Linux Mint 19.1 Tessa tani është në dispozicion me përmirësime të mëdha

Linux Mint 19.1 Tessa

një versioni i ri i Linux Mint është i disponueshëm për shkarkim, dhe lëshimi vjen me një listë të gjatë të përmirësimeve, të tilla si mbështetja e zgjeruar deri në vitin 2023.

Linux Mint 19.1 Tessa XFCE Edition është bazuar në Ubuntu 18.04.1 LTS Bionic Kastor dhe funksionon nën ambientin grafik Cinnamon 4.0.

Natyrisht, duke qenë një botim i madh, lista e ndryshimeve është shumë e gjatë dhe ndër përmirësimet më të rëndësishme përfshijnë një dizajn të ri për mjetin Fonts Softuer me një shirit anësor Xapp dhe një shirit të ri menuje, cilësimet e gjuhës dhe metodës. si përsosje e mëtejshme për Xapp.

Për shembull, Xreader ka një shikues të ri të dokumenteve, ndërsa redaktori i tekstit Xed më në fund bëri kalimin në libpeas, python3 dhe MESON.

Linux Mint 19.1 vjen me Linux-firmware 1.173.2 dhe Linux Kernel 4.15.0-20 dhe përfshin ndryshime që supozohet se e bëjnë hyrjen më miqësore për përdoruesit. Tani sudo tashmë tregon yjet kur futni fjalëkalimin tuaj dhe ekrani i konfigurimit tregon një dritare të cilësimeve të firewall që ju lejon të përcaktoni rregullat që nga fillimi.

Kërkesat e sistemit për Linux Mint 19.1 Tessa

Për kërkesat e sistemit, Linux Mint mbetet një shpërndarje shumë mbresëlënëse pasi që përsëri mund ta instaloni në harduerin e vjetër.

Te punosh kërkon vetëm 1 GB RAM, megjithëse rekomandohet 2 GB dhe një rezolucion prej 1024 × 768 pixel. Kërkohet 15 GB për ruajtje.

Linux Mint është një nga destinacionet e preferuara për përdoruesit e Windows, shumica e kësaj është për shkak të përvojës së tij intuitive dhe përdorimit të lehtë për tu kuptuar. Ky version i ri do ta bëjë tranzicionin shumë më të lehtë për ata që planifikojnë të lënë pas sistemin operativ të Microsoft, kështu që nëse po planifikoni të kaloni, ky mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme për t'u provuar. Ju mund të shkarkoni Linux Mint 19.1 Tessa nga Faqja zyrtare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.