Linus Torvalds u përgjigjet lexuesve të Slashdot

Linus Torvalds

Seksioni linux i slashdot.com zhvilloi një garë midis lexuesve të saj për pyetje për t'i bërë Linus. Nga pyetjet e bëra, u zgjodhën një duzinë pyetjesh me rezultatin më të lartë, dhe disa ditë më parë ata publikuan përgjigjet që ai dha:

Pyetja e parë ishte mendimi juaj mbi luftërat e patentave të softuerëve, duke përmendur SCO dhe metodat për zbulimin e shkeljeve të licencës me burim të hapur. Linus thotë se tërbimi i tij nuk është kundër stokut të patentave, por kundër teprimeve dhe politikave të tyre të këqija, se problemet e të drejtës së kopjimit dhe "përdorimi i ligjit si kërcënim" janë dy probleme të ndara (referuar SCO), dhe se kur përmendi atë mbrojtje të së drejtës ishte shumë i fortë, ai po i referohej parullës "jeta e autorit + 70 vjet" (koha që duhet për një vepër të kalojë në domenin publik)

Pyetja e dytë ishte në lidhje me mendimin tuaj në lidhje me udhëzimet që mund të trajtohen nga një procesor, por nuk janë zbatuar (të tilla si krahasimi midis vargjeve dqword). Linus thotë se ai nuk është shumë adhurues i veçorive të reja, se ndërveprimi dhe pajtueshmëria janë më të rëndësishme për hartimin e procesorit dhe citon Edison si "Një gjeni është 1% frymëzim dhe 99% djersë". Ai gjithashtu u thotë arkitektëve të CPU-së disa këshilla si bërja e një nënsistemi të madh memorie të pavarur nga grupi i udhëzimeve dhe që CPU nuk kërkon caktimin e udhëzimeve për një sërë vonesash udhëzimesh ose kufizimesh të dekoderit (ai thotë se për atë arsye e urren procesorin Itanium , sepse është qesharake të ekspozosh mikroarkitekturën në grupin e udhëzimeve).

Pyetja e tretë ishte se çfarë do të bënit ndryshe nëse do të kishit njohuritë dhe aftësitë e sotme 20 vjet më parë. Ai nuk thotë pothuajse asgjë. Se pavarësisht gabimeve, ai zgjodhi gjënë e duhur për më të madhin.

Pyetja e katërt ishte rreth mikrokernelë. Linus thotë se problemi i tij me ta është se ata e vendosin problemin e hapësirës brenda problemit të komunikimit, duke shkaktuar kompleksitet shtesë si gjetja e mënyrave të reja për të shmangur vonesat dhe komunikimet shtesë.

Pyetja e pestë ishte se si Linux ishte në gjendje të shmangte copëzimin e pësuar nga sistemet e tjera të bazuara në UNIX (të tilla si sistemet BSD). Linus thotë, si një besimtar në GPLv2 se licenca kishte shumë rëndësi në atë dhe se (për të) gjëja e rëndësishme për një licencë me burim të hapur nuk është se ofron mundësinë e pirunit, por që inkurajon përzierjen e kodit të pirun.

Pyetja e gjashtë është e ngjashme me të tretën, por në lidhje me GIT. Ai thotë se kjo vetëm do të përmirësonte detaje të vogla, por se projekti bërthamor është mjaft i fuqishëm dhe ata nuk kanë pothuajse asnjë informacion të tepërt. Ai gjithashtu vlerëson punën e June Hamano si mirëmbajtës i git.

Pyetja e shtatë ishte në lidhje me avancimet në ruajtje (duke iu referuar Ceph, e cila 2 vjet më parë ishte përfshirë në bërthamë). Ai thotë se nuk është diçka për të cilën ai është shumë i interesuar. E vetmja gjë që mund të thotë është se nuk mbështet ruajtjen rrotulluese dhe vonesat e tij janë të tmerrshme.

