Calligra, një rival i madh i Libreoffice

 

Unë ende mund të kujtoj atë që u bashkua me zyrën e hapur dhe urrejtjen e madhe që u krijua ndaj orakullit, e cila motivoi lindjen e libreoffice si një pirun që u miratua nga shumica (nëse jo nga të gjithë) distros.

Por për fat të keq, ndërsa versionet e kësaj suite zyre përparojnë, ka ende të njëjtat probleme të bezdisshme si gjithmonë, për të mos përmendur ndërfaqen e saj të ngjashme me zyrën e Znj 2003.

Në një botë ku Windows është ende mbizotëruesi i tregut të PC dhe formateve të tij, .doc, .docx, .xls etj janë akoma më të përdorurat në botë, është sirtari që nevojitet një komplet zyre që di të lexojë në mënyrën më të mirë të mundshme dhe me të vërtetë libreoffice, përveç .doc, formatet e tjera i lexojnë ato mjaft keq, veçanërisht nëse filloni të vendosni tavolina ose objekte të tjera.

Kjo është ajo ku shfaqet kaligra, një suitë e shkruar në qt, e cila është akoma në beta, por që nuk më ka krijuar asnjë problem personalisht, lexon në mënyrë perfekte formatet pronësore të Microsoft, përshtatet në mënyrë të përkryer me kde dhe mbi të gjitha ofron një alternativë që do të ishte Zyrës së Znj. dhe sinqerisht besoj se kjo do të përmirësohet edhe më shumë me lëshimin e versionit përfundimtar.

Veçanërisht i dua Fjalët dhe Tabelat (për ngjashmërinë e tyre të madhe me zonjën Exel), megjithëse krita vlerësohet gjithashtu.

Ky është rekomandimi im i javës, që ju t'i jepni pak mundësi kësaj suite zyrash që vjen me forcë dhe dëshiron të qëndrojë në kompjuterët tanë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

66 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   claj dijo

  Nuk është për të krijuar polemikë, por mendoj se duhet të pranoni që disa funksione janë të vështira për disa përdorues në LibreOffice.
  Për shembull, megjithëse Writer mbulon një pjesë të madhe të nevojave të mia, që për të lëvizur një tryezë duhet ta pres, ngjitur dhe fshirë origjinalin nuk është shumë produktive për mua (dhe kjo është një kërkesë nga disa vjet më parë, unë mendoj se donacionet nuk arrijnë dhe ka karakteristika të tjera me përparësi më të lartë). Sa për formatet, unë mendoj se kjo është një çështje tjetër, por nëse ekipi i Calligra kujdeset për pajtueshmërinë me formatet e pronarit, atëherë unë duhet t'i falënderoj ata që ma bënë jetën më të lehtë (kjo nuk do të thotë të lini mënjanë formatet falas).
  Kur përdora Koffice, bezdi e madhe që më krijoi ishte interpretimi i shkronjave, i cili ishte vërtet i keq krahasuar me çdo redaktor tjetër të ngjashëm. Por tani që ata postuan se do ta rregullojnë atë (dhe pamjet në ekran po tregonin një përmirësim të madh) dhe duke marrë parasysh fleksibilitetin e madh që keni në konfigurimin e ndërfaqes, mendoj se do të jetë redaktori im i paracaktuar.
  Dhe një bonus i madh për mua është se integrohet me KDE, kështu që shpresoj shumë që ky projekt të përparojë në mënyrën më të mirë.

  Përshëndetje.

  PS: Në cilën shpërndarje e provuat këtë suitë?

  1.    francesco dijo

   E provova në chakra Linux :).

 2.   xfraniux dijo

  dhe cilat do të ishin problemet gjithnjë të bezdisshme të libreoffice ???. Unë mendoj se është më mirë të mbështesësh projektet sesa t'i kritikosh ato ...

  problemi me formatet e pronarit nuk është nga libreoffice .. dihet se shndërrimi i .doc, .docx ose .xls në formate falas është një problem real, se as kaligra nuk përjashtohet.

