Desktopi Budgie: Çfarë është dhe si ta instaloni

Më parë është folur Lirimi i SolusOS 1.0Një nga më tërheqësit e distro është mjedisi i tij Budgie Desktop.

Çfarë është Budgie Desktop?

Isshtë një mjedis Desktop bazuar në GNOME 3 dhe zhvilluar nga ekipi i Solus Project për distro tuaj. Paneli është i konfigurueshëm, si parazgjedhje është në pjesën e sipërme të ekranit, por unë e kam atë në pjesën e poshtme: Paneli i poshtëm Edhe pse mund t’i keni edhe të dyja

Budgie2 Në imazhin vijues, në të djathtë mund të shihni panelin me shumë qëllime 'Raven', i cili shfaqet kur shtypni, ose në zile ose në atë kohë. Në këtë panel mund të bëni disa gjëra, mes tyre, të ndryshoni temën, të kontrolloni kalendarin, të menaxhoni tingullin ose të shihni njoftimet që mbërrijnë:

Korb Ky panel gjithashtu na ndihmon të menaxhojmë disa aplikacione të hapura, për shembull Rhytmbox:

Shembull Rhytmbox Nga fabrika, tema e panelit eshte erresire (ka një përshtatet aty ku supozohet të ndryshohet, Pse paneli ajo mbetet E errët). Budgie bazohet ne komponentët standardë nga desktopi i Gnome si jamshqiptoj ' në vend të modifikoni të gjithë përbërësit si disa tavolina te tjera, kështu që instalimi është më i lehtë nëse keni të instaluar Gnome.

instalim

Instalimi në Ubuntu dhe derivatet

Ne fillojmë me instalimin në Ubuntu dhe derivatet si Linux Mint ose elementaryOS.

Së pari ne duhet të instalojmë 2 paketa:
sudo apt-get install build-essential git
Lugo kemi shkarkuar Budgie dhe temën 'evopop', e cila është më e rekomanduara:
git clone https://github.com/solus-project/budgie-desktop.git
git clone https://github.com/solus-cold-storage/evopop-gtk-theme
Ne hyjmë dhe instalojmë EvoPop

cd evopop-gtk-theme
sh autogen.sh
sudo make install

Tani do të instalojmë varësi

sudo apt-get install libglib2.0-dev libgtk-3-dev libpeas-dev libpulse-dev libgnome-desktop-dev libmutter-dev libgnome-menu-3-dev libwnck-dev libupower-glib-dev libtool valac uuid-dev libgnome-desktop-3-dev gsettings-desktop-schemas-dev intltool libwnck-3-dev libpolkit-agent-1-dev libpolkit-gobject-1-dev

Dhe ne do të përpilojmë

cd ~
cd budgie-desktop
./autogen.sh --prefix=/usr
make
sudo make install

Gati, mjedisi ynë i desktopit është i instaluar, tani ne instalojmë disa paketa të tjera

sudo apt-get install mutter gnome-settings-daemon gnome-control-center gnome-shell-common gnome-themes-standard-data gnome-tweak-tool

Dhe ne e lëshojmë atë në ekranin e hyrjes

Instalimi në ArchLinux

Nëse jeni përdorues i Arch, nuk keni nevojë për shumë ndihmë, prandaj ja komandat:

sudo pacman -Syu
sudo pacman -S base-devel git desktop-file-utils gnome-menus gnome-settings-daemon gnome-themes-standard gtk3 libgee libpeas libpulse libwnck3 mutter upower vala --needed
git clone https://github.com/evolve-os/budgie-desktop.git;cd budgie-desktop;./autogen.sh --prefix=/usr;make;sudo make install

Instalimi në Fedora / OpenSUSE

Për momentin nuk ka asnjë version modern të Budgie në Fedora dhe OpenSUSE, por ju mund ta shkarkoni atë të vjetër këtu.

Asgjë më shumë për sot, shpresoj se ju ndihmon të instaloni Budgie ose të paktën ta keni njohur këtë desktop fantastik por të thjeshtë. Mos harroni të komentoni dhe unë tashmë them lamtumirë në këto rreshta, Mirupafshim!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gonzalo dijo

  Ju lutemi azhurnoni informacionin për archlinux, tashmë ka paketa budgie-desktop dhe budgie-desktop-git (të dyja nga AUR) për ta instaluar me lehtësi këtë desktop, çdo pyetje https://wiki.archlinux.org/index.php/Budgie_Desktop

 2.   provë dijo

  "Isshtë një mjedis Desktop bazuar në GNOME 2 dhe ...". Nga ajo që unë shoh (nga varësia e ndërtimit) bazohet në Gnome3 !!.