Pyetja e tetë ishte në lidhje me hacks tuaj të preferuar të kernelit. Linus thotë se ai nuk e kalon kohën e tij duke koduar, por duke lexuar email dhe duke përzier kodet që të tjerët kanë shkruar. Dhe se kur ai përfshihet me kodin, nuk është për shkak se është i ftohtë, por sepse kodi është prishur dhe kjo është kur ai fillon të vidhosë njerëzit që e kanë shkruar. Sidoqoftë ju dëshironi që më shumë njerëz të jenë në gjendje të kuptojnë llojin e kodimit të nivelit shumë të ulët dhe të vendosin për shembull diçka shumë të thjeshtë si heqja e një sendi në një listë të lidhur.

Pyetja e nëntë kishte të bënte me librat. Ai thotë se nuk mund të mendojë për një libër që “i ka ndryshuar jetën” në çdo rast, por që leximi e shtyn atë më shumë drejt arratisjes. Ai përmend tituj si "The Gene Selfish" nga Richard Dawkins, "Stranger in a Strange Land" nga Robert A. Heinlein dhe "Lord of the Rings" (për të cilin ai pretendoi se ishte një nga librat e parë që lexoi në anglisht. Fjalor , dhe e përfundoi atë pa pasur nevojë për të).

Pyetja e dhjetë ishte se si e trajtoni stresin. Ai thotë se i pëlqen të grindet dhe pavarësisht kurvave që bën, ai di kur të ndalojë së fiksuari për një temë dhe kështu të shmangë marrëzinë. Ai përmend atë që e konsideroi momentin e tij më të keq, të famshmin "Linus nuk shkallëzon" të 10 viteve më parë ku nuk ishte shumë i vetëdijshëm për rritjen e bërthamës.

Pyetja e parafundit ishte të përshkruani kompjuterin tuaj. Linus ka një PC me 4 bërthama Westmere që nuk është asgjë e veçantë përveç rastit dhe Intel SSD-së së tij. Dhe ai gjithashtu ka një Apple MacBook Air 11 ”(DHE PA OS X), sepse i urren laptopët e mëdhenj.

Dhe pyetja e fundit ishte “Një ditë ju do të kaloni detyrat tuaja. Si i shihni kernelin dhe ekosistemin Linux pas kësaj? Linus thotë të mos shqetësohet pasi ai ka një komunitet shumë të fortë zhvilluesish dhe ai ka disa "togerë" që mund të zënë vendin e tij. Akoma, nuk e shihni veten të ndaloni atë që keni bërë për 20 vjet.

Postimi origjinal: http://meta.slashdot.org/story/12/10/11/0030249/linus-torvalds-answers-your-questions


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

28 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   3ndriago dijo

  Linusi i madh ka një Mac !!! Lol duhet të jenë disa në prag të një sulmi në zemër ...

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Kjo dihej gjithmonë, ai ka një Mac por nuk përdor sistemin e tyre

   1.    3ndriago dijo

    POR ai ka një Mac !!! Dhe nëse blej një Mac për të mos përdorur MacOS, kjo do të thotë që ju mendoni se hardueri ia vlen, apo jo?

    1.    ErunamoJAZZ dijo

     MacbookAir ishte një nga laptopët e parë të lehtë (ultrabooks?) Që u prodhua. Duke parë që Linus preferon laptopë të lehtë, nuk është për t'u habitur. Sidoqoftë, mac në përgjithësi kanë pajisje të mira, megjithëse sigurisht, unë kurrë nuk do të blija një nga ato gjëra

    2.    Windousian dijo

     Linus ka deklaruar se Mac ishte një dhuratë. Një gjë tjetër do të ishte të paguanit për një kompjuter Apple.

    3.    KZKG ^ Gaara dijo

     Njeri ... hardueri nuk ka rëndësi. Kush nuk do të donte një kompjuter me 4 GB RAM DDR3, një Core i7… a (nuk e di…) 120 GB SSD, etj? LOL!

  2.    DanielC dijo

   Ai ka një makineri por nuk përdor OSX so .. kështu që ai e bleu atë vetëm për modelin dhe madhësinë, të paktën kështu e kuptoj.

