Futni Routerin dhe siguroni Cisco DPC2425 (Definitive)

Disa prej jush do ta njohin tashmë Router-in tim. Për ata që nuk e bëjnë, unë i paraqes ato:

cisco

 

 

Problemi:

Rezulton se ky djalë i vogël bën mjaft probleme kur hyn në faqen e tij të konfigurimit. Sidomos duke pasur ISP që kam. (Claro - Kolumbi) Kjo kufizon të gjitha këto qasje.

Ndodh që ky router si parazgjedhje sjell një emër përdoruesi dhe fjalëkalim shumë të thjeshtë. (Lërini bosh të dy fushat). Por me operatorin tim ndodh e mëposhtmja: Kur ju bëni një hardetet ju lejon të hyni. Por vetëm në momentin që sinkronizohet me atë qendror, ndryshon hyrja dhe deri më tani nuk e kisha gjetur zgjidhjen.

Zgjidhja.

Siç është normale ... Iu përkushtova vetes duke kërkuar fjalëkalimin majtas dhe djathtas për të hyrë në routerin tim. (Megjithëse unë tashmë isha i aftë më parë. Një azhurnim i firmware-it më kishte lënë pa qasje përsëri, duke rregulluar aksesin e mëparshëm). Shumica e opsioneve nuk kishin asnjë efekt. Derisa gjeta një fjalëkalim shumë interesant.

Ky fjalëkalim ishte interesant sepse megjithëse nuk më lejonte të hyja plotësisht, gabimi ishte ndryshe. Sikur nuk kishte leje për të redaktuar, por për të hyrë.

Fjalëkalimi është: Uq-4GIt3M  (me përdoruesin "administratori")

Gabimi kur përdorni këtë fjalëkalim ishte:

 

Pastro gabimin e Cisco

 

Ky gabim ishte shumë i ndryshëm nga ai klasik: Emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi i pasaktë.

Fillova të provoj shumë gjëra dhe në fund fillova të mendoj: «Po nëse router-i ka qasje të kufizuar në IP-të e LAN-it që ndodhen brenda tij? (Diçka e ngjashme me atë që ndodh me routerët UNE që lejojnë vetëm hyrjen në një IP të veçantë LAN të veçantë)

Më pas i dhashë vetes detyrën për ta provuar.

Si?

 Sigurisht.! A PROXY!.  Për këtë provova TOR-in, me Web Proxy's dhe funksionon vërtet me këdo. Hapat janë shumë të thjeshtë.

Ju hyni në IP-në tuaj WAN nga proxy. (Për të parë IP në linux:  kaçurrela ifconfig.me ) Ose mund të përdorni gjithashtu këto faqe të "çfarë është ip-i im" etj. Ata shtojnë portën 8080

Shembull: 181.51.144.85:8080

Ju pyet për emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin.

Username: admin

Fjalekalimi: Uq-4GIt3M

indeksi22

 

FITOJ. !!!

Ky nga ana tjetër është një problem serioz i sigurisë. Meqenëse çdokush mund të hyjë në një router të këtyre në distancë dhe të bëjë atë që dëshiron. Fjalë për fjalë

"Patch"

Çdokush do të mendonte se gjëja më normale do të ishte ndryshimi i fjalëkalimit. PO. Epo, unë kam provuar dhe ai thotë se ai e ka ndryshuar atë "në mënyrë të kënaqshme". Por në të vërtetë nuk bën asgjë

Pra, le të bllokojmë hyrjen në distancë.

Le të shohim ku thotë:

cilësimet e këshillit

 

Ne ju japim atje ku thotë  OPSIONET

opsione

 

 

 

 

 

 

 

 

Ne çaktivizojmë opsionin e:  Menaxhimi i konfigurimit në distancë

Ne aplikojmë dhe Bëmë. !!!!

Brohoritje. !!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

66 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kokoliumi dijo

  Compadre, para se të botoj një artikull, unë ju këshilloj të kontrolloni drejtshkrimin tuaj, nuk është regjistruar, është serioz dhe interesant zbulimi juaj, por unë preferoj të përdor Router-in tim me firmware të modifikuar, ose OpenWRT ose DD-WRT, një përqafim .

