openSUSE 13.2 i disponueshëm + udhëzues pas instalimit !!!

Vetëm disa çaste më parë ekipi i openSUSE lëshoi ​​versionin e fundit të qëndrueshëm të SIZA e hapur 13.2.

Karakteristikat OpenSUSE 13.2:

openSUSE 13.2 është ...

i qëndrueshëm

Effortshtë bërë shumë përpjekje për të provuar në këtë postim, me përmirësime në mjetin tonë të automatizuar të testimit openQA, një mjet që siguron që rezultati përfundimtar të mos jetë i papritur i pakëndshëm.

Sistemi i skedarëve Btrfs është sistemi i parazgjedhur i skedarëve për ndarjen rrënjë dhe XFS për ndarjen / home. Kerneli Linux 3.16 sjell gjithashtu përmirësime në stabilitetin dhe njohjen e pajisjeve të ndryshme. Për më tepër, kodi burimor YaST është pjekur pasi është transferuar në Ruby, një gjuhë që lejon zhvillimin e veçorive dhe mjeteve të reja.

Të ndërlidhura

Ky botim vjen me AppArmor 2.9 të aktivizuar si parazgjedhje që përkthehet në më shumë siguri dhe një profil të ngushtë në AppArmor. Ka edhe shumë paketa të tjera të azhurnuara për shumë mjete të tjera të rrjetit si Samba, AutoYaST dhe shumë të tjerë.

Evoluar

openSUSE 13.2 vjen me GCC 4.8 dhe opsionin për të instaluar GCC të ri 4.9, Qt 5.3 i cili sjell shumë përmirësime në ndërfaqen QT. Ju gjithashtu keni mundësinë të instaloni KDE5 të ri (i cili është ende në zhvillim).

I rafinuar

Në këtë njoftim YaST i ri "i përkthyer" në gjuhën Ruby është pjekur deri në atë pikë sa baza e kodit të saj tani është më e sigurt dhe e mbushur me karakteristika të reja të shkëlqyera nga sa prisnit nga Yast. ActiveDoc vazhdon të jetë vendi për të gjetur dokumentacionin për mjete të ndryshme që ju herët a vonë do t'i gjeni në botën e Linux. Versioni 13.2 gjithashtu ofron KDE 4.14, i cili do të jetë mjedisi desktop, ndërsa projekti KDE vazhdon të zhvillojë atë që do të jetë Plazma 5. Ndërsa në GNOME mund të shijoni versionin e tij 3.14. LXDE është riparuar për këtë lëshim me paketa të azhurnuara, përmirësime vizuale dhe shumë rregullime të defekteve në kod.

Shpejt

Linux 3.16 vjen me pajisje për nouveau, drejtuesin me burim të hapur për kartat NVIDIA dhe gjithashtu shumë më tepër karakteristika për grafikë nga Intel dhe AMD. Ky kernel i ri gjithashtu përmirëson performancën e Btrfs dhe XFS.

I kompletuar

KDE tani vjen me mbështetje për integrimin e pajisjeve tuaja mobile përmes paketës kdeconnect. Sistemi i ri i skedarëve Btrfs që është vendosur si parazgjedhje për ndarjen rrënjë, do të thotë që do të keni në dispozicion shumë tipare të reja, më shumë sesa keni imagjinuar ndonjëherë. YaST gjithashtu vjen me një ndërfaqe të re Qt që është azhurnuar gjithashtu në Qt5.

Inovative

Ky botim i ri ka një numër të mirë të teknologjive të reja eksperimentale të disponueshme që mund të provoni, të tilla si Wayland 1.4, KDE Frameworks 5, softueri më i fundit i disponueshëm nga Shërbimi i Ndërtimit dhe një ngjyrë të re për temën e shpërndarjes.

Disa imazhe të openSUSE tim me Gnome:

SIZA e hapur 13.2

OpenSuse2

Ku ta shkarkoj?

Shkarkoni oprnSUSE

Çfarë të bëni pas instalimit?

