Kufizoni shpejtësinë maksimale të procesorit

CPU Për një kohë të gjatë pyesja veten pse kompjuteri im mbinxehej në Linux, megjithëse më ndodhi edhe mua në Windows por jo aq shpesh, kështu që pyeta veten se çfarë do të ndodhte dhe kuptova se kjo ndodhi vetëm kur secili nga 2 procesorët ishte me frekuencë 100% për një kohë të gjatë duke bërë që ajo të mbinxehet dhe përfundimisht të mbyllet.

Kjo e bëri gati të pamundur instalimin e ndonjë linux distro pasi që nga cd-ja e drejtpërdrejtë që bënë për të vendosur procesorin në maksimum dhe unë duhej të vendosja një ventilator në hyrjen e ventilimit të laptopit, e bëra këtë disa herë për shkak të manisë time të instalimit të së cilës distro Unë u vendosa përpara vetëm derisa të hyja në seksion, por vetëm gnome 2 mund të kufizonte frekuencën e procesorit (në mënyrën e hapësirës së përdoruesve) me appletin që ishte përfshirë, por ai qëndroi gjatë gjithë kohës në frekuencën që unë e vendosa dhe ishte jo në kërkesë dhe që e bëri atë të jetë gjithmonë në frekuencën që unë e le dhe jo atë që i duhej procesorit.

Ishte kur isha duke kërkuar se si të kufizoja frekuencën maksimale në të cilën procesori mund të punojë, në mënyrë që procesori të trajtohet në kërkesë pa kërkesë pa arritur 100% të procesorit në mënyrë që ai të mos nxehet shumë.

Së pari ne duhet të dimë se sa procesorë kemi në një terminal të shkruar:

ls / sys / pajisjet / sistemi / CPU / | grep CPU [0-9]

Në rastin tim rezultati ishte

cpu0 cpu1

Do të thotë që kam 2 procesorë

Pastaj për secilin procesor që keni

më shumë / sys / devices / system / cpu / cpu [0-9] / cpufreq / scaling_available_frequency

Në rastin tim rezultatet ishin

::::::::::::::/ sys / devices / system / cpu / cpu0 / cpufreq / frekuencat e shkallës së disponueshme :::::::::::::: 2100000 1050000 525000 --Më shumë-- (Skedari tjetër: / sys / devices / system / cpu / cpu1 / cpufreq / scaling_availabl ::::::::::::::::/ :::::::::: 1 2100000 1050000

Për të dy procesorët, siç e përmenda nëse kam procesorë në 2100000 hertz, ajo mbinxehet pas një kohe, kështu që unë dua të kufizoj frekuencën maksimale, pasi skedarët në direktori / sys / devices / system / cpu / cpux / cpufreq / janë nga administratori është i nevojshëm për të bërë ndryshimet që duam si administrator

Shpejtësia maksimale redaktohet në skedar

/ sys / devices / system / cpu / cpu0 / cpufreq / scaling_max_freq / sys / devices / system / cpu / cpu1 / cpufreq / scaling_max_freq

Dhe meqenëse unë dua ta ndryshoj atë në çdo fillim, është e përshtatshme për mua ta vendos në /etc/rc.local atëherë unë e redaktoj atë skedar si administrator
xhuxh

gksu gedit / etj / lokal

KDE

kdesu kate / etj / lokal

Terminal (ndërroni nano në redaktuesin tuaj të preferuar ose përdorni su para se të shtypni komandën)

sudo nano / etj / lokal

Shto midis rreshtave

 dalje 1050000

Dhe kështu shpejtësia maksimale e procesorit do të jetë 1050000.

Shpresoj se është e dobishme për dikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

31 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   merlin debianiti dijo

  Çfarë këshillë e mirë, në fakt unë kam një Desktop PC me Solus që nuk mund të bëjë asgjë që u fik, unë do të provoj faleminderit për artikullin.

