Shenim: Herën e parë që doja ta sinkronizoja, më dha një gabim dhe më tha se nuk mund ta gjente skedarin: "/home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/pkgs-x86_64/x11tete11x.db", zgjidhi duke bërë : MARKDOWN_HASH1a42f7dd94ef93f234b52c01c73dc5f0MARKDOWN_HASH domethënë, krijoi një skedar të zbrazët me emrin kështu, dhe pastaj vetëm kur e sinkronizova e azhurnova mirë dhe filloi të punojë si duhet.

Azhurnoni depon lokale

Sapo të kemi deponinë tonë duke punuar, duhet të kujdesemi për ta mbajtur atë të azhurnuar, për këtë kemi:

local-repo -UV nombre-del-repositorio

Opsioni -U azhurnoni paketat e gjetura në AUR dhe opsioni -V azhurnoni paketat CVS nga AUR (si git, svn ose cv për shembull).
Dhe së fundmi disa pamje ekrani të repos:

foto 2

Yapa: "Shpejtoni procesin e përpilimit të paketës"

Meqenëse do të përpilojmë pako, do të shpejtojmë progresin pak duke prekur një nga opsionet që është i paaftë për parazgjedhje, në thelb ajo që do të bëjmë është t'i themi makepkg të përdorë të gjithë bërthamat për të përpiluar për këtë ne kërkoni vijën: «MAKEFLAGS» Brenda /etc/makepkg.conf dhe vendosim «= -j »Kjo është, në rastin tim unë kam një 7-core Core I4 e cila për HT shton 4 bërthama më logjike, atëherë MAKEFLAGS im duket kështu:

MAKEFLAGS="-j9"

foto 3

Burimi: Tuxylinux


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

55 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav dijo

  E shkëlqyeshme, kjo është shumë mirë për mua for

 2.   kik1n dijo

  Dhe mendova se nuk do të largohesh kurrë nga Gentoo / Funtoo, kryesisht për shkak të kësaj më shqetëson mua, PERDORIMET.
  Unë po ju them, openSUSE hehehe.

  Por dikur isha shigjetar dhe ekziston një thënie. "Pasi të instalohet Arch, ajo gjithmonë kthehet."

  1.    x11tete11x dijo

   aggggghhhh jo ju lutem Suse I urrej! Në G + tim, unë shpjegova arsyet, më e keqja nga të gjitha është se ajo që thashë për Yast në versionin gtk të Yast është bërë mirë ¬¬ kjo më dha edhe më shumë për të ultën, dhe muri i zjarrit i Suse e urrente atë, unë vendosa ta zëvendësoj Lubuntu nga i vjetri im nga Opensuse + LXDE, nuk mund të merresha me firewall për të qenë në gjendje të instaloja printerin e rrjetit, Lubuntu e njohu atë si asgjë, dhe si dreqin? Si mund të ndodhë që mediatomb të ketë varësi të paplotësuara në repot "zyrtare"? Për këto arsye dhe dualitetin e aplikacioneve për të bërë të njëjtën gjë patjetër Suse no thanks xD

   1.    kik1n dijo

    Hahahahaha Duhet të instaloni openSUSE + KDE.

    Epo, ka shije për gjithçka. Por RREGULLAT E SHP openRBLIMIT

  2.    elav dijo

   Për mua kjo është e vërtetë. Më shiko hahaha

   1.    kik1n dijo

    A e urreni gjithashtu openSUSE elav apo ishit edhe Arkero? hehe

    1.    elav dijo

     Nuk më ka pëlqyer kurrë openSUSE. Nga të gjitha shpërndarjet që kam provuar, ka qenë gjithmonë një nga më të rëndat.

     1.    kik1n dijo

      Tssss, unë ju rekomandoj që ta hidhni një vështrim përsëri, është shumë mirë

      1.    elav dijo

       Unë në fakt e provova me KDE 4.10 dhe është e vërtetë që është përmirësuar, por nuk e di, gjithmonë ka diçka që nuk më pëlqen. Gjithashtu, midis Debian dhe Arch Linux jam i lumtur.


