LXDE dhe Razor-Qt bashkohen

Disa sekonda më parë përmes Twitter (po flas kur fillova me draftin) dëgjova lajmet se projektet LXDE y Rroje-Qt do të bashkojë forcat në një projekt i vetëm.
bashkimi filloi të menaxhohet pas njoftimit të LXDE për të transportuar projektin Qt, pasi që edhe pse Razor-Qt së shpejti do të nisë një version të ri të qëndrueshëm (0.6.0) zhvillimi në përgjithësi ka rënë.
Plani është që të mbledhësh më të mirët e secilit projekt dhe port, ose të shkruash nga e para, gjithçka që përdor GTK, përveç optimizimit të projektit sa më shumë që të jetë e mundur në mënyrë që të mund të punojë në një numër të madh kompjuterash, vetëm fryma e të dy projekteve dhe ofrimi i një mjedisi që ofron një përvojë të shkëlqyeshme, përveç inkurajimit të të gjithë atyre që janë të interesuar të bashkëpunojnë në zhvillimi i tyre pasi që nuk do të jetë diçka e thjeshtë dhe do kohë.

E vërteta është se jam i kënaqur me këtë lajm, pasi më pëlqejnë të dy projektet (ju e dini që i dua mjediset e lehta, dhe në fakt përdor LXDE), dhe mendoj se do të dalë një ambient i shkëlqyeshëm, i aftë për të lënë në hije peshat e mëdha ( dhe kurrë më mirë të thuhet 😉)
Cfare mendoni ju

Nga rruga që unë ju lë një pamje të ekranit të LXDE-Qt që bëra disa ditë më parë:
lxde-qt-20130715

Fuente: Vështrimi i replikantit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

42 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   njeri i shpellave dijo

  Personalisht, RazorQT është një projekt që më pëlqente, por edhe me sa i mirë ishte, unë zbulova se zhvillimi i tij është shumë i ngadaltë në varësi të projekteve të tjera. Personalisht, unë mendoj se ata duhet të zhvendosin briskun e tyre të qëndrueshëm në QT5, dhe pastaj të përfundojnë LXDEixarlo. Me siguri që ky hap do të ishte një ndihmë e madhe përballë përparimeve në të ardhmen.

 2.   RafaGCG dijo

  Çfarë lajmi të mirë. Më pëlqejnë shumë tryezat e lehta dhe përdor Lubuntu në një makinë. Shpresoj të shoh diçka me "formë" së shpejti
  Faleminderit!!

 3.   Dark Purple dijo

  E mrekullueshme ky lajm. Projektet e tjera me objektiva të ngjashëm duhet të marrin shënim. Nga lajmet që më kanë pëlqyer më shumë muajt e fundit.

  1.    truko22 dijo

   «Projektet e tjera me objektiva të ngjashëm duhet të marrin shënim» Pajtohem plotësisht

 4.   Hernan dijo

  lajme të shkëlqyera, definitimnt më të mirë në muaj, keqardhje që ubuntu me mir e saj nuk merr të njëjtën rrugë

  1.    TheGuillox dijo

   ata që janë përgjegjës për lubuntu tashmë thanë se nuk do të shkojnë të shikojnë. do të vazhdojë me xorg, duke e lënë mir si opsionale

 5.   Rajonant dijo

  Fjalët e Tannhausser-it më duket se e përmbledh:

  "Unë mendoj se ky është një lajm i shkëlqyeshëm, një shenjë që komuniteti i softuerit të lirë, përtej copëtimit të të cilit ne jemi akuzuar tradicionalisht, është i aftë të bashkohet për të nxjerrë në pah projektet që janë me të vërtetë të rëndësishme"

 6.   Eufori dijo

  Pamja e ekranit duket si dritare me kaq shumë ikona në desktop hahaha (thjesht bëj shaka, mos më bëj të çmendur)

  Lidhur me lajmet, kam lexuar atje që ndryshimi është për shkak të faktit se gtk2 nuk është më i zhvilluar dhe opsioni është gtk3 (më shumë konsum) ose qt. Në çdo rast, jam i lumtur të dëgjoj lajmet, kështu që ndryshimi do të jetë më i shpejtë.

