Gentoo: Pse nuk ju duhet ISO Gentoo për ta instaluar?

Epo, po afrohemi, preferoj t'i shkruaj këto postime të vogla shpejt në mënyrë që të mos më shqetësojnë që nuk kam shkruar udhëzuesin në këtë moment: p, por duhet ta kuptoni që ka shumë për të shpjeguar në Gentoo sa largimi nga skenari nuk do të më bënte shumë mirë nëse më vonë ata nuk mund ta kontrollojnë tërë atë fuqi.

Imazhet ISO:

Ne të gjithë i dimë imazhet ISO (mirë të gjithë ne që jemi ballafaquar me një instalim Linux të paktën). Ato tableta të vegjël (ose jo më të vegjël si Ubuntu) që ruajnë të gjithë sistemin bazë dhe e kopjojnë atë në një makinë tjetër.

ISO Gentoo:

ISO-ja e Gentoo është mjaft e ulët (270 Mb në modalitetin e konzolës, 2 GB në modalitetin e drejtpërdrejtë). Por nëse ndalet për të kontrolluar faqen zyrtare të shkarkimit, gjëja e parë që do të vini re është se të dy minimalet dhe ato të drejtpërdrejta azhurnohen me pak rregullsi. Të paktën në krahasim me të faza3 (për të cilën do të flasim më vonë).

Gentoo ISO

E nevojshme?

Për të qenë 100% i sinqertë me ju, jo, nuk keni nevojë të shkarkoni Gentoo ISO për ta instaluar. Për më tepër, do të thonë ata që e kanë provuar tashmë, shumë herë ISO vjen me disa kufizime (për shembull mbështetja për UEFI, ISO minimale nuk ka mbështetje UEFI). Gjithashtu, është thjesht një tastierë (dikush që bën 95% të aktiviteteve të tyre për tastierë ju tregon) dhe ka mënyra më të mira (të paktën më të lehta) për të bërë një instalim të plotë të Gentoo.

Çfarë yo Unë bëj:

Epo ky është sekreti im ndarje… ndarje? ndoshta po pyesni tani. Po, ndarëse. Që nga ditët e mia në Arch unë kam qenë gjithmonë i dashur me MBR, me këtë etiketë kam bërë instalimin tim të parë Arch dhe meqë kurrë nuk kam pasur nevojë për një numër të madh të ndarjeve ose kam bërë një boot të dyfishtë me Windows, nuk kam pasur nevojë të gjeneroj sistemin tim në UEFI.

Ajo që kam tani në kompjuterin tim është një grup prej 5 ndarjesh, pasi unë jam dembel t'i shkruaj të gjitha, këtu po ju dërgoj një fotografi të diskut tim.

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

(Nga rruga, mua më ka pëlqyer gjithmonë të tregoj atë që përdor, preferoj të mos flas vetëm për teori, por të tregoj se çfarë funksionon për mua, kjo mund të mos i përshtatet të gjithëve, por nëse mund të ndihmoj me ato raste të veçanta, më tregoni )

Siç mund ta shihni, unë kam 6 ndarje në hard diskun tim, duke përdorur MBR mund të kem 3 fillestarë dhe falë një të zgjeruari mund të shtoj pak SWAP në makinerinë time. Përveç kësaj që kam ndarë direktorinë time / home në mënyrë që në rast urgjence, informacioni im të mos humbet së bashku me sistemin. Kjo është mjaft e dobishme kur kompjuteri juaj papritmas ndalet së punuari, ju thjesht mund ta instaloni nga e para dhe të montoni shtëpinë tuaj në fund, një copë tortë

Siç mund ta shihni, si çdo fanatik i mirë i sigurisë, edhe unë kam të instaluar Kali Linux-in tim dhe një Linux linux gjithmonë të dobishëm. Tani ju tregoj se si i përdor këto.

Harku si një mjet shpëtimi:

Siç mund ta nxirrni nga titulli, Arch-i im është usb i shpëtimit emergjent, sa herë që ndodh diçka me Gentoo që nuk mund ta rregulloj nga vetë Gentoo, hyj në Arch, montoj hard diskun Gentoo dhe filloj të rregulloj gjërat. Gjithashtu, më pëlqen shumë një lojë e quajtur Bombsquad që është në dispozicion në AUR 😉 sa herë që mundem unë e luaj atë me familjen time ose të dashurën time dhe miqtë e mi. Nga rruga, vetëm për të qenë i qartë, Arch gjithashtu ka GNOME nëse po mendoni nëse e kam lënë në tastierë

Meqenëse Gentoo nuk ka nevojë për asnjë nga mjetet e veta të instalimit, ju mund të zgjidhni ta instaloni nga kudo, Arch, Ubuntu, CentOs, etj, etj ... mirë apo jo? 🙂

Magjia është në skenë3

El faza3 është një kompresë që përmban të gjithë pemën Linux të nevojshme për të instaluar një sistem. Thanksshtë në sajë të kësaj tablete që ne mund ta instalojmë direkt nga një sistem tjetër operativ. Kushti i vetëm për ta përdorur atë siç duhet është që pika e montimit të jetë bosh kur instaloni dhe mos harroni se kjo do të jetë rrënja jonë për sistemin tjetër Gentoo që do të ndërtojmë. Për t'ju dhënë një ide të vogël se çfarë konsumon makineria ime në sistemin tuaj, këtu është sasia e diskut të përdorur:

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Siç mund ta shihni, me 50 GB është më se e mjaftueshme, në të vërtetë është disi e ekzagjeruar do të thosha, dhe nga këto 50 përdor 8 GB, duke përfshirë programe të rënda si Virtualbox, Google-chrome (padyshim që duhej të ishte në dispozicion në shpërndarje që ndihmoi të lindurit në Chromebook 😉) dhe mirë, kompleti im GNOME dhe një ose dy programe të tjerë, por le të mos devijojmë nga tema ...