  1.    pandev92 dijo

   Ju më shpjegoni atëherë pse kur ruaj në institutin tim një .xls me grafikë të ndryshëm dhe kalkulime të ndryshme, me butonat e tij, etj., Në libreoffice hapen gabimisht dhe në kaligra mirë? Sipas mendimit tuaj, ne nuk duhet të kritikojmë asgjë në këtë botë, thjesht na inkurajoni të përmirësohemi, po bëjmë mirë!

   Në institut përdor Microsoft Office 2007

   1.    xfraniux dijo

    Shoh që ju nuk pranoni kritika miku im, e vetmja gjë që mund të them është se postimi juaj ka një prekje skualifikuese ndaj libreoffice vetëm sepse nuk ju tregon mirë grafikun tuaj ...

    Unë mendoj se nuk është një vlerësim shumë i saktë .. problemi i konvertimit është faji i formateve të pronarit dhe bërja e konvertimit është një shans i vërtetë ..

    1.    pandev92 dijo

     Shumë mirë, kjo është hera e tretë që shkruani të njëjtën gjë, unë tashmë ju kuptova. Nëse është mendimi juaj ok, por unë nuk e pranoj sepse natyrisht nuk jam dakord, përndryshe nuk do të shkruaja që e shkruajta atë .

  2.    majmun dijo

   Unë ndaj mendimin e xfraniux, libreoffice mbulon shumicën e nevojave, dhe fokusi i tij kryesor duhet të jenë formatet e hapura. Nga ana tjetër, çfarë manie është kjo për të ngatërruar ndërfaqen! Nëse shumë përdorues preferojnë modelin aktual LO, kjo është për shkak se paketa e zyrave ms sjell gjithnjë e më pak ndërfaqe të përdorshme, nga ms 2007 e këtej, gjithçka është kaos. E vetmja gjë e re në lidhje me kaligra për sa i përket dizajnit është se ajo grupon opsionet e formatimit drejt paneleve anësore. Shtë çështje perceptimi, asgjë më shumë.

   1.    xfraniux dijo

    +1

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    Validshtë e vlefshme të sqarohet se Calligra nuk është në të vërtetë paketa KOffice

  3.    Maj dijo

   Se kur hapni një dokument në zyrën e Microsoft (2007/2010) që u krijua në zyrë falas, ajo lëviz kufijtë, imazhet, nëse ndryshoni ndonjë efekt në imazhet ato duken të tmerrshme dhe çfarë të thoni kur përpiqeni t'i shtypni ato… Quite a cirk Problemi nuk është me Libre Office, problemi është pajtueshmëria për të hapur skedarët në Microsoft Office dhe ne po flasim për 80% të kompjuterëve në të cilët mund të duhet të hapni dokumentet tuaja, si në universitet ose ndonjë shkollë për shembull. ..

   1.    Hibikiya Ranmaru dijo

    Tashmë në këtë fazë të teknologjisë, në varësi të një kompleti zyre, përveçse nuk është praktike, është diçka pa kuptim.
    Aktualisht ju përdorni një Google Docs me dokumentet tuaja dhe voila, ju mund të punoni nga çdo makinë me një lidhje interneti.
    Nëse sa më sipër nuk ju duket, po në lidhje me blerjen e një memorie të lirë USB dhe vendosjen e një shërbimi portabël në të? Ju e lidhni atë kudo që ka një problem në internet dhe mund të vazhdoni të punoni, shtypni, etj.
    Unë mendoj se varësi të tilla nga njëra palë ose nga tjetra duhet të përfundojnë tashmë formatet e hapura janë atje për të përfituar maksimumin prej tyre në çdo platformë / pajisje.
    Përshëndetje.

 3.   Erithrima dijo

  Unë kam përdorur libreoffice që nga paraqitja e tij dhe para kësaj isha duke përdorur openoffice, si në Windows ashtu edhe në Linux dhe nuk kisha dhe nuk kisha asnjë ankesë. Nëse në institut keni probleme me formatin, ruani dokumentet në një format tjetër, nuk është se Libreoffice nuk i lexon mirë format, por që, siç thanë më parë, MS Office i mban të mbyllura formatet e saj