  Përshëndetje.

  1.    Ankh dijo

   Në të vërtetë si Gtk3 ashtu edhe Qt4 / Qt5 rrisin konsumin. Ajo që ndodh është se pasi që ata do të transferohen në një bibliotekë të re, ata preferojnë Qt sepse zhvillimi në të është më i lehtë.

  2.    Jukiteru dijo

   Më përshtatet që QT4 kërkon më shumë burime sesa kërkon GTK3, por është më e lehtë për të programuar dhe ripërdorur kodin në QT, prandaj ata zgjedhin QT për të bërë zhvillimin.

 7.   gato dijo

  Shkrirjet janë gjithmonë më të mira, shpresojmë që rezultati përfundimtar i kësaj bashkimi do të më bindë që të kaloj në Qt (gjithçka është më e bukur në Qt).

 8.   E diel dijo

  Lajme te mira. Kjo pakëson copëzimin pak dhe koordinon përpjekjet në një drejtim. Kjo javë ka kaluar tashmë me Le të përdorim linux dhe nga linux.

 9.   truko22 dijo

  Pa dyshim një lajm i mirë

 10.   adrian dijo

  E shoh këtë lajm dhe mendoj se kush e përdor këtë 99 përqind përdor dritaren dhe tjetra ndahet midis 1000 linux distro që ekziston se dështimi softuer linux rroftë sfw i pronarit

  1.    nje tjeter dijo

   Oh këta trolla të mërzitshëm!

  2.    Ankh dijo

   Po, në sajë të softuerit të pronarit dhe makinës së tij propagandistike, ne kemi truri si ju me bollëk. Kështu që ne mund t'i ndiejmë ata superiorë.

  3.    ed dijo

   A punon softveri i pronarit për ju? Jam shumë i lumtur, megjithëse jo aq shumë për mua, softueri falas funksionon më shumë për mua

  4.    Jukiteru dijo

   Epo, sa herë që hyni dhe përdorni Facebook, Google ose Wikipedia, falënderoni softuerin falas, sepse të gjithë serverat e atyre faqeve punojnë në Linux. TROLL !! 😀

  5.    me seksi dijo

   Epo, atë që keni paguar për shumë, ju mund të investoni në disa klasa shkrimi që ju duhen vërtet, Adrián. XD

 11.   Juan Camilo dijo

  Gjithçka duket se Qt është dritë.

 12.   Jukiteru dijo

  Duke qenë pak OT, duket se për Linux 3.11 dhe versionin e ri të MESA ka disa surpriza të këndshme për ata prej nesh që përdorin nouveau dhe radeon, së bashku me Gallium3D, lojtarët tanë të brendshëm me siguri do ta vlerësojnë atë

  1.    ed dijo

   Gjithashtu vjen edhe Directx amtare

   1.    Jukiteru dijo

    Direct3D 9, 10/11 ka qenë vendas për disa kohë, dhe përmirësime në drejtuesit e DRM të nouveau dhe radeon, si dhe mbështetje për përshpejtimin e pajisjes VP2 / h264, përmirësime me të vërtetë të këndshme

    1.    ed dijo

     lajmet për Directx amtare janë që nga viti 2010, por nuk duket se është implementuar akoma tek drejtuesi mesa, deri më tani projekti ka dalë përsëri në dritë

     1.    Jukiteru dijo

      Zhvillimi është eksperimental për momentin, ai mund të përdoret vetëm nëse disto juaj përpilon ato karakteristika, ose nëse e merrni burimin dhe e përpiloni vetë. Në Arch kisha mundësinë ta provoja, dhe funksionoi shumë mirë në lojëra si Starcraft II dhe Diablo 3, performanca u përmirësua shumë duke përdorur Verë.

 13.   Elia174 dijo

  Ky do të jetë një shkrirje e shkëlqyeshme, duket se do të largohem nga KDE hahaha ...