Pasi faza3, gjithçka që është e nevojshme është të fillojmë të bëjmë retushimin, por këtë do ta lëmë për udhëzuesin zyrtar

Në përmbledhje:

Epo, unë tashmë ju thashë pak më shumë rreth mënyrës se si është instaluar Gentoo, shkathtësia e tij lejon që ajo të instalohet nga distros të ndryshëm (diçka që mendoj se shumë pak mund ta thonë) dhe në të njëjtën kohë lejon të gjeneroni një hapësirë ​​të zvogëluar të punës. Tani për tani po mendoj të shkruaj një postim të fundit para se të filloj udhëzuesin. Me ritmin e mirë që kam këto ditë, shpresoj që udhëzuesi të jetë në dispozicion shumë shpejt ... Unë thjesht sigurohem që të mos ketë skaje të lira para se të filloj. Brohoritje,

PS: Për të parë postimet e tjera, kërko më mirë për më shumë autor, sepse përndryshe ata do të më mbushin me lidhje


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Damë Edwar dijo

  Ju jeni ndikim shumë i keq, unë jam besnik (Epo, mendoj jo më shumë) ndaj Ubuntu, dhe për shkakun tuaj, unë jam gati të jem i pabesë me Gentoo

  1.    ChrisADR dijo

   hahaha mirë ideja është të provosh gjëra të reja 🙂 Unë mendoj se shumë kanë frikë nga Gentoo sepse ata mendojnë se është «e vështirë», unë kam ardhur për të thyer ato frikë

  2.    Çorape Diamanti Njeriu dijo

   E njëjta gjë më ndodh, 10 vjet duke qenë besnikë ndaj Ubuntu, dhe tani Gentoo më bën 1313.

 2.   fernan dijo

  Hi
  A nuk kërkon gentoo shumë hapësirë ​​për ndërtime?
  Se di nga një distro tjetër përveç gentoo mund të instaloni debian, funtoo dhe archlinux.
  Përshëndetje.

  1.    ChrisADR dijo

   Faleminderit shumë për ndarjen ... tani të paktën e di. Nuk kisha ide që e njëjta gjë mund të bëhej me debian dhe arch, padyshim funtoo po sepse është një vëlla i Gentoo et Përshëndetje dhe faleminderit për ndarjen

   1.    fernan dijo

    Hi
    Në debian keni debotstrap, i cili me siguri do të jetë një ndërtim në gentoo, ju shkarkoni sistemin bazë të debianit në një dosje, atëherë duhet të bëni chroot, të instaloni kernelin dhe gjithçka tjetër. Archlinux gjithashtu duhet të ketë bootstrap
    Përshëndetje.

 3.   Fitimtar dijo

  Kjo po krijon më shumë eksitim sesa sezoni i fundit i Game of Thrones… .. Faleminderit dhe ngazëllohuni !!!

  1.    ChrisADR dijo

   hahahaha e shkrova dje ... dhe nëse do të të thosha se kalova hapin 18 të udhëzuesit ... oops, më shpëtoi ... përshëndetje,

 4.   pazar dijo

  Gentoo ka shumë për të folur. Shpresoj se nuk janë postimet e vetme në lidhje me këtë distro të mrekullueshme. Ka tema për të cilat unë do të doja të dija më shumë, të tilla si tema e paketave të maskuara, flamuj të ndryshëm të PERDORIMIT, ndër të tjera.
  Personalisht, unë erdha në Linux nga kureshtja, ai kuriozitet që na dallon Linuxeros. Por ata që përdorin Gentoo janë edhe më kuriozë.
  Brohoritje!

  1.    ChrisADR dijo

   Epo, pak nga kjo dhe më shumë unë tashmë po e prek atë në udhëzuesin e instalimit ... tani, nëse pas kësaj ende keni dyshime, sepse nëse ka nevojë për një postim tjetër, do të ketë një postim tjetër 🙂 Përshëndetje

 5.   Jou dijo

  Shumë mirë artikujt tuaj, le të shohim nëse mund të instaloj dhe ekzekutoj Gentoo (e kam provuar rreth katër herë), dhe diçka që më shpëton gjithmonë dështon.
  Gëzoni, përshëndetje dhe falënderime

  1.    ChrisADR dijo

   Faleminderit për komentin tuaj, dhe udhëzuesi do të dalë së shpejti në mënyrë që të gjithë të fillojnë të luajnë me Gentoo et Përshëndetje

 6.   ton dijo

  Kohët e fundit një kompjuter i ri ka rënë në duart e mia me të cilin dua të mësoj, dhe artikujt tuaj kanë vendosur që unë të filloj të luaj me këtë distro, Gentoo vooooy pallaaaa!

  1.    ChrisADR dijo

   Shkëlqyeshëm! Kështu që e gjithë përpjekja ime po paguan ... fat të mirë me kompjuterin tuaj dhe shpresojmë që udhëzuesi që kam shkruar mund t'ju ndihmojë të hyni më lehtë në botën e Gentoo. Pershendetje