Pasi të instalohet sistemi, ne vazhdojmë me hapjen e terminalit dhe shtypjen:

su (ne prezantojmë fjalëkalimin e superpërdoruesit) rekomandon zypper up zypper install-new-install

Depoja e Packman (rekomandohet):

të domosdoshme zypper ar -f -n packman-thelbësore http://packman.inode.at/suse/openSUSE_13.2/Essentials/ thelbësore-thelbësore-zman /openSUSE_13.2/Multimedia/ packman-multimedia

Ne azhurnojmë sistemin:

zypper up zypper install-new-rekomandon zypper dup

Ne vazhdojmë me instalimin e programeve themelore:

instalo zypper vlc-kode kode fetchmsttfonts rar unrar htop nano mc filezilla MozillaThunderbird zypper up zypper install-new-rekomandon

Ne vazhdojmë me instalimin e paketave minimale për përpilimin (opsionale):

zypper install --type pattern devel_basis

Dhe voila… Ju keni OpenSUSE tuaj 13.2 gati.

Një përshëndetje desdelinuxerosi :).


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francisco dijo

  Faleminderit shumë, por dikush di për një shtrirje që fsheh ikonën e aplikacionit që ne jemi duke ekzekutuar, atë që shfaqet në shiritin e sipërm, pasi nuk më pëlqen, unë vij nga okupimi i elementit os luna dhe më duhej të ndryshoja sistemin operativ, për shkak të një ndryshimi të kompjuterit dhe e reja nuk më lejon të instaloj os elementare kështu që jam me gnome ubuntu 14.04.1

 2.   Sergio dijo

  Pothuajse duket se ata po shesin Suse të hapura hahaha por pajtohem që është një distro e shkëlqyeshme

  1.    peterçeko dijo

   Nuk po e shes .. justshtë thjesht një shpërndarje e shkëlqyeshme :).

 3.   dayara dijo

  Kohët e fundit OpenSuse duket vërtet mirë, por unë nuk mund ta lë Debian, kryesisht sepse çdo distro tjetër me systemd ngrin rastësisht gjatë fillimit (nuk e di pse nuk ndodh Debian). Dhe e vërteta është se Testimi i Debían bën mrekulli për mua. Unë gjithashtu përdor FreeBSD dhe Slackware, por me këtë të fundit kaloj ditën time duke riinstaluar gjërat që janë zhdukur pas një azhurnimi.

  1.    peterçeko dijo

   Unë isha një përdorues i Debian dhe shkova te shumë të tjerë për të provuar duke përfshirë FreeBSD dhe Slackware dhe në fund këtu jam në botën SUSE. FreeBSD 10 është i shkëlqyeshëm, por vetëm për serverat. Në desktop është i pakëndshëm.

   1.    dayara dijo

    Unë e përdor FreeBSD si një desktop alternativ, jo çdo ditë, dhe funksionon shumë mirë për mua. Më mungon vetëm një GParted, montoni më lehtë ndarjet ose disqet e jashtme në Ext4 dhe një mbështetje më të mirë për Wacom (të cilën nuk mund ta punoj me majë shkruese për të punuar ose shkrepur). Çdo gjë tjetër është e mrekullueshme. Nëse nuk do të kisha ato tri pengesa, unë do të lija Linux-in për një sezon.

    Me OpenSuse kam kaluar një kohë, si me shumë të tjerë, derisa u lodha duke u dashur të rinisja shumë herë për të provuar të hyja në ekranin e hyrjes.

   2.    peterçeko dijo

    @Daiara
    Kjo është arsyeja pse unë e quaj FreeBSD të pakëndshme në desktop :). Dhe ka më shumë gjëra ... Në openSUSE asgjë e çuditshme nuk më ka ndodhur që nga 12.3. Unë kurrë nuk kam pasur problemin që ju përmendni që duhet të rindizem për të shkuar në ekranin e hyrjes.

 4.   Carlos dijo

  A ka dikush të njëjtën gjë si unë?,: Me 13.1 nuk e fik problemin me kernelin (3.11) + firmware mendoj, kur azhurnohet në 13.2 i njëjti problem (i paaftë për të aktivizuar acpi) dhe interneti (menaxheri i rrjetit) nuk lidh.