  1.    pandev92 dijo

   Ato nuk mund të ruhen në formate të ndryshme sepse ato që bëj unë duhet t'i dorëzohen një mësuesi që nuk do të përdorë libreoffice për të hapur një odt, pa marrë parasysh që .odt (exel) nuk arrin as në pjesën e poshtme të këpucëve del .xls, por natyrisht për këtë duhet të punoni gjëra të rëndësishme dhe jo vetëm një grafik që vendos emrin e javës në njërën anë, kohën në anën tjetër dhe një shumëzim a2 * b4. Mbështetja vetëm e formateve të hapura është një gabim, nuk mund ta mbyllni veten me botën, kjo është si të thuash, tani e tutje ne do të përdorim vetëm faqe në internet pa flash, do të dëgjojmë muzikë që nuk është as mp3 as aac, nuk do të shohim h264 video ose lidheni me msn, dhe as nuk do të përdorim skype etj, ekziston një botë atje dhe ajo që i nevojitet është ndërveprimi dhe ju nuk mund të impononi formatin tuaj vetëm 1-2% të kompjuterëve në botë, sepse thjesht keni humbur betejën para fillimit.
   Ndërfaqja është shumë e rëndësishme në një botë si sot, në fakt unë njoh shumë njerëz që nuk përdorin libreoffice për shkak të ndërfaqes dhe preferojnë të hakojnë ms office, dhe kjo ndodh edhe në Linux.

   1.    Perseu dijo

    […] Mbështetja vetëm e formateve të hapura është një gabim […]

    OMFG, WTF?

    Unë nuk ndaj këndvështrimin tuaj, partner, aq më shumë do ta respektoj atë

    […] Problemi me formatet e pronarit nuk është me libreoffice […]

    +10

    1.    pandev92 dijo

     Ju nuk e ndani, por më jepni një shpjegim, a do të ndalojmë së komunikuari me njerëz të tjerë? A mendoni vërtet se përdoruesit e tjerë të Windows, nga të cilët 60 ose 70% do të ndalojnë së përdoruri .doc, .docx etj vetëm sepse ne u themi atyre se odt është i hapur? Ju tashmë e dini që nuk është kështu dhe se mund të ndodhë vetëm nëse të gjitha qeveritë e botës vendosin ta bëjnë këtë. Unë nuk mund të mbështes vetëm formate falas sepse për gjëra serioze, për punë në kompani dhe për prezantime që do të ndodhin me më shumë se një person që nuk përdor vetëm Linux, ai nuk do të jetë në gjendje t'i hapë ato, pasi hapet edhe zyra e Znj. .odt një mënyrë të veçantë.

     1.    njollos dijo

      […] Unë nuk mund të mbështes vetëm formate falas sepse për gjëra serioze, për punë në kompani dhe për prezantime që do të kalojnë në më shumë se një person i cili nuk përdor vetëm Linux, ai nuk do të jetë në gjendje t'i hapë ato, pasi zyra e Znj. i hap ato. gjithashtu në një mënyrë të veçantë. […]

      Kjo nuk duket shumë e rregulluar me realitetin, ose të paktën me atë që unë perceptoj. Ekziston një numër i madh i ndërmarrjeve që, megjithëse nuk përdorin Linux në kompjuterët e tyre të punës, përdorin paketa falas zyre. Dhe po, për gjëra serioze, dhe shumë serioze mund ta përdorni .odt.
      Për më tepër, unë jam duke verifikuar një pranim më të madh të këtyre formateve nga bota e biznesit.

     2.    pandev92 dijo

      Njeri mund të jetë, por unë jam duke folur për Spanjën, pjesën tjetër të botës nuk e di se si do të jenë gjërat, por këtu në Spanjë njoh shumë pak kompani që përdorin Linux, madje edhe në servera shumë përdorin server Windows 2000.

     3.    KZKG ^ Gaara dijo

      Zgjidhja për këtë është shumë e thjeshtë:
      PDF

   2.    xfraniux dijo

    Ju jeni një mik i vërtetë * provokator *. asgjë më shumë për të bërë sesa gjenerimi i polemikave, ishte aq e thjeshtë sa gjenerimi i një tabele krahasimesh midis libreoffice dhe calligra, sesa thjesht gjenerimi i një postimi për skualifikimin e mendimit tim ...

