Dropbox apo Sparkleshare?

Kur skedarët janë shumë të mëdhenj dhe ne nuk mund t'i dërgojmë me postë kemi dy mundësi për ta dërguar, njëra është t'i fragmentojmë ato dhe t'i dërgojmë pjesët një nga një, por është shumë e ndyrë, sepse ne përmbytim postën e tjetrit me të gjitha pjesët dhe nëse është një shkencëtar kompjuter i pashkolluar nuk do të keni një ide për ta rindërtuar atë.

Mënyra tjetër është të përdorim një shërbim që na lejon të ngarkojmë skedarët në një server dhe të dërgojmë lidhjen me postë që kontakti të shkarkohet.

Në Linux kemi një shërbim të quajtur Dropbox që na lejon ta bëjmë këtë, por a ia vlen vërtet Sparkleshare?

Le të krahasojmë Dropbox me Sparkleshare:

Dropbox:

 • 2 GB hapësirë ​​ruajtëse falas
 • Në dispozicion vetëm për Gnome (si Dropbox)
 • Kufiri prej 300 Mb për skedar pa përdorur aplikacionin tuaj

Ndarja e shkëndijës:

Në Sparkleshare kompjuteri juaj është serveri, kështu që kufiri është madhësia e diskut të ngurtë

Ai nuk është i disponueshëm vetëm për Gnome, por edhe për të gjithë desktopët dhe më shumë sisteme operative jo-Linux

Gjithashtu ju lejon të përdorni një server tjetër si Dropbox

Mendimi im:

Duke qenë se Sparkleshare nuk e përdor Dropbox, pse?:

 • Ne nuk duhet të paguajmë për hapësirë ​​shtesë
 • Ne përdorim hard drive-in tonë, i cili jep më shumë besim
 • Ju nuk keni pse të përdorni programe të tjera siç keni të bëni me Dropbox në KDE

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

34 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gregorio Espadas dijo

  Shënim: Dropbox (sinkronizimi i drejtpërdrejtë, me ikonën e tij përkatëse në systray) nuk funksionon ekskluzivisht në GNOME, pasi që unë e kam përdorur në KDE, Xfce, LXDE, madje edhe pa përdorur ndonjë mjedis desktop (me OpenBox, Fluxbox, etj) , dhe funksionon në mënyrë perfekte. Unë mendoj se është një nga aplikacionet e pakta që, pasi e kam përdorur për disa vjet, nuk më ka dhënë kurrë probleme.

  1.    Guxim dijo

   Po, por aplikacioni që ata ofrojnë është ekskluziv për Gnome, atë që dua të them, le të mos harrojmë se integrohet në Nautilus ose diçka e tillë

   1.    Gaspar Fernandez dijo

    Por integrimi i Nautilus është i mbivlerësuar… për të rrokullisur një emblemë gjatë ngarkimit ose shkarkimit të një skedari? Unë gjithashtu kam përdorur aplikacionin në KDE, Fluxbox, etj. Pa probleme.

   2.    Të ndryshme dijo

    Ekziston tashmë një servicemenu për Dolphin që integron Dropbox në KDE, ose të paktën ekziston në OpenSUSE, Sabayon dhe Chakra.

    1.    targoni dijo

     Ne gjithashtu mund të flasim për OwnCloud nëse i referohemi integrimit, por kjo është më e dizajnuar në KDE.

   3.    kriotop dijo

    Epo, e kam të integruar në Thunar, domethënë kam një dosje që sinkronizohet me Dropbox sa herë që bëhet një ndryshim në të. Dhe nga rruga, është ose kompjuteri im ose versioni në internet punon me vlerë.

    1.    Guxim dijo

     Versioni në internet i Dropbox funksionon shumë mirë, nuk jeni vetëm ju

 2.   SaulOnLinux dijo

  Personalisht kam përdorur Dropbox në XFCE pa probleme, për mua fakti që nuk integrohet me thunar nuk është një dramë për mua. Por unë do të preferoja që ata të jepnin mbështetje zyrtare për desktopët e tjerë, jo vetëm për gnome.

  Sparkleshare Unë nuk e kam testuar, shikoj nëse i hedh një vështrim.

  1.    Guxim dijo

   Mirësevini në sit

   Epo, juaji është një këndvështrim shumë i mirë

 3.   i çmendur dijo

  Unë kam përdorur dropbox për një kohë të gjatë, por jam i interesuar në sparkleshare, mund të më tregoni se si funksionon dhe sa i sigurt është?