 2.   Ivan Barra dijo

  Hej, a e keni kontrolluar apo azhurnuar ndonjëherë BIOS-in e kompjuterit tuaj? A është një model HP? Unë ju pyes, sepse ka shumë të ngjarë të jetë një problem me BIOS dhe konfigurimin e Intel SpeedStep ose AMD cool & Quiet, unë kam zgjidhur çështjen e mbinxehjes shumë duke azhurnuar BIOS (Unë jam një ndërtues ekipi), tjetri , është për të ndryshuar pastën termike që vjen nga fabrika (ato janë zakonisht shumë të këqija), për një me përbërje argjendi, ato kushtojnë 10 dollarë dollarë dhe zakonisht janë shumë më të mira se ato që përdoren gjatë montimit. Tjetri, kontrolloni papastërtinë ose pluhurin, garzë brenda pajisjeve tuaja dhe së fundi, ju mund të blini një bazë (që është alumini, ato plastike kanë efektin e kundërt për të cilin janë fituar), dhe me këtë ajrosni pjesën pjesa e poshtme e pajisjeve.

  Shpresoj të të ndihmojë,

  Përshëndetje.

  1.    Christopher castro dijo

   Shtë një Toshiba Satellite A305D-SP6905R http://pcxion.com/shop/printinfo.php?products_id=1080

   Meqenëse e re e kisha problemin, kur kam para e çoj në mirëmbajtje dhe më duhej të azhurnoja BIOS pasi nuk mund të instaloja Windows 7 në kohën e tij, kështu që unë duhej të azhurnoja me forcë dhe supozoj se ishte azhurnimi i fundit i BIOS që duhej instaluar.

   1.    Ivan Barra dijo

    Sa e çuditshme që ju ndodh, unë kam pasur 2 Toshiba dhe kurrë nuk kam pasur probleme me temperaturën. Jo aq HP, unë kisha një HP Compaq të tipit tabletë 13.3 and dhe doli tmerrësisht keq. Dhe unë kam riparuar dhjetra HP me të njëjtin problem, por ishte kryesisht një problem i dizajnit, dhe ata me grafikë Nvidia, problemi tipik i bashkimit, kështu që unë duhej të aplikoja reballing.

    Përshëndetje.

 3.   Ghermain dijo

  Faleminderit për informacionin, për momentin laptopi im Samsung RV408 me 6 GB RAM dhe LM14 KDE RC x64 punon pa probleme, megjithatë si masë paraprake dhe nga disa kohë më parë unë përdor një bazë me 3 tifozë motorri si për këtë ashtu edhe për netbook Acer AOD255E me 2 GB RAM dhe LM14 KDE RC x32 dhe ato mbajnë shumë ftohtë, vetëm netbook vërehet se nxehet pak kur kam shumë programe dhe dritare të hapura, përndryshe kurrë nuk jam fikur ose dhënë alarmet për mbinxehje.
  Do të ishte mirë të njiheni me ato marka dhe modele që i japin këto probleme dhe si i kanë zgjidhur ato, në mënyrë që të kemi referenca.

 4.   Alf dijo

  Minave nganjëherë nxehet, frekuenca e 2 përpunuesve të mi

  alf @ Alf: ~ $ më shumë / sys / devices / system / cpu / cpu [0-9] / cpufreq / scaling_available_frequency
  :::::::::::::::
  / sys / pajisjet / sistemi / CPU / cpu0 / cpufreq / frekuencat e shkallëzimit
  :::::::::::::::
  1900000 1800000 1600000 1400000 1200000 1000000 800000
  :::::::::::::::
  / sys / pajisjet / sistemi / CPU / cpu1 / cpufreq / frekuencat e shkallëzimit
  :::::::::::::::
  1900000 1800000 1600000 1400000 1200000 1000000 800000
  alf @ Alf: ~ $

  Sa shpesh sugjeroni të largohem si maksimumi?

  1.    Christopher dijo

   1600000

   Unë me të vërtetë nuk e di shumë mirë, por nëse 1.9Ghz është maksimumi, 1.6 është një frekuencë e mirë.

