Efekti Real Exposé me Skippy-XD dhe Brightside në Arch Linux

Kur punojmë në ambiente të lehta desktop (XFCE, LXDE, Openbox), ndonjëherë na mungon lehtësia që na jep efekti "Exposé" i Mac OS X (grupimi i të gjitha dritareve aktive në një ekran të vetëm) dhe që në GNU / Linux kemi në dispozicion përmes Shkallës Compiz. Ekziston një alternativë e fuqishme dhe e lehtë për të arritur këtë efekt në tryezat e lehta: Skippy-XD por ka disavantazhin që për ta aktivizuar duhet të ekzekutoni programin dhe më pas të shtypni një buton (si parazgjedhje është F11 ) humbja e funksionalitetit për ta bërë atë thjesht duke vendosur treguesin e miut në një cep aktiv.

Por gjithçka është e mundur në Arch Linux. Këtu është një udhëzues i shkurtër se si të keni «Exposé» në Skippy-XD me kënde aktive, dhe për këtë ne do të përdorim një program veteran por ende të dobishëm dhe funksional: Brigthside.

Së pari duhet të instaloni Skippy-XD nga AUR, por jo versionin "origjinal", ne do të instalojmë një version pak të modifikuar që është i disponueshëm në AUR përmes GIT dhe që aktivizon në thelb Skippy-XD me komandën e thjeshtë pa përdorur një çelës të caktuar; Në këtë shembull do të përdorim Packer për ta instaluar por mund ta bëjmë edhe me Yaourt:

$ pacaur -S skippy-xd-git

Tani do të instalojmë Brigthside, ajo që bën ky program është të caktojë në qoshet dhe anët e ekranit çdo komandë ose rend që dëshirojmë duke lëvizur thjesht treguesin e miut në zonën e aktivizuar; mund të jetë hapja e një skedari, ekzekutimi i një skenari, ose ekzekutimi i një programi. Ne e instalojmë atë me Packer ose Yaourt:

$ pacaur -S brightside

Tani ne jemi gati për magjinë: ne do të konfigurojmë Brigthside për të aktivizuar Skippy-XD në këndin që duam, në një terminal që ne shkruajmë:

$ brightside-properties &

Dhe do të shfaqet dritarja e konfigurimit të veprimeve të ekranit, ne shënojmë rrethin «Veprimet e konfigurueshme» dhe shënojmë kutinë në cep të ekranit që duam të aktivizojmë, në këtë shembull do të jetë këndi i sipërm i djathtë (këndi i sipërm i djathtë) dhe në menunë e saj në rënie do të zgjedhim «Veprim i personalizuar ...» dhe do të shfaqet një dritare tjetër si në imazhin vijues:

skbr2

Ne shkruam: skip-xd, ne mbyllim të dy dritaret dhe voila. Tani ju duhet të ekzekutoni Brightside:

$ brightside

Ne hapim disa dritare, lëvizim treguesin e miut në cepin që kemi zgjedhur dhe do të kemi diçka si kjo:

skbr3

Për ta aktivizuar Brightside që nga fillimi i sistemit, duhet ta shtoni atë në listën e aplikacioneve në fillim të mjedisit tonë desktop, në XFCE do të ishte në "Sesioni dhe fillimi" në skedën "Fillimi automatik i aplikacioneve" klikoni në "+ Shto" dhe në emër shkruajmë: anën e ndritshme dhe në komandë: nuse e nuseve ne pranojmë dhe gati. Në LXDE procedura është e ngjashme dhe në Openbox komanda duhet të shtohet manualisht në "Autostart.sh": nuse e nuseve & në fund të skenarit, ne e ruajmë atë dhe kaq.

Shpresoj që këto udhëzime të jenë të dobishme për ju, dhe përshëndetje për të gjithë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

35 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eliotime3000 dijo

  Shkëlqyeshëm Gjithashtu, kjo më kujton shumë GNOME Shell.

  PS: le të shohim nëse mund të bëj një ribotim të tutorialit të @ elav në Arch Linux (në fakt, ajo shpërndarje është mbresëlënëse).

  1.    Gërvisht dijo

   Inshtë në XFCE, por tema e stilit dhe dritareve është GTK-3 dhe quhet "Boje" dhe e lë vërtet shumë elegante:
   http://nale12.deviantart.com/art/Boje-1-2-1-342853818

   1.    eliotime3000 dijo

    Shkëlqyeshëm Do ta vendos në Slackware tim me XFCE.

