Instaloni DNSCrypt Proxy në Arch Linux

Harkojë Linux Wi-Fi

Dje postova një hyrje që tregon si të instaloni në Ubuntu Programi Proxy DNSCrypt që lejon kriptoni trafikun DNS për të lundruar me siguri më të madhe ndaj sulmeve të mundshme. Duke marrë parasysh që në komente ata kanë folur se si ta instalojnë Arch Linux dhe nuk më dukej e përshtatshme ta shpjegoja në të njëjtën hyrje, vendosa ta bëj në një artikull të veçantë.

Këtë herë, si e mirë shigjetarë, ne do të tërheqim një tastierë të pastër dhe do të zbulojmë se si është kështu aq më shpejt ose më shpejt dhe më lehtë sesa në Ubuntu,

instalim

En Hark ne kemi avantazhin se Proxy DNSCrypt është në depot zyrtare, kështu që për ta instaluar thjesht përdorni Pacman:

# pacman -S dnscrypt-proxy

Ne mundësojmë shërbimin:

# systemctl enable dnscrypt-proxy

Dhe ne e fillojmë atë:

# systemctl start dnscrypt-proxy

Tani do të bëjmë një kopje rezervë të skedarit me DNS aktuale:

# cp /etc/resolv.conf /etc/resolv.conf.backup

Dhe zëvendësoni përmbajtjen e saj në mënyrë që të përdorë localhost si një server emër:

# sh -c "echo 'nameserver 127.0.0.1' > /etc/resolv.conf"

Ne e mbrojmë atë për të parandaluar që ajo të modifikohet me çdo rinisje:

# chattr +i /etc/resolv.conf

Dhe mbetet vetëm të rinisni menaxherin e rrjetit. Në rast përdorimi Menaxher i rrjetit ne e bëjmë këtë:

# systemctl restart NetworkManager

Dhe mbaroi, kaq Proxy DNSCrypt instaluar dhe konfiguruar siç duhet. Për ta kontrolluar mundemi Kliko këtu dhe shikoni nëse mesazhi i mirëseardhjes nga OpenDNS.

Këto hapa zbatohen për një instalim bazë të Proxy DNSCrypt në një Arch Linux e thjeshtë me Menaxher i rrjetit, por meqenëse e di që me siguri keni të gjitha llojet e konfigurimeve të çuditshme në sistemet tuaja ose jeni të interesuar të shfrytëzoni më shumë mundësitë e këtij programi, ju ftoj të konsultoheni me artikullin mbi DNSCrypt në wiki Arch Linux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   KZKG ^ Gaara dijo

  Do të mendoj se NSA po të ndjek ... se po i kalon informacione Snowden ose diçka të ngjashme LOL!

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Po ju kaloj të gjithë informacionin që kam në lidhje me ato aktivitete sepsë me kafshë virtuale të cilave u kushtoheni, jojojojojo.

 2.   illukki dijo

  Faleminderit che! Dhe nëse në vend të NetworkManager përdor Wicd, unë e bëj atë ndryshim vetëm kur rinis menaxherin?
  Përshëndetje.

  1.    Manuali i Burimit dijo

   That'sshtë e drejtë, do të ishte vetëm të ndryshosh komandën e fundit për këtë:

   # systemctl restart wicd

 3.   Statik dijo

  Hehe këshillë e shkëlqyeshme, a mund të më ndihmoni me avantazhet që kam kur përdor OpenDNS

  të fala

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Në Wikipedia ata kanë një shpjegim shumë të plotë: http://es.wikipedia.org/wiki/OpenDNS

 4.   pushtetar dijo

  Unë kam konfiguruar Tor dhe funksionon perfekt. Konfiguroni DNSCrypt Proxy dhe funksionon perfekt, por pa shërbimin Tor, kjo është pa proxy Tor. Pyetja mund të përdoren të dy shërbimet në të njëjtën kohë.

  Përshëndetje ..

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Unë mendoj se kam lexuar që ju mund të ndryshoni portet që përdor DNSCrypt, nuk e di saktësisht se si.

 5.   çaparal dijo

  Ka punuar shumë mirë për mua në Antergos.

  Faleminderit mik dhe pershendetje

 6.   Juanse dijo

  Faleminderit, funksionon mirë.

 7.   mat1986 dijo

  Instaluar dhe punuar në Manjaro. Faleminderit

 8.   dtulf dijo

  Sapo e instalova. Shpresoj të vërej dallime dhe se përputhet me ato që thotë në wiki heh
  A ka si të kemi një IP të ndryshme duke instaluar diçka të ngjashme dhe jo, për shembull, një shtesë si Anonymux ose të tjerët?
  Rastësisht. Në Firefox, me Anonymox të aktivizuar, më thotë se nuk është instaluar por nëse e çaktivizoj, më shënon që opendns është aktiv.

 9.   obadiahriver dijo

  Përshëndetje Disa ditë më parë instalova Dnsmasq dhe kur shkova në internet çfarë të vendos për të kontrolluar nëse opendns është aktiv më thotë po, edhe kështu që duhet ta instaloj dnscrypt apo e lë ashtu siç është?

 10.   yeezus dijo

  Një pyetje noob dhe nëse dua të heq shikoni skedarin "resolv.conf" çfarë komande përdor?

  1.    zjaume dijo

   me chattr -i /etc/resolv.conf ju hiqni mbrojtjen

 11.   zjaume dijo

  Unë kam konfiguruar gjithçka dhe kur hap faqen OpenDNS më thotë që nuk po e përdor, shërbimi po funksionon dhe zgjidh rrjetet e tjera pa problem, dhe kam vendosur serverin e emrave 127.0.0.1 në resolv.conf, çdo ide ?

  1.    zjaume dijo

   Korrigjim, tashmë funksionon ^^ faleminderit shumë për tutorialin

 12.   akull dijo

  Si mund ta di nëse po funksionon pasi që uebfaqja e opendns më thotë se nuk funksionon, por unë ndoqa hapat deri te letra. Unë gjithashtu e lexova këtë:

  Ajo kurrë nuk do të tregojë në faqen OpenDNS se ne jemi duke përdorur shërbimin, sepse dnscrypt përdor si parazgjedhje dnscrypt.eu-nl për të zgjidhur emrat, ajo nuk përdor më OpenDNS si parazgjedhje, për të përdorur OpenDNS duhet të redaktoni dnscrypt-proxy.service

  Ndonje ide?