Instalimi i Sabayon Gnu / Linux X - "Mate"

Siç kishim komentuar në një postim të mëparshëm këtu në blog, rezultati i versionit të dhjetë të Sabayon Gnu / Linux duhet të sjellë shumë përmirësime dhe korrigjime, përveç përfshirjes si pritëse të isos vetanake MATE tashmë Kanellë si mjedise desktop përkatësisht nga "default".

Këtu do t'ju tregoj se si ta instaloni këtë shpërndarje madhështore që ka më shumë se një mirësi, edhe pse karakteristikat e tij duhet të jenë:

 • Bazuar në Gentoo
 • Rolling-Lëshim
 • Përmbajnë dhe mbajnë konceptet: KISS y OOTB
 • ndër të tjera..

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkarkojmë izo e preferencës sonë në faqen zyrtare të shkarkimit të Sabayon.

Mos harroni se ky manual është përqëndruar vetëm në një instalim të sistemit në fjalë që ka ambientin desktop MATE si parazgjedhje.

Pasi skedari ynë ISO të shkarkohet, ne e djegim atë në një CD / DVD ose e bëjmë të bootable përmes USB-së dhe pastaj vazhdojmë me fillimin e tij.

Pasi të jetë bërë e gjithë kjo, atëherë ne bëjmë sa vijon:

Sapo sistemi ynë të jetë i ngarkuar dhe ne po e përdorim atë përmes modalitetit "livecd", një seri ikonash do të shfaqen në tavolinën e punës ku njëri prej tyre thotë qartë "Install Sabayon", kjo është, për ta thënë disi, një lëshues që na sjell në përpara instaluesit të anakondës (po, i njëjti që përdor Fedora dhe disa shpërndarje të tjera atje: P) për të vazhduar me instalimin e Sabayon X tonë me aromë MATE

Para së gjithash, ne duhet të zgjedhim gjuhën me të cilën duam që instaluesi i sabayon të na udhëzojë për instalimin e tij:

Në këtë rast, pasi jam Latino, zgjodha Spanjishten.

Atëherë do të na kërkojë të fusim në paraqitjen tonë të tastierës, përgjithësisht për Latinos dhe një pjesë të Karaibeve, zakonisht zgjidhet Spanjisht - Amerika Latine, por mua gjithmonë më pëlqen ta kem në anglisht, Shtetet e Bashkuara

Pastaj, do të marrim këto mundësi për të treguar pajisjet ku duam të instalojmë sistemin tonë:

Ne klikojmë në opsionin e parë dhe shkojmë në imazhin tjetër ku mund të shohim qartë që instaluesi po zbulon pajisjet tona:

Pas kësaj, ne duhet të shkruajmë emrin e makinës sonë ose të njohur zakonisht si "Emri i hostit", ne prezantojmë emrin që duam të ketë makineria jonë dhe shtypim "tjetër" (nuk është i detyrueshëm, kështu që mund ta lini këtë si parazgjedhje)

Ne zgjedhim zonën tonë kohore dhe vendin e origjinës. Kjo është që sistemi të marrë automatikisht zonat e duhura kohore.

 Pastaj, kemi ardhur në këtë hap dhe është të zgjedhim një «fjalëkalim» të mirë për përdoruesin tonë maksimal ose «rrënjën» - këshillohet të përdorni karaktere alfanumerike për një qëndrueshmëri të mirë

 

Fjalëkalimi ynë duhet të ketë të paktën 6 karaktere, përndryshe do të marrim këtë gabim:

 

Pasi të kemi futur një fjalëkalim të mirë, ne klikojmë tjetër.

Në këtë seksion, sistemi do të na kërkojë të fusim disa informacione themelore, ne i japim ato që kërkon dhe klikojmë tjetër.

Ne kemi ardhur në ndarje, ndoshta për shumë pjesa më e vështirë, por e vërteta është mjaft e thjeshtë, unë zakonisht krijoj ndarje manualisht edhe pse nëse dëshironi ekziston një mundësi ku nëse e zgjedhim atë mund të instalojmë sistemin tonë në hard diskun tonë dhe shfrytëzoni plotësisht të gjithë hapësirën tuaj.

Unë do të përdor formatin ext4, pasi është më i ri dhe duhet të rekomandohet shumë.

Krijimi i ndarjeve të mia:

Krijimi i ndarjes për sistemin tonë bazë ose rrënjë:

Ne klikojmë në krijimin për të krijuar në mënyrë të njëpasnjëshme ndarjet e dëshiruara:

Ne vazhdojmë me ndarjen:

Mbarimi i ndarjes:

Ne duhet të klikojmë atje ku thotë «Ruani ndryshimet në disk»Për të zbatuar ndryshimet.

Në këtë seksion ne mund të krijojmë një fjalëkalim për siguri më të madhe të sistemit tonë, natyrisht, kjo është fakultative.

Unë kryesisht gjithmonë vendos dhe rekomandoj krijimin e një leje për bootloader:

Pasi të kemi hyrë në kartën tonë, ne klikojmë tjetër për të vazhduar me instalimin.

Këtu nëse duam mund të ulemi dhe të pimë një kafe hehe xD! .. në makinerinë time nuk u deshën më shumë se më pak se 20 minuta për ta instaluar plotësisht këtë sistem.

Këtu janë disa imazhe të procesit të instalimit:

Ne klikojmë në rinisjen për të filluar përdorimin e sistemit tonë të sapo instaluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tigër dijo

  Përshëndetje Elynx, artikull i mirë, nuk e dija që Sabayon kishte Mate, po Sabayon me Mate?
  A e dini nëse funksionon mirë me Compiz?

 2.   izzyvp dijo

  tani kam sabajon por me kde, padyshim nje artikull i mire

 3.   st0rmt4il dijo

  Ju mirepresim, faleminderit qe ju pelqeu

  Unë jam Elynx, ndodh që të kisha probleme me emrin tim të vjetër dhe me emailin që thoshte se përdoruesi kishte bashkangjitur hehe. Unë kam njoftuar tashmë elav dhe të tjerët në më shumë se një rast.

  Ju mund të më ndiqni këtu: http://www.mundillolinux.blogspot.com

  Përshëndetje!

 4.   bubullimë dijo

  Vetëm një detaj, të jesh "Latino" nuk do të thotë domosdoshmërisht se flet spanjisht.
  regards