Llogarit Linux: Një bashkim midis Sabayon dhe Gentoo (doli edhe fedora 19)

Dallimi midis përdorimit të Ubuntu dhe përdorimit të Debian duket i vogël krahasuar me ndryshimin midis përdorimit të Sabayon dhe përdorimit të Gentoo. Nga njëra anë kemi Gentoo, një distro minimaliste ku gjithçka përpilohet (madje edhe bërthama) dhe që bazohet tërësisht në kodin burimor. Ndërsa Sabayon, pavarësisht se bazohet në Gentoo, është rrënjësisht i kundërt. Isshtë një distro që vjen me gjithçka për ta bërë makinerinë të funksionojë dhe gjithashtu ka paketën e vet binare (Entropy).

llogarit linux

Kohët e fundit provova një VirtualBox Calculate Linux, një distro ruse bazuar në Gentoo (dega e qëndrueshme, me disa vegla testuese), e drejtuar si për përdorimin në shtëpi ashtu edhe për biznesin. Në veçanti e provova versionin me XFCE dhe më dukej e pabesueshme. Ndihesha sikur isha në mes të rrugës midis lehtësisë së Sabayon dhe aftësive të Gentoo. Instalimi është grafik dhe i lehtë dhe përfshin opsionin e ndarjes automatike (në rast se nuk doni të ndani manualisht me gparted) dhe kur krijoni përdorues, ajo rendit grupet e ndryshme të cilave mund t'u përkasë përdoruesi. Dhe si një udhëzues për këtë ato përfshijnë një përdorues të ftuar, tashmë me disa grupe në të cilat është përfshirë.

Llogarit-Linux-11.12_4

Llogarit përdor Portage, por përfshin disa mjete të automatizuara si komanda eix për të kërkuar pako (mund të kërkosh me përshkrim), ose komandën eix-sync që azhurnon Llogarit mbivendosjen, më pas Portage dhe më pas sinkronizon memorien lokale për kërkimin e programeve. Sigurisht, nuk vjen me një front grafik për transportim.

Llogaritja vjen në një version desktop me KDE dhe XFCE (versioni me GNOME u ndërpre), në një version Scratch (minimalist, për desktop dhe për servera) dhe në një version të Media Center

Llogarit Linux

PAAAAAAAAAAAAAAAAAA N IN ROTARI !!!!

mace schrodinger

Fedora 19 lëshuar

Ndryshimet në këtë lidhje
http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/19/html/Release_Notes/index.html

Unë dua ta komentoj atë mikrokernelin ka nevojë për ndihmën tuaj. Na duhen talk show për të folur në shfaqjen tjetër (do të jetë rreth X.org, Wayland dhe Mir). Nëse jeni të interesuar shkruani në elmicrokernel@gmail.com. Ne do të ndjekim vetëm kërkesat atje.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   xhemin-samuel dijo

  AJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA Kam frikë nga e qeshura me foton e maces xD

 2.   eulalio dijo

  Për mua, gjëja më interesante është se është një distro ruse. Nuk dija as ndonjë, kinezisht dhe australian.

  1.    nano dijo

   Linux Deepin është kinezisht

  2.    portë dijo

   Linpus është shpërndarja profesionale për tregun aziatik, që e përfshin atë në disa prej pajisjeve të tyre. Bleva një kompjuter portativ Acer 2009 në 5630 sepse erdhi me sistemin operativ linpus të instaluar paraprakisht.

  3.    DanielC dijo

   Rosa Linux dhe ALT Linux (bazuar në Mandriva, si Mageia) janë rusë.

   Debian, pasi bashkësia e tij është globale, është gjithashtu ruse well .po, kjo është tashmë e imja !! xD

  4.    me seksi dijo

   Puppy është Australian, mirë krijuesi të paktën jeton atje.

  5.    Të ndryshme dijo

   ROSA Linux, ai që mori përsipër zhvillimin e versionit të fundit të Mandriva, është gjithashtu rus.

 3.   nano dijo

  Argëtimi këtu do të jetë të shohësh se kush e njeh vërtet analogjinë e scröndinger dhe arrin ta shoqërojë atë me Fedora përtej emrit të saj: 3

  1.    DanielC dijo

   Epo, nëse keni analogji, veçanërisht nëse keni përdorur 18 dhe keni ikur për atë ... dmth., Derisa ta hapni atë (versioni i saj 19) nuk do të dini nëse Fedora vdiq apo jo! 😛

   Nga rruga, më pëlqente se si ata ndaluan shënimin dhe e vendosën reklamën me atë mace! xD

 4.   Ian dijo

  jojojojojo dhe c… e nënës së tij xD duke shkarkuar 2 për të parë se çfarë gjej

 5.   DanielC dijo

  Për ata që duan të shkarkojnë Fedora, preferohet ta bëjnë me torrente në mënyrë që të mos ngopin serverat:

  http://torrent.fedoraproject.org/

 6.   biskotë dijo

  Vdiqa me imazhin hahahaha!

 7.   eliotime3000 dijo

  Imazh i mirë i maces.

 8.   Kokoliumi dijo

  # Rrëfej se më pëlqente shumë të dija emrin e Fedora 19 por më pëlqen fotoja që ata vendosin këtu më shumë hahahaha

 9.   leonardopc1991 dijo

  gabimi i formulimit "pavarësisht se është larë në" duhet të jetë "pavarësisht se bazohet në"

  1.    diazepani dijo

   korrigjohet

 10.   MSX dijo

  HAHAHAJAJAJAJAJAJA
  Boludo, gati sa vdiqa kur pashë macen LOLZ, çfarë hdp !!!! x'D
  Ahh, sa të veçantë jemi Río de la Plata ...

 11.   Engjull eskobar dijo

  Sipas mendimit tim Sabayon nuk e humb fuqinë e Gentoo ... isshtë një distro shumë e shpejtë.