Dëshironi të provoni Linux? Udhëzues për kuriozët dhe të sapoardhurit. (Pjesa e 2-të)

Mirësevini në pjesën e dytë të këtij udhëzuesi. Këtë herë do t'ju tregoj se si: Gjeni alternativa ndaj shfaqjeve tona të preferuara dhe për çfarë shërben qendra e softverit të shpërndarjes sonë.

Njeri, prit një sekondë !!! A nuk do të më mësosh se çfarë duhet të bëj që të kem Linux në kompjuterin tim? Sigurisht që do ta shohim, por kjo do të jetë më vonë;).

Arsyeja kryesore pse unë e kam bërë kështu është sepse ne zakonisht gjejmë informacion në rrjet se si të instalojmë dhe çfarë duhet të bëjmë pas instalimit (post-instalimi). Personalisht, nuk më pëlqen kjo qasje sepse tingëllon si: instaloni Linux fillimisht dhe pastaj bëni kërkimin tuaj (ose bëni pyetje), ok? Shtë sikur ata po përpiqen të ju shesin diçka që ju nuk e dini nëse mund të funksionojë apo jo. Synimi im nuk është "Rip ju off", duke ju shitur idenë se Linux është ilaçi (nuk po them që edhe të tjerët e bëjnë atë 😉), ajo që më intereson vërtet është që ju ta zbuloni vetë dhe t’i pëlqeni. Atyre u duket? Le të fillojmë atëherë: D:

Të gjithë ne që sapo kemi ardhur në Linux e kemi të vështirë të përshtatemi në këtë mjedis, në mënyrën e re për të bërë gjithçka që kemi bërë me lehtësi dhe në baza ditore. Me pak fjalë, «Të ndjehen si në shtëpinë tuaj». Mund të na mungojë e jona «Zbatime të vjetra të jetës» të tilla si Microsoft Word, WLM (Windows Live Messenger), Corel Draw, etj, duke besuar se në Linux gjithçka është "E vështirë, e çrregullt dhe e çuditshme"... Edhe biseda me miqtë e mi duhet të jetë jashtëzakonisht e komplikuar ..., mund të mendoni.

Me një pamje të tillë, është shumë e lehtë të mbash idenë e kthimit te sistemi ynë operativ i mëparshëm që nga ajo kohë "ketu" ne nuk mund të gjejmë asgjë që funksionon për ne "familja". Mos u shqetëso, e gjithë kjo është shumë e natyrshme, është sikur ata të na kërkojnë të lëmë të gjitha komoditetet e shtëpisë sonë për të shkuar të jetojnë në një shpellë si në kohën e shpellave.

Nëse do të të thosha se është me të vërtetë shumë e lehtë të përshtatesh me këtë të re "Botë"do të më besoni Le të vazhdojmë atëherë ...

Alternativat për aplikacionet tona të preferuara:

Për fat të mirë për ne, Linux ka shumë alternativa për aplikacionet tona të preferuara. Le të shohim disa shembuj:

<° Shfletuesi i faqes në internet

<° Klientët për rrjetet sociale (Twtter dhe Identi.ca)

<° Klientët e mesazheve të menjëhershme (LiveMessenger, GTalk, Jabber, Facebook, etj.)

<° Luajtësit e audios

<° Luajtësit e videos

<° Suitat e zyrave

Kjo listë është vetëm një shembull i vogël i asaj që po ju tregoja, ne mund të vazhdonim, por sinqerisht do të ishte tepër e madhe për të gjithë: P. A nuk kam arritur të të bëj përshtypje akoma? A nuk është programi që po kërkoni midis atyre të listuara më sipër? Ok, në këtë rast ju ftoj të ndiqni lidhjen vijuese: Alternativat e softuerit që tashmë i dini dhe doni t'i zëvendësoni.

Siç thonë krijuesit e faqes: «AlternativeTo është në një mision për t'ju ndihmuar të gjeni softuerin e duhur për kompjuterin tuaj, celularin ose tabletën tuaj. Objektivi ynë kryesor është t'ju japim alternativa ndaj softuerit që tashmë njihni dhe dëshironi të zëvendësoni ». Më e mira nga të gjitha, ju jo vetëm që do të gjeni alternativa për aplikacionet vendase të Windows, por gjithashtu mund ta bëni për Linux, Mac, iPhone, android, ndër të tjera. E shkëlqyeshme ^ _ ^ !!!

Në këtë sit mund të kërkojmë për një aplikacion specifik ose sipas kategorisë ose sipas emrit. Këtu janë disa pamje të ekranit:

AlternativeTo.Net Faqja kryesore.

  Kërkoni sipas kategorive.

Kërkoni sipas emrit të aplikacionit.

Siç do ta shihni, ne kemi kërkuar një alternativë ndaj Corel Draw, Lista që unë hedh është mjaft e gjerë, e lë lidhjen e búsqueda në mënyrë që ta vlerësojnë më mirë.

