Me AMD jemi takuar përsëri

Kur mendova se nuk mund të godisja më fund, pas shitjes së Nvidia-s sime të dashur, vendosa të shes Intelin tim të dashur Intel i5, sepse në Linux nuk mund të luaja rrjedhshëm ndonjë nga lojërat e reja (krahasuar me Windows).

Kështu që unë u çelikosa, pasi shumë përdorues të Phoronix më kishin rekomanduar zgjidhje AMD. I varfër mua që mendova se diçka kishte ndryshuar që nga qershori i vitit 2012… por jo, asgjë, absolutisht asgjë nuk ka ndryshuar, gjithçka mbetet e njëjtë.

Filloj duke testuar Ubuntu 13.04 me timen apu a8 5600k (radeon 7560d), shoh që drejtuesit falas janë shumë të ngadaltë, se blicin nuk mund ta vendos në ekran të plotë sepse pc ngadalësohet, dhe pastaj përpiqem të azhurnoj kernelin në 3.11 (i cili ka menaxhim dinamik të energjisë). Përdorni redaktorët xorg të kesh git-in e fundit të shoferëve AMD dhe tabelën e fundit, rinis, aktivizo menaxhimin e energjisë, por gjithçka mbetet e njëjtë, lëshuesi ngadalësohet si emule në 1999 (nëse do të ishte shpikur tashmë ...), dhe më mirë le të mos flasim për artikuj shkrimi.

Duke u përpjekur të gjej paqen, unë zëvendësoj shoferin falas me atë ekskluziv, i varfër mua, më tha! Më keq nuk mund të shkojë! Me siguri që defektet që kam njoftuar vitin e kaluar janë rregulluar, unë vendos shoferin e pronarit dhe vërej se kam grisur në riprodhimin e videove dhe në flash, shkoj te AMDCC, aktivizoj pa lot, vendos një film dhe ai tregon si hile ..., gjithçka mbetet e njëjtë

Kështu që, marr laptopin tim dhe filloj të kërkoj një distro tjetër, pas 2 orësh duke menduar se cilën distro të përdor, duke mos gjetur ndonjë që më kënaqi, nga ata që janë jashtë kutisë, vendos të shkarkoj archlinux, Unë filloj instalimin, kam vënë KDE, duke pritur për çfarë kwin ishte më e butë dhe unë përdor deponën e VioLO për të marrë katalizatorin më të fundit.

Testoj, çaktivizoj vsync-in e Kwin-it dhe mundësoj AMDCC-të (Kwin-i nuk funksionoi fare). Më në fund përpiqem të shoh një blic ..., të ngadaltë ... shumë të ngadaltë, madje edhe duke konsumuar pak CPU, ishte e dukshme pasi nuk kalonte lëngun mbi 20 fps (nëse nuk gaboj, filmat xhirohen në 23 / 24 fps), kështu që mund të vëreni hov të caktuara çdo 4/5 sekonda.

I them vetes! Epo, kjo është flash .., le të provojmë diçka më normale, marr VLC, luaj një anime 1080p të quajtur Break Blade, testoj dhe shoh se si në xv asgjë nuk po shkon normalisht, asgjë nuk ka ndryshuar, është e barabartë me hovat në skena të shpejta, si në qershor 2012, kur isha ende duke përdorur radeon 4650, kështu që vendos të provoj prodhimin gl, Unë testoj me Mplayer dhe VLC, i gjithë lëngu, i lëviz kurset në shiritin e minutave për të kontrolluar, dhe i njëjti gabim që raportova në janar 2012, është akoma atje .., kur ta zhvendos kursorin në shiritin e minutës dhe vëllimi, OpenGL çmendet dhe krijon objekte në të gjithë ekranin.

Durimi më mbaroi dhe tani po shkruaj nga Dritaret, duke shpresuar se kumbarët e mi në tetor do të më japin para për të më blerë një Nvidia...

Ju lutemi mos blini AMD!

Mos blini AMD


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

107 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav dijo

  Thatshtë se ju lexova dhe është gjithmonë e njëjta gjë. Nëse e dini që kartat që blini nuk funksionojnë mirë për ju në GNU / Linux, pse i çinstaloni Windows? Në punë unë përdor një PC që Windows erdhi nga fabrika dhe nuk e kam hequr. Kam instaluar Debian dhe kam boot të dyfishtë. Pse? Epo, sepse kur dua të luaj, hyj në Windows dhe kaq. Tema ka mbaruar.