    1.    pandev92 dijo

     Epo, është mendimi juaj dhe ju jeni i lirë ta keni, por mos harroni, kaloni nëpër postimet e njerëzve dhe thirrni një redaktues një troll, nuk është shumë e respektueshme të thuash, nëse nuk ndan një mendim, e refuzon, periudha, por ju nuk keni të drejtë të fyeni të tjerët. Jini të lumtur që komenti juaj do të qëndrojë këtu dhe nuk do të fshihet.

     1.    xfraniux dijo

      Unë mendoj se ju jeni një mik shumë serioz. por nëse ndiheni të ofenduar nga trolli ju kërkoj falje ... por përkufizimi i troll është:

      Troll ose troll është një fjalë në Internet që përshkruan një person i cili kërkon vetëm të provokojë qëllimisht përdoruesit ose lexuesit, duke krijuar polemikë, duke provokuar reagime të parashikueshme, veçanërisht nga përdoruesit fillestarë, për qëllime të ndryshme, nga argëtimi i thjeshtë deri te ndërprerja ose devijimi i temave të diskutimeve , ose provokoni flamewars, duke zemëruar pjesëmarrësit tuaj dhe duke i vendosur ata kundër njëri-tjetrit. Troll mund të jetë pak a shumë i sofistikuar, nga mesazhe të vrazhda, ofenduese ose jashtë temës, provokime delikate ose gënjeshtra të vështira për t'u zbuluar, me synimin në çdo rast të ngatërrojë ose provokojë reagimin e të tjerëve. Aktualisht ky term përdoret gjithashtu për çdo lloj djallëzie.

      .

      Nuk do të thotë vetëm provokim ...

     2.    pandev92 dijo

      Unë tashmë ju kam thënë që, nëse doni të fyeni, postimet e mia nuk janë vendet e duhura, unë nuk pranoj fyerje në mcanime, a do t'i pranoj këtu?
      Gjëja e dytë është që përkufizimi i troll është po aq i gjerë sa ai që dëshironi t'i jepni, pasi që është një fjalë e shpikur dhe e dyta në sitin ku kërkoni kuptimin e saj do të thotë një gjë ose një tjetër, dhe çështja të zgjidhet. Dhe sinqerisht, nuk është mirë të bësh shaka për të fyer postimet e njerëzve të tjerë, komenti tjetër i çastit nuk do të pritet mirë.

     3.    Perseu dijo

      Zotërinj, për këndvështrimin tim, kjo po del jashtë kontrollit. Ne tashmë dukemi si bloge të caktuara, Muy… xxx ku në vend që të duket si një blog (me të gjitha shkronjat), duket më shumë si një program shfaqjeje; Nuk më pëlqen ideja për të prishur thelbin e këtij blogu në këtë mënyrë.

      Gjithkush ka mendimin dhe kriteret e tij, nëse ato janë të gjera, mendoj se mund të pranojmë pikëpamje "të huaja" për tonat ...

      PS: Shpresoj se nuk e merrni si të vrazhdë, por preferoj të mos e shpreh mendimin tim për të njëjtën arsye të përshkruar më sipër.

     4.    KZKG ^ Gaara dijo

      Jo, gabim ... komentet nuk fshihen, të gjithë duhet të sillen, nuk ka rëndësi nëse një përdorues fyen mua, ty, ose një lexues të rastësishëm, këtu nuk diferencohet ose jepen privilegje për të shkruar, administruar apo diçka të tillë

     5.    Guxim dijo

      KZKG ^ Gaara… Le të shohim diçka, a dëshiron që ajo të jetë si një blog i caktuar ose një vend ku nuk ka dridhje të këqija?

      Imagjinoni që një xhaxha të vijë t'i tregojë nënës suaj për diçka që ju ka ndodhur në tropo McAnime njëqind mijë shekuj më parë (kur ishit i ri), a duhet të lini edhe ju komentin?

      Oneshtë një gjë të lejosh njerëzit të shprehen dhe krejt tjetër është të lejosh secilin të bëjë atë që del prej andej.