  1.    Giskard dijo

   Routeri për të cilin po flet është ai i siguruar nga ofruesi i internetit. Nuk është i zëvendësueshëm për një të blerë jashtë. Dhe nëse për fat të mirë arrini të vendosni një firmware të modifikuar në të, qëndroni jashtë linje dhe Claro Colombia ndoshta do t'ju tarifojë për një të ri,

   1.    Kokoliumi dijo

    Pikërisht kjo mund të ndodhë, e vërteta është që unë nuk kam ide për këtë, por në çdo rast ju prapë mund të blini një nga routerët në dyqan dhe ta fusni atë në një nga portet e e pajisjes në fjalë dhe t'i kërkoni ISP të hidhni atë funksion WiFi sepse nuk ju nevojitet aq e thjeshtë, mendoj se gjëja më e mirë është gjithmonë të shkurtoni humbjet tuaja, apo jo?

    1.    eliotime3000 dijo

     Unë përdor routerin tim TP-Link me Wi-Fi, pasi që routeri është në datën 2. dyshemeja dhe kompjuteri im janë në datën 1, kështu që unë përdor smartphone-in tim si antenë Wi-Fi.

     Prandaj, do të kursej për antenën time USB Wi-Fi në mënyrë që të mos më duhet të detyroj smartphone-in tim dhe kështu të mos e dëmtoj shumë.

     1.    Kokoliumi dijo

      Super, shiko ISP-në time duke bërë ca budallallëqe që pamundëson WiFi për një kohë, dhe kjo ishte arsyeja pse unë tërhoqa pensionin tim Cisco-Linksys me DD-WRT dhe bleva një TP-Link dhe padyshim që vendos të njëjtin firmware dhe kam Problem i njëjtë, Cisco është tani një përsëritës për televizorin në dhomën e ndenjes, dhe po shkon për shtat.

    2.    Giskard dijo

     Ata nuk e çaktivizojnë atë. Unë tashmë kam luftuar shumë me ata njerëz. Më së shumti që bëra ishte se ata e vendosën atë në WPA2 (ata vijnë në WEP si parazgjedhje) dhe unë vendosa një fjalëkalim të mirë. Tjetra unë hoqi antenën nga router. Dhe po, unë kam routerin tim në mes, por është e bezdisshme që ata të japin diçka që paguan dhe nuk të lejojnë ta kontrollosh atë.

     1.    Kokoliumi dijo

      Epo jho / & / & %% & turp që shërbime të tilla ofrohen në vendet e tjera, dhe akoma më keq mediokritetit të përdorimit të WEP, dhe unë supozoj se ata e bëjnë këtë për fanatikët që përdorin Mac hahahaha dhe kjo është ajo që nuk e di se si për të konfiguruar mirë routerin, turp.

     2.    eliotime3000 dijo

      Lehtë: Nëse routeri juaj ka filtrim të adresave MAC, shtoni adresat MAC të PC tuaj dhe çdo pajisje tjetër Wi-Fi, dhe të kombinuara me çelësin tuaj WPA2, dhe kështu ju keni siguruar me të vërtetë routerin tuaj Wi-Fi pa hequr antenën Wi-Fi Fi. Në rast se nuk keni një pajisje Wi-Fi, ju hiqni antenën dhe vazhdoni të përdorni routerin tuaj pa Wi-Fi.

      Nëse shtoni filtrin e adresës MAC, ju pengoni individët që duan të përdorin Beini ose BackTrack për të vjedhur sinjalet Wi-Fi të njerëzve të tjerë.

  2.    eliotime3000 dijo

   Më mirë akoma, aktivizoni funksionin e kontrolluesit të drejtshkrimit në Iceweasel Aurora.

   1.    Kokoliumi dijo

    Diçka e tillë.

 2.   kike dijo

  E vërteta është se fama e routerëve të Cisco lë shumë për të dëshiruar, veçanërisht për sa i përket harduerit / softuerit në lidhje me çmimin. Unë qëndroj në lidhjet TP, të cilat mendoj se janë më të mirat për nga cilësia / çmimi, të cilat funksionojnë shumë mirë, të cilat mbajnë Linux dhe mund të modifikohen me firmware të tjerë të bazuar në Linux si OpenWRT dhe DD-WRT.

  1.    sanhuesoft dijo

   Po, unë përdor një TP-Link WR740N me OpenWRT dhe funksionon mjaft mirë. I vetmi "problem" që kam pasur deri më tani ka qenë rritja e numrit të lidhjeve torrent, aty ku varet routeri dhe duhet të rindizet. Përtej kësaj, funksionon shumë mirë, dhe e kam për rreth 2 vjet.