 5.   heksborg dijo

  Këshillë e mirë. Unë kurrë nuk kam pasur çështje të mbinxehjes, por do ta marr parasysh për çdo rast.

 6.   Reilil dijo

  Në praktikë kjo duhet të zvogëlojë ndjeshëm shpejtësinë me të cilën hapen aplikacionet dhe ngjarje të tjera në të cilat procesori ka kulme në ngarkesën e punës (veçanërisht në kompjuterët me një bërthamë)
  Unë kam të drejtë?

  1.    Ivan Barra dijo

   Correctshtë e saktë, por varet, nëse përdorni vetëm kompjuterin për të parë internet, muzikë dhe video, nuk do ta vëreni ndryshimin, tani, nëse jeni një përpilues i kodit detyrues, do të vini re ndryshimin.

   Përshëndetje.

 7.   vete dijo

  Unë gjithashtu e kam këtë problem në një Acer Aspire 5315 të vjetër që dua ta zgjidh njëherë e përgjithmonë; por rruga e pemës së direktorisë sime ndryshon nga ajo që ju tregoni, deri në cpu0 përputhet, por prej atëherë e tutje nuk mund të gjej dosjen cpufreq por këto memorije të tjera, cpuidle, fuqia, nënsistemi, termo-gazi, topologjia dhe rrëzimi -notat dhe skedarët uevent dhe në asnjë prej dosjeve nuk shoh skedarin scaling_max_freq.

  1.    burri dijo

   shkallëzimi i freq CPU është i disponueshëm vetëm për mikrofonët pas core2duo, jo pentium D, 4, celeron ose mononukleos. Kjo është për shkak se edhe prescotts kanë punuar në maksimum, duke humbur energji dhe nxehtësi, unë kisha një që ecte gjithmonë me 40 ose më shumë gjithmonë, që nëse në dimër nuk do të kisha këmbë të ftohta

   1.    Ghermain dijo

    Hehehe 🙂 nuk mund ta imagjinoni idenë që më keni dhënë… !!!

 8.   Një dijo

  Për Gnome ose Unity ekziston treguesi-cpufreq, i cili ju lejon të ndryshoni shpejtësinë e procesorit dhe cilësimet e energjisë nga paneli i sipërm.

 9.   Ergean dijo

  Përshëndetje @ Christopher Castro, urime për artikullin, konciz dhe i dobishëm, vetëm një korrigjim i vogël, mos thirrni procesorin e bërthamave CPU / UCP (procesori), pasi njerëzit mund të hutohen.

  Ajo që më habit është se duke pasur dy bërthama procesori, keni probleme me ngrohjen, mbase duhet ta hapni dhe ta pastroni, ose nëse nuk është për shkak të papastërtisë ose pluhurit, duhet ta çoni në shërbimin teknik.

  Përshëndetje për të gjithë.

 10.   MSX dijo

  Me të vërtetë nuk ka kuptim të kufizosh shpejtësinë e procesorit nëse aktivizohet guvernatori ONDEMAND * nëse nuk e dini paraprakisht se detyrat që do të kryeni nuk do të jenë me intensitet të CPU-së siç janë shfletimi i faqeve të rënda në internet *.

  Mbani në mend se sa më pak të shkallëzojmë procesorin, aq më shumë kohë do të duhet për të dhënë faqet dhe aq më shumë energji do të konsumojë, nga ana tjetër guvernatori i ONDEMAND vendos automatikisht frekuencat në nivelin më të ulët kur makineria është në punë.
  Në mënyrë ideale, përdorni ONDEMAND dhe rregulloni rregulloren në mënyrë të saktë në mënyrë që të aktivizohet dhe çaktivizohet sa më shpejt që të jetë e mundur në varësi të ngarkesës së sistemit, për shembull:

  w / sys / devices / system / cpu / cpu [0-3] / cpufreq / guvernatori i shkallëzimit - - - - me kërkesë
  w / sys / devices / system / cpu / cpufreq / ondemand / up_threshold - - - - 85
  w / sys / devices / system / cpu / cpufreq / ondemand / sampling_down_factor - - - - 20
  (nomenklatura në formatin systemd)