     2.    kik1n dijo

      Hahahaha, e njëjta gjë ndodh me Debian.
      Instaloni 6, shumë i vjetër.
      Instaloni në këtë vit azhurnimin 7 beta të lëshimit, nëse më pëlqyen gjëra të ndryshme, të tilla si paketa shumë të qëndrueshme, por unë ende e shoh atë të vjetër, mungesë paketash, nuk e shoh shumë fluide, etj….

      Unë qëndroj me openSUSE Tumbleweed KDE dhe Slackware KDE. Kam kohë që dëshiroj të kthehem te Arch.

 3.   patrick72 dijo

  ndërkohë jam i kënaqur me Windows-in tim 8. Unë nuk e përplas kokën me marrëzira dhe jam më produktiv.
  Për mua është aq e lehtë sa të shkarkosh programin nga faqja zyrtare e internetit ose nga dyqani i dritareve me një klikim të thjeshtë dhe kaq.
  Unë nuk harxhoj orë duke konfiguruar gjëra të çuditshme, dhe gjatë gjithë kohës që më ka mbetur e përfitoj nga kjo për t'u argëtuar dhe për të dalë me familjen time, ndërsa ju djemtë jeni ulur në atë karrige me prapanicën tuaj katrore dhe po përfshiheni me sistem për të cilin askush nuk interesohet.

  Redaktuesi i postimit nga moderatori: Me sa duket Windows i patricio72 nuk ka një kontrollues drejtshkrimi.

  1.    elav dijo

   Po kështu. Jini të lumtur, kënaquni me familjen tuaj që ndërsa prapanica ime bëhet katrore, truri im vazhdon të degëzohet dhe për këtë arsye, unë marr më shumë njohuri. 😉

  2.    x11tete11x dijo

   Unë kam qenë duke ndyrë me miqtë e mi, familjen dhe të dashurën për 3 javë, një nga ditët, e humba atë duke vendosur një Epson XP-201 në dritare, Windows XP ishte një dërgesë, një nga 2 dritaret 7 që janë në timen shtëpia, unë mora pa probleme tjetri dha betejë ... të gjithë Lubuntus në shtëpi i morën ato pa probleme, babai im gjithashtu instalon programe me një klikim nga Ubuntu Store ...
   nga ana tjetër çfarë bëni duke përdorur sistemin që askujt nuk i intereson? Unë ju kujtoj që po postoni nga android, lexoni atje në të cilën bazohet android dhe ndryshimet e sakta midis kernelit Linux dhe kernelit android nëse kuptoni se për çfarë po flasin, do të kuptoni se me argumentin tuaj patetik po kundërshtoni vetveten veten, nga ana tjetër çfarë bëni duke përdorur internetin? Dua të them, është montuar në serverat Linux ... edhe një budallallëk tjetër, çfarë po bën duke komentuar këtu? Unë them që nuk duhet të jesh me familjen tënde? ... nje gje tjeter, vellai im ka windows 7 per te luajtur ne shtepi, kam instaluar nje vegël per te monitoruar disqet, duhet te kerkoja nje faqe alternative sepse dyqani i dritareve ishte mire faleminderit, isha i infektuar me malware, atehere kisha si krom ashtu edhe Firefox i infektuar me reklama të çuditshme ... Unë kisha për të bërë "gjëra të çuditshme" për të marrë të gjitha ato mut ... antivirus (HA! Unë tashmë e kisha harruar atë) AVG plotësisht i azhurnuar tha: "mirënjohje" nuk u flak. gjithashtu është problemi im të përdor sistemin që më pëlqen, jo tuajin. Dhe nëse më zbavit që të konfiguroj sistemin tim dhe të përfitoj sa më shumë prej tij, ÇFAR?? Kjo E GABUAR?, Aaaaa e vërtetë në dritare nuk mund të ndryshoni asgjë. aaaaa e vërtetë versioni fillestar i Windows nuk sjell mbështetje për diçka aq budallaqe sa protokolli IPP kështu që unë nuk mund ta lidh atë me një server CUPS nën Linux ... aaaa vërtetë u deshën atyre 6 vjet për të zbatuar një sistem kriptimi për fjalëkalimet e përdoruesve ... Unë ju kujtoj se Windows 95 në XP ishte e mjaftueshme për të shkuar në dosjen system32 kopjoni skedarin User.pwl (mendoj se ishte zgjerimi) dhe kjo është në shtëpi, e qetë, me forcë brutale ose tavolina ylberi, ju mund të thyejë fjalëkalimin e përdoruesit për të bërë gjithçka që dëshironi më vonë aaaa true, në Windows XP nëse shkruani: "Bush fsheh echos" ose "Bush fshehu facas" në një txt dhe pastaj e hapni, do ta censurojë atë. dritare te verteta ... gjithmone shume ftohte ...