   1.    kike dijo

    Ky router është në pronësi të një të afërmi tim, por ki parasysh që të jesh fundi i ulët i TP-Link, ai i jep një mijë kthesa shumë routerëve të tjerë të mesëm / të nivelit të lartë nga markat e tjera, përveç që ka Wi- Mbulimi Fi, një menu në internet me shumë mundësi dhe qasje në terminalin Linux nga telnet. Në rastin tim, unë kam TP-Link W8970 dhe e vërteta është se nuk kam asnjë lloj problemi, ku kurrë nuk e fik ose nuk e rindez, gjithmonë funksionon në mënyrë perfekte.

    1.    sanhuesoft dijo

     Po, është shumë më lirë se çdo Cisco / Linksys dhe në performancë ato janë mjaft të ngjashme. Disa javë më parë vendosa të instaloj firmware OpenWRT në të për provë dhe doli se funksionoi shumë mirë.

 3.   Jose Torres dijo

  Por me këtë ju gjithashtu nuk do të bllokoheni nga hyrja, pasi që nga LAN nuk mundeni?

  1.    Canales dijo

   shume i mprehte hehehe

 4.   Giskard dijo

  Përshëndetje @Jlcmux. Unë kam një Ubee (me Claro / bashkë) dhe kam të njëjtin problem. Outshtë e egër që nëse paguani për një pod, ata i kanë ata që po monitorojnë lidhjen tuaj. Për të mos u larguar, a do ta njihni fjalëkalimin për modelin tim për të parë nëse provoj zgjidhjen tuaj? Faleminderit paraprakisht

  1.    @Jlcmux dijo

   Asnjë ide. Provoni të njëjtën procedurë për të parë se si.

   1.    Giskard dijo

    Nuk funksionon

  2.    Victor Z dijo

   Unë gjithashtu kam një Ubee (Cablecom-Meksikë) në emrin e përdoruesit: admin dhe fjalëkalimin: cableroot

   Dhe do të keni të gjithë konfigurimin në dorë, natyrisht, nëse Ubee juaj është një modem kabllor.

   Përshëndetje!

 5.   Jose Torres dijo

  Të bllokuara. Kushdo që ka ose ka menaxhuar një blog të mirë e di se ka bots që lënë komente me url për të pozicionuar një faqe ose përhapur malware. sy me ate.

  1.    eliotime3000 dijo

   Kjo është arsyeja pse përdoren mjete si Mollom nga Acquia (pjesa e biznesit e Drupal) dhe Akismet (nga Auttomatic).

   1.    Jose Torres dijo

    Saktë!

 6.   ngatërroj dijo

  nuk funksionon per mua: / kur provoj nga tor ose nga nje proxy ne internet nuk hapet me hap vetem me ip te brendshem nga kromi por jo ndryshe. Po bej dicka keq?

 7.   scrap23 dijo

  Sa pak më pëlqen Cisco dhe dëshira e tij për dominimin e botës. CCNA dhe Studimi i Sigurisë, unë e di se për çfarë po flas.

 8.   Kosto Granda dijo

  Unë kam për të luftuar aq shumë me këtë cisco derisa gjeta çelësin: "g3sti0nr3m0t4"
  por kjo eshte ne UNE ...

  1.    AndresR dijo

   A e keni bërë procedurën që shpjegon ky artikull për të qenë në gjendje?
   Si e keni bërë saktësisht? Unë e kam atë Cisco me Une, por nuk mund të futem brenda

   1.    sddqd rqwwerew dijo

    Cpe04Epm është çelësi i UNE

  2.    Alex dijo

   Vetëm atë që ju po kërkoni

 9.   Louis F. dijo

  Pershendetje Ide shumë e mirë, por mendoj se sigurisht bllokoi hyrjen në distancë nga disa IP, sepse me proxy në internet nuk mund të lidhet dhe gjithashtu qeni 8080 është i bllokuar. Çdo ide që lejon të marrë ip modemi

  1.    favio dijo

   Përshëndetje Luis F, unë kisha të njëjtin problem me Web Proxy, me sa duket mënyra zbulon se është ende brenda rrjetit, u përpoqa nga një rrjet i largët me IP dinamike të caktuar dhe funksionoi siç përmendet në artikull.

   Përshëndetje.

