Ekstraktoni skedarët tar në një direktori të veçantë në Linux

Shërbim katran është një vegël që na ndihmon të krijojmë kopje rezervë në çdo sistem Linux, përfshin shumë mundësi të cilat duhet t'i specifikojmë sipas asaj që duam të bëjmë.

Diçka për të ditur është se ju mund të nxjerrni një skedar me shtesën .tar për çdo direktori, për sa kohë që ne e specifikojmë atë direktori, jo domosdoshmërisht në direktorinë tonë aktuale.

Këtu në shembullin vijues, kemi sintaksën për të nxjerrë një skedar

# tar -xf emri i skedarit.tar -C / skedari_path / dosje
# tar -xf filename.tar.gz --directory / file_path / dosje

SHËNIM: Në sintaksën e parë, -C është të specifikoni që jeni duke punuar në një direktori të ndryshme nga ajo aktuale, domethënë kur do të ndryshojmë drejtorinë ose dosjen.

Këtu janë disa shembuj ku kjo mund të shpjegohet më mirë:

Shembull 1: Ekstraktoni skedarët .tar

Ne do të nxjerrim skedarët nga artikull.tar në një direktori / tmp / my_article. Diçka që është shumë e rëndësishme është që të siguroheni që direktoria ose dosja e destinacionit ekziston para se të nxirrni .tar

Ne do të krijojmë dosjen e destinacionit me komandën e mëposhtme:i tmerrshëm

# mkdir / tmp / artikulli im

Tani, për të nxjerrë skedarët nga Article.tar në / tmp / my_article ne ekzekutojmë sa vijon:

# artikull tar -xvf.tar -C / tmp / artikulli im /

Mund të përdoret gjithashtu –Drejtoria në vend të -C, ato kanë saktësisht të njëjtin funksion

Shembulli 2: Ekstraktoni skedarët .tar.gz dhe .tgz

Ashtu si në shembullin e mëparshëm, duhet të sigurohemi që dosja e destinacionit ekziston duke përdorur:

# mkdir / tmp /tgz

Tani do të nxjerrim dokumente.tgz në dosjen që kemi krijuar më herët

# tar -zvxf docs.tgz -C / tmp / tgz /

Mund të përdoret gjithashtu në këtë mënyrë (bën pikërisht të njëjtën gjë)

# tar -zvxf docs.tgz --directory / tmp / tgz /

Shembulli 3: Ekstraktoni skedarët tar.bz2, tar.bz, .tbz ose .tbz2 në një direktori tjetër

Edhe një herë, sigurohemi që dosja e destinacionit të ekzistojë duke përdorur:

# mkdir / tmp /tar-bz

Dhe ne zbërthejmë skedarin e thirrur dokumente.tbz2 në dosjen e krijuar më parë

# tar -jvxf docs.tbz2 -C / tmp / tar-bz

Shembulli 4: Ekstraktoni një ose më shumë dosje specifike brenda skedarit .tar në një direktori të veçantë

Diçka që mund të bëjmë edhe me tar është të nxjerrim një pjesë specifike të skedarit që po e dekompresojmë, pa pasur nevojë të nxjerrim të gjithë përmbajtjen.

Në këtë rast thirret skedari etj.tar dhe dosjen e destinacionit / specifike për katranin

Edhe një herë, sigurohemi që dosja e destinacionit të ekzistojë duke përdorur:

# mkdir / tmp /specifike për katranin
# tar -xvf etj. tar etj / çështje / etj / përmbajtje.odt etj / mysql / -C / tmp / tar specifike

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose dijo

  Përshëndetje, a di dikush se si mund ta zhvendos cache-in e Google Chrome nga disku i ngurtë në RAM në Ubuntu 14.04 LTS?

  1.    Luani dijo

   E bëj, është e lehtë. Thjesht modifikoni fstab me sig. vlerat:
   tmpfs /home/Your_USER/.config/google-chrome/Default/Cache/ tmpfs parazgjedhje, ekzekut, nosuid, nodev, modaliteti = 0777 0 0

   Shpresoj se kjo mund t'ju ndihmojë.

 2.   çaparal dijo

  Faleminderit shumë për shpjegimin.

 3.   Alexander TorMar dijo

  Faleminderit për shpjegimin, ky udhëzues ishte i nevojshëm (tjetri atje që nga viti 2012 nuk ka punuar kurrë për mua). Do të duhet ta lexoni disa herë dhe ta praktikoni ...

 4.   fedora_user dijo

  Kjo është elementare Unë jam i befasuar që ju duhet të bëni një post duke e shpjeguar këtë.
  Askush nuk i lexon më manualët?
  $ njeri tar !!!

 5.   Mauricio Lopez dijo

  Faleminderit për shpjegimin e qartë.

bool (e vërtetë)