  1.    nano dijo

   Unë nuk kam instaluar Windows për rreth 2 vjet, unë luaj thjesht në Linux, lojëra vendase (të cilat janë shumë të mira dhe më shumë po dalin) ... Unë ende nuk e shoh pse do të duhet të përdor Windows për të bërë diçka që mund ta bëj tashmë në Linux.

   1.    elav dijo

    Epo, nëse nuk funksionon për ju, nuk funksionon për ju.

    1.    nano dijo

     Mos më djeg, unë e di që Pandev do të më urrejë për këtë koment, por për nder të besimit që kemi tek njëri-tjetri dhe instinktit tim për t'i thyer topat e tij:

     Becauseshtë sepse është e zezë ... XD

     Seriozisht, është dreq

     1.    Jukiteru dijo

      LOL !!!

     2.    pandev92 dijo

      😀

     3.    sanhuesoft dijo

      Modaliteti racist ON! 😀

   2.    Fluturo -ylberi dijo

    Për të luajtur lojëra që nuk ekzistojnë vendas në Gnu usa

 2.   nano dijo

  Urrejtësit që bien në 3… 2… 1… AMD nuk janë të këqija, jo nëse e përdorni atë jashtë Linux.

  "Kjo lëshon drejtuesit e saj, specifikimet e saj, është e mirë, mirëaaaa", më heq, nuk funksionojnë mirë, prandaj i lashë vite më parë në nivelin grafik dhe mbaj Nvidia GT430, nuk është një përbindësh por unë mund të luaj, mund të shikoj video, mund të bëj gjithçka që dua pa kaluar vështirësi në Linux

  1.    Jukiteru dijo

   Keni të drejtë @ nano, ATI është i mirë jashtë Linux, sepse nëse përdorni Linux dhe keni një ATI nuk ju bën mirë të mendoni, turp sepse kartat e saj grafike në shumë raste tejkalojnë NVIDIA (dhe e kundërta gjithashtu ndodh).

   Unë do të ruaj NVIDIA time dhe së shpejti do të mbaj Intel HD Graphics në një Core i3

  2.    JackassBQ dijo

   Shtresa 8

   1.    Jukiteru dijo

    Ju me të vërtetë mendoni se është shtresa 8. Unë dyshoj, në të vërtetë shumë.

  3.    pandev92 dijo

   Janë të njëjtat trolla që më bënë të bie në phoronix dhe natyrisht pasi apu ishte me 80 euro, oferta nga amazon ahahhaa ishte xD e parezistueshme.
   Amd lëshon specifikimet e saj ohh yeah 8D

 3.   JackassBQ dijo

  Problemet tuaja janë mjaft të çuditshme, unë jam një ëndërr e një fletoreje me apu E450 në të cilën ekzekutoj Debian duke testuar Xfce me drejtuesit e pronarit dhe nuk paraqes ndonjë nga problemet që ju theksoni, përveç shfaqjes së ngadaltë në flash në 720p , por kjo është mielli i një thesi tjetër. Më duket se mund të jetë një gjë "e përputhshme" e KDE.

  1.    Jukiteru dijo

   @JackassBQ është çështja juaj, por "problemi" i ekranit të ngadaltë të flash-it në 720p me drejtuesit e pronarit ATI që keni, nuk ka asnjë arsye pse dhe përgjigjja është shumë e thjeshtë, me NVIDIA që përdor drejtues të rinj ose pronarë Kjo nuk ndodh dhe ky është problemi gjigand që ATI / AMD ka me drejtuesit e tij dhe cilësinë e dobët të tyre, gjë që në fund të fundit i bën ata një zgjedhje shumë, shumë të keqe kur i përdorin me GNU / Linux.

   1.    JackassBQ dijo

    Ju siguroj se nuk është ashtu siç thoni ju, unë kam bërë teste me intel dhe nvidia me pajisje të ngjashme me timin dhe problemet me flash janë të njëjtat. Të gjithë e dinë që blici në GNU / Linux thith, ky është problemi.

    1.    Jukiteru dijo

     Epo, në rastin tim unë mund të shoh flash në 720p dhe 1080p me nouveau pa probleme nga YouTube, kështu që më duket se ju përgjithësoni. Në rastin e Intel, Grafikët HD janë mirë dhe nuk kam asnjë problem me ta, dhe shpresoj se nuk i kam në kompjuterin tim të ri.