  1.    peterçeko dijo

   Përshëndetje Carlos, mund të provosh të instalosh këto paketa:

   Ji i sigurt:
   zypper në firmware të kernelit

   Nëse është i lëvizshëm:
   zypper në modele-openSUSE-laptop

   Nëse asgjë nuk ndihmoi në instalimin e kernelit të paracaktuar. Për të parë se çfarë bërthame përdorni ekzekutoni uname -a. Nëse e shihni që shkruan në emrin «desktop» instaloni këtë:
   zypper në kernel-default

   Nëse asgjë nuk ju ka ndihmuar ju mund të provoni bërthamën e vaniljes (direkt nga kernel.org pa modifikuar nga openSUSE):
   ziper në kernel-vanilje

  2.    blah6 dijo

   Unë nuk e di nëse kjo është çështja juaj, por në timen unë duhet të instaloj pa shoferin ACPI ose nuk instaloj dhe sapo të instalohem duhet të shkoj në Konfigurimin Bootloader në YaST2 dhe të ndryshoj flamurin nga ACPI = fikur në ACPI = Aktiv, nëse jo , Nuk e fik.

 5.   Jose Luis dijo

  Faleminderit petercheco për artikullin, shumë i dobishëm. Do t'i referohem kur të kaloj në OpenSuse 13.2.

  SuSe më pushtoi nga 7.3. Tani është sistemi im ditor i përditshëm, shumë i kënaqur.

  1.    peterçeko dijo

   Faleminderit shumë dhe më vjen mirë: D.

 6.   Jose dijo

  Çdokush e di se si ta instaloni Dropbox në opensuse 13.2 dhe unë kam një problem sepse kam instaluar virtualbox por kur e ekzekutoj nuk bën asgjë

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Jose!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Kërkoj DesdeLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

  2.    peterçeko dijo

   E lehte

   zypper në dropbox nautilus-dropbox

   Vjen në repos :).

  3.    peterçeko dijo

   Sa i përket VirtualBox, duhet ta instaloni këtë paketë:

   zypper në virtualbox-qt

   Pastaj hapni Yast dhe shkoni te menaxheri i përdoruesit -> modifikoni -> detaje dhe në të djathtë gjeni grupe. Midis tyre do të jetë një i quajtur vboxusers. Duhet të aktivizohet. Reboot dhe shkoni.

 7.   jarl dijo

  Artikull shumë i mirë, më pëlqen OpenSuse por nuk mund të ndahem më nga kanella, a mund dikush të më tregojë se si të bëj një instalim të pastër me këtë desktop në oSUSE 13.2? Faleminderit shume.

   1.    jarl dijo

    Faleminderit, unë tashmë po rishikoj udhëzuesin. 😉

  1.    peterçeko dijo

   Bëni një instalim minimal me X dhe më pas përdorni këtë udhëzues:

   zypper ar http://download.opensuse.org/repositories/X11:/Cinnamon:/Factory/openSUSE_13.2 Kanellë
   zypper ref Kanellë
   zypper në -t model Kanellë
   zypper lart
   rekomandon instalimin e ri të zypper
   zipper dup

   1.    jarl dijo

    Faleminderit për informacionin, do të pres disa ditë dhe do të përpiqem ta bëj atë. 😉

 8.   fanatik dijo

  Doja të bëja një pyetje.
  që kur shtova nvidia 750ti nuk mund të drejtoj asnjë distro.
  askush nuk mbaron booting.
  ndihmë!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje freakz!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Kërkoj DesdeLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

 9.   Avelino DeSousa dijo

  Përshëndetje, në OpenSUSE 13.2, a janë instaluar "shtesat e kufizuara" gjithashtu si në Ubuntu?

  1.    blah6 dijo

   Nuk ka "instalo shtesë shtesë të kufizuara në ubuntu", nëse jo, ti aktivizon depon e Packman dhe libdvdcss dhe pastaj instalon paketat përkatëse, personalisht me 13.1 Unë ndoqa këtë udhëzues:
   http://diversidadyunpocodetodo.blogspot.com.es/2013/11/opensuse-despues-instalar-guia-configurar-software-codecs-grafica_19.html
   Më poshtë është një pjesë që shpjegon se si ta bëni atë.

   1.    peterçeko dijo

    Le të shohim nëse pacman tashmë e ka shtuar këtu në postimin tim :). Ju duhet të lexoni ...

