Përdorimi i komandës dd

Komanda dd (Dataset Definition) është një mjet i thjeshtë, i dobishëm dhe çuditërisht i lehtë për t’u përdorur; Me këtë mjet mund të bëni të njëjtën gjë, në pajisje: disqe dhe ndarje, si me programet komerciale si Norton Ghost, në Windows ose programe falas si CloneZilla, në Linux, vetëm me një linjë të shkurtër komandimi.

Sintaksa themelore:

Sintaksa më themelore për përdorimin e komandës dd do të ishte kjo:

sudo dd if=origen of=destino

ku nëse do të thotë "skedar input = skedar input", Kjo është, ajo që dëshironi të kopjoni dhe e mjeteve "skedari dalës = skedari dalës“, Kjo është, skedari i destinacionit (ku do të kopjohen të dhënat);origjina dhe Destinacioni mund të jetë pajisje (lexues CD ose DVD, disk i ngurtë, disketë, pendrive, ndarje, etj.), Skedar rezervë ose imazh i diskut, etj., Por jo dosje ose nënfolder.

Për përdorimin e qetë të kësaj komande, gjëja e parë është gjithmonë të jesh i qartë për atë që ndarjet / disqet e ngurta quhen në Linux (/ dev / sda1 për shembull; / dev rrjedh nga pajisja = pajisje, në anglisht). të njohim diskun / ndarjen e burimit dhe destinacionit, diçka që lehtë mund ta zbulojmë me komandën sudo fdisk -lo me ndonjë program ndarës grafik si gparted. Të gjitha informacionet në lidhje me komandën dd mund të konsultohen me komandën dd dhe informacionin dd,

Kjo komandë duhet të përdoret me kujdes, dhe gjithmonë duke kontrolluar rendin dhe emrin e disqeve / ndarjeve, sepse ashtu si klonohet një disk, ai e fshin atë në asnjë kohë.

Sintaksa me komandën pv: Përdorimi i komandës dd me sintaksën e mëparshme ka një pengesë të vogël, pasi është një komandë shumë e rezervuar - nuk jep informacion - sepse kur ekzekutohet, terminali mbetet i palëvizshëm, kështu që nuk e dimë është ajo që po ndodh dhe sa kohë i mbetet që ajo të përfundojë ekzekutimin. Kjo shqetësim i vogël mund të zgjidhet duke shtuar komandën pv, (*) - e cila vepron si një tub terminal që mat të dhënat që kalojnë përmes tij - në sintaksën e komandës dd, kështu që tani sintaksa do të ishte:

dd if=origen |pv|dd of=destino

Si rezultat, ne do të merrnim një lloj shiriti progresi në terminal, informacionin mbi bajtët e transferuar, kohën që ka ekzekutuar dhe shkallën e transferimit, të gjitha në kohë reale.

(alf) - (~) d dd nëse = / devmmcblk0p1 | pv | dd i = / dev / mmcblk0p2 1,630 GB 0:21:30 [1,12 MB / s] [

Gjithashtu kur mbaron kjo na tregon statistikat e shkallës së transferimit, totalit të bajteve të transferuara dhe kohës totale që u desh për të transferuar të gjitha të dhënat.

(alf) - (~) d dd nëse = / devmmcblk0p1 | pv | dd i = / dev / mmcblk0p2 10530816 + 0 rekorde të lexuara <=> 10530816 + 0 rekorde të shkruara 5391777792 bajt (5.4 GB) të kopjuara, 3873,48 s, 1,4 MB / s 5,02 GB 1:04:33 [1,33 MB / s] [<=> 10530816 + 0 rekorde të lexuara <=> 10530816 + 0 rekorde të shkruara 5391777792 bajt (5.4 GB) të kopjuara, 3873,48, 1,4 s, XNUMX MB / s (alf) - (~)

(*) Kontrolloni para se të ekzekutoni ndonjë rresht komande me këtë sintaksë të dytë, se kemi të instaluar paketën PV në sistem, ose instalojeni nëse nuk e kemi: të dy me Synaptic.

