Instaloni openSUSE ARM në Raspberry pi 3 model B

Mjedër-Pi3

Në disa raste, unë tashmë kam përfituar nga rasti të ndaj me ju disa shpërndarje që mund t'i përdorim në Raspberry Pi 3 dhe sot është gjithashtu një nga ato. Mirë, ho dhe ne do të dimë se si ta instalojmë openSUSE në pajisjen tonë të vogël.

Edhe pse nuk është një sistem që mund të gjendet në NOOBS ose PINN, ne mund ta instalojmë këtë sistem të shkëlqyeshëm në Raspberry Pi tonë në një mënyrë të thjeshtë.

Djemtë në openSUSE nuk vendosën të liheshin pas dhe kanë bërë që imazhet e sistemit të jenë në dispozicion të përdoruesve për t'u instaluar në pajisjet ARM për ca kohë tani.

Pa asnjë dyshim Më pëlqen shumë ideja për të qenë në gjendje të përdorim këtë sistem në Raspberry Pi tonëNë shkallën e parë, ne mund të zgjedhim nëse do të instalojmë një Rolling Release (Tumbleweed) ose një sistem azhurnimi (Leap).

Përveç kësaj gjithashtu Na ofrohet të zgjedhim nëse duam një sistem me një mjedis grafik (X11, Enlightenment, Xfce, ose LXQT) ose pa një mjedis.

OpenSUSE ARM Shkarkim

Tashmë duke ditur versionet me të cilat kemi, mund të vazhdojmë të shkarkojmë versionin openSUSE sipas dëshirës sonë, të cilën mund ta shkarkojmë lidhja e mëposhtme.

Pasi të shkarkohet skedari raw.xz, krijoni një kartë microSD të vetë-bootable nga e cila do të nisë sistemi. Ju mund të përdorni mjetet e sistemit për të ruajtur imazhin në kartën microSD.

edhe ju mund të përdorni një mjet multiplatform "Etcher" gjë që e bën procesin më të sigurt.

O nga terminali mund të nxjerrim imazhin me komandën e mëposhtme:

xzcat [image].raw.xz | dd bs=4M of=/dev/sdX iflag=fullblock oflag=direct; sync

Mbani në mend se duhet të zëvendësoni shtegun e figurës "[image] .raw.xz" me vendin ku e keni ruajtur atë që keni shkarkuar.

Dhe "dev / sdX" nga rruga e MicroSD tuaj.

Sapo të shkarkohet skedari raw.xz, krijoni një kartë microSD të vetë-bootable nga e cila do të nisni sistemin. Ju mund të përdorni mjetet e sistemit për të ruajtur imazhin në kartën microSD.

Në fund të procesit të regjistrimit të imazhit të sistemit, ne duhet të vendosim kartën SD në Mjedrën tonë Pi të vazhdojë ta lidhë atë me rrymën dhe kjo fillon me procesin e nisjes së sistemit.

Gjatë fillimit të parë, openSUSE do të instalojë automatikisht sistemin dhe do të përdorë të gjithë hapësirën e lirë në kartë.

Gjatë procesit do të shihni mesazhin vijues:

GPT data structures destroyed! You may now partition the disk using
fdisk or other utilities

Kur procesi të përfundojë, identifikohuni me kredencialet e mëposhtme

  • Përdoruesi: root
  • Fjalëkalimi Linux

Si parazgjedhje protokolli SSH aktivizohet në sistem, kështu që nëse dëshironi mund të përdorni Raspberry Pi tuaj pa pasur nevojë për një monitor.

Gjatë këtij fillimi të parë, është e nevojshme të lini të gjithë sistemin të konfigurohet, prandaj duhet të presim për këtë.

OpenSUSE RPI

Në fund mund të lidhemi me sistemin duke përdorur protokollin SSH me komandën e mëposhtme:

ssh root@linux.local

Konfigurimi i OpenSUSE në Raspberry Pi

Importantshtë e rëndësishme të përmendet se i vetmi përdorues në sistem është përdoruesi rrënjësor prandaj nuk rekomandohet përdorimi i sistemit për detyrat ditore me këtë përdorues.

Ne mund të krijojmë një përdorues normal me ndihmën e YaST, për këtë mjafton që ne të ekzekutojmë yast2 dhe të pozicionohemi në Sigurinë dhe Përdoruesit → Përdoruesit dhe Menaxhimi i Grupit dhe shtoni një përdorues të ri.

tani, ne duhet të azhurnojmë sistemin tonëKjo mund të bëhet nga YaST2 te "Sistemi -> Përditësimi Online".

Bërë këtë ne mund të instalojmë nano me:

sudo zypper in nano

Ne mund të aktivizojmë ndërfaqen Wifi duke redaktuar skedarin vijues:

sudo nano/etc/dracut.conf.d/raspberrypi_modules.conf

Brenda skedarit duhet të fshijmë sdhci_iproc në vijën e parë dhe heq komentin në vijën e fundit. Ruani ndryshimet dhe ekzekutoni komandën:

mkinitrd -f

Dhe rinisni Raspberry Pi.

Kur sistemi ka filluar përsëri, ne duhet të jemi në gjendje të shohim lidhjen e aktivizuar të rrjetit pa tel, si dhe rrjetet e disponueshme në atë kohë.

Nëse jo, ne shkojmë te YaST dhe te "System → Network Settings" listën e pajisjeve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.