      Mendo pak

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Njeri, është që ti prek ekstremet HAHAHAHAHA.
       Të gjitha ekseset janë të këqija, dhe unë jam më shumë sesa të mos mendoj për nesër ... kur të krijohet ajo situatë, në atë moment ne marrim një vendim (po, ne marrim ... jo vetëm elav dhe unë i marr ato vendime)


 4.   Perseu dijo

  Do të provoj, edhe pse sipas apt-get Ai më thotë këtë:

  Më duhet të shkarkoj 550 MB skedarë.
  2012 MB hapësirë ​​shtesë në disk do të përdoret pas këtij operacioni

  WTF O_O?

  1.    pandev92 dijo

   Mhh a përdorni një ambient gtk? Gjithashtu ndoshta ajo që ndodh është që të gjithë kaligra është duke shkarkuar, e cila është fjalë, tabela, krita, kaligra rrjedhin etj, shikoni mirë se çfarë paketash janë ose kaloni mua një pastebin ehehe

   1.    Perseu dijo

    Nëse përdor GTK dhe duhet të jetë sepse instalova depon e dev

    sudo add-apt-repository ppa:neon/ppa \
    && sudo apt-get update\
    && sudo apt-get install project-neon-base \
    project-neon-calligra \
    project-neon-calligra-dbg

    por edhe kështu, konsumi i burimeve është mjaft i ekzagjeruar, megjithëse kush e di ¬_¬

    1.    pandev92 dijo

     Thatshtë se është qt dhe merrni parasysh që përdorni një desktop gtk, është krejt normale, dhe gjëja e dytë është që është beta5, por beta dhe ka gjëra për t’i lustruar, është e kuptueshme: /

     1.    xgeriuz dijo

      @ pandev92: Ju e dini që jam dakord me ju, duhet përshtatur me botën, jo botën me pakicën, dihet që është një punë e rëndë dhe e vështirë për të ndryshuar disa gjëra, por ne përpiqemi.

      Një shembull është msn nëse e dashura juaj e përdor këtë protokoll dhe për shkak se unë përdor softuer falas unë do të ndaloj së foluri me të që duket e ekzagjeruar "dashuria ime ndalo së përdoruri msn dhe shko në xheloz nëse nuk përfundoj me ty."

      Nëse kompania përdor MS Office dhe çfarë vjen me përdorimin e saj, ne nuk mund të zbatojmë .odt të gjetur vetëm sepse unë dua të. Timeshtë koha për tu përshtatur ose përndryshe "Unë e lë: D".

      Nëse është e vërtetë ka sisteme që janë planifikuar shumë dobët dhe që dështojnë shumë, nëse duhet të luftojmë për t'i ndryshuar ato, por duhet të kemi parasysh se është një jetë tjetër jashtë dhe bota pothuajse kurrë nuk kthehet siç dëshiron njeriu.
      Nuk është vetëm në këtë blog që ata thonë se kaligra manipulon më mirë .docx, xlsx, pptx, ata e kanë thënë atë në shumë më tepër blog se sa kam lexuar, dhe gjithashtu kaligra është thjesht jeshile dhe po fillon rrugën e vështirë të imponimit të vetvetes në universin linux dhe dritaret e botës, por ndërsa kaligra shkon për një kohë shumë të shkurtër, ai do të tejkalojë Libreoffice dhemb ai që dhemb. Më duket se kam lexuar se zbatimi i kodit të kaligrës është më i pastër dhe më pak kompleks sesa ai i zyrave falas, gjë që e bën më të lehtë për kaligrën të zhvillohet më shpejt dhe shumë më mirë. Calligra është një suitë ofimatike që do të bëjë që shumë të tilla zhvillime të linçohen.

 5.   mashtrim dijo

  Çdo ditë jo vetëm KDE por edhe aplikacione për mjedisin, ato po përmirësohen shumë. Paketa e zyrave KDE nuk është shumë mbrapa, shumë flasin për punën që qëndron pas këtij versioni të fundit ^ _ ^
  Faleminderit shumë, informacion i mirë

 6.   kik1n dijo

  Në fakt. Ju pres me ankth.
  Dal vetëm versioni përfundimtar, unë e shkatërroj atë

 7.   Giskard dijo

  Epo, LibreOffice më konverton në mënyrë perfekte në dhe nga XLS dhe XLSX. Gjithashtu, Calligra është shumë e rëndë. Unë mbaj LibreOffice tim që funksionon normalisht dhe pa probleme në XFCE tim.

  Mes shijeve dhe ngjyrave ...