Reallyshtë me të vërtetë shumë e lehtë për të gjetur një alternativë ndaj programeve tona "gjithë jetën", Unë ju ftoj ta provoni, kush e di, mbase do të gjeni një aplikacion që bën punën e tij më mirë sesa ai që keni pasur tashmë në sistemin tuaj të mëparshëm;).

Qendra e Softuerëve

Shumica e distro-ve kanë një "Software Center", e cila na lejon të kërkojmë, instalojmë dhe heqim aplikacione. Kjo është diçka që ne "Linuxeros" ne mund të mburremi, pasi nuk ka asgjë të ngjashme në Windows (të paktën jo për momentin), duke i bërë gjërat shumë më të lehta për ne.

Qendra e Programeve Ubuntu:

Në kompjuterin tim që përdor Ubuntu 11.10 për të punuar, kështu që do të jetë e para që do t'ju tregoj. Më poshtë është një fotografi e Qendrës së Programeve të Ubuntu (CSU):

  Qendra e Programeve Ubuntu

Nga kjo qendër softueri ne mund të kërkojmë aplikacionet tona, ose sipas kategorive:

CSU - Kategoritë

ose mund të kërkojmë me emër.

CSU - Emri

Ne gjithashtu kemi një seksion që na tregon aplikacionet Me e fundit dhe Më e vlerësuar nga përdoruesit.

  CSU - Me tipare dhe të reja

Më në fund, në fund të dritares mund të shohim numrin e përgjithshëm të aplikacioneve që kemi në dispozicion për instalim:

CSU - Aplikimet

kësaj here, kjo na tregon se kemi 36,467 elemente të disponueshëm, ka shumë, apo jo?

Testimi i Qendrës së Programeve Ubuntu

Meqenëse është më lehtë për mua të mësoj më shpejt në mënyrë praktike sesa teorike, unë do të doja që ju të provoni CSU, për ta arritur atë, vizitoni lidhjen e mëposhtme: Qendra e Programeve Ubuntu. Këtu një kapur.

CSU - Në linjë Meqenëse jo gjithçka është Ubuntu;), unë ju tregoj disa imazhe të qendrave të tjera ose administratorëve të softuerëve të distros të ndryshme:

Linux Mint

Qendra e programeve LM

openSUSE

Qendra e softuerit OpenSuse

çak

Qendra e programeve Mandriva

Magjia

Qendra e programeve Mageia

Kubuntu

Me gjithë këtë, shpresoj t'ju tregoj se jo gjithçka që thuhet për Linux është e vërtetë. Ne kemi lënë pas ato mite të vjetra si: "Linux është i vështirë për t'u përdorur", "Nuk ka shumë aplikacione për Linux", "Linux nuk është për të bërë punë serioze", "Linux është vetëm për gjenitë, geeks ose budallenj", etj, etj, etj Shpresoj se e kam arritur qëllimin për t'ju bërë të shihni Linux në një mënyrë tjetër. Nëse akoma jeni i interesuar ta provoni, ju premtoj që për postimin tjetër do t'ju tregoj se si ta instaloni, duke përfituar, siç themi në vendlindjen time Meksikë: Viti i ri, sistemi i ri operativ ...

Deri herën tjetër dhe festat e lumtura


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ren dijo

  Artikull i mrekullueshëm, uroj të kisha parë diçka të tillë kur hyra në këtë botë. 8)

  Dhe gezuar vitin e ri

  1.    Perseu dijo

   Faleminderit shumë mik, mendoj se të gjithë do të kishim dashur diçka të tillë XD

 2.   Trembëdhjetë dijo

  Ju përgëzoj për përkushtimin, qartësinë dhe cilësinë e artikullit tuaj (në dy pjesët e tij); Unë nuk dyshoj se do të jetë shumë i dobishëm dhe ilustrues për njerëzit që janë të interesuar të dinë dhe të familjarizohen me përdorimin e Linux.

  Përshëndetje.

 3.   Guxim dijo

  Dreq, puna që po i jepni vetes me këtë është e pabesueshme, sigurisht që nuk ju jep kohë të shkoni në pshurr

  1.    Guxim dijo

   * sigurisht

 4.   i çmendur dijo

  Pjesa e dyte e mrekullueshme.

  Rekomanduar për fillestarët, kjo pjesë e dytë është një pikënisje e mirë.

 5.   Ozzar dijo

  Shumë mirë edhe ky artikull, punë e shkëlqyeshme ... Si në atë tjetrin, urime.

