Linux Mint 19 Tara tani është në dispozicion me Kanellën, Mate dhe XFCE

linux nenexhik 19

Zhvilluesit e Linux Mint njoftuan sot se versioni i ri i sistemit të tyre është këtu. Linux Mint 19 Tara është në dispozicion në tre "aromë" të ndryshme, Kanellë, MATE dhe XFCE.

Bazuar në Ubuntu 18.04 LTS Bionic Beaver, Linux Mint 19 Tara arrin publikun me mbështetje për arkitekturën 32-bit dhe 64-bit, vjen me tre mjedise të ndryshme, Kanella 3.8, MATE 1.20 dhe XFCE 4.12 dhe do të mbështetet për pesë vitet e ardhshme , deri në prill të vitit 2023.

"Linux Mint 19 është një lëshim i LTS (Mbështetje Afatgjatë) që do të ketë azhurnime deri në vitin 2023. Ai vjen me softuer të azhurnuar dhe sjell shumë përmirësime dhe veçori të reja për ta bërë desktopin tuaj edhe më të rehatshëm për t'u përdorur se versionet e tjera. Ky version i ri i Linux Mint përmban një numër të madh të azhurnimeve” Përmend Clement Lefebvre në njoftimin zyrtar.

Ja çfarë ka të re në Linux Mint 19

Ndër pikat më të rëndësishme të Linux Mint 19 mund të përmendim përfshirja e një mjeti të ri për krijimin e kopjeve rezervë, emri i tij është Timeshift dhe mbështet formatimin e pajisjeve USB në formatin exFAT, mbështetje e përmirësuar për multi-monitorët dhe HiDPI, menaxheri i softuerit i përditësuar, menaxheri i azhurnimit dhe një temë dhe ikona të reja të paracaktuara.

Linux Mint 19 Tara

Linux Mint 19 gjithashtu vjen me një ekran krejtësisht i ri i mirëseardhjes që do të ndihmojë përdoruesit e rinj për të vendosur instalimin shumë lehtë, Kalendari GNOME është tani aplikacioni i paracaktuar për kalendarin, Firefox 61 i lëshuar së fundmi është gjithashtu i disponueshëm, Shkrimet e GNOME janë shikuesi i parazgjedhur i regjistrit dhe shtohet mbështetja për gërmat e Microsoft.

Për më tepër, Paketat ntpdate dhe ntp janë hequr, si dhe aplikacioni i mesazheve Pidgin. Disa sfonde të reja janë shtuar në Linux Mint dhe ai përdor Linux Kernel 4.15.

Linux Mint 19 Tara vjen i instaluar paraprakisht në MintBox Mini 2 dhe MintBox Mini 2 Pro të cilat janë në dispozicion për blerje sot.

Nëse dëshironi të shkarkoni Linux Mint 19 Tara mund të shkarkoni imazhin me mjedisin grafik dhe arkitekturën e preferencës tuaj nga Faqja zyrtare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.