 10.   mario dijo

  Distro e shkëlqyeshme !!! Sapo e instalova në PC tim për herë të parë !!! Shtë shumë e shpejtë dhe e qëndrueshme. Do të më mungonte të shikoja se si instaloj temat GTK dhe temat e ikonave për ta bërë atë të duket më mirë. Faleminderit nga Argjentina! Mario

  1.    peterçeko dijo

   Instaloni këtë paketë:
   zypper në gnome-tweak-tool

 11.   linuxero211 dijo

  Përshëndetje PeterCheco, kam një pyetje. A mund të më tregoni se ku mund ta shkarkoj këtë sfond që ju përdorni me cilësi të mirë? Më pëlqen shumë (tani për tani nuk përdor openSUSE por LMDE). Faleminderit dhe ju përshëndes nga Koçice. 😉

  1.    peterçeko dijo

   http://k32.kn3.net/taringa/1/0/1/9/2/3/29/petercheco/0A7.jpg

   Faleminderit mik mother Nëna ime dhe çfarë po bën në Sllovaki?

   1.    linuxero211 dijo

    Përshëndetje, faleminderit për letër-muri! 🙂

    Unë këtu bëj gjithçka që mundem. Unë jetoj, studioj dhe punoj gjithashtu. 😀

   2.    peterçeko dijo

    Madreeee… :). Por a jeni hispanik apo sllovak që mësuat spanjisht nga nëna e ndyrë? Nëse çekët dhe sllovakët janë që shkrihet: D. Dhe C gjithashtu ...

   3.    linuxero211 dijo

    Unë jam nga Venezuela. Ale viem aj slovenský psať, hovoriť. 😛

 12.   jehu88 dijo

  informacion i mirë

  1.    peterçeko dijo

   Ju faleminderit.

 13.   mmm dijo

  Ju lutem! mund të më thuash se si të krijoj një usb bootable me opensuse 13.2 nga Ubuntu? Unë u përpoqa me multisystem dhe nuk e pranon atë ... Unë u përpoqa me Unetbootin dhe as ………. si mund te bej?
  Përshëndetje dhe faleminderit

  ps: Kam kontrolluar faqen opensuse se si të krijoj usb bootable dhe nuk funksionon për mua ...

  1.    zShackra dijo

   Shikoni, provoni komandën "dd" ...

   Fshini të gjitha ndarjet që USB-ja juaj ka me GParted ose me softuerin që dëshironi ... (sigurisht të dhëna rezervë më parë)

   Pasi të keni bërë:

   # dd nëse = »shtegu / në / opensuse.iso» i = / dev / sdX

   Siç do ta vini re, ajo duhet të ekzekutohet si rrënjë, gjithashtu rruga e izos tuaj duhet të shkojë pa kllapa nëse nuk përfshin hapësira (mund të përdorni rreshtime të pasme në hapësirat), dhe në rrugën drejt usb tuaj, ndryshoni X për fjalë se sistemi që ju kam caktuar në usb tuaj (mund ta kontrolloni me sudo fdisk -l), jini të kujdesshëm, nuk duhet të specifikoni ndonjë ndarje, domethënë të lini vetëm sdX, jo sdX1 ose sdX2 ... etj.

   Ju prisni që ajo të përfundojë (vonesa do të jetë proporcionale me madhësinë e ISO dhe shpejtësinë e shkrimit të usb tuaj ...)

   Ju duhet të jeni në gjendje të nisni nga atje ...

  2.    KONZENTRIX dijo

   Përshëndetje, instaloni Imagewriter. Isshtë mënyra më e mirë për të bërë një USB të bootable. sudo apt-get instaloni usb-krijues.

   Brohoritje !!!!!

  3.    peterçeko dijo

   dd nëse = la_iso_opensuse.iso e = / dev / sdb (ose një letër tjetër që korrespondon me usb-në tuaj).