  2.    jm dijo

   Une kam te njejtin problem. As nga shtëpitë e tjera, as me lidhjen 3G, as nga qytetet e tjera me operatorë të tjerë nuk mund të hyj. Sigurimi është i kufizuar në IP-të e tyre të ndihmës në distancë

 10.   Huan1 dijo

  Unë kam qenë në gjendje të hyj në konfigurimin e modemit por më pas nuk më lejon të hyj në ndonjë faqe proxy, pse është kjo?

 11.   Lojra dijo

  Unë u përpoqa duke përdorur tor por nuk u lidh me ip tim publik përmes portit 8080.

  Çfarë mund të jetë?

  1.    @Jlcmux dijo

   Alwaysshtë gjithmonë mirë të provoni një rivendosje të fabrikës

   1.    Camilo dijo

    Pikë shumë e mirë por nuk e kuptova pjesën e IP ose shtimin e 8080 plz më duhet të ndryshoj fjalëkalimin e wifi-it tim sepse fqinjët e mi ma vjedhin, më ndihmo !!!

  2.    Camilo dijo

   me fal por jam paksa i ngathët me çështjen në internet
   dhe i zgjidha problemet me emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin
   por nuk di si te modifikoj IP ose te shtoj 8080
   Ju faleminderit nëse përgjigjeni

 12.   Juancho dijo

  Buddy, ti je një gjeni, më në fund mund të kthehem në ngatërrim me portet e hartës ...

 13.   Carlos dijo

  KJO ISSHT UDHZUESI I PAR DHE VETLM Q TH SH RERBON V CONRTET S, JU JENI M TESUES, FALEMINDERIT SHUM TH FALEMINDERIT P THR KIST KONTRIBUTION TRE MADH N SSE MODEMET E CISCO JAN A PROBLEM SHUM I VSHTIR T TO JENI TLE QLENDRUAR TEM TYRE, THANK Y THEM YSISHT! ! !!!!!!!!!!!!!

  1.    david dijo

   Si u futët në prokurë, më ndihmoni, ju lutem?

 14.   Carlos dijo

  Nuk kam arritur të futem në faqe më shumë se një herë, a e di dikush pse?

 15.   rich67801 dijo

  Sonte mundohem të shoh nëse funksionon për mua me modemin tim Cisco. Unë kam për të konfiguruar një aparat fotografik IP dhe nga ajo që lexoj unë duhet të zhbllokoj disa porte.
  Kam gjetur gjithashtu në një forum, informacionin vijues për të parë se cili funksionon për mua:
  Për Claro Colombia ata mund të merren me 192.168.0.1 njësoj si 192.168.100.1 në përdoruesin që vendosin në shtëpi dhe fjalëkalimin ose fjalëkalimin Uq-4GIt3M. dhe gati

 16.   Diego dijo

  Nuk munda në fillim, nuk më lejohej hyrja në cilësimet e avancuara nga ndonjë kompjuter, por çuditërisht më funksionoi nga androidi im, duke përdorur shfletuesin Dolphin Browser vetëm me adresën e Routerit. (Claro Colombia)
  Shpresojmë se do t'ju shërbejë.

 17.   AndresR dijo

  A e dini se cila procedurë do të përdoret për të hyrë në një modem të këtyre, por nga UNE?
  Ose nëse bëj një rivendosje të vështirë, a do të ndodhte diçka me konfigurimin e linjës telefonike (gjithashtu i menaxhuar nga ky modem)

 18.   Bladibuditë dijo

  Unë nuk e kuptoj përfaqësuesin, kam kërkuar përfaqësues dhe marr ... atje kam vendosur portën time të paracaktuar dhe e imja është 10.5.0.1, atëherë nuk më jep ... Pastaj u përpoqa të vendos 10.5.0.1:8080 dhe nuk më dha as mua, nëse do të funksiononte për mua fjalëkalimin dhe emrin e përdoruesit, por unë ende nuk kam qasje në funksionin "konfigurim"
  Ju lutem më përgjigjeni ... Unë do të isha shumë mirënjohës nëse arrija të ndryshoja konfigurimin për serverin tim minecraft

  1.    Bladibuditë dijo

   Thjesht për të sqaruar ... Routeri ose modemi im (sido që quhen) xD është i qartë ...

 19.   Satu dijo

  A mund të më ndihmoni të fus një Modem të Modelit UNE Cisco DPC2425 Ju lutem?

 20.   Një mirënjohës! dijo

  Vlerësuar,

  Faleminderit. Ka punuar për një Cisco DPC2425R2C nga VTR (Kili).