   1.    elav dijo

    Injorojeni atë. Unë gjithashtu kam shumë kohë për familjen time, të dashurën time, gjërat e mia dhe unë e përdor GNU / Linux kaq të lumtur.

  3.    gato dijo

   Ju jetoni të lumtur në kutinë tuaj të mbeturinave, mos hidhni rërë mbi të tjerët.

  4.    pandev92 dijo

   Troll dhe xD shumë e qartë

  5.    Snock dijo

   Oo dhe a do ta besosh dhe gjithçka? Ku e kanë vendosur tani me dritaren 8, tastin f8?

 4.   patrick72 dijo

  komenti tipik i linuxero duke mbrojtur vetveten me te njejten histori te vjeter "shumica e internetit funksionon ne linux, ai android eshte linux dhe bla bla bla"

  E di që android përdor bërthamën linux, por nuk është gnu / linux. dhe është i lehtë për t’u përdorur sepse ka një ndërfaqe grafike të lehtë për t’u përdorur të krijuar nga një kompani dhe e krijuar për konsumatorët e saj.
  dhe historia e vjetër që i gjithë interneti funksionon në linux është e vërtetë, por ato janë vetëm detyra të përpunimit të sfondit të kryera nga serverë, për shembull Apache, PHP, MySQL, me pak fjalë ato janë thjesht shërbime në internet.
  Por le të kalojmë në pikë, le të flasim për DESKTOP, le të jemi të sinqertë, linux ka ende një rrugë të gjatë për të bërë, i mungojnë drejtuesit e duhur për pajisjen tonë, i mungon programi profesional i mirë si Adobe suite, Office, Autocad dhe nuk eja tek unë se ka alternativa falas sepse ato janë shumë inferiore. dhe së fundmi, përdoruesi ka nevojë për EASE, si dhe dritare, të cilat gjithashtu kanë një tastierë, por pothuajse askush nuk e përdor ose nuk ka nevojë për të, përveç nëse jeni një sysadmin ose një programues. Çdo gjë është bërë në një nivel grafik, ndryshe nga Linux që herë pas here ju duhet të drejtoheni në tastierë për të bërë një komandë ose për të redaktuar një skedar konfigurimi, dhe e vërteta është, që lë një shije shumë të keqe në gojën e përdoruesve të zakonshëm të cilët ata duan që gjithçka të funksionojë për të.

  1.    patrick72 dijo

   ky koment shkon te @ x11tete11x si përgjigje

   1.    elav dijo

    Po njeri, dihet që për x11tete11x. Por seriozisht, është e kotë të biesh në një debat kaq steril sa ai që ka filluar të formohet.