 14.   Luis dijo

  Nuk e di pse nuk mund ta gjej printerin tim Epson Stylus Photo R265 duke punuar me këtë distro, madje edhe duke shkarkuar drejtuesit nga faqja e shkarkimit Epson dhe duke e lidhur atë gjatë instalimit. Sipas mendimit tim, ky lloj printeri nuk punon me këtë sistem operativ.
  të fala

 15.   Oscar dijo

  Mirëmëngjes, kur lexon këtë post shoh që ju përdorni gnome opensuse dhe do të doja të dija se si shkon me mbështetjen multimediale pasi që pavarësisht instalimit të repos të packman dhe shumë kodekëve, totemi dhe rhythmbox vazhdojnë të më japin probleme për të luajtur disa skedarë multimedialë dhe unë preferoj t'i përdor ato në opsione të tjera të tilla si gnome-mplayer për shembull, edhe pse nëse nuk mundeni, çfarë do të bëjmë?

  1.    peterçeko dijo

   Pershendetje Mirembrema,
   futni këtë komandë dhe instaloni kodekët:

   zypper instalo libxine2-codecs k3b-codecs ffmpeg lame gstreamer-plugins-bad gstreamer-plugins-shëmtuar gstreamer-plugins-shëmtuar-orig-addon gstreamer-plugins-libav libdvdcss2

   Një përshëndetje
   PeterÇek

 16.   David dijo

  Çfarë mund të humbas nëse nuk instaloj Depot e Packman?

 17.   Oscar dijo

  Pas gjithë kësaj, së pari 200 paketa të rekomanduara, pastaj 300 paketa për të riinstaluar dhe në fund rezulton se totemi nuk mund të luajë .mkv .mp4 .wmv .3gp etj etj dhe instaloj vlc! Jo faleminderit! Për një lojtar tjetër nëse sistemi tashmë ka një

  1.    peterçeko dijo

   Përgjigja ime e mëparshme zgjidh dyshimin tuaj.

 18.   RLA dijo

  A do ta rregullojë ekipi OpenSuse ndonjëherë vonesën e dytë të 25 të Firefox dhe Thunderbird?

  1.    Geraldo rivera dijo

   Kërkoni në google skedarin LibreOfficeTurno.sh dhe aktivizojeni, ai do ta heq atë problem nga koha e ekzekutimit, nga libreoffice, firefox, thunderbird, etj.

   1.    RLA dijo

    Imagjinoj ta keni fjalën për këtë:

    http://en.libreofficeforum.org/node/1591

    Nuk funksionon për mua në OpenSuse, në të gjitha shpërndarjet e tjera që bën. Isshtë një problem për të cilin nuk kam gjetur përgjigje për disa versione të OpenSuse dhe më bezdis sepse thjesht me tre aplikacionet që përdor më shumë (firefox, thunderbird dhe libreoffice).

    Gjithsesi, faleminderit për ndihmën.

  2.    peterçeko dijo

   Kjo zgjidh problemin tuaj:

   Hapni Yast dhe shkoni te lidhjet e rrjetit. Brenda ju shfletoni skedat në DNS dhe emrin e sistemit. Atje gjeni seksionin e emrit të PC dhe duhet të klikoni nën emrin e hostit të quajtur Set hostname to ip (loopback).

   Ruaj dhe shko :).

   1.    RLA dijo

    Unë po përpiqesha ta çaktivizoja IPV6 në Firefox dhe Yast kur pashë mesazhin tuaj dhe pashë dritën

    Shume faleminderit njeri.

   2.    peterçeko dijo

    Ju mirepresim

 19.   zchronos dijo

  Udhëzues i shkëlqyeshëm, ju si gjithmonë kontribuoni në këtë shpërndarje të mrekullueshme. Personalisht, preferoj të heq (dhe të vendos TABU) paketën "PackageKit" nga momenti i instalimit, sepse gjithmonë më shkakton bezdi.

  Sipas një mendimi personal, për të instaluar gjëra, mjafton zypper dhe ka shumë (dhe Yast2 në rast se dëshironi të përdorni një ndërfaqe grafike). Unë ende nuk e kuptoj pse ekziston "apper". E mira e softuerit të lirë është se ai është i lirë për t’u zgjedhur, kështu që të gjithë zgjedhin atë që u pëlqen më shumë. ^ _ ^

  1.    peterçeko dijo

   Faleminderit shumë mik… :). Trueshtë e vërtetë ajo që thua. Aplikuesi mund të jetë jashtë. Unë gjithmonë përdor zypper dhe yast ashtu si ju.