 2.   cooper15 dijo

  Çfarë kontributi të madh ... A funksionon me dritare të minimizuara?

  1.    Gërvisht dijo

   Fatkeqësisht jo, në Skippy-XD do t'ju tregojë vetëm dritaret që janë maksimizuar dhe me një klikim të djathtë tashmë brenda Skippy-XD ato që janë të hapura do të minimizohen.

 3.   MSX dijo

  "Dhe kjo është mënyra se si një menaxher i vogël i dritares gradualisht u bë një mjedis desktop me tel".

  1.    Gërvisht dijo

   Theshtë Ligji i Jetës, sipas shenjtit mbrojtës të softuerit të lirë San iGNUcio, që është në bajte.

 4.   itaçi dijo

  Këshillë e shkëlqyeshme, faleminderit shumë për ndarjen e saj ...

  1.    Gërvisht dijo

   Për asgjë, në Openbox bën një ndryshim të madh që do të lë të habitur të paktën më shumë se një.

 5.   ianpocks dijo

  Shumë mirë tuto, faleminderit !!! 😉

 6.   xhemin-samuel dijo

  Përshëndetje përshëndetje, a mund të na shpjegoni se si ta zbatojmë këtë në Lubuntu 13.04 nëse nuk është shumë për të kërkuar dhe faleminderuar paraprakisht

  1.    Gërvisht dijo

   Në këtë rast të veçantë funksionon vetëm në Arch Linux sepse versioni i modifikuar i Skippy-XD që është i nevojshëm përpilohet vetëm në PGKBUILD për AUR në Arch, megjithëse do të shoh nëse mund të përpiloj kodin burim për të bërë një paketë .deb që punoj në Crunchbang (Debian) dhe që teorikisht punon edhe në Ubuntu, posa të kem sukses do ta azhurnoj postimin.

  2.    Gërvisht dijo

   Unë tashmë e kam atë, rezulton se mirëmbajtësi i projektit ka këtë version të Skippy-XD të paketuar në .deb për Ubuntu 11.10, dhe funksionon perfekt në Lubuntu 13.04. Së pari shkarkoni paketën .deb nga kjo adresë:
   https://code.google.com/p/skippy-xd/downloads/list
   Zgjidhni versionin që përdor Lubuntu: 32 ose 64 bit. Kliko dy herë kur të shkarkohet dhe lejo që Gdebi ta instalojë.
   Tani duhet të instaloni Brightside:
   sudo apt-get instalo brightside
   Për fat të mirë, ai është ende në depo, pavarësisht se është nga viti 2004 (do të instalojë rreth 20 varësi, por është çmimi që duhet të paguani) pasi të instalohet, ndiqni udhëzimet në postim nga konfigurimi i Brightside:
   $ brightside-Properties &
   dhe ju e konfiguroni atë në cepin që dëshironi. Dhe për ta instaluar që nga fillimi, duhet ta modifikoni këtë skedar si rrënjë ose superpërdorues:
   $ sudo fletëpalosje / etj / xdg / lxsession / Lubuntu / fillimi automatik
   hapet një dokument dhe shtoni në fund të skenarit:
   @brightside
   Dhe gati. Kështu që ju mund të shihni se nuk po ju them gënjeshtra, po ju shkruaj nga një prej netbooks me Lubuntu 13.04 dhe funksionon si një sharm, por nuk është një pamje ekranike e mendjemadhshme:
   http://i875.photobucket.com/albums/ab320/brizno/lubuntuskbr_zps8faab58b.png

  3.    Gërvisht dijo

   Rregullimet:
   Për të instaluar Brightside me sukses nga depot e Lubuntu:
   $ sudo apt-get install brightside

   Për të filluar Brightside nga boot, skedari në Lubuntu që duhet të modifikohet si superpërdorues është ky:
   $ sudo leafpad ~/.config/lxsession/Lubuntu/autostart
   tani nëse në këtë skenar shtoni në fund:
   @brightside
   Ju e ruani, rifilloni Lubuntu dhe kaq.

 7.   Engjëll_Le_Blanc dijo

  por e vërteta është, kjo është thjesht një domosdoshmëri, dhe as shiriti klasik i detyrave me ikonë dhe titull nuk përdoret, nëse jo si një luks.

  1.    Engjëll_Le_Blanc dijo

   Por post i mirë! Ndonjëherë ju duhet të tregoni

   1.    Gërvisht dijo

    Unë ju falënderoj, pikëpamja ime shumë personale është që nëse keni një desktop modest, zbukurimi i tij pak për ta treguar dhe për ta bërë atë më funksional është një luks që çdokush ka të drejtë të kënaqet, veçanërisht në GNU / Linux. Dhe sepse mund të bëhet.