  2.    elav dijo

   Kam lexuar këto lloj komentesh dhe kjo më bën të kruhem. Përcaktoni "lehtësinë e përdorimit" sepse me KDE unë lehtë mund të bëj të njëjtën gjë si me Windows 7 dhe madje i bëj shumë gjëra edhe më të lehta. Por nuk dua të hyj në debatin e zakonshëm. A përdorni Windows? Mirë për ty. Le të përdorim GNU / Linux në paqe. Le të kalojmë punën. Le të jemi pa virus. Le të mësojmë më shumë çdo ditë. Ju lutemi, mos vini të krijoni një flakë me njerëz që nuk kanë ngatërruar me ju, ose Windows tuaj.

   1.    gato dijo

    Unë gjithmonë kam pasur një mendim se Aero është një KDE e akorduar xD

  3.    x11tete11x dijo

   përgjigje tipike nga "windowsero" ky do të jetë komenti im i fundit në lidhje me këtë ekzemplar, a i keni injoruar të gjitha defektet në dritare që ju kam emëruar, sethc.exe, a tingëllon si ju?. Më thuaj, si mund të bëj diçka aq budallaqe sa krijimi i një profili rrjeti për një rrjet të caktuar? Plaku im në shkollën ku ai mëson ata përdorin një proxie dhe çdo herë që është në dritare ai duhet të konfigurojë manualisht adresën IP, në linux secili rrjet ka profilin e tij. Se gjërat mungojnë, ose unë do të të mohoj, por që nuk funksionon për ty, me të vërtetë? Më duket se do të punësoj duart e tua magjike për të instaluar dritare, sepse në shtëpinë time disa dritare gjithmonë vidhen ndonjë arsye të çuditshme ...
   "Përdoruesit e zakonshëm që duan gjithçka të funksionojë" tani, marrin një fluturim për në qytetin tim dhe shpjegojnë që babait tim i cili ka topa plot dritare për të qirë vetë (një djalë 50-vjeçar, mësues i fizikës në shkollën e mesme) shpjegoj pse tani ai duhet të përdorë "metro", unë vendos Lubuntu dhe djalin e lumtur, ndërfaqen e vjetër në Windows XP të jetës, shkurtesat në qendrën e softuerit, pa viruse, dhe djali është i lumtur, unë këmbëngul që ai erdhi në shtëpinë time dhe shpjegoni pse tani ju duhet të përdorni METRO ...

   1.    patrick72 dijo

    Sigurisht, dhe me sa linja komande dhe skedarë konfigurimi keni bërë për ta bërë atë të funksionojë për ju?
    është dritare është aq e thjeshtë sa përdorimi i magjistarëve ose asistentëve dhe nuk kam pse kopjoj dhe ngjis komanda që i gjen në forume.
    provoni bukur por tani per tani windows eshte mbreti

    1.    elav dijo

     Nëse keni për qëllim disa lidhje rrjeti, aq e thjeshtë sa hapja grafike e redaktuesit të lidhjes dhe shtoni profile sa të doni

    2.    mor0dox dijo

     Trolloni në sy.

    3.    eltigreaseino dijo

     A keni instaluar ndonjëherë një shpërndarje GNU / Linux? Nëse nuk e keni bërë, mos flisni pa e ditur

     PS: Shpërndarjet e GNU / Linux bëhen nga komunitetet e përdoruesve, jo nga korporatat gjigante si Microsoft

  4.    nano dijo

   Unë do të flas për gjëra idiote, nuk do të argumentoj se është më e lehtë ose më e vështirë, unë thjesht nxjerr përfundimin se ju jeni mjaft i paaftë… dhe në fakt, se paaftësia nuk ka asnjë lidhje me përdorimin e dritareve, ka njerëz që e bëjnë atë dhe nuk ka asnjë lidhje me ty.

   Sikur te me kishte varur mua, komentet e tua nuk do te kalonin, ti je thjesht nje troll, me te vertete argumentet e tua per te mos perdorur GNU / Linux jane idiote, nuk po them qe duhet ta perdorni, thjesht, askujt nuk i intereson pse nuk perdore.

