Gajim si një klient multiprotokoll

Çfarë ka, komunitet? Përsëri këtu duke sjellë një dobi për ju. Sa prej nesh nuk e kanë përdorur Lajmëtar?, i sigurt të gjitha (disa në shkallën e marrjes së kollës së varur), tani me një trazim që ata kanë shkaktuar rrjete sociale; përdorimi i tyre i ka dhënë një erë të dytë këtij lloji të aplikacioneve. Sot do të flasim për një të huaj të vogël në këtë mesazh të çastit, dua të them Gajim.

Bërja e kujtesës:

gajim_rreth

Ndoshta shumë prej jush do të kujtohet Gajim, Një klienti i mesazheve i shkruar në Python për rrjetin Jabber / XMPP. Ndër veçoritë e tij ajo ka mbështetje IRC, video konferencë, audio, mbështetje me shumë llogari dhe 25 gjuhë të disponueshme. Dhe përkundër kësaj, ajo kërkon shumë pak varësi dhe burime. Emri i tij është shkurtesë për frazën «Gajim është një lajmëtar i çastit'.

Në praktikë

Ajo që na sjell tani vjen nga disa ditë më parë, ndërsa unë dhe një i njohur po grindeshim për të cilin klienti i mesazheve grafike ishte më i përshtatshmi për përdorim në një instalim minimal të akullit WM. Megjithëse Pidgin dhe ndjeshmëri ata kanë gjithçka që dikush mund të kërkojë këto ditë, të tyre lista e varësive na hodhën prapa. Derisa pasi shqyrtuam pak dokumentacionin e Gajimit, gjetëm pikërisht atë që donim.

Duke u regjistruar në një server Jabber, ai na ofron një emër përdoruesi dhe një pseudonim për përdorimin tonë; por duke rishikuar listat e serverave të disponueshëm, vërejmë se disa kanë mbështetje për shërbime të tjera të mesazheve, të tilla si ICQ, Yahoo, MSN, IRC, identi.ca, Twitter, SHTET, GaduGadu, AIM, Facebook, për të bërë si klienti i postës përmes Jabber Mail, dhe madje edhe një shërbim celular përmes mesazhe tekstesh.

Por si të aktivizoni të gjitha këto shërbime?

Truku qëndron pikërisht në njohjen zgjidhni një server me këto shërbime, në këtë shembull kemi përdorur serverin jabber.hot-chilli.net (drejtimi tani nën ejabberd 2.1.10), dhe duke përdorur transportin, ai na ofron që të gjitha kontaktet tona të grupohen së bashku në një vend.

Ju mund të zgjidhni një tjetër që i përshtatet më mirë nevojave tuaja, thjesht duhet të rishikoni listën për këtë lidhje në jabberes.org.

E tëra çfarë duhet të bëjmë është regjistroni një llogari Jabber në jabber.hot-chilli.net:

gajim1

Shkruaj Captcha treguar, duke hapur adresën e imazhit në shfletuesin tonë.

gajim2

Në veprimet shkoni te opsioni Zbuloni shërbime.

gajim4

Kur mbaroni ngarkimin e faqes, transportet e lartpërmendura të disponueshme do të shfaqen, zgjidhni shërbimin e dëshiruar dhe klikoni mbi Pajtohem.

gajim5

Tani na mbetet vetëm të shkruajmë emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tonë, në shembullin Yahoo Messenger. Në fund të kësaj, lidhja do të fillojë.

gajim6

Kemi mbaruar, ishte më lehtë sesa mendonit, apo jo? Dhe të mendosh se zgjidhja ishte e drejtë para nesh. Po kaloja, Dhe si ta instaloj?, Gajim është zakonisht në depot e gatshme për t'u përdorur, kjo është:

apt-get install gajim

Gajim dhe transporton

Ne kemi ardhur në fund të këtij artikulli, duke zgjidhur problemin fillestar dhe të gatshëm për të biseduar me kontaktet tona të protokolleve të ndryshme në të njëjtën kohë.

Në ndërkohë, ne do të vazhdojmë të shikojmë përpara për të gjetur më shumë hile dhe zgjidhje, shumë prej tyre të harruara në wikis. Duke shpresuar natyrisht, se ka qenë e dobishme.

Ndryshimi dhe dalja, ne lexojmë më vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav <° Linux dijo

  Shumë mirë, megjithëse nuk i kam përdorur kurrë këto opsione në Gajim. Por të them të drejtën, mendova se po konsumoja më pak se Pidgin dhe nuk është kështu.

  1.    maksvel dijo

   Sa e çuditshme, pasi që në rastin tim është e kundërta, ajo konsumon midis 40 dhe 50 MB ndërsa Pidgin shkon mbi 100, kjo do të jetë çështje e cilësimeve.

   Përshëndetje.

 2.   Guxim dijo

  Në fakt, a funksionon me Gmail?

  Meqenëse nuk e kam përdorur Messenger pothuajse asnjëherë, mendoj se më së shumti do ta kem përdorur 5 herë të numëruar ... Anëtarët social nuk kanë nevojë për të

  1.    maksvel dijo

   Sigurisht, thjesht duhet të vendosni serverin Gmail në vend të atij të paracaktuar dhe të vendosni emrin e hostit si "talk.google.com". Nëse e keni fjalën për shërbimin e postës, është njësoj si të krijoni një llogari në një klient të zakonshëm.

   Përshëndetje.

 3.   Yoyo Fernandez dijo

  Unë gjithmonë e përdor atë për të jabber si në Linux dhe Windows, për mua është më e mira, e dua atë

  Një përshëndetje

 4.   Carlos-Xfce dijo

  Interesante, nuk dija për këtë opsion. Si sugjerim: do të ishte mirë nëse një nga redaktorët do të bënte një udhëzim për Jabber. Faleminderit, si gjithmonë.

  1.    elav <° Linux dijo

   Rreth Jabber si protokoll XMPP apo rreth Jabber.org?