Le të shohim disa shembuj praktikë dhe opsionet e kësaj komande (në versionin e saj me hilen e shpjeguar më parë me komandën pv):

A) Rreth disqeve të forta dhe ndarjeve:

= Klon një hard disk:

Me këtë ne do të klononim diskun hda në hdb. (Disqe IDE):

sudo dd if=/dev/hda |pv|dd of=/dev/hdb bs=1M

Me këtë ne do të klononim diskun SDA në SDB. (Disqe SATA):

sudo dd if=/dev/sda |pv|dd of=/dev/sdb bs=1M

Me opsionin bs = 1M, arrihet që leximi dhe shkrimi të bëhen në blloqe 1 megabajt, (më pak, do të ishte më ngadalë por më i sigurt, dhe me më shumë rrezikojmë të humbasim të dhëna gjatë rrugës).

Mbani në mend se në këtë mënyrë disku regjistrohet "siç është", MBR, tabela e ndarjes, hapësira boshe, etj ..., kështu që mund të regjistroni vetëm në një disk me madhësi të njëjtë ose më të madhe.

= Shkruani vetëm pjesën e parë (hda1) të diskut burimor në diskun e destinacionit (hdb):

sudo dd if=/dev/hda1 |pv|dd of=/dev/hdb bs=1M

= Djeg tërë diskun (hda) në ndarjen e parë (hdb1) të diskut të destinacionit:

sudo dd if=/dev/hda |pv|dd of=/dev/hdb1 bs=1M

= Krijoni një imazh - mund të jetë bin ose iso - nga disku i ngurtë (hda), në direktorinë / home:

sudo dd if=/dev/hda |pv|dd of=/home/hda.bin

= Fshini plotësisht informacionin në një disk: për ta bërë këtë, mbushni diskun me karaktere të rastit, pesë herë. Nuk do të ketë asnjë gjurmë të informacionit në disk:

for n in {1..5}; do dd if=/dev/urandom |pv|dd of=/dev/hda bs=8b conv=notrunc;

= Fshi çdo ndarje dhe disk të plotë nga çdo pajisje:

sudo dd if=/dev/zero |pv|dd of=/dev/sdx (Fshirja e plotë e diskut)

sudo dd if=/dev/zero |pv|dd of=/dev/sdxa (Fshi ndarjen e diskut)

ku: x është disku që duhet fshirë, a është ndarja për tu fshirë

Ky operacion është shumë i dobishëm për të fshirë plotësisht çdo ndarje, përveç kësaj të dhënat që do të fshihen nuk mund të rikuperohen, prandaj është një fshirje e nivelit të ulët dhe shumë e sigurt, shumë e dobishme për shembull kur pendët infektohen me viruse me dritaret tona të dashura .

B) Në një CD / DVD

= Krijoni / Montoni një imazh .iso nga një CD (ose DVD)

Për të krijuar imazhin .iso të një CD në direktorinë / home:

sudo dd if=/dev/cdrom |pv|dd of=/home/imagendeCD.iso

Për të montuar imazhin .iso nga CD:

sudo mount -o loop imagedeCD.iso /mnt/home

= Rikuperoni një DVD të gërvishtur (Kjo nuk rimerr të gjithë DVD-në, në këtë rast vetëm sektorët e lexueshëm). Shtë gjithashtu i përshtatshëm për disqet e forta me defekt:

sudo dd if=/dev/cdrom |pv|dd of=/home/dvd_recuperado.iso conv=noerror,sync

Opsioni noerror shërben për të shmangur gabimet e leximit në çdo situatë.

C) Rreth MBR dhe VBS:

= Kopjoni / Rivendosni Regjistrimin Master Boot (MBR):

Për të kopjuar MBR:

sudo dd if=/dev/hda |pv|dd of=mbr count=1 bs=512

Për të rivendosur MBR:

sudo dd if=mbr |pv|dd of=/dev/hda

= Pastroni MBR dhe tryezën tonë të ndarjes:

sudo dd if=/dev/zero |pv|dd of=/dev/hda bs=512 count=1

= Pastron MBR por nuk prek tabelën e ndarjes, (shumë e dobishme për të fshirë GRUB pa humbur të dhëna për ndarjet):

sudo dd if=/dev/zero |pv|dd of=/dev/hda bs=446 count=1

= Kopjo / Rivendos sektorin e nisjes së vëllimit (VBS):

