Publikoi versionin e ri të RPM 4.15, i cili tashmë është përfshirë në betora e Fedora 31

Pas gati dy vjet zhvillimi, lançimi i ri version nga menaxheri i paketës RPM 4.15.0. Menaxheri i Paketave RPM (ose RPM, i quajtur fillimisht Red Hat Package Manager, por u bë një shkurtim rekursiv) është një mjet i menaxhimit të paketave në thelb të destinuara për GNU / Linux. Shtë i aftë të instalojë, azhurnojë, çinstalojë, verifikojë dhe kërkojë programe.

Projekti RPM4 është zhvilluar nga Red Hat dhe përdoret në shpërndarje si RHEL (përfshirë projektet që rrjedhin nga CentOS, Linux Shkencor, AsiaLinux, Linux me Flamur të Kuq, Oracle Linux), Fedora, SUSE, openSUSE, ALT Linux, OpenMandriva, Mageia, PCLinuxOS, Tizen dhe shumë të tjerë.

Më parë, një ekip i pavarur zhvillimor zhvilloi projektin RPM5, i cili nuk lidhet drejtpërdrejt me RPM4 dhe aktualisht është i braktisur (nuk është azhurnuar që nga viti 2010).

Një paketë RPM mund të përmbajë një grup arbitrar skedarësh.Skedarët RPM janë "RPM binar" (ose BRPM) që përmbajnë versionin e përpiluar të disa softuerëve.

Ekzistojnë edhe "burime RPM" (ose SRPM) që përmbajnë kodin burim të përdorur për të ndërtuar një paketë binare.

Këto kanë një etiketë të përshtatshme në kokën e skedarit që i dallon nga RPM normale, duke bërë që ato të nxirren në / usr / src gjatë instalimit.

SRPM zakonisht kanë shtrirjen e skedarit ".src.rpm" (.spm në sistemin e skedarëve të kufizuar në 3 karaktere të gjata, për shembull DAT FAT të vjetra).

Karakteristikat e RPM përfshijnë:

 • Paketat mund të kriptohen dhe verifikohen me GPG dhe MD5.
 • Skedarët e kodit burimor (p.sh.tar.gz, .tar.bz2) përfshihen në SRPM, duke lejuar verifikimin e mëvonshëm.
 • PatchRPMs dhe DeltaRPMs, të cilat janë ekuivalente me skedarët patch, mund të azhurnojnë gradualisht paketat e instaluara RPM.
 • Varësitë mund të zgjidhen automatikisht nga menaxheri i paketës.

Çfarë ka të re në RPM 4.15

Në këtë version të ri të RPM 4.15 Rpmbuild shton mbështetjen për ndërtimin e varësive dinamike me përfshirjen e tij në src.rpm. Shtoi mbështetje për seksionin "% generate_buildrequires" në skedarin spec, përmbajtja e së cilës trajtohet si një listë varësish (BuildRequires) që kërkon verifikim (nëse nuk ka varësi, do të shfaqet një gabim).

Një tjetër risi në këtë botim është ajo shtoi mbështetjen eksperimentale për operacionet e varura nga chroot pa kërkuar rrënjë (me anë të hapësirave të emrave të përdoruesve) me të cilat është e mundur të kryhen përpilime pa privilegje në mjediset e chroot.

Për më tepër, Mbështetja e paketës së paralelizimit është zbatuar në sistemet shumë-thelbësore. Kufiri në numrin e fijeve përcaktohet përmes makros "% _smp_build_ncpus" dhe ndryshores $ RPM_.

edhe mbështetja për arkitekturën e ARM është përmirësuar, plus mbështetja për armv8 është shtuar.

Një ndryshim tjetër i rëndësishëm është duke shtuar një bazë të dhënash bedel për të ndihmuar RPM për të ekzekutuar në sisteme jo RPMDB si Debian.

Nga ndryshimet e tjera që janë theksuar në reklamë:

 • U shtua opsioni "–scm" për të mundësuar modalitetin "% autosetup SCM"
 • Makro e integruar "% {expr:…}" u shtua për të llogaritur shprehjet arbitrare (formati "% [expr]" u propozua gjithashtu disa ditë më parë)
 • Kodimi UTF-8 përdoret si parazgjedhje për të dhënat e vargut në koka
 • Shtohen makrot globale% build_cflags,% build_cxxflags,% build_fflags dhe% build_ldflags me flamuj për përpiluesin dhe lidhësin
 • Shtoi makron "% dnl" (Hidhni në rreshtin tjetër) për të futur komente
 • Lidhjet për Python 3 sigurojnë kthime të vargjeve në formën e sekuencave të mbrojtura UTF-8 në vend të të dhënave të bajtëve.
 • Ofrohet mbështetje e vazhdueshme për Lua 5.2-5.3, e cila nuk kërkon përkufizime të përputhshmërisë në kod.
 • Shtoi një seksion të ri "% patchlist" dhe "% sourcelist", i cili mund të përdoret për të shtuar arna dhe kodin burimor nga një listë e thjeshtë e emrave pa specifikuar numrat rekord (për shembull, në vend të "Patch0: - popt 1,16 -pkgconfig.patch »lista patch e seksionit, ju mund të specifikoni%« popt-1.16-pkgconfig.patch »);

Së fundmi, për ata që janë të interesuar të testojnë përmirësimet e këtij versioni të ri të menaxherit të paketës, ata duhet ta dinë këtë Fedora 31 beta është një nga distrot e para për të zbatuar këtë version të ri të RPM 4.15.

Nëse doni të dini më shumë rreth kësaj mund të konsultoheni lidhja e mëposhtme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.