 20.   nosferatuxx dijo

  Petercheco, a e dini nëse 13.2 është gjithashtu LTS? ose vetëm 13.1 që aktualisht përdor në desktop .. !!!
  Megjithëse kam Mint kde në laptop, unë kam qenë duke përdorur desktopin më shumë me opensuse 13.1 dhe kam lexuar disa mrekulli të 13.2 por nuk kam guxuar ta shkarkoj. !! Ndërsa unë dua të ndryshoj Minën e laptopit për disa të tjerë

  1.    peterçeko dijo

   Vetëm 13.1 :). Sigurisht .. Të gjitha versionet e openSUSE kanë një mbështetje të dy botimeve pasuese plus dy muaj me të cilët ju merrni rreth 20 muaj.

   Me shume informacion:
   https://en.opensuse.org/Lifetime

 21.   Ismogu dijo

  Hej, diçka e çuditshme më ka ndodhur. Kisha instaluar të gjithë kodekët multimedialë, mund të shikoja të gjitha llojet e videove përmes vlc. Nga mp4, te Vob. Sidoqoftë dje, 18 nëntor, e martë, unë përdora komandën, si rrënjë: "Zypper dup" dhe gjithçka u tërhoq. .... Shërben gjithçka nga mp3, klementine, e shkëlqyeshme. Sidoqoftë, të dy programet e parazgjedhura të videos openSUSE, të tilla si VLC. Kam gabimin e mëposhtëm:
  «Pa modul të përshtatshëm dekodues:
  VLC nuk mbështet formatin video ose audio "h264". Fatkeqësisht nuk ka asnjë mënyrë për ta rregulluar atë.
  Pa modul të përshtatshëm dekodues:
  VLC nuk mbështet formatin audio ose video "mp4a". Fatkeqësisht nuk ka asnjë mënyrë për ta rregulluar atë ".

  Mos u qit, vërtet…. uu

  1.    Ismogu dijo

   jojojo, bëra gjithçka përsëri, dua të them, u ktheva të bëj atë që bëra më parë, para se të shikoja këtë blog dhe të bëja atë që vendosje dhe më punoi, e bëra përsëri dhe kaq. ; -; : 'v cfare frike kemi.

 22.   Anonimo dijo

  Na vjen keq për gjithë jetën time që jam përpjekur të filloj opensuse bootable nga usb unë kurrë nuk kam qenë në gjendje, krijuesi i linuxlive usb për windows dhe unetbootin për linux nuk më shërbejnë me sa duket vetëm me iso openuse, ndonjë shpjegim apo ndihmë ju lutem? Faleminderit paraprakisht ..

  1.    jo dijo

   Përshëndetje, përdorni rufus, as mua nuk më lejoi dhe me të gjithçka funksionoi.

  2.    anonim dijo

   Rufus punon, por me një usb po dhe me një tjetër nuk e ngarkoi bërthamën gjatë instalimit paraprak. ndonjëherë varet edhe nga pendrive.

 23.   Jonatan dijo

  Install Opensuse13.2 Kam probleme me përpjekjen për të hapur një pdf me mbyllje okular dhe okular a mund të më tregoni pse?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Jonathan!

   Ne ju rekomandojmë që ta bëni këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Kërkoj DesdeLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

 24.   Jose Luis dijo

  Përditësuar OpenSUSE 13.2

  Sapo përfundova azhurnimin e sistemit operativ. Në fillim mendoj se është e mrekullueshme, si zakonisht. Boot-i është disi më i ngadaltë se OpenSUSE 13.1.

  Faleminderit për udhëzuesin. Isshtë një referencë e mirë.

  Të fala.

 25.   Ivan dijo

  Pas instalimit të openseuse 13.2 gjithmonë më kërkon instalimin usb për të instaluar ndonjë program ose për të bërë ndonjë modifikim nga yast më thotë nuk mund të hysh në mediumin e instalimit dhe rrugën e usb, unë e fut atë dhe bëj ndryshimet, si mund të zgjidh kjo që unë jam gjithmonë duke kërkuar për instalimin usb

  1.    konzentrix dijo

   Përshëndetje! Shikoni në listën e depove nëse keni aktivizuar një që i referohet mediumit të instalimit, në rastin tuaj USB dhe çaktivizoni atë. Zakonisht është e para.