  3.    nano dijo

   Problemi me Apple nuk është hardueri pasi është praktikisht i njëjti që mund të merret kudo. Problemi është drejtpërdrejt sistemi xD

   1.    DanielC dijo

    Jo aq shumë, përkundrazi elitizmi që ata trajtojnë shumë mirë me marketingun.

 2.   kriotop dijo

  Cojonudo, një postim në lidhje me mendime të ndryshme të Linus Torvalds dhe në komente të gjithë flasin për NJ ONE prej makinerive të tyre. Pa dyshim, departamenti i marketingut i Apple është çelësi. 😀

 3.   Rots87 dijo

  dhe çfarë është urrejtja që ka një MAC? MAC-të janë PC shumë të mirë (megjithëse nuk është e përshtatshme për mua ta zë atë ... por mbase e kisha një) tani do të ishte ndryshe nëse do të thoja që e keni një me Wx (Windows Any Version)

  1.    Luis dijo

   Një nga të mirat e pakta për Wx është pika e dobët e GNU / Linux: Doni apo jo, sasia e softuerit në dispozicion është shumë më e lartë.

   Gjithmonë kam parë budallaqe atë mbyllje kokosi që duke përdorur GNU / Linux refuzon të përdorë një OS tjetër

   Unë gjithmonë përdor GNU / Linux dhe kam një Wx në rast se kam nevojë të përdor një program të caktuar, gjë që rrallë ndodh por e kam.

   1.    jorgemanjarrezlerma dijo

    Çfarë ka Luis.

    Shikoni, unë kam përdorur Linux për gati 20 vjet dhe nuk kam pasur kurrë nevojë për ndonjë program ose aplikacion Windows që nuk ekziston në Linux. Në fakt, shumë nga klientët e mi kanë sisteme windows dhe nëse duhet të bëj diçka për këtë atëherë e virtualizoj dhe kaq. Bazat e të dhënave të ndryshme, menaxherët dhe administratorët, grafika e dizajnit dhe vektorit, automatizimi i zyrës, programimi, etj. (edhe softuer vertikal) i gjeni, është thjesht çështje kërkimi.

    Unë e respektoj këndvështrimin tuaj, por mendoj se duhet të shkoni më thellë dhe do të shihni se ajo që po ju them është e vërtetë. Unë e di që ka një softuer të specializuar të zhvilluar për këtë mjedis, por nëse virtualizon, siç e përmenda, nuk ke nevojë për dritare. Edhe Vera mund t'ju japë një zgjidhje për shumë alternativa.

    1.    Luis dijo

     Përshëndetje Jorge.

     Për t'ju dhënë një rast, kur bëni deklaratën e të ardhurave në internet është e nevojshme të instaloni një nënshkrim elektronik në pajisjet që po përdorim, megjithëse gjoja funksionon gjithashtu me Firefox në praktikë shkon vetëm me IExplorer.

     Unë gjithashtu shoh që mungon një aplikacion për faturimin, kontabilitetin dhe menaxhimin e magazinës, diçka si FacturSol.

     Pjesërisht jeni dakord me mua: Nëse virtualizoni Windows ose përdorni Wine, kjo është për shkak se në një moment ju është dashur të përdorni një aplikacion Windows, apo jo?

     Për rekord, unë e dua GNU / Linux dhe nuk më pëlqen si Microsoft ashtu edhe Aple, por nëse kam nevojë të përdor një program të caktuar, nuk e refuzoj ta përdor sepse është për një OS që nuk më pëlqen.

     1.    jorgemanjarrezlerma dijo

      Çfarë ka Luis.

      Shtë e vërtetë por kjo është më tepër sepse zhvillimi i këtyre faqeve të specializuara siç janë ato të Thesarit është se ato janë zhvilluar me teknologjitë e Microsoft-it që zgjerojnë standardet më shumë sesa duhet dhe kjo gjeneron papajtueshmëri me softuerin e palës së tretë. Nëse Microsoft do të respektonte standardet siç është, ky nuk do të ishte problem. Edhe nëse përdorni një MacOS (Lion ose Snow Leopard) që përdor Safari si një shfletues uebi, ju keni të njëjtin problem.

