GeckoLinux lançon versionin e tij të parë të bazuar në openSUSE Leap 15

GeckoLinux

Ekipi i zhvillimit që qëndron pas GeckoLinux ka lëshuar informacion mbi lëshimin e versionit të ri të sistemit të tyre, së pari bazuar në OpenSUSE Brishtë 15. 

Për ata që nuk e njohin GeckoLinux, është një shpërndarje Linux bazuar në sistemin operativ OpenSUSE të përqendruar në përdorues të zakonshëm, duke siguruar një përvojë shumë të lëmuar dhe të thjeshtë. GeckoLinux është në dispozicion në dy degë të ndryshme, dega Static, bazuar në OpenSUSE Leap dhe dega Rolling bazuar në OpenSUSE Tumbleweed, të dy me mundësinë për të zgjedhur shumë nga mjediset më të famshme grafike Linux.

Siç mund ta lexoni në njoftim, "GeckoLinux Static ishte bazuar në shpërndarjen e ndërmarrjes OpenSUSE Leap me përfshirjen e paketave të pronarit nga projekti Packman", nga ana tjetër "GeckoLinux Rolling bazohet në shpërndarjen e sigurt OpenSUSE Tumbleweed me përfshirjen e paketave të pronarit. të projektit Packman ". 

Çfarë ka të re në GeckoLinux Stable 150.180607 dhe Rolling 999.180607 

Me lëshimet më të fundit, GeckoLinux Stable 150.180607 dhe Rolling 999.180607, zhvilluesit modifikuan shtuar versionet më të fundit të mjediseve më të famshme Linux. Për shembull, në GeckoLinux Rolling 999.180607 është në dispozicion për shkarkim me GNOME 3.28, KDE Plasma 5.12.5 LTS, Kanellë 3.8.3, MATE 1.20, Xfce 4.12 dhe LXQt 0.12. 

Bazuar në OpenSUSE Leap 15 të lëshuar së fundmi, GeckoLinux Stable 150.180607 vjen me GNOME 3.26, KDE Plasma 5.12.5 LTS, Kanellë 3.6.7, MATE 1.20, Xfce 4.12 dhe LXQt 0.12.0. Brenda gjejmë kernelin Linux 4.12.14 ndërsa versioni Rolling përdor kernelin Linux 4.16.12. Të dy degët vijnë me Firefox 60 dhe LibreOffice 6.0.4. 

Të dy botimet ndajnë gjithashtu depo të para-konfiguruar për softuer shtesë që i sigurojnë përdoruesit aplikime nga kompani të tilla si Google, Microsoft ose Nvidia. GeckoLinux gjithashtu mund të shkarkohet pa një mjedis grafik për ata që duan të instalojnë një mjedis më vete. Secila prej këtyre shpërndarjeve mund të shkarkohet nga faqja zyrtare e internetit tani. 


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Puigdemont 64bit dijo

    Vendos lidhjet në faqe ver zgjuar.