   Përshëndetje.

  2.    peterçeko dijo

   Me të vërtetë. Në Yast ju shkoni në depo dhe atje ju çaktivizoni repon duke iu referuar USB ose DVD tuaj :).

   1.    Kirito dijo

    si quhet depoja ??? çaktivizoni disa dhe e njëjta gjë vazhdon të ndodhë.

   2.    peterçeko dijo

    Depoja e DVD quhet openSUSE-13.2-0

 26.   Pablo perez dijo

  Përshëndetje, sapo instalova suse 13.2, gjithçka është në rregull, thjesht nuk i njeh portat e mia usb dhe nuk mund të klikoj në një shkop për lidhje wifi, mund të më ndihmoni?

  Falënderim

  1.    peterçeko dijo

   Instaloni Kernel Desktop nëse keni një procesor 64 bit ose 32 bit me PAE:
   https://software.opensuse.org/package/kernel-desktop

   Për të zbuluar nëse procesori juaj mbështet ekzekutimin e PAE:
   mace / proc / cpuinfo

   Një tjetër alternativë është të redaktoni yast2-> System -> / etc / sysconfig dhe të shtoni xhci_hcd në INITRD_MODULES dhe MODULES_LOADED_ON_BOOT

   1.    Pablo perez dijo

    Përshëndetje Peter, unë tashmë kam instaluar Kernel Desktop, rindez kompjuterin dhe asgjë, nuk e di nëse duhet të bëj diçka tjetër. Nga ana tjetër, doja të përdorja alternativën tjetër dhe nuk di si ta bëj.

    Faleminderit për ndihmën tuaj.

   2.    peterçeko dijo

    Përshëndetje, Pablo,

    Epo, kjo është e çuditshme ... Kjo nuk më ka ndodhur kurrë. Verifikoni në BIOS ose UEFI që keni të aktivizuara portat USB pasi nëse kështu funksionojnë pa probleme.

   3.    peterçeko dijo

    Alternativa që ju dhashë ishte përdorimi i aplikacionit Yast dhe ju shkoni në kategorinë e Sistemit dhe / etj / sysconfig. Të gjitha në mënyrë grafike, por nëse keni instaluar Kernel Desktop kjo nuk është e nevojshme për ju.

    1.    Pablo perez dijo

     Përshëndetje Peter, problemi u zgjidh. Falë këshillës suaj, unë hyra në BIOS dhe me të vërtetë nuk i kisha të aktivizuara portat USB, i aktivizova dhe automatikisht gjithçka që kisha përgjuar e njohu atë dhe funksionon në mënyrë të përsosur.

     Faleminderit shumë për kontributin dhe përkushtimin tuaj.
     Një përqafim nga Ishujt Kanarie. (Spanjë)

   4.    peterçeko dijo

    Ju mirëpresim mik, për këtë jemi këtu :).

    Përshëndetje sot nga Praga por nesër nga Madridi (Spanjë).

 27.   anonim dijo

  Faleminderit po testoj 13.2 me intel dual core, 4gb ram, rtl8187 dhe për momentin që më pëlqen, kam provuar tashmë Ubuntu, Fedora, Mint ... dhe është hera e parë që instaloj Open Suse në këtë moment gjithçka në rregull, thjesht një problem i vogël me Rrjeti i menaxhimit duhej të instalonte iw, pasi nuk kisha lidhje interneti sepse nuk mund të lidhesha me Wi-Fi, e instalova atë nga instalimi pendrive përmes Yast dhe problemi u zgjidh, faleminderit për kontributin.

 28.   Joseph A. Lopez dijo

  Shpresoj se këto janë kodet e nevojshme për tryezën e KDE.

  Faleminderit për ndihmën tuaj

  Të fala.

  1.    peterçeko dijo

   Isshtë për të gjitha mjediset ...