  Po aq e rëndësishme sa sundimtarët është të çaktivizoni kartën grafike të dedikuar nëse nuk po e përdorim atë (në rast se makina jonë ka një sistem video hibrid) njësoj si pajisjet e tjera që përdor sistemi dhe, mbi të gjitha, përdorni POWERTOP 2 për të vendosur në modalitetin e energjisë së ulët ato pajisje që janë vendosur të punojnë në performancën maksimale.

  j: 0 ~ $ cat / etj / tmpfiles.d/optimized.conf
  w / sys / kernel / debug / vgaswitcheroo / switch - - - - OFF

  #w / sys / class / drm / card0 / pajisje / profil i energjisë - - - - i ulët
  w / sys / class / drm / card0 / pajisje / metoda e fuqisë - - - - dynpm

  w / sys / devices / system / cpu / cpu [0-3] / cpufreq / guvernatori i shkallëzimit - - - - me kërkesë
  w / sys / devices / system / cpu / cpufreq / ondemand / up_threshold - - - - 85
  w / sys / devices / system / cpu / cpufreq / ondemand / sampling_down_factor - - - - 20

  #w / sys / module / snd_hda_intel / parametrat / kursimi i energjisë - - - - 1

  w / sys / kernel / mm / transparent_hugepage / aktivizuar - - - - madvise
  w / sys / kernel / mm / transparent_hugepage / defrag - - - - madvise
  w / sys / kernel / mm / transparent_hugepage / khugepaged / defrag - - - - 0

  w / proc / sys / kernel / vëzhgues - - - - - 0
  w / sys / class / scsi_host / host [0-5] / link_power_management_policy - - - - - min_fuqi
  w / sys / autobus / pci / pajisje / * / fuqi / kontroll - - - - automatikisht

  w / proc / sys / vm / pista_writeback_centisecs - - - - 1500

  j: 0 ~ $ cat / etj / lokal
  #! / bin / bash
  #
  # /etc/rc.local: Skenari lokal i fillimit me shumë përdorues.
  #

  mod sonda radeon
  echo OFF> / sys / kernel / debug / vgaswitcheroo / switch
  rmmod radeon
  (Kini kujdes me rmmod sepse nëse duam të aktivizojmë kartelën e specializuar video dhe të përpiqemi të rimbushim modulin ndërsa është i fikur, sistemi do të na japë një panik të bukur të kernelit).

  1.    kanalet mario dijo

   Nëse do të kishit kuptuar diçka, unë do ta provoja. Unë jam i ri në këtë dhe kam nevojë për të parë gjërat hap pas hapi, me dardha dhe mollë. Unë e gjeta përgjigjen tuaj interesante.

 11.   Carlos Carmona dijo

  Çfarë djali i mirë, do ta provoj pasi kam pasur disa probleme me ekipin. Faleminderit

 12.   tuksi dijo

  Përshëndetje, a mund të më tregoni se cila është temperatura normale për një procesor me dy bërthama 2ghz, Faleminderit dhe të fala

 13.   joni127 dijo

  Mirë,

  Kjo është një çështje shumë e rëndësishme për të cilën, pas një kohe duke përdorur Linux fillova të hetoj për të ulur temperaturën e CPU-së, si dhe konsumin e saj të energjisë.

  Kjo temë më mori disa orë kërkime dhe testime dhe unë do t'ju tregoj për një mënyrë të thjeshtë për të konfiguruar CPU-në tonë për të punuar sipas kërkesës, dmth. CPU rregullon automatikisht frekuencën e saj në përputhje me ngarkesën e punës që merr procesori, duke e rritur atë kur është e nevojshme të mos humbasim performancën dhe të punojmë në frekuencën më të ulët kur është e nevojshme, duke zvogëluar kështu konsumin e energjisë të procesorit tonë dhe rrjedhimisht temperaturën. Edhe pse e bëra këtë në debian, duhet të funksionojë me çdo distro.