 14.   curefox dijo

  Mendoj se ky është një lajm i shkëlqyeshëm, shumë i mirë për këto dy projekte që vijnë së bashku.
  Sa mirë që XFCE dhe E17 bënë të njëjtën gjë.

 15.   Miguel dijo

  Tingëllon mirë për mua sepse LXDE dhe Razor më entuziazmuan në atë kohë, por ata kanë ngecur për një kohë të gjatë dhe përparojnë vetëm duke pikuar, për të parë nëse tani avancojnë vërtet

 16.   me seksi dijo

  Unë thjesht po testoj Sparky Linux (testimi i Debian) me Razor QT dhe vërtet po e shijoj atë. Gjithashtu LXDE më duket shumë e mirë. Shpresojmë që kombinimi të nxjerrë më të mirën nga të dy iniciativat.

 17.   Leper_Ivan dijo

  Epo, e vërteta është se është shumë mirë që projektet përkatëse bashkojnë forcat. Çfarë shembulli më të mirë se Nga Linux dhe Le të Përdorim Linux ..
  Shpresoj të shoh progres dhe do të përpiqem të bashkëpunoj për diçka.

  1.    Luani dijo

   Unë them të njëjtën gjë. Incredibleshtë e pabesueshme rezultatet që arrihen kur përpjekjet bashkohen.

 18.   eliotime3000 dijo

  Vendimi për të bashkuar të dy projektet është i shkëlqyeshëm, pasi Razor-QT mund të ndihmojë me pajtueshmërinë QT dhe LXDE, me performancën e mjedisit desktop.

  Oh, nga rruga, tema LXDE që keni është e shkëlqyeshme. Më kujton XFCE.

 19.   Marco dijo

  Kjo duhet të ndodhë me sa më shumë projekte. Shkriheni në një.

 20.   st0rmt4il dijo

  Në pritje për të parë se çfarë furre do të dalë vetëm ...

  Përshëndetje!

 21.   Me pelqen xhazi dijo

  Unë e dua LXDE, e përdor në Fedora.
  Një detaj i postimit: në paragrafin e parë mungon një sëpatë: «është prishur» (është forma foljore e ndihmësit të kesh)

 22.   ngrica dijo

  Unë vetëm shpresoj që të mos jetë e njëjtë me kde, e di që shumë e pëlqejnë kde, por nuk më pëlqen shumë dhe shpresoj të mos duket apo të ketë të njëjtat karakteristika,
  Por unë me të vërtetë preferoja lxde në gtk3 më shumë se gjithçka sepse shumica e aplikacioneve bëhen në gtk dhe ato të kde ose qt janë të ndara, megjithëse gjithmonë kam gjetur faktin që gtk nuk është 100% në përputhje me qt dhe anasjelltas.
  Unë tashmë e di që aplikacionet gtk funksionojnë në aplikacione kde dhe qt në gnome, por ato gjithmonë duhet të përshtaten dhe jo gjithmonë duken mirë, kujtoj se nuk vonoi shumë kur provova kde dhe instalova 1 aplikacion gtk, funksionoi por dukej se kam përdorur temën klasike Windows, vetëm shpresoj që lxde të jetë e njëjtë si gjithmonë, e vetmja gjë që do të doja të ndryshoja është tema e paracaktuar, sepse pamja e gtk2 është e tmerrshme dhe shpresoj që kur lxde-qt të jetë nisur do të ketë një pamje më të mirë, si Njerëzit ngatërrojnë performancën e mirë me shëmtinë, nuk them që ka transparenca ose vezullim ose ndonjë gjë me xhingël, por përgjithësisht gjërat me konsum të ulët janë të shëmtuara dhe nuk e kuptoj pse duhet të jetë ashtu nëse mund të ketë një pamje të denjë me të njëjtët që krijuan temën e paracaktuar dhe kjo nuk do të rrisë konsumin e burimeve vetëm për ta bërë atë të duket e mirë, mirë që do të ishte dhe nuk e merr atë në mënyrën e gabuar nëse them diçka që dikush nuk i pelqen, merre me shume se gjithcka si mendimin tim personal sepse kjo është ajo që unë them në këtë koment