Për të kopjuar VBS:

sudo dd if=/dev/hda |pv|dd of=/home/sector_arranque_hda count=1 bs=512

Për të rivendosur VBS:

sudo dd if=/home/sector_arranque_hda |pv|dd of=/dev/hda

D) Të tjerët:

= Djeg një imazh të diskut në direktorinë tonë / shtëpisë, duke anashkaluar gabimet e diskut (shumë i dobishëm për disqet që po vdesin):

sudo dd conv=noerror if=/dev/hda |pv|dd of=~/home/imagen_disco_con_errores.iso

= Krijoni një skedar bosh 1 Mb:

sudo dd if=/dev/zero |pv|dd of=archivo_nuevo_vacio bs=1024 count=1024

= Krijoni një skedar shkëmbimi 2Gb:

sudo dd if=/dev/zero |pv|dd of=/swapspace bs=4k count=2048M
mkswap /swapspace
swapon /swapspace

= Shndërroni të gjitha shkronjat në të mëdha:

sudo dd if=miarchivo |pv|dd of=miarchivo conv=ucase

Përdorni komandën dd me një program të mjedisit grafik: Gdiskdump, është një mjedis grafik për këtë komandë dd që lehtëson detyrën e ndarje klon ose disqe, shpejt dhe me lehtësi. Mund të shkarkohet nga faqja https://launchpad.net/gdiskdump/ Sapo ta hapim, me lejet e rrënjës - sudo gdiskdump -, shohim që programi është shumë i lehtë për t’u përdorur, pasi na duhet vetëm t’i themi ndarjes ose diskut që të klonohet (Formati i Hyrjes) dhe destinacioni i tij (Formati i Daljes).


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sieg84 dijo

  Unë gati u bëra diabetik me keqpërdorimin e komandës dd.
  nga rruga, cili do të ishte ndryshimi me dd_rescue?

  1.    EVER dijo

   ddrescue si parazgjedhje nuk ndalet në gabimet e leximit dhe përpiqet me mjete të ndryshme për të rikuperuar informacione të palexueshme.

  2.    Sheko dijo

   hahahha edhe komandën dd e kam përdorur shumë keq, është shumë më e fuqishme sesa mendoja.

 2.   kalbet87 dijo

  Unë komentoj se besoj se çdo përdorues harku në një moment të caktuar ka përdorur

 3.   Alf dijo

  @ sieg84, ndryshimi është se dd u ndërpre me ndonjë lexim ose gabim të pajisjes, në këtë rast kjo nuk do të ndodhë pasi blloku i dëmtuar do ta lexojë atë një numër të caktuar herë dhe do të vazhdojë me tjetrin, gjithashtu siguron avantazhin që Ne mund ta ekzekutojmë disa herë në të njëjtin imazh dhe nuk do të fillojë nga e para por do të përpiqet ta përfundojë atë.

  Vlen të përmendet se dd_rescue Unë kurrë nuk e kam përdorur atë.

  1.    merlin debianiti dijo

   Nëse ka ndonjë GUI të bërë në qt për KDE që e përdor këtë komandë? apo duhet te jap doreheqjen.?

   1.    Korrik dijo

    Gdiskdump është më shumë se një GUI për këtë komandë (bazohet në të) dhe megjithëse nuk e di nëse ata e kanë bërë atë në qt (mendoj se jo) pothuajse me siguri funksionon për ju në KDE

  2.    sieg84 dijo

   faleminderit per sqarimin
   Unë kam përdorur vetëm dd_rescue për të kopjuar ISO në USB (kryesisht sepse në wiki openSUSE e kishin atë).
   dd_rescue tu.iso / dev / sdX
   ajo që më pëlqen është se tregon një shirit progresi:
   http://box.jisko.net/i/110db781.png

 4.   krel dijo

  Alfa:
  Kohët e fundit pashë të njëjtin postim të postuar në Hatteras Blog. Ka të ngjarë që ai nuk e merr këtë keq por nuk e di, të paktën si mirësjellje do të ishte mirë t’i referohesh. Kështu gjithashtu ai fiton në pozicionimin në internet.

  Unë nuk dua të krijoj një dilemë me këtë, por në shikim të parë artikulli duket 95% identik me përjashtim të screenshot-eve terminale që ju keni përshtatur. Ai madje përmendi burimet e tij.