  1.    Guxim dijo
   1.    i çmendur dijo

    Ne rregull, faleminderit.

 4.   Erithrima dijo

  Po, është e vërtetë që integrohet me Nautilus, por edhe kështu, unë kam provuar Spideroak (Sparkleshare jo) por ajo që më bën të besoj në Dropbox është se nëse fshij aksidentalisht ndonjë nga skedarët e mi, unë mund t'i rikuperoj ato pa problem! Kështu që unë kam një kopje të skedarëve të mi në diskun e ngurtë të dy kompjuterëve të mi dhe një tjetër në re, dhe kjo është diçka që programet e tjera nuk e bëjnë

  1.    Guxim dijo

   Duke qenë më i ri në mënyrë që të mos merrni Parkinson dhe të mos fshini skedarët JAJAJAJAJAJAJAJAJAJA

   1.    Erithrima dijo

    JAJAJAJAJAJA Unë jam vetëm 20 vjeç dhe sapo u bëra !!! Jo një muaj më parë! XD
    Por akoma, në këtë mënyrë unë gjithashtu mund të përdor skedarët e mi edhe nga një kompjuter i huaj përmes faqes në internet, gjë që mendoj se është mjaft e dobishme

 5.   Gaspar Fernandez dijo

  Ajo që më tërheq mbrapa është Mono ... Unë do të doja të njëjtin softuer, por jo të përdor Mono, duhet të instaloj shumë varësi për këtë ...

  1.    Guxim dijo

   Për këtë ankohen, sepse nuk kam veshur fare Mono

  2.    pandev92 dijo

   Epo, nuk e di se çfarë keni me programe mono, shumë superiore dhe më të lehta për tu bërë sesa me C të pastër, mbase C është më shumë gjuhë, por mono thjeshton jetën për zhvilluesit.

   1.    ErunamoJAZZ dijo

    Nëse do të flasim për gjuhët dhe që ...
    Unë nuk heq vlefshmërinë që C # është një gjuhë shumë e thjeshtë dhe mjaft e fuqishme, dhe shumë më tepër nëse do ta blejmë me "C të pastër". Unë nuk i di arsyet teknike pse ata përdorën Mono në vend të një gjuhe tjetër si pitoni ose diçka e tillë, megjithatë, unë do të mendoja ndryshe: Unë më parë duhet të përdor vala, e cila në sintaksë dhe në cilësinë e gjuhës është e barabartë ose edhe më e mirë se C #, dhe që lejon të përdorësh Bibliotekat e gjuhëve të tjera shumë lehtë (introspeksioni i objektit) në një mënyrë transparente.

    Ndoshta e keqja e madhe e Mono (duke folur si interpret i CRL) është se zakonisht mbetet prapa interpretit zyrtar .NET (edhe pse në faqen e internetit të pajtueshmërisë, duket se nuk është aq serioze në lidhje me .NET4 http://www.mono-project.com/Compatibility )

    Personalisht, gjithashtu më tërheq mbrapa se duhet të instaloj varësi të pastra Mono xD!

  3.    Manuel de la Fuente dijo

   Ka Syncany, shumë më mirë se Sparkleshare për mendimin tim. Në fakt, në faqen e tyre zyrtare ata bëjnë një krahasim me Sparkleshare, Dropbox dhe disa shërbime të tjera të sinkronizimit.

   http://www.syncany.org/

   Problemi është se është në zhvillim të plotë dhe ende nuk ka versione të gatshme për t'u instaluar. Në rast se doni ta provoni, e vetmja mënyrë është të shkarkoni kodin nga Launchpad dhe ta përpiloni vetë, duke kuptuar që duhet të jetë vetëm për testim dhe jo ta përdorni me informacione të ndjeshme.

   E vetmja gjë që nuk më pëlqen është se është zhvilluar pjesërisht në Java, e cila për mua është pothuajse aq e keqe sa Mono, por unë do të pres të shoh produktin e përfunduar dhe pastaj të gjykoj.