     1.    Rots87 dijo

      nouveau im nxehet shumë në kartë… kështu që unë duhet të përdor ato të pronarit

     2.    shini kire dijo

      Shok, çdo kompjuter është i ndryshëm nga tjetri, edhe nëse është 2 mjete identike identike në specifikime ... nga përvoja që ju them, kam kaluar vite duke rregulluar dhe shikuar kompjutera, kam nxjerrë përfundimet e mia dhe ajo shtresë 8 është shumë e përdorur dhe jashtë mode, ka modelet amd në grafikë që janë të lezetshme në linux si të tjerët që nuk i filloni ose nuk i qëndroni xD, aktualisht e vetmja kompani që kam parë që vë drejtuesit e tyre grafikë falas janë ato të intel, megjithëse nuk do të mungojnë llojet që ata pëlqejnë të fillojnë Lufta e flakës, le të themi gjërat siç janë, të dy AMD dhe NVIDIA nuk janë në gjendje të lëshojnë kodin e tyre burimor për ta zbatuar atë në linux, vargjet janë të pakta dhe gjëja më qesharake që me kalimin e kohës AMD i kalon ato në trashëgimi, dhe asnjë nga 2 janë të aftë të bëjnë diçka të mirë vetvetiu, gjëja tjetër është të ndryshojnë inxhinierinë e shoferëve dhe mjeteve kompjuterike dhe të marrin një shofer jozyrtar, por të denjë: /

      Gëzuar! 🙂 (Përdorni ndërsa Intel edhe pse nuk ju pëlqen shumë, është opsioni i vetëm i zbatueshëm derisa të denjoni të bëni mirë punën tuaj dhe jo gjysmën ...)

     3.    shini kire dijo

      chucha xD ishte për komentin @jackass xd

     4.    Marcelo tamasi dijo

      Plotësisht pajtohem. Shumë besojnë se drejtuesit e pronarit, pikërisht për atë arsye, janë më të mirë, kur në fakt gjithçka që bëjnë është të ngadalësojnë kompjuterin. Unë kurrë nuk kam pasur probleme me Ubuntu-në e vjetër, dhe kur ata filluan të shfaqeshin (versioni 12) unë u ndryshova në LMDE dhe çështja u zgjidh.

    2.    pandev92 dijo

     Ju siguroj se u përpoqa me një nvidia gt630 dhe një intel hd4000, dhe 0 probleme me flash, me intel problemi i vetëm është se në vend të dytë, kishte grisje apo jo, por me të dyja ishte shumë fluide.

    3.    JackassBQ dijo

     Kështu që mbase është një gabim i imi i shtresës 8 që nuk mund të përdorë një grafikë intel ose nvidia në një mënyrë të mirë, dhe shtresa 8 nga ju nuk jeni në gjendje të përdorni një AMD siç duhet

     1.    pandev92 dijo

      Epo çfarë mendoni bir bir xDDDD.
      Nëse të bën të lumtur: ok

     2.    Jukiteru dijo

      Unë mendoj se ju po gërvishteni shumë me shtresën 8, në atë rast unë vetëm mund t'ju them të mendoni atë që dëshironi.

     3.    JackassBQ dijo

      Epo, kur të mësojnë të konfigurojnë mirë pajisjet e tyre, ne do të flasim

     4.    pandev92 dijo

      Mirë, do t'ju njoftojmë, një përshëndetje dhe fat të mirë.

     5.    JackassBQ dijo

      Ju tashmë më dhatë arsyen për të zgjidhur problemet tuaja, sa mirë mund ta arrini atë. Të fala.

     6.    sanhuesoft dijo

      Me një i3 të gjeneratës së parë dhe Intel HD kam gjithashtu probleme me blicin, veçanërisht në ekranin e plotë.

      PS: Nuk është e nevojshme të jesh sarkastik, secili prej tyre ka pasur përvojat e veta me pajisjet e tij dhe kush e di nëse problemi është një apo vetë hardueri.

   2.    Pato dijo

    HTML5 dhe drama ka mbaruar

 4.   E diel dijo

  Faleminderit për këshillën. Zilitë që janë të ndyra me shoferin e tyre falas punojnë shumë mirë dhe kujdesen mirë për shoferin e tyre të pronarit.

  1.    Jukiteru dijo

   Varet nga NVIDIA, unë kam një zonjë të vjetër (8400 GS) dhe ajo është mirë, me një temperaturë të ulët rreth 48ºC dhe 60ºC me fuqi të plotë, unë luaj diçka ose tjetër, dhe së shpejti motori PuerVideo HD do të mund të përdoret duke përdorur nouveau, edhe pse natyrisht që Nuk do të krahasohet me shoferin e pronarit, gjërat fluturojnë atje.