 5.   merlin debianiti dijo

  Interesante e pranoj që | pv | nuk e njihte.

  Krel Unë mendoj se burimi është në ubuntu wiki ose përshëndetjet e harkut.

 6.   Alf dijo

  @krel, gjëja linux është kjo:

  Gjatë gjithë udhëtimit tim në këtë botë kam lexuar dhe mbledhur gjëra, kam një fletore me më shumë se 400 postime që vendosa në Ubuntu Meksikë, i cili ishte komuniteti ku kam kontribuar më shumë në ditët e mia të para, për fat të keq gjërat mund të përsëriten, nëse ju rishikoni postimin e shumës së madhe në internet, ato janë pothuajse në të njëjtin rend, gjëja është që shumica janë më të shkurtra.

  Unë mund të publikoj edhe 5 postime brenda javës dhe ju mund të gjeni të tjera të ngjashme ose të njëjta, arsyeja? ubuntu ka më shumë forume / blog në internet.

  Në asnjë mënyrë nuk mendoj se do të ketë një dilemë dhe, nëse administratorët e konsiderojnë fshirjen e tij, kjo nuk do të më ofendonte ose shqetësonte aspak, unë i përmbahem rregullave dhe asaj që vijon, midis shënimeve të mia 8 që nuk i kam me rregull) Po kërkoj të shtoj diçka për të shmangur rastësinë.

  të fala

  1.    krel dijo

   Nuk është mister për askënd që më së shumti vetëm 10% e përmbajtjes që gjenerohet në internet është e re. Me të cilin 90 të tjerët kopjohen, përtërihen ose shpëtohen nga përmbajtja dhe nuk po them se kjo është më pak e rëndësishme, përkundrazi, është një formë e përhapjes së njohurive.

   Sidoqoftë, aty ku unë ndalem është diçka tjetër. Kur keni një blog të këtij lloji ekziston një motivim personal për të ndihmuar dhe ndoshta edhe për të marrë njohje për të. Në të njëjtën kohë unë jam i sigurt se shumica e atyre që shkruajnë përmbajtje rreth Software-it të Lirë pajtohen me idenë e ndarjes. Sidoqoftë, le të mos harrojmë se edhe licencat më fisnike si BSD kërkojnë njohje.

   Gjithashtu, referencat janë një mënyrë me të cilën disa motorë kërkimi si google përmirësojnë pozicionimin e një faqe në internet. Thjesht po them, pasi që materiali u përdor si minimum mirënjohjeje, unë do ta referoja atë punë.

   Mendoj se është mirë që ndani, por çfarë humbisni duke bërë një referencë? Vetëm mendoni nëse nga një blog tjetër me pozicionim më të mirë se ky, përmbajtja e këtij do të kopjohej. desdelinux Pa iu referuar, në fund do ta varrosnin këtë blog.

   Hatteras e publikoi atë 10 ditë më parë dhe nëse ai nuk e ka nxjerrë nga fletorja jote ose je Luis Puente, nuk mund ta kuptoj se çfarë po thua, është se pothuajse gjithçka është tekstuale. Nuk ka gjasa por jo e pamundur.

   Por asgjë, që kjo lloj gjëje të ndodhë. Dhe nuk e di, për etikën personale dhe për bashkëpunimin me një koleg tjetër do t'i referohesha. Kjo varet nga ju, nuk mendoj se Hatteras e merr këtë mënyrë të gabuar, përkundrazi.

   1.    MSX dijo

    Isshtë e vërtetë, është një kopje e vërtetë e këtij postimi: http://hatteras.wordpress.com/2013/01/18/algunos-usos-practicos-del-comando-dd/

 7.   Një më parë dijo

  Hmm… Kam bërë një dd nëse = file.iso e = / media / hard disk… gabimisht
  ndonjë mënyrë për të rimarrë skedarët nga hard drive ???

  1.    i gjallë dijo

   Ju mund të përdorni Testdisk

  2.    merlin debianiti dijo

   Një mik më ka ndodhur ndoshta me testdisk ose me një distro të specializuar për të shpëtuar të dhëna. Rekomandimi im për të bërë një kopje rezervë për herën tjetër pasi që përdorimi i kësaj komande është diçka delikate në ditët e mia fillestare për të formatuar të gjithë diskun e ngurtë pa dashur dhe tani të rindizet mirë …… ……shtë e panevojshme të thuhet, as grub filloi.