  Faleminderit!

 21.   Adrian dijo

  modemi kryesor i qartë 2014 dhe 2015

  Përdoruesi: shtëpi
  fjalëkalimi: Uq-4GIt3M

  regards

  1.    Jonnarc dijo

   Faleminderit, më në fund isha në gjendje të hyja tani për të çaktivizuar wifi

 22.   Felipe dijo

  Nuk mundesh më, ata bllokuan portin

 23.   Sebastian dijo

  Përshëndetje, si jeni kolegë, unë kam një modem kabllor Cisco DPC2425, natyrisht, para se të kisha një router Movistar (OBSERVE), kështu që vendosa ta vendos atë si një përsëritës për sinjalin wifi, të konfiguroj gjithçka, porta e ndryshuar, dhcp me aftësi të kufizuara, gjëja e çuditshme është në momentin e lidhjes së vëzhguesit me cisco, kjo e fundit fillon të rindizet dhe vetëm rrjeti pa tel është i dekonfiguruar.

 24.   Stephen Bermudez dijo

  Të çaktivizohet hyrja në distancë? E bllokova veten, hir trim që bëre mik të vogël

  1.    pijao dijo

   Ndonjë zgjidhje? E njëjta gjë më ndodhi, rivendosja nuk ia vlen

 25.   engjëll vasquez dijo

  Përshëndetje, nuk e di se në cilën faqe duhet të futem për të konfiguruar routerin tim, të lutem më thuaj! Dua të provoj të ndryshoj fjalëkalimin tim. Vendos cisco.com dhe marr një faqe tjetër jo si ajo më sipër për të ndryshuar konfigurimin por si një vizitë në faqen tuaj. Do të vlerësoja shumë nëse më përgjigjesh tani

 26.   orlando dijo

  Kam një problem që kam një router Cisco WiFi, nuk di si të ndryshoj fjalëkalimin

 27.   orlando dijo

  Unë kam një router serial WiFi 10820c65243904 markë Cisco Nuk mund të ndryshoj fjalëkalimin jo si të futem Unë jam nga costarica pogon adresa nuk del kërkimi google për të ndryshuar adresën e fjalëkalimit që kam vendosur 192.168.3.1

 28.   Diego dijo

  Përshëndetje, a mund dikush të më ndihmojë të konfiguroj routerin cisco - dpc2425 i cili përmendet në këtë faqe mirë ajo që unë dua të bëj është të konfiguroj këtë router në modalitetin përsëritës, por përmes WIFI nga një router tjetër. Faleminderit

 29.   Carlos dijo

  Asnjë nga fjalëkalimet nuk funksionoi për mua. Në të kaluarën unë futja si përdorues administratori dhe fjalëkalim të zbrazët, por tani nuk mund ta fut më routerin. Unë jam nga Peruja

 30.   Vic P dijo

  Hello!

  A është e mundur të konfiguroni parametrat e telefonisë për këtë modem?
  Unë kam një modem Cisco DPC2425 me portat analoge të lidhura me një central telefonik. Problemi ndodh sepse modemi nuk njeh tonet e prerjes (onhook) dhe thirrjet mbeten aktive duke zënë vijën.

 31.   Peter e. dijo

  Unë kam modemin cisco dpc 2425. Dua të di, nëse ndryshoj nga 20 në 30 Megas, a do të funksionojë i njëjti Modem për mua. ??
  Nëse jo, cila është më e përshtatshme?
  të fala

 32.   Enzo dijo

  Aksesi standard: 192.168.0.1

  Usuário: administratori
  Fjalëkalimi: Uq-4GIt3M

  Aksesi i personalizuar: 192.168.1.1

  Usuário: administratori
  Fjalëkalimi: administratori

 33.   Felipe dijo

  Nuk funksionoi për mua: L do të jetë një problem i portit, dhe unë po përpiqem të ndryshoj fjalëkalimin tim Wi-Fi

 34.   rvelam dijo

  Më lejon të hyj, por kur aktivizoj NAT ose DMZ, nuk mund të qasem në distancë në pajisjet që më duhen, nuk e di nëse çaktivizimi i ndonjë funksioni në opsione më lejon të hyj në distancë pa paguar IP publike. A di dikush se si ta bëjë atë?

 35.   anonim dijo

  hahahaha gjeniu punoi për herë të parë me Uq-4GIt3M: V: V