   Edhe kështu, unë preferoj Dropbox për një arsye të thjeshtë: Unë konsideroj se informacioni im do të jetë shumë më i sigurt i ruajtur në serverat e tyre sesa tek unë. Nuk i besoj pritjes time, aq më pak të jem atje, të jem në gjendje të mashtroj me atë që nuk duhet dhe të dërgoj gjithçka duke fluturuar në një çast. 😀

 6.   Manuel Escudero dijo

  SpiderOak, Padyshim:

  http://xenodesystems.blogspot.com/2011/06/spideroak-la-alternativa-perfecta.html

  Përshëndetje dhe Gëzuar Vitin e Ri

  1.    Të ndryshme dijo

   Plotësisht pajtohem

  2.    Të ndryshme dijo

   Pajtohem plotësisht, së bashku me Minusin siç thonë më poshtë. Pranë kësaj, Dropbox nuk është asgjë.

  3.    nano dijo

   LOL MANUEL N D DESDELINUX! ÇFAR BNI N D FAMILJET E MIA! XD

 7.   Edwin dijo

  Unë gjithmonë përdor opera unite, dhe aplikacioni media streaming është shumë i lehtë për t'u përdorur.

 8.   StuMx dijo

  Pengesa më e madhe që shoh është se skedarët transferohen me shpejtësinë e ngarkimit që ju jep ISP-ja juaj, dhe normalisht kjo zakonisht është më pak se 1Mbps.

  Sipas mendimit tim, nuk ia vlen shumë nëse duhet të lini kompjuterin tuaj të ndezur gjatë gjithë kohës që të jeni në gjendje të shkarkoni një skedar me një shpejtësi të qeshur, dhe nëse shtojmë se ideja që ata vendosin në postim është të ndani skedarë të mëdhenj, Bën edhe më keq.

 9.   ErunamoJAZZ dijo

  Ka vetëm një pengesë shumë të rëndësishme: Akoma nuk funksionon në windows uu

 10.   Bubullimë dijo

  Më e mira është Minus, pa dyshim, 10 GB, falas dhe nuk ka nevojë të regjistrohet, shumë e lehtë për t'u përdorur, intuitiv dhe e shpejtë, një nga gjërat më të mira që kam provuar ndonjëherë ^ _ ^

  (Opinionshtë mendimi im xD)

  Përshëndetje!

 11.   Fernando dijo

  Unë përdor Dropbox në KDE (Debian Squeeze) dhe funksionon perfekt.

 12.   Guxim dijo

  Per te gjithe:

  Le të shohim, nuk është se Dropbox nuk punon në KDE, ajo që ndodh është se nuk funksionon si Dropbox

  Unë shpjegoj:

  Unë, që përdor Arch, kam një aplikacion në AUR që më lejon të përdor Dropbox në KDE, por aplikacioni nuk quhet Dropbox, quhet Kfliebox

  Kjo është ajo që dua të them

  1.    StuMx dijo

   Por sipas wiki të Archlinux nuk është e nevojshme të bëni diçka të veçantë për ta bërë Dropbox të funksionojë nën KDE, thjesht instaloni paketën Dropbox që është në AUR https://wiki.archlinux.org/index.php/Dropbox

   Kfilebox është një alternativë ndaj klientit Dropbox për KDE, por nuk është mënyra "M THE" për të përdorur Dropbox në këtë desktop.

 13.   Yoyo dijo

  Unë përdor Dropbox 1.2.49 në Pardus KDE (jo kfilebox) dhe ka integrim të plotë me Dolphin, unë nuk përdor paketa Nautilus nëse jo një të ndërtuar nga njerëzit Pardus

  Sidoqoftë, duke shkarkuar burimin në shtëpinë tuaj dhe duke lidhur lidhjen e fillimit të kësaj, ju gjithashtu mund ta përdorni atë në KDE Dolphin në mënyrë të përsosur, ju nuk keni nevojë për Nautilus për Asgjë

  Në lidhje me artikullin, unë mbaj Dropbox për të gjithë ata, kam gjithçka në Dropbox në iPod, Windows, Linux dhe Mac

  Si jam dembel të kaloj në diçka tjetër xDD

  1.    Guxim dijo

   Mirë dreqi do të duhet ta vras ​​Malcer për keqinformimin mua hahaha

 14.   Christopher Flores dijo

  mos e qij me dropbox Unë e përdor atë nga qeliza ime android me laptopin tim me linux të dashurën time me windows (ajo pëlqen linux = () nga desktop për dropbox tim dërgoni, por nëse ata mund të përmirësohen !!! Mund të lidhem me çdo pyetje, por kam aplikacionet që i lidh vetëm nga interneti dhe tani ... .. problemi zgjidhet nga faqja zyrtare në internet dhe lëshohet ... për të gjithë