 4.   jorgemanjarrezlerma dijo

  Si gjithmonë, unik në stilin dhe mënyrën e tij të të menduarit, siç thotë fjala e urtë: gjeni dhe figurë deri në varr. Intervista shumë e mirë dhe pyetjet mbulojnë shumë tema që përgjithësisht janë më të rrënjosura.

  Lidhur me MAC, unë nuk e shoh se çfarë është e gabuar pasi që pajisjet e kësaj marke janë një nga më të mirat, por asgjë për të shkruar në shtëpi. Duhet të mbahet mend se ky reputacion për cilësi vjen nga ditët e themelimit të kompanisë, falë punës së «Woz» (Steve Wozniack - një nga 3 themeluesit e Apple Computers), i cili nga këndvështrimi im personal, është një nga inxhinierët më të mirë ndonjëherë, jo për një arsye që unë punoj në Atari nën drejtimin e Nolan Bushnell.

  1.    jorgemanjarrezlerma dijo

   Fix, Woz punon në HP jo Atari.

   1.    3ndriago dijo

    Korrigjimi i korrigjimit: Punët punuan për Atari dhe nënkontraktuan Woz për një projekt të ri, kështu që direkt ose indirekt, Woz punoi për Atari. (Lexoni biografinë e Jobs nëse nuk më besoni!)

    1.    jorgemanjarrezlerma dijo

     Në fakt, Woz u takua me Jobs përmes një miku të përbashkët, Bill Fernandez (nëse e mbaj mend mirë). Detaji është se kur Woz projektoi kompjuterin e tij të parë personal, për arsye të kontratës ai duhej ta paraqiste atë së pari te HP, por ata e quajtën atë të çmendur dhe se pajisja nuk kishte të ardhme (kuriozisht e njëjtë si në IBM), kështu që me Jobs Ai prezantoi në Universitetin e Berkeley ku ai arriti sukses të madh, kjo është arsyeja pse Jobs, Ronald Wayne dhe Woz në 1976 themeluan Apple Computers Inc ..

 5.   Luani dijo

  Meqenëse askush nuk flet për temën e postimit ... Unë do ta bëj vetë
  Në përgjithësi më pëlqen që dikush si Linus është i gatshëm të ndajë mendime me përdoruesit (jo me programuesit ose bashkëpunëtorët, thjesht thjesht me përdoruesit). Specialshtë e veçantë më pëlqente pyetja e fundit. Çfarë do të ndodhë kur pinguin i madh të shkojë të pushojë? Dhe ajo që tha ai më siguron për faktin se komuniteti është shumë solid (gjë që shihet qartë).
  Dhe sa i përket Mac… Stallman (i cili nuk ka asnjë lidhje me këtë) mbrojti gjithmonë lirinë, a nuk do të hynte liria e zgjedhjes edhe në lirinë e lumtur? Nëse kemi lirinë për të kritikuar, a nuk kemi gjithashtu lirinë për të zgjedhur midis një "PC" ose "Mac", apo edhe lirinë për të zgjedhur midis softuerit të lirë dhe të pronarit? Thjesht është një dyshim i vogël që e kisha gjithmonë.

  1.    anonim dijo

   Pa e ditur se çfarë do t'ju përgjigjej Stallman, vetë mund t'ju them se ne kemi lirinë për të blerë një Mac ose një iPhone, por aq sa kemi lirinë t'i zgjedhim ato, asgjë nuk do të garantojë që ne të kemi liri (dhe privatësi ) kur i përdorni. Unë nuk shoh aq aktivizëm logjik në internet, saqë më vonë ne vetë pimë nga ata që luftojnë për të prerë liritë tona.

  2.    jorgemanjarrezlerma dijo

   Po Leo.