 29.   Christian Rengifo dijo

  Përshëndetje, dhe kjo është e nevojshme për ta bërë atë me kod? Sapo instalova OpenSuse 13.2 dhe ajo shfaqet në modalitetin grafik për të instaluar azhurnime, nuk kam klikuar Instalo duke pritur përgjigjen tuaj, nëse e bëj atë në mënyrë grafike ose tastierë, qëndroj i / e lidhur.

  1.    peterçeko dijo

   Ju mund ta bëni si përmes konsolës ashtu edhe me Yast, por konsolës kërkon më pak kohë: D.

 30.   Pushtuesi_zim dijo

  Tutor shume i mire !! Faleminderit shumë ishte shumë e dobishme !!

  1.    peterçeko dijo

   Ju mirepresim :). Gëzohem.

 31.   gonzalezmd (# Bik'it Bolom #) dijo

  E shkëlqyeshme, faleminderit për udhëzuesin. Brohoritje

  1.    peterçeko dijo

   Ju mirepresim .. Jam i lumtur

 32.   mëkatar dijo

  810 PAKETA P TOR TPG RINDRTUAR N IN NJ IN INSTALIM T FR FRESHT !!!!
  810 !!!!
  KU SESHT SHIKUAR ....!

 33.   Gabriel dijo

  mirëmëngjes ky version mund të vihet në internet, si versioni 11.0

 34.   JOHN CARLOS FERRER dijo

  Përshëndetje, kam një pyetje, rezulton se unë kam të instaluar opensuse 13.2 në kompjuterin tim, por unë dua të caktoj një detyrë me crontab, në mënyrë që ajo të fiket automatikisht, unë tashmë e kam bërë atë me ubuntu dhe versione të tjera të opensuse, por në këtë version, nuk dëshiron të më ekzekutojë rutina e mëposhtme:

  #contab -e
  20 20 * * * fillimi 0

  Siç mund ta shihni, unë e programova që të fiket çdo ditë në orën 8:20, por nuk e ekzekutoi dënimin.
  Çdo sugjerim?

  1.    peterçeko dijo

   Test:

   20 20 * * * mbyllje - h tani

   o

   20 20 * * * pushtet

 35.   Pelegrin dijo

  Unë dua të instaloj opensuse me Windows 8 ... por përpiqem ta instaloj nga një usb dhe, sinqerisht, nuk kam ide se çfarë të bëj. Vjen një moment ku më kërkon të zgjedh një disk që, siç lexoj, duhet të jetë ai me imazhin iso të sistemit për ta instaluar, por unë zgjedh usb "bootable", dhe përsëri më kërkon një vend specifik , siç është një shteg, dhe nuk di çfarë të vendos: S

  1.    FON dijo

   Unë montoj USB-në me programin "rufus" me opsionin uefi. Vetëm në rast se thjesht lini të lidhur diskun ku do të instalonit. Unë nuk kam pasur probleme. Kam provuar më parë me programe të tjera dhe asnjë nuk ka punuar për mua.

  2.    peterçeko dijo

   Përgatitni usb të drejtpërdrejtë:

   https://es.opensuse.org/SDB:Live_USB_stick

   Manuali i instalimit (13.2 ose Tumbleweed instalon të njëjtën gjë):

   https://es.opensuse.org/SDB:Instalar_openSUSE_desde_el_DVD

 36.   sebastian dijo

  Pershendetje te gjitheve!!! Jam disi i ri në linux dhe kam një problem me tingullin. Unë kam një kartë tingulli usb pasi që karta e zërit që kisha në kompjuterin tim është djegur !!! Problemi eshte tek PULSE pasi me ALSA tingulli funksionon mire edhe me te dy por lidhja e mikrofonit me punon vetem me alsa dhe me puls nuk funksionon !!! Unë isha duke përdorur WIFISLAX dhe tingulli dhe mikrofoni funksionojnë perfekt për mua dhe kjo sjell Alsa si një shofer Sound, por me shpërndarjet e tjera që kanë Pulse, mikrofoni nuk funksionon për mua !!! NESE DIKUSH MUND T M SI TA NDALOJ NGA PULSI N AL ALSA DO T BE FALEMINDERUAR. APO NFSE DIN NDONJ ZGJIDHJE, SHPRESOJ MUND T M NDIHMONI, Përshëndetje të gjithëve !!!