  1.    francesco dijo

   Një pyetje, çfarë është shumë e rëndë për ju? Sa dash keni? A është kjo duke përdorur firefox dhe duke kritikuar një program shumë të rëndë ...

   Mund të them vetëm se në një fletore me AMD turion x2 dhe 4 GB ram si imi (rreth 500 euro dy vjet më parë), nuk është e nevojshme të shikoni në monitorin e burimeve.

   1.    Giskard dijo

    Djalosh, nuk e përdor Firefox. Nëse shikoni logon do të shihni se ajo është logo e Chromium. Unë nuk e përdor Firefox për shkak të peshës së tij të madhe.

    Unë kam XFCE të instaluar për të njëjtën arsye, për shkak të mungesës së RAM. Por në çdo rast, nuk e dija se ishte krim të kërkoje që makineria jote të performonte mirë.

    KDE është shumë e bukur por thith gjithë RAM-in që mundet.

    Makina ime ka vetëm 1.5 GB RAM. A nuk mund të jap një mendim për RAM të ulët? Nuk e dija që në Botën e Lirë kishim ardhur në këtë lloj diskriminimi.

    1.    francesco dijo

     Njeriu e kishte ngatërruar logon e ubuntu me firefox, më vjen keq XD ..

     1.    Giskard dijo

      Ok 🙂 Asgjë nuk ndodh.

    2.    KZKG ^ Gaara dijo

     Unë isha në gjendje të përdorja KDE në gjithë lavdinë e tij, vetëm tani kur ndryshova RAM dhe nuk kam më vetëm 1GB por 2GB.
     Para (me 1 GB) përdorja KDE, mora shumë gjëra dhe e vërteta ishte margaritar, filloi me pak më shumë se 200 MB të konsumuar, megjithëse nuk ishte ilaçi, ndryshimi i vërtetë u vu re kur ngrite RAM ... RAM

 8.   Eduari 2 dijo

  Stili i "pandev92" të paktën në këtë temë, më kujton një djalë të quajtur metalbyte nga një sit i caktuar.

  PS Unë nuk kam asnjë ankesë në lidhje me libreoffice.

  1.    Guxim dijo

   Eja, ti e rregullon me atë koment

   1.    Eduari 2 dijo

    Më vjen keq që e gjithë kjo më kujtoi këtë http://www.youtube.com/watch?v=kzdykNa2IBU&feature=player_embedded#!

    1.    Guxim dijo

     Nëse nuk duhet të më thuash atë, unë nuk jam në flakë

    2.    francesco dijo

     Gjynah është që gjysma e atyre gjërave janë të vërteta, por sigurisht, ju duhet të jetoni në Spanjë, të keni punuar në administratë, të jeni në një kurs marketingu ose biznesi për të parë që, nëse jeni thjesht një përdorues në shtëpi, nuk do të rëndësi për ju.

     1.    Eduari 2 dijo

      Epo, unë jetoj në Sudacalandia dhe askush nuk mund të më detyrojë të përdor MS Office, dhe në universitet kisha një vanero me një mësuese dhe në fund ajo përfundoi duke instaluar openoffice për të korrigjuar, ishte ajo apo ata më dhanë dritaret dhe zyrën licencë

      Meqenëse këtu ekziston një dekret për përdorimin e softuerit në administratën publike dhe një gjë tjetër do të ishte në një punë të veçantë. Për fat të mirë unë nuk punoj me apartamente zyre.

     2.    Guxim dijo

      Unë jetoj në Spanjë dhe kam marrë një kurs administrimi, por nuk kam pasur ndonjë problem të tillë, mbase sepse të gjithë shokët e mi të klasës ishin mongolë të ndyrë (dhe disa ishin një dërrasë hekuri) gurëdhendës dhe m'u desh pjesa e katërt për të bërë punën në klasa hahahaha, pa detyra shtepie

     3.    francesco dijo

      Kurajo, a jemi të sigurt që nuk kemi partnerë të njëjtë? Unë gjithashtu kam stoners të shkëlqyeshëm përdorues të mac XD

     4.    Guxim dijo

      Aspak, nëse ata madje më pyetën se si ta vendosin @ ...