   Trueshtë e vërtetë, kemi shkuar shumë (unë e përfshij veten) falas. Shikoni, liria siç thoni ju është e madhe, nëse blejmë dhe përdorim (ligjërisht ose në mënyrë të paligjshme) softuer ose pajisje, unë pajtohem plotësisht me ju. Në rastin e veçantë të softuerit, liria që unë kuptoj, nga këndvështrimi i një përdoruesi të zakonshëm, është se unë mund ta kopjoj dhe ta instaloj sa herë që mundem pa shkelur asnjë legjislacion.

   1.    Luani dijo

    Sigurisht, unë mendoj të njëjtën gjë. Por personalisht unë gjithashtu përdor lirinë time të zgjedhjes duke përdorur shoferin e pronarit Nvidia, duke qenë i vetëdijshëm se kjo më kufizon, por kjo nuk do të thotë që unë të ndaloj së qeni i lirë, dhe më pak duke e dërguar atë për të fluturuar kur të dua.
    Shembull: Firefox është një nga shfletuesit më të mirë dhe është falas dhe shtesat që ata ju japin liri të madhe për të përdorur internetin, por duke përdorur lirinë time unë përdor Midori, i cili, megjithëse është falas dhe ka gjërat e mira , për të cilën unë e zgjedh atë Më kufizon sepse nuk është aq i përparuar sa Firefox, dhe duke qenë i vetëdijshëm për këtë, unë ende e zgjedh atë.
    KUJDES se nuk e mbroj softuerin e pronarit dhe kam gjithashtu të njëjtën pikëpamje si ju, por kështu e shoh lirinë e zgjedhjes.

 6.   Ezekiel dijo

  Le të shohim, në lidhje me lirinë dhe atë të zgjedhjes midis softuerit "privat" dhe "të lirë" ... le secili të zgjedhë çfarë dreqin dëshiron. Ajo që ka rëndësi është “zgjedhja” dhe njohja e pasojave ... asgjë më shumë.

  Linus është një njeri i madh.

 7.   anonim dijo

  Unë gjithashtu dua të flas për temën e postimit ...

  Linus, njeriu, udhëzuesi, shembulli që duhet ndjekur për çdo këndim të mirë, mbase një ditë do ta shohim pothuajse si Steve Jobs madhështor, një shef me zë të lartë dhe me brirë që i falet që ishte më i miri. Deri atëherë, unë dhe shumë prej nesh do të themi të njëjtën gjë për të që themi për Jobs sot.

 8.   Oscar dijo

  Ajo që askush nuk guxon të thotë është se MacBook Air i tij ka Windows 7 xD

  1.    Luani dijo

   Po…
   Dhe Bill Gates përdor Debian Stable me LXDE në PC e tij 24-bërthamor sepse i pëlqen shpejtësia. XD

 9.   Ghermain dijo

  Për diçka nëse jam i sigurt me këtë çështje të kernelit ... Unë kam instaluar në 2 makina Kubuntu 12.10 dhe Linux Mint 13 dhe në të dy kur ndryshoj nga versioni 3.5.7 në 3.6.2 ose 3.6.3 Pidgin nuk punon më për mua ose Kopete me thote qe jam e lidhur nga nje faqe tjeter, e cila nuk eshte e vertete, dhe kur hap posten time nepermjet Opera, megjithese hapet, nuk ngarkon asgje, e njejta gje ndodh me Chrome dhe Mozilla, ato hapin faqet por mos ngarkoni asgjë.Ato e bëjnë atë shumë të ngadaltë, kur kthehen në 3.5.5. ose 3.5.7 apo edhe 3.5.0.17 me te cilen vjen 12.10 funksionon perfekt dhe i lengshem dhe Pidgin ose Kopete nuk me tregon se jam i lidhur nga nje faqe tjeter, kam riinstaluar disa nga serite 3.6 dhe perseri gabimet madje më lë pa një tastierë ose bluetooh dhe ndryshon konfigurimin e LibreOffice.
  A i ndodh dikujt tjetër?