 8.   Na jepni dijo

  Pikëpamje e mirë Brizno

 9.   Jeremia dijo

  Sa mizor, kjo duket gjithnjë e më shumë si Mac OSX, kjo tregon se ju jeni njerëz të hidhur që flasin nga jashtë, por brenda ju qani dhe dëshironi të keni një Mac të ri.

  1.    Gërvisht dijo

   Unë kam 2 pika të qarta për t'ju kujtuar: ju keni lirinë për të modifikuar sistemin tuaj ose jo, dhe në përgjithësi njerëzit që duan një kompjuter Mac (me një sistem kufizues dhe tërheqës të klaustrofobisë) besojnë se iBorregos të tjerë e duan atë gjithashtu. Dhe ardhja në një blog në Linux për të komentuar zhgënjimet e tyre të ndara është me sa duket e vetmja gjë që mund të bësh. Ju mirepresim

  2.    gato dijo

   Duket se këtu inati është një tjetër ...

   1.    eliotime3000 dijo

    Trego tavolinën e punës. Nëse përdorni një temë të ngjashme me OSX, hiqni atë që tha.

  3.    eliotime3000 dijo

   Përdorni më mirë ndërfaqen Xorg në formën e saj më të pastër. Në këtë mënyrë ju shmangni problemet.

 10.   biskotë dijo

  Duket bukur.
  Nuk do ta instaloj sepse më pëlqen desktopi im i thjeshtë, por më kujton kur kam përdorur GNOME Shell (që ndryshe nga shumica këtu, më pëlqen).

  1.    Gërvisht dijo

   Kjo do të inkurajojë më shumë se një të mendojë për ndalimin e humbjes së burimeve me Gnome Shell dhe kthimin në një desktop më të lehtë.

   1.    eliotime3000 dijo

    Ose duke ditur se si të përfitoni prej tyre në një mënyrë më të mirë në një desktop të KDE me atë që përdoret aktualisht.

 11.   Babel dijo

  Unë mendoj se desktopi im i preferuar është XFCE pikërisht për shkak të potencialit të tij të personalizimit. Për arsye praktike, unë kaloj te Gnome Shell mu në cepat e nxehtë. Me këtë unë mund të mendoj të kthehem në Arch dhe XFCE siç e kishte menduar Zoti

  1.    Gërvisht dijo

   Ashtë një shenjë, duhet ta dëgjoni.

   1.    eliotime3000 dijo

    Epo, unë do të përdor XFCE në Slackware për kompjuterin tim tjetër të vjetër që po vuan me Windows XP. Ai tashmë ka vuajtur shumë me Vista.

 12.   Lucas dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm, nuk e dija atë!

 13.   Engjëll_Le_Blanc dijo

  Ju faleminderit.
  Më ndihmoi. Ju jeni bruto, e di atë

 14.   i shpejtë dijo

  Përshëndetje, e ka provuar dikush në Manjaro? Unë kam ndjekur tutorialin, por nuk e di pse nuk bën asgjë… a është problemi i xfce?
  Nga rruga shumë e mirë

  1.    i shpejtë dijo

   Dreq, më bëri punë ... problemi ishte që së pari unë duhet ta sjell treguesin në qoshe, dhe pastaj ta 'tërheq "përsëri në qendër me dy gishta për të aktivizuar komandën ... zbuluar aksidentalisht, natyrisht ..

 15.   legion1978 dijo

  Përshëndetje..
  Unë e instalova atë në manjaro, por në vend të dritareve të desktopit aktiv, më tregon një rrjet të gjelbër me ikonat e dritareve në të gjitha tryezat .. nga njëra anë mirë, sepse unë në të vërtetë erdha të pyes nëse ka ndonjë mënyrë për të bërë të njëjtën gjë me tavolina, por mendoj se ka diçka që nuk shkon, hë? mendimet?

  1.    legion1978 dijo

   duket si kjo .. http://es.tinypic.com/r/2yvq9g7/5
   gjithashtu nuk korrespondon saktësisht me tavolinat e punës, sepse 3 dokumentet e libreoffice janë në të njëjtën tryezë. sidoqoftë, pasi mjedisi im është konfiguruar me 12 hapësira pune dhe secilin aplikacion kryesor në njërën prej tyre, funksionon shumë i ngjashëm me atë që kërkoja .
   një tjetër aksident i lumtur linux