 8.   Raul dijo

  Dikush mund të më tregojë se çfarë komande të përdor për të parë përparimin e kopjimit me komandën dd, ajo që dua të them është të shoh një shirit progresi me% që është kopjuar.

  slds

  1.    Korrik dijo

   Shok! duke shtuar komandën pv. Në të njëjtin post ai e thotë atë pothuajse në fillim dhe shpjegon se si ta përdorim atë. Lexojeni përsëri

 9.   pedro dijo

  duke përdorur këtë komandë:
  dd nëse = / dev / sdc | bzip2> /media/Element/iso.gz
  Unë kam arritur të bëj një imazh iso të një disku 16 GB dhe ta ruaj në një disk 400 GB.
  Por nuk e di se cili do të ishte komanda për të rivendosur atë imazh në disk origjinal 16 GB ose në një tjetër me të njëjtin kapacitet

 10.   Luis Rodriguez dijo

  një pyetje

  përdorni këtë komandë për të
  për n në {1..5}; bëj dd nëse = / dev / urandom | pv | dd i = / dev / hda bs = 8b konv = notrunc;
  për një disk 2TB
  atëherë unë qëndroj në tastierë diçka e tillë
  >
  A duhet të ekzekutoj një komandë tjetër ose sa kohë mund të zgjasë procesi?

  faleminderit dhe vazhdo

  1.    Xhaz dijo

   Ekziston një gabim shtypjeje për… që mungon në fund të rreshtit «; bërë »qëndroi« për n në {1..5}; bëj dd nëse = / dev / urandom | pv | dd i = / dev / hda bs = 8b konv = notrunc; mbaruar »

 11.   henry salazar dijo

  artikull shume i mire… ..po po e ve ne praktike… pershendetje shoku

 12.   Marcos_tux dijo

  Shumë e dobishme, më ndihmoi shumë falënderime

 13.   EDFR dijo

  Mirë Alf. Faleminderit për informacionin.

  Një pyetje. A ka ndonjë mënyrë për të kopjuar vetëm një pjesë të diskut burimor? Rasti është, nëse unë kam një disk 120 GB në të cilin përdoren vetëm 25 GB dhe unë dua të bëj një kopje në një disk 40 GB, unë do të isha i interesuar vetëm të kopjoja hapësirën e përdorur (25 GB), a ka ndonjë mënyrë me këtë komandë ?
  Thanks in advance.

  1.    Jukiteru dijo

   Do të ishte më mirë për ju të përdorni rsync, me komandën rsync -av / path / to / origin / path / to / fat ju tashmë do të mbështesnit të gjitha lejet tuaja me lejet e tyre përkatëse.

  2.    Jukiteru dijo

   Unë doja të thoja: "të gjitha skedarët tuaj me lejet e tyre përkatëse"

 14.   DELPIRË dijo

  I dashur, a e di dikush pse kur pushton komandën dd, ajo arrin vetëm 4.2 GB dhe tregon se skedari është shumë i madh? Shtë një imazh i një disku 250 GB dhe shkon në një disk të jashtëm 1TB.

  sudo dd nëse = / dev / sda | pv | dd e = / shtëpi / dhelpra / rezervë.iso

  1.    Rrëmbyesit dijo

   Gabimi 4Gb po jua jep sepse po përpiqeni të bëni një kopje rezervë në një ndarje me fs FAT16

 15.   Bernë dijo

  Çfarë një blog i mirë. Hyrje shumë e dobishme. Unë tashmë i kisha parë përdorimet e kësaj komande diku tjetër, por ato nuk shpjeguan asgjë fare. Faleminderit.

 16.   Carlos Torres dijo

  Përshëndetje, unë kam një makinë injeksioni në të cilën programi ishte humbur pasi që ata zëvendësuan rafte bios, ne nuk kemi një kopje rezervë, por kemi një makinë tjetër të njëjtë, ajo ka vetëm një floppy dhe një port serik dhe paralel, si mund ta bëj rezervë e kësaj makinerie për ta ngarkuar në tjetrën, shpresoj të më ndihmoni faleminderit

 17.   Ernesto dijo

  Unë thjesht dua të kopjoj një ndarje pa filluar nga CD LIVE. Për shembull, unë kam një disk me / dev / sda1, / dev / sda5, / dev / sda6 dhe dua të bëj një kopje në / dev / sda5 nga një disk tjetër / dev / sdb1

  komanda është dd nëse = / dev / sdb1 e = / dev / sda5 bs = 1M ????