      Ishte një administratë PCPI, ju mund ta imagjinoni nivelin për mongolët ...

 9.   ranmaruhibikiya dijo

  Postim i mirë, edhe pse paksa i inatosur me libreoffice.
  Në fillimet e mia në këtë botë provova Koffice, një katastrofë në fillim, duke pasur si një opsion vërtet të dobishëm (për mua) zyrën e hapur.
  Për fat të mirë (ose siç e doni ta quani) unë kurrë nuk kam pasur probleme duke përdorur formate falas për punën time dhe / ose klientët, pasi që shumica ishin të shtypura dhe nuk më duhej të dorëzoja vepra dixhitale.
  Ndërsa koha kalonte (dhe ndërsa unë e dua KDE) përsëri e provova Koffice, befasia ime ishte e tillë që pashë se si disa tipare ishin unike për të (një lloj fjale mjaft e bukur ndër të tjera), që, ndoshta kjo është e gabuar, redaktorët e formatit të hapur nuk po shfaqeshin siç duhet. Në atë kohë, unë lashë mënjanë libreoffice, në rast ndërfaqeje, për shkak të "peshës" së saj (kujtoj se ishte gjithmonë e rëndë, nuk e di nëse vetëm për mua) përndryshe koffice.
  Unë gjithmonë i kam admiruar dhe admiruar aplikacionet e KDE për të qenë mjaft të lëmuar, funksionalë dhe vizualisht të bukur, kaligra premton shumë dhe nga sa lexova është në rrugën e duhur.
  Ndonjëherë është mirë të krahasohet, dhe në një farë mase të kritikohet, sepse kjo është kur zhvilluesit ose vetë përdoruesit i shohin ndryshimet dhe se do të ishte i nevojshëm zhvillimi.

  Përshëndetje.

 10.   Lucas Matthias dijo

  Unë kurrë nuk kisha dëgjuar për projektin, por më mirë të pres agrumet

 11.   Alf dijo

  Unë dikur kisha problemin që një dokument nga një suitë ishte deformuar në tjetrën, zgjidhja ime ishte e thjeshtë, rregullimi i kufijve të libreoffice, instalimi i shkronjave të Microsoft, konfigurimi i hapësirave të skedave, ndarja e vijave dhe voalá, nuk di më të deformoj. Për konsum të kujtesës, mund të konfigurohet falas dhe zyra e hapur për të konsumuar më pak.

  1.    francesco dijo

   Nëse kjo është ajo që unë po bëja herë pas here, shumë tavolina që mësuesi im i shkencave kompjuterike më kaloi që janë bërë në .docx, ata lanë skajet e libreoffice dhe unë duhej të ndryshoja kufijtë etj.

   1.    Eduari 2 dijo

    e çuditshme, shkoni në dosjen që përmban skedarin

    cd /etc/profile.d

    dhe bëj një ls -a

    ls -a

    më thuaj nëse nuk shfaqet

    1.    Eduari 2 dijo

     Kam gabuar në këtë temë.

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      Shikoni çfarë ju kemi thënë të mos komentoni gjatë dehjes ... por as që ju intereson ... LOL !!!

     2.    Eduari 2 dijo

      Idiot nuk pi. (Të paktën jo rregullisht, si dikush që i thotë një herë Kreshmës) dhe kjo nëse më kap ndonjë vajzë e bukur 😀 (nuk ka rëndësi nëse është bjonde apo pak më e vjetër se unë).

     3.    Guxim dijo

      Ose një djalë, duke qenë i dehur e dini ...

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       E thua nga përvoja? .... LOL !!!!


     4.    Guxim dijo

      E vetmja herë kur u deha (mendoj se isha më shumë e droguar nga gurët se sa e dehur) ishte me burra dhe gra të moshuar mbi 30 vjeç, isha ende disi i vetëdijshëm edhe pse me humbje të kujtesës afatshkurtër. Nuk kishte asnjë rrotull ose asgjë

 12.   KZKG ^ Gaara dijo

  Le të shohim, duke sqaruar të gjitha këto pak
  <° Linux NUK është një sit që ndryshe nga të tjerët, pëlqen flakadanë ose diskutime të pakuptimta, ose fyerje dhe të tjerët.