 6.   Bubullimë dijo

  Ajo që më bën të zemërohem (i moderuar sepse jam shumë paqësor xD) është harresa ndaj përdoruesve të Kubuntu, e them këtë sepse ka qenë për të parë Qendrën e Programeve Ubuntu në imazhe dhe të kujtoj se Muon (madje edhe të jesh i shkëlqyeshëm) nuk është aq i gjallë, nuk ka atë lloj reklame që është në Ubuntu, dhe një gjë tjetër që më bezdis është fati i Ubuntu One i Minus xD

  Duke u kthyer më shumë në temën e postimit, unë njoh shumë njerëz që kanë frikë të bëjnë një hap në Linux për shkak të aplikacioneve. Kjo është, ata kanë frikë se nuk mund të bëjnë punë me LibreOffice për shembull, ata kanë frikë se nuk mund të dëgjojnë këngët e tyre të preferuar me Amarok për shembull, ata kanë frikë se mos mund të përdorin Spotify për shembull (me Vera është e shkëlqyeshme dhe ka edhe një klient vendas - në prova, natyrisht - ekziston akoma Grooveshark T_T) ata gjithashtu kanë frikë se nuk mund të instalojnë kamerat dhe tastierat pa tel që vijnë me një CD instalimi, ata gjithashtu kanë frikë që printeri nuk do të funksionojë për ta, dhe ata janë në panik me faktin se Photoshop nuk ekziston për Linux ... e gjitha kjo është ajo që bën që një përdorues i ri i mundshëm i GNU / Linux të mos bëjë kërcimin, dhe unë i kuptoj ata, sepse unë gjithashtu i kisha ato frika (rreth 2 vjet më parë) por unë rrezikova dhe sa mirë shkoi 😛 hahaha

  Dhe kur lexova këtë artikull dhe pashë që renditët shumë aplikacione dhe i dhatë lidhjen AlternativeTo, unë erdha me idenë brilante të ftoja miqtë e mi të lexojnë këtë artikull dhe të parin që bëtë (atë me udhëzuesin) shikoni nëse leximi i kësaj është i gëzuar, unë jam shumë i vetmuar TT hahaha

  Brohoritje !! dhe faleminderit

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Padyshim këto artikuj nga Perseu Ata kursejnë shumë kohë, sepse nuk duhet të shpjegojmë shumë hahahaha, ne u japim të njohurve tanë lidhjet e këtyre postimeve dhe kaq.

   Problemi me Muon është se në krahasim me USC, ai është ende shumë i ri ... ky i dyti ka qenë në zhvillim për një kohë më të gjatë, padyshim që Muon ka ende një rrugë të gjatë për të bërë.

   1.    Guxim dijo

    Po, por është se $ Canoni shpesh shkon nga Kwinbuntu si të hajë mut, kështu që ata do të përparojnë më pak

  2.    Perseu dijo

   Së pari, faleminderit shumë për komentin;). Jam shumë i lumtur që përpjekjet që bëjmë përmes blog-ut po japin rezultat në përpjekjen për të ftuar përdoruesit e sistemit tjetër operativ (kryesisht Windows) për të provuar Linux, pasi ideja është që të bindim sesa të përpiqemi të imponojmë.

   Nga ana jonë, ne do të dëshironim që ju të na rekomandonit edhe me fqinjët nëse është e mundur XD. Mos ndaloni të na vizitoni dhe mbi të gjitha të komentoni ... Përshëndetje

 7.   fmateo05 dijo

  Post shumë i mirë, edhe pse pak i zgjatur, ai ka aplikacionet e nevojshme për përdorim të përditshëm, përndryshe ...

  Në rastin tim të veçantë unë përdor Funtoo Linux ... gjithashtu një shpërndarje e mirë për ata që kanë përvojë (rreth 3 muaj)

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për vizitën dhe komentin
   Mirësevini në faqen tonë modeste

   1.    Guxim dijo

    Gjëja modeste që mund të kesh shpëtuar, madhështore, që me atë koment ajo që bën është të heqësh dorë nga përulësia

 8.   Ghermain dijo

  Udhëzues shumë i mirë, por ende nuk mund të gjej një zëvendësim në Linux për këto programe që janë ato që ndonjëherë më bëjnë të fus W $ në ndarjen tjetër, sa më shpejt që të kem të njëjtat ose të ngjashme ... Bye W $ ... këto janë:
  - Menaxheri i Shkarkimit në Internet (IDM); Ata do të më thonë se KGet dhe WGet mbulojnë vetëm 10% të asaj që bën tjetri.
  - MyPony; Ata do të thonë JDownloader por unë e përdor dhe më thith, nuk e rekomandoj.
  - Outlook; As Kmail dhe as Evolution nuk përputhen me të, dhe unë kam postë elektronike Thunderbird për punë, por Outlokk është shumë i kompletuar, ai gjithashtu sinkronizohet me celularët e mi.
  Nokia dhe Motorola suita; Wammu nuk arrin në kyçet e këmbëve, gjithashtu nganjëherë ai e njeh telefonin dhe nganjëherë jo.
  Të paktën LibreOffice është tashmë aq i lëmuar saqë unë isha në gjendje të bëja pa M $ 2010.
  Nëse dini diçka që funksionon vërtet, unë e vlerësoj atë.

 9.   Zsss dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm urime