  Instaloni paketat cpufreqd dhe cpufrequtils. (Unë mendoj se një reboot ishte i nevojshëm pas kësaj).

  Zgjidhni dhe ngarkoni modulin për procesorin, për procesorët modernë inteligjentë ne e bëjmë atë me modprobe acpi-cpufreq (shënim në debian ngarkohet vetë, mund ta kontrollojmë me lsmod, supozoj se do të jetë e njëjta për pjesën tjetër).

  Kontrolloni funksionimin.

  Së pari ne do të kontrollojmë që shoferi ynë për procesorin është ngarkuar, për këtë ne vetëm duhet të krijojmë një mace në skedarin e duhur:

  cat / sys / pajisjet / sistemi / CPU / cpu0 / cpufreq / scaling_driver

  Rezultati që duhet të vëzhgoni është diçka si ...
  acpi-cpufreq

  Tani nëse testi i mëparshëm ka qenë i suksesshëm mund të kontrollojmë se cilat janë frekuencat e disponueshme për procesorin tonë përsëri me komandën cat:

  cat / sys / pajisjet / sistemi / CPU / cpu0 / cpufreq / shkallëzimi_frekuencat e disponueshme

  Rezultati që duhet të vëzhgoni është diçka si ...
  1600000 800000

  Ne gjithashtu mund të tregojmë guvernatorët në dispozicion:

  cat / sys / pajisjet / sistemi / cpu / cpu0 / cpufreq / scaling_available_g Governators

  Rezultati që duhet të vëzhgoni është diçka si ...
  ruajtjen e përdoruesve të hapësirës së përdorimit performancën e kërkesës konservatore

  Dhe çfarë përdoret guvernatori në këtë kohë:
  cat / sys / pajisjet / sistemi / cpu / cpu0 / cpufreq / guvernatori i shkallëzimit

  Duke na dhënë diçka si kjo:
  Performance

  Shënim: debiani ngarkon kërkesën e paracaktuar.

  Kjo komandë e fundit tregon guvernatorin që aktualisht po punon, më i rekomanduari është kërkesa e kërkuar, e cila është ajo që rregullon shpejtësinë e procesorit sipas kërkesës.

  Një tjetër mjet më i drejtpërdrejtë për të ditur informacionin e CPU-së tonë:
  cpufreq-info (ne ekzekutojmë këtë komandë për të parë informacionin e CPU-së tonë):

  pufrequtils 002: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2006
  Raportoni gabimet dhe defektet tek linux@brodo.dete lutem
  duke analizuar CPU 0:
  shoferi: acpi-cpufreq
  CPU-të të cilat duhet të ndërrojnë frekuencën në të njëjtën kohë: 0
  kufijtë e harduerit: 800 MHz - 1.73 GHz
  hapat e disponueshëm të frekuencës: 1.73 GHz, 1.33 GHz, 1.07 GHz, 800 MHz
  Guvernatorët e disponueshëm të cpufreq: konservativ, i ngarkuar me kërkesë, energji elektrike, hapësira e përdoruesve, performanca
  politika aktuale: frekuenca duhet të jetë brenda 800 MHz dhe 1.73 GHz.
  Guvernatori «me kërkesë» mund të vendosë se cilën shpejtësi do të përdorë
  brenda këtij kufiri.
  frekuenca aktuale e CPU-së është 800 MHz.

  Hardware kufizon linjat: 800 MHz - 1.73 GHz dhe hapat e disponueshëm të frekuencës: 1.73 GHz, 1.33 GHz, 1.07 GHz, 800 MHz janë të rëndësishme, të cilat shënojnë mundësitë e procesorit që kemi.

  Siç mund ta shihni, ato gjithashtu tregojnë guvernatorin që ne jemi duke përdorur dhe frekuencën në të cilën CPU-ja jonë po punon aktualisht.