   Rekomandimi im më i sinqertë? Shmangni qeni qesharak dhe mos mendoni se ndiheni si një djalë i shkëlqyeshëm që kundërshton argumentet, thjesht kufizohuni të komentoni nëse nuk thoni asgjë konstruktive ...

   Për Elavin: mos e lini të kalojë më komente ose ai do të vazhdojë diskutimin, nga ana ime, ky këtu nuk flet më, pa marrë parasysh sa tingëllon me autoritet, ndonjëherë duhet të jetë kështu.

   1.    elav dijo

    xhuxh Patrick72 mund të jetë gjithçka që thua, por nuk është mirë ta ofendosh. Ne tashmë kemi fituar famë për rrjetin që përdoruesit e DesdeLinux ofendojnë përdoruesit e Windows. Le të mos biem më poshtë.

    Nga ky moment e tutje unë do të marr masa me të gjithë ata përdorues që ofendojnë të tjerët. Askush nuk ka të drejtë. Nëse ata vijnë nga jashtë dhe na ofendojnë, ne e injorojmë atë, ne editojmë komentin, e modifikojmë dhe kaq.

    😉

    1.    x11tete11x dijo

     agghh më vjen keq nëse e kapërceva zinxhirin, por vetëm atë që thua, kohët e fundit kam lexuar se: «Përdoruesit e LinuxLinux ofendojnë përdoruesit e Windows» ... ... dhe më pas ndodhin gjëra të tilla .... Nuk mund të hidhja lule saktësisht

    2.    nano dijo

     Papërshtatshmëria për mua është një gjendje e një personi që nuk di si të sillet dhe mendon se di për diçka, dhe ndihet me fuqinë për të folur për të, edhe pse ai nuk e di me të vërtetë për çfarë po flet. Në fakt, konsideroj se po e frenoj shumë rrugën për të mos rënë në luftime të panevojshme.

     Duhet ta pranoni që ato lloj komentesh, si i pari që bëri, as që duhej të ndodhnin ... jo sepse ai po fliste për windows por sepse është një koment troll, steril, pa asnjë kontribut dhe vetëm se nxit flakën, thjesht më shqetëson që njerëzit marrin guximin të flasin për diçka (çfarëdo) pa ditur vërtet asgjë ... Unë? Unë nuk kam përdorur dritare direkt për të paktën 4 vjet, nuk mund të them sot se si është e pakëndshme për mua sepse nuk e përdor, dhe askush nuk më sheh duke folur për të në komunitete të tjera ose në artikuj dhe kur them se e bëj mos e perdor, shpjegoj qe nuk e perdor sepse per mua, distroja ime, me jep gjithcka qe me duhet ...

     Sidoqoftë, nuk flitet më për çështjen, mjafton, edhe unë edhe ti kemi fuqinë t'i japim fund këtij problemi ...

 5.   x11tete11x dijo

  Njerëz, më falni për ndotjen e postimit me këtë diskutim që nuk keni asgjë të mirë për të bërë këtu, @elav @nano nëse dikush nga ju dëshiron të fshijë të gjithë diksionin, duke përfshirë komentet e mia, unë nuk e kundërshtoj, postimi do të ishte më i shprehur: D, faleminderit të gjithëve: v

  1.    diazepani dijo

   Të gjithë mirë, dikush dëshiron të provojë durimin tonë

   1.    gato dijo

    trolling me agjentin e përdoruesit xDDDD

   2.    x11tete11x dijo

    hahaha, trap xD

    1.    diazepani dijo

     Oh, hajde Unë nuk duhet të jem aq keq

  2.    sulm dijo

   Muchach @ s «Mos e ushqe trollin»
   Btw, tete Unë e dija që do të kthehesh përsëri në Ark. XD

   1.    x11tete11x dijo

    hahaha le te shohim sa zgjat per mua xD

 6.   XPT dijo

  Postim i mirë
  shumë e dobishme

 7.   MSX dijo

  TL; DR
  … Por ato pak që kam lexuar në lidhje me @ patricio72 janë të pakuptimta: le ta ilustrojmë veten, ju nuk keni ide të ndyrë se çfarë po thotë.