  Kjo nuk i drejtohet askujt, por duket e përshtatshme ta thuash

  Siç e keni parë, ne nuk jemi vetëm elav dhe unë shkruaj në sit, tani kemi edhe Guxim tashmë pandev92 (ende Erithrima nuk eshte leshuar haha). Çështja është që secili shkrimtar ka mënyrën e tij të të shkruarit, mendimin e tij shumë personal dhe më e rëndësishmja, përvojën e tij unike në këtë botë.
  Me këtë dua të them që rezultati që dikush me aplikim X mund të marrë, nuk duhet të jetë identik me pjesën tjetër, unë vetë tani kam probleme me OpenGL dhe më është dashur të kaloj në XRender, por pjesa tjetër mund të mos i ketë këto probleme (madje kur përdorni të njëjtën distro).

  Sidoqoftë, silleni vetë, le të mos e quajmë dikë idiot apo diçka të tillë vetëm sepse ata mund të mos dinë diçka elementare, ose sepse kanë përjetuar rezultate X të ndryshme nga tonat.

  Përshëndetje dhe tani ... ne të gjithë jemi rritur për këtë LOL !!!.

  PS: Unë me të vërtetë dua që të ketë një atmosferë të mirë këtu, ju lutem…

 13.   guille dijo

  @PaNDEV,

  Sigurisht .. tani për t'i dhënë një punë mësuesit, ai ju detyron të paguani për licencën e zyrës ose të bëheni një pirat. Eja ... pema nuk të lë të shohësh pyllin.
  Shikoni .. ODF është po aq i lirë sa një .txt.
  Nëse mësuesi e dëshiron atë në .doxjksdfsd, le të të paguajë zyrën 2018 dhe do të shoh nëse e infektoj kompjuterin tim me atë bazofi të programuar në basic.NET14.

  Mirupafshim!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Licenca nuk bën dallimin midis zhvilluesit dhe përdoruesit mesatar, prandaj është kufizuese për të dy në mënyrë të paracaktuar, për zhvilluesit edhe më shumë.

   Shtë një "burg" për çdo lloj përdoruesi, së pari sepse OS që bleni nuk është as i juaji, sepse nuk mund ta huazoni atë te një mik, nuk mund të formatoni dhe instaloni përsëri, kompania nuk është përgjegjëse për humbjen e të dhënave, por kur mund të jetë i njëjti OS (dobësi, të meta, etj.) arsye, etj.

 14.   kondur05 dijo

  Unë e kuptoj mikun tim Italo, unë gjithashtu kam të njëjtat ankesa në lidhje me zyrën e hapur dhe falas, që ne do të bëjmë që zyra të dominojë tani dhe mendoj se duhet të mbështesim të hapur dhe libre, si dhe ata duhet të shohin se si të zgjidhet problemi me .doc, nga Nuk ka dobi të luftosh mes nesh dhe atyre të të qeshurit të Microsoft, më pëlqen zyra ime për lehtësinë e përdorimit, por është e rëndë, merr shumë memorie dhe merr kohën e saj kur instalon (mirë deri më tani kam nuk paguhet për licencën e saj lol).

  Pra, është dikush që gjen një zgjidhje për .do dhe kombinimin e tij.

 15.   Lodhës dijo

  Dhe pse nuk mundet që mësuesi juaj të instalojë libreoffice? Ai nuk do të paguajë asgjë për ta instaluar dhe ju duhet (duhet) të instaloni zyrën e zonjës, gjithashtu a ka nevojë mësuesi juaj domosdoshmërisht të modifikojë dokumentin? apo thjesht e lexoni?

 16.   francesco dijo

  Shtë e qartë se ai duhet ta modifikojë atë, ta korrigjojë, të vendosë shënime, etj xD, kjo është ajo për të cilën është mësuesi, përveç kësaj, duke paguar për diçka të mirë nuk shoh se është problem dhe më shumë me koston e ulët të licencave të studentëve.

 17.   José dijo

  A mund të më informojë dikush nëse ka instalues ​​për Mac OS X? Më duket e rëndë të përdorësh depot MacPorts ose Homebrew, të duhet të përpilosh, etj.

  Përshëndetje nga Ekuadori, Amerika e Jugut.

bool (e vërtetë)