  Për të ndryshuar guvernatorin për të gjithë përpunuesit (kërkohet për bërthama të dyfishta dhe quad):

  cpufreq-set -r -g kërkesë

  Komanda e mëposhtme tregon gjithashtu shpejtësinë e procesorit, nëse kursimi funksionon mirë duhet të japë vlera më të ulëta se maksimumi i procesorit:
  $ cat / proc / cpuinfo | grep -i mhz
  o
  $ shikoni grep \ »cpu MHz \» / proc / cpuinfo

  Përshëndetje, me këtë ju mund të keni që procesori juaj të punojë në mënyrë më efikase pa humbur burimet.

  1.    Christopher castro dijo

   Asnjëherë mos e ndryshoni guvernatorin e CPU-së time, unë vetëm kufizoj shpejtësinë maksimale.

   Unë ende përdor kërkesën e ngarkuar: D.

 14.   Ernest dijo

  Mik, faleminderit shumë, është pikërisht ajo që unë po kërkoj.
  Ka punuar shumë për mua në Athlon II x2 250 në 3GHz.
  Kurdoherë që hapa video 1080p në linux, CPU-ja ime përdorte 100%, tani, ajo përdor
  mesatarisht 40 deri 50%.

  Kisha frikë se frekuenca do të fiksohej në 1.8 GHz (ku është vendi
  Unë e rregullova atë), por «OnDemand» është akoma aktive, kur kompjuteri është i papunë
  CPU zbret në 800 MHz. Fabulous! 🙂

 15.   Ellebkey dijo

  Unë e kam provuar në Os dhe Ubuntu fillore dhe ka funksionuar, por e kam provuar në fedora 17 dhe nuk ka funksionuar, nuk më lejon të ruaj ndryshimet kur ndryshon sasinë e max_freq. Dikush di ndonjë mënyrë për ta arritur atë? Artikull shumë i mirë nga rruga

  1.    Christopher castro dijo

   Në të vërtetë ajo që ndodh është që në fedora 17 skedari rc.local nuk ekziston dhe duhet të krijohet në dosjen /etc/rc.d/ duke lënë shtegun /etc/rc.d/rc.local

 16.   Xhon Xho dijo

  me argjendin arktik 5 bëra provën dhe temperaturën e CPU nën 10 ° !!!!

  1.    Bler Paskal dijo

   Oo tingëllon interesante. Më duhet të blej një shiringë me të vërtetë tërheq vëmendjen time.

 17.   Krilawar dijo

  Faleminderit për informacionin, në çfarë mënyre mund të menaxhoj shpejtësinë e CPU-së sime sa herë që dua pa pasur nevojë të përdor terminalin, nuk më ndihmon ta bëj çdo rifillim, vetëm kur largohem nga makineria duke bërë një punë që nuk bën merrni më shumë se një 10%, disa skript për ta shkarkuar dhe për ta bërë atë normal

  Falënderim

 18.   Juan Carlos Acig dijo

  Ju faleminderit shumë për këshillën tuaj.Më ka ndihmuar shumë për të kufizuar frekuencën e 4 i3-2330m CPU-të e mia; sepse isha i shqetësuar për dëmin që mund të shkaktojë puna me shpejtësi të plotë.

 19.   Ishujt Francisco dijo

  Faleminderit shumë për këtë kontribut të vlefshëm, ju më ndihmuat të instaloj linux në macbook pro. Vërtetë, faleminderit shumë

 20.   Charles Diaz dijo

  Zgjidhje e shkëlqyeshme. për të zgjatur jetën e dobishme të pajisjeve të teknologjisë së vjetër, performanca e të cilave është theksuar tashmë nga kërkesat e softuerit aktual. Faleminderit shumë për kontributin !!

 21.   Lucciano Ponti dijo

  Përshëndetje miq, faleminderit për kontributin tuaj, shpresoj të më funksionojë në OpenSuse Tumbleweed

  të fala