  @x11
  Pse kaq shumë telashe me krijimin e një pasqyre lokale nëse do të përdorim softuerin vetëm në makinerinë tonë (ose dy ose tre, për këtë çështje)?
  Duke kontrolluar çdo shpesh nëse në rrjedhën e sipërme azhurnon softuerin dhe duke reflektuar ndryshimet në makepkg, më duket ...

  1.    x11tete11x dijo

   Në thelb për shkak të sa vijon, kur them se përdor shumë softuer AUR, pa shaka, në këtë moment kam afërsisht 30 paketa të instaluara nga AUR, tashmë atje bëhet pak më kaotike të merresh me çdo PKGBUILD, në këtë mënyrë Unë arrij t'i kem të gjithë të centralizuar për të qenë në gjendje të hyj në to më PKBUILD më të organizuara dhe korrekte nëse është kështu, më shumë është çështje komoditeti

   1.    MSX dijo

    Ende nuk mund ta gjej mënyrën përreth: /
    Unë i mbaj këto pako: http://chakra-project.org/ccr/packages.php?SeB=m&L=2&K=msx (Unë personalisht kam të instaluar rreth 60 të tyre) dhe kopjet lokale janë rregulluar në drejtoritë e tyre.
    Kur të kem një kohë do ta provoj, kjo është e dobishme për mua

    1.    x11tete11x dijo

     Ato mirëmbahen nga ju, dhe kur instaloni paketat AUR që nuk i mirëmbani? Atje ndërlikohet, sepse siç thotë postimi shumë herë mirëmbajtësit lënë PKGBUILD të tyre të vjetëruar dhe duhet të ndërhyhet ... dhe nuk mund të ngarkoni një azhurnuar version sepse ju Ata e fshijnë paketën sepse ajo është tashmë në AUR / CCR .. më ka ndodhur kur kam ngarkuar versionin e azhurnuar të simon, ashtu siç ishte tashmë .. Unë kam për të kontaktuar mirëmbajtësin dhe i them t'i vendosë bateritë dhe azhurnim .. i cili duket se është rrëmbyer nga një lloj pranie jashtëtokësore xD hahaha

     1.    MSX dijo

      Kur një aplikacion që unë dua të instaloj ka skriptin e tij të instalimit të vjetëruar dhe personit përgjegjës i duhet shumë kohë për t'iu përgjigjur pyetjes më poshtë, unë e azhurnoj dhe instaloj atë lokalisht. Pas dy javësh nga njoftimi i parë i paketës së vjetëruar, nëse ende nuk kam asnjë përgjigje, i kërkoj TU të marrë në dorëzim skenarin nga mirëmbajtësi aktual në mënyrë që ta miratojë atë dhe të ngarkojë versionin e azhurnuar.
      Në varësi të ngarkuesit / mirëmbajtësit aktual, nganjëherë ata ju kërkojnë të prisni edhe pak, nëse është dikush i panjohur ose që ka një paketë të vetme dhe ai që kërkon mohimin është i njohur brenda komunitetit, atëherë ata e bëjnë atë menjëherë.
      Personalisht, unë gjithmonë i këshilloj mirëmbajtësit origjinal që nëse duan të marrin përsëri paketën, nuk kam asnjë problem që ta kthej atë.

      Kjo tha, unë ende nuk mund të kem kuptim të përdor një repo lokale për paketat AUR: P: P: P
      Do të jetë çështje e instalimit të tij dhe shikimit nëse një shtresë shtesë administrimi thjeshtësohet në vend që të komplikojë

      Gjithsesi faleminderit për postimin në këtë temë!