 18.   Peter Lobato dijo

  Pershendetje si jeni. Unë gjithashtu jetoj në Guadalajara.
  Artikulli juaj mbi komandën DD është shumë interesant. Unë dua të provoj disa shpërndarje Linux, posaçërisht Archlinux, por nuk kam qenë në gjendje të përdor komandën DD dhe të kopjoj Archilinux ISO që kam shkarkuar tashmë, në një USB. Nuk e di nëse mund të më kaloni një tik-tak për të filluar me këtë. Faleminderit, Pedro lobato

 19.   Fitimtar dijo

  Sepse kur një iso regjistrohet me komandën "dd" shërben vetëm për të nisur në disa PC?
  Shpërthimi Unë kam 2 laptopë dhe asnjëri nuk çizmon izon e ndonjë shpërndarjeje linux; por përkundrazi, ajo niset në një PC të vjetër desktop me disk boshe

  1.    Seb dijo

   Bestshtë më mirë të luash i sigurt duke përdorur unetbootin, me dd më ka mbetur edhe pyetja pse ndonjëherë nuk funksionon.

   1.    i gjallë dijo

    Nuk mendoj se varet nga DD por nga ISO. E njëjta gjë ndodh me Unetbootin, nuk funksionon mirë me të gjitha shpërndarjet.

 20.   Fitimtar dijo

  Ndonjëherë funksionon në të gjithë PC-të por duhet të shtoni mbr dhe syslinux në usb të procesit; por kjo është e gjatë dhe e lodhshme.
  Pjesa e lehtë për unetbooting

  Kini kujdes: nuk është iso ose dd për mua, është mënyra se si e regjistroni.

 21.   danny dijo

  Kam një dyshim nëse e përdor këtë komandë:
  sudo dd nëse = / dev / zero i = / dev / diskdrive
  Në vend të kësaj, formatimi i nivelit të ulët është i njëjtë ose zgjat më shumë se kjo:
  sudo dd nëse = / dev / zero i = / dev / diskdrive bs = 1M ..

 22.   arg0s dijo

  A mund të përdoret komanda dd për të fshirë një skedar specifik?

  për shembull

  dd nëse = / dev / urandom e = / home / myfile fshini

 23.   arg0s dijo

  me bs = 1M bëhet më e shpejtë

 24.   alex dijo

  Dhe nëse do të bëj një kopje të saktë nga një disk në tjetrin, me të gjitha ndarjet e tij (swap, sda ...) dhe të dy disqet njësoj, por njëri është në PC dhe tjetri në një NAS mbi rrjet? ???
  falënderim

 25.   Gerardo dijo

  Një koment, e përdor me statusin = progres në fund dhe nuk kam nevojë për pv, kështu që debian funksionon shumë mirë që unë të shoh progresin.
  Dhe e dyta, a ka ndonjë mënyrë për të marrë vetëm të dhënat dhe jo të gjithë njësinë, pasi që nëse është një disk 2TB dhe unë përdor vetëm 100 GB, unë kërkoj gjithë atë hapësirë. A ka ndonjë mënyrë për të mbështetur vetëm ato 100 GB? Dhe kur e kaloj në një medium tjetër mund të jetë një disk më i vogël mbase një 500?

 26.   Alexander dijo

  Ndihmoni !!!
  Kryeni komandën
  dd nëse = cbpp-9.0-amd64-20170621.iso e = / dev / sdb

  gjithçka mirë ... por tani unë dua të përdor usb si një njësi magazinimi dhe ...

  USB nuk është montuar, madje nuk shfaqet në GParted.

  A e di dikush çfarë mund të bëj.

  PS: cili do të ishte programi më i mirë për të rikuperuar informacionin nga disqet dhe CD DVD-të.

  1.    anonim dijo

   duhet të rishikoni provën e ndarjes me fdisk