 3.   SLI dijo

  Mënyra e thjeshtë për të shijuar budgie pa prekur asgjë është të provoni manjaro me variantin e saj budgie që duket shumë mirë dhe është gjithmonë në modë!
  të fala

 4.   Pushoni dijo

  Instalimi për ArchLinux mund të bëhet përmes juourt, paketat ekzistojnë tashmë për t'i instaluar ato.

  të fala

  1.    iRoger dijo

   Faleminderit për informacionin, por nuk mund ta modifikoj hyrjen. Akoma faleminderit për komentin!

 5.   Francisco dijo

  Shumë mirë, bazuar në Gnome 2, meqenëse bleni diçka që i përkiste komunitetit, të paktën lexoni githubin e projektit pak më lart dhe do të kuptoni se bazohet në gnome 3, madje përdor të njëjtin shfletues skedari dhe është shkruar në Vala, do të kisha turp ta shkruaj këtë artikull.

  1.    iRoger dijo

   Epo, për shkak të një gabimi, nuk keni pse ta vendosni veten ashtu, është korrigjuar tashmë.
   Do të më vinte turp ta shkruaja atë koment.

 6.   iRoger dijo

  Së pari, faleminderit për kritikën, por nuk di si të redaktoj hyrjen. A mund dikush të më ndihmojë se si ta bëj atë? Apo mund të modifikohet vetëm nga administratorët?
  Falënderim

 7.   catpardo50 dijo

  Si vendoset paneli?

  1.    iRoger dijo

   Në zonën e njoftimeve, në të djathtë sipër, klikoni në timon. Pastaj kliko në 'Panel' dhe aty ku thotë 'Panel Position' zgjidh 'Bottom'

 8.   rr dijo

  Post i shkëlqyeshëm! Kam lexuar për Budgie me pushime dhe tani me këtë artikull tashmë po e instaloj.

  Ekziston një gabim në komandën e varësive për Ubuntu dhe derivatet: dy pako (libwnck-3-dev dhe libpolkit-agjent-1-dev) kanë një presje shtesë në fund, gjë që bën që sistemi të mos i njohë ato.

  Regards,

  1.    iRoger dijo

   Fatkeqësisht nuk mund ta ndryshoj por thjesht heq presjet.
   Faleminderit për komentin!

 9.   José dijo

  Niceshtë mirë nëse, por harku ka probleme, mendoj se gjithashtu heq shumë funksione nga gnome, shton disa që u zgjidhën me zgjerime dhe nuk lejon përdorimin e gnome shell. Nuk jam bindur akoma.

 10.   Alexander dijo

  Kjo metodë instalimi është vetëm për Ubuntu 15.10 ose mënyra se si e shpjegoni është e vlefshme për versionin 14? Shikimi i wiki solusproyect https://wiki.solus-project.com/Budgie_on_other_Operating_Systems Thotë se është testuar në Ubuntu 15.10 por tregon një metodë instalimi pak më të ndryshme. Gjithashtu unë kam një problem kur përpiqem të bëj "make", një mesazh që thotë "Nuk përcaktohet asnjë shënjestër dhe nuk gjendet asnjë skedar. Lart "

  1.    iRoger dijo

   Supozohet të funksionojë në të gjitha versionet. Lidhur me sendin 'make', a keni ekzekutuar skenarin 'konfiguro'? Përndryshe nuk funksionon.
   Faleminderit për komentin!

 11.   rrëqebulli dijo

  instalimi per debian?

  1.    Luigys toro dijo

   Mund ta bëni me instalimin e ofruar për Ubuntu pa probleme

  2.    Serxius dijo

   Përveç asaj që u tha në postim, duhet të instaloni gtk-doc-tools, sepse kur ekzekutoni autogen.sh jep një gabim.
   Versioni i qëndrueshëm i Debian i valac është 0.26.1 dhe kërkohet 0.28, kështu që do të duhet të ndryshoni burimet në testim ose të instaloni vetëm atë paketë (nuk rekomandohet të përziheni lëshimet). Nëse tashmë po përdorni një testim / shtrirje të Debian, injoroni këtë të fundit :)

  3.    Serxius dijo

   Para se të harroj, libibus-1.0-dev gjithashtu do të duhet të instalohet, para se të bëjmë markën.

 12.   Jin dijo

  Nuk mund ta instaloj, më jep një gabim në pjesën budgie-desktop.

  ./autogen.sh –parashtesë = / usr - Në këtë pjesë, asgjë nuk ndodh