    2.    x11tete11x dijo

     saktë! duke iu përgjigjur komentit tuaj të fundit, atje ju goditni gozhdën në kokë, thjesht për të mos bërë të gjitha ato, kjo është zgjidhja më ... egoiste? Ndoshta thjesht mbajtja e repos tuaj në të cilën ju modifikoni / vendosni / hiqni çdo gjë që dëshironi xD / gjithashtu e bën më të lehtë për mua që t'i instaloj përsëri për X arsye, pasi që unë tashmë kam gati binaret xD

 8.   diegogabriel dijo

  Ju duket se jeni Leprosys

  1.    x11tete11x dijo

   ? Nuk e kuptova, une jam Tete xD hahaha

 9.   jorgecg dijo

  Epo, më duket e dobishme të krijoj një depo lokale nëse ju ndodh si Tete. Më duket se e ka shpjeguar mjaft mirë në postimin që ka shkruar.

  Në rastin tim nuk është e nevojshme dhe gjithashtu më mungojnë njohuritë për të përpiluar një paketë dhe gjëra ... Unë ende nuk e kam arritur atë.

  Faleminderit për postimin, është shpjeguar shumë mirë.

 10.   të nuancuar dijo

  Shumë mirë, 3 muaj dhe pa problem, është shumë e rrallë që diçka dështon në archlinux

  1.    MSX dijo

   Uff, kujdes që Pedro Debian Flintstones dhe Pablo Slackware Marmol të futen në kokën e tij.
   (Megjithëse të jem i sinqertë, ata kurrë nuk do ta pranojnë që një distro jo vetëm që mund të jetë i njëjtë ose më i qëndrueshëm se i tyre, por gjithashtu ka paketa moderne që respektojnë rrjedhën e sipërme në vend të shpikjeve të mykshme të bajteve>: D

 11.   Pablo kardozo dijo

  Një pyetje shumë budallaqe: pasi kam bërë të gjithë procesin e shtimit të një pakete që doja të instaloja (kllapa), çfarë porosie duhet t'i jap për ta instaluar? Nëse bëj kllapa yaourt -S nga ato që shoh se ri-shkarkon gjithçka sikur të mos ishte në depon time lokale dhe nëse bëj kllapa sudo pacman -S më tregon se paketa nuk ekziston, gjë që është e qartë.

  Ndonjë gjë që më ka munguar? Faleminderit shume dhe postim shume te mire.

  1.    Pablo kardozo dijo

   Pas shokut të mëngjesit gjaku rrjedh në trurin tim dhe kuptova që duhej ta instaloja me opsionin pacman -U dhe rrugën për te skedari që kisha shkarkuar.

   Faleminderit gjithsesi.

   1.    x11tete11x dijo

    Nëse e bëni të gjithë udhëzuesin, kur të bëni pacman -Sy do të keni repon tuaj të re me paketat lokale

    për të supozuar që repoja juaj quhet Pablo, do të ishte kështu:
    kllapa lokale-repo -A

    kjo do ta shtojë atë në repo dhe pastaj

    sudo pacman -Kllapat e syve

    kjo do të rifreskojë repot duke përfshirë atë lokale dhe do ta gjejë dhe instalojë programin nga repoja lokale

    1.    Pablo kardozo dijo

     Ahhhhh, por unë bëra:
     kllapa lokale-repo AUR -A
     sudo pacman -Sy
     kllapa sudo pacman -S

     Dhe nuk funksionoi për mua, por do të kem programe të tjera për të instaluar dhe për të parë nëse funksionon për mua ashtu siç përmendni ju.

     Ju faleminderit shumë për përgjigjen.

     1.    x11tete11x dijo

      Nëse ende keni probleme, mund të bëni një turne në forum, IRC, ose të më kontaktoni përmes G +