GNOME Disqet për të diagnostikuar hard diskun tuaj

Duke vazhduar me botimet në disqet e ngurta, sot po ju sjell një mjet që do të na lejojë të bëjmë një diagnozë shumë të plotë në lidhje me gjendjen e hard drive-it tonë, është e vërtetë që në universin e softuerit të lirë ka shumë mjete dhe mjete diagnostikuese të krijuara për të mbrojtur pajisjen tonë vështirë, i tillë është rasti i Disks, e quajtur më parë Disk Utility e cila është pjesë e Aplikimet Thelbësore GNOME dhe unë vazhdoj të përshkruaj për çfarë bëhet fjalë.

gnome_sh-600x600

Ndërfaqja e përdoruesit është e ndarë kryesisht në një panel të majtë që përshkruan pajisjet që sistemi operativ njeh si dhe disqet, dhe një zonë ku tregon informacionin e njësisë ose pajisjes së zgjedhur.

disk-dobi

Nga paneli i majtë mund të zgjedhim njësinë ose pajisjen që duam të analizojmë, dhe në pjesën kryesore do të shohim informacionin më të rëndësishëm të njësisë në fjalë, modelit, madhësisë dhe një grafiku që tregon skemën dhe informacionin e secilës ndarje.

Tani, për të filluar duhet të klikojmë në butonin që është në pjesën e sipërme të djathtë (ai i shënuar në imazh) pasi kjo do të shfaq një menu me disa opsione, njëra prej tyre quhet "Të dhëna dhe teste SMART" është atje ku ndodh magjia dhe do të shihni një imazh si më poshtë.

disk-dobi-të dhëna-inteligjente

Ajo që shohim në imazh është se në pjesën e sipërme është informacioni i diskut, siç është temperatura, gjithashtu koha kur ai është ndezur dhe një vlerësim i gjendjes së përgjithshme të njësisë. Dhe në pjesën kryesore ne shohim një seri të vetive të hollësishme SMART dhe në butonin që është shënuar në imazh mund të kryeni kontrollin manual.

Në krye na tregon gjithashtu një vlerësim të gjendjes së përgjithshme të diskut, është pjesa që është e shënuar që na thotë "Vlerësimi i Përgjithshëm" dhe nëse tregon se "Disku është i saktë" ne mund të përjashtojmë çdo dëmtim fizik të tij ose sektorëve që janë i gabuar.

Kur rishikojmë në detaje listën e atributeve SMART që mund të shohim sipas njësisë së zgjedhur, duhet të kemi parasysh disa nga të dhënat më të rëndësishme në mënyrë që të kemi një ide më të saktë në lidhje me gjendjen reale të njësisë tonë të diskut, këto të dhëna janë:

 • Lexoni shkallën e gabimit
 • Shkalla e gabimit të kërkimit
 • Me orë të tëra
 • Numëruesi i sektorit të zhvendosur
 • Temperatura e njësisë (jo më shumë se 45 - 50 ºC)
 • Shkalla e gabimit të sensit G. Kjo tregon frekuencën e gabimeve si rezultat i ngarkesave të ndikimit.

images (1)

Ky program është një nga më të plotë për të kryer kontrolle në diskun tonë ose pajisjet tona dhe ka një ndërfaqe intuitive të përdoruesit, një tjetër mjet për të pasur në repertor. Për më shumë informacion në lidhje me Disqet GNOME Kliko këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   çaparal dijo

  Informacion i mirë Ndoshta këtij programi i mungon "Disks", një program që mund të përdoret në Ubuntu, mënyra më praktike dhe për të mos bërë gabime kur formatoni një disk ose flash memorie.

 2.   diegstroyer dijo

  Jo vetëm kontrolloni disqet, por edhe klonojini dhe instaloni imazhin… ideal nëse ndryshoni diskun në një kapacitet më të madh, me klonimin ju kurseni rindarjen dhe riinstalimin (për sistemet dual boot kursen shumë punë).