 5.   3 dijo

  Unë kam një APU AMD A10-5800K me Radeon (tm) HD Graphics 7660D dhe funksionon shumë mirë… dukesh mirë dhe kontrollo çfarë mungon .. për shembull: a je i aktivizuar me dy kanale? sa dash ka? etj

  po ajo që ju dëshironi është që linux të jetë e saktë për windows atëherë problemi është në mendjen tuaj dhe jo në gnulinux

  1.    Nop dijo

   Të duash diçka në të cilën kemi investuar një shumë të mirë parash për të punuar mirë ose, të paktën, mesatarisht mirë nuk është një problem mendor, është një kuptim i pastër i shëndoshë.

  2.    pandev92 dijo

   ram 1333 mhz ddr3, gjithçka aktivizohet, unë përdor 512 mb memorie për apu, nuk është çështje konfigurimi, është e njëjta histori e vjetër, shoferët amd janë të këqij në 2d ..., dje po diskutoja pikërisht atë në phoronix. Tani me shoferin 13.8 që doli dje të paktën lojërat nuk janë aq të këqija, ato valvulare, por me 13.7 që pata dje, e tmerrshme… .: /. Dhe e di që nuk është një rast i çuditshëm, sepse çështja e daljes opengl me vlc dhe mplayer ishte raportuar tashmë kur përdorete radeon 4650 dhe është akoma atje. Për t'i bërë gjërat më keq këtë fundjavë unë do të bëj një video që demonstron problemin.
   Për elav, pasi nuk do të blija amd, nëse do të më duheshin para dhe intel i3 nuk janë vetëm të ngadaltë si CPU, por gjithashtu kanë pothuajse të gjitha grafikë intel hd2500 / 3000 që nuk ia vlen të luhen në dritare.

   1.    frk7z dijo

    për memorjet RAM të APU nevojiten më shpesh, kjo e bën kompjuterin të funksionojë më mirë, diçka nga 1866 ose 2000+

    mbase problemi është të qenit një grafikë e integruar për APU, ju gjithashtu mund të përdorni disa FX me një grafikë diskrete seri HD 7000 të një diapazoni mes-ulët

    1.    pandev92 dijo

     Shtë i njëjti ram që kam përdorur për intel hd4000, natyrisht nëse vendos një më të shpejtë do të vëresh një ndryshim, por për këtë shoferi i katalizatorit nuk duhet të ketë ato mega bugs.

     1.    frk7z dijo

      Epo, Intel ka një maksimum prej 1600mhz për RAM (në procesor), në AMD është deri në 1866mhz më duket, dhe unë kam parë me OC më shumë se 2000, por kjo është veçanërisht për APU pasi që ato funksionojnë më mirë duke pasur më shumë frekuencë në RAM, kjo është arsyeja pse ajo tha se xd.

 6.   AleQwerty dijo

  Artikull interesant. Unë nuk luaj lojëra, të paktën jo ato të sofistikuara me kërkesa të larta për pajisje. Për gjithçka që përdor Linux dhe në testimin tim Debian 64 XFCE4 me Intel G31 / 33 shumë modest, kam mjaft.

 7.   3 dijo

  Do të ndryshoj shtesën e firefox-it tek agjenti i përdoruesit ..

 8.   caesasol dijo

  Në archlinux, drejtuesit e pronarit të ATI janë më të këqijtë në botë, dhe aq më tepër nëse përdorni ato violo, është më mirë të shkarkoni një dhe ta konfiguroni me dorë (në rast se doni të përdorni ato të pronarit)

  Unë përdor një ATI HD3000, drejtuesit pa pagesë janë më të mirët për këto apus të trashëguar, por duhet ta konfiguroni që të përfitoni sa më shumë, ju rekomandoj të lexoni wiki archlinux radeon https://wiki.archlinux.org/index.php/Radeon#Performance_tuning

  Dhe gjithashtu mos harroni se Archlinux nuk ka ndonjë gjë si parazgjedhje, madje as të gjitha bibliotekat e përshpejtimit grafik:
  lib32-fontconfig lib32-libxcursor lib32-libxrandr lib32-libxdamage lib32-libxi lib32-gettext lib32-glu lib32-libsm libxi gettext glu libsm desktop-file-utils lib32-giflib libpng lib32-libpng gnutls lib32-gnutlib libxit libbsinerama lib32-libxmu libxxf32vm lib32-libxxf86vm libxml32 lib86-libxml2 libldap lib32-libldap lcms lib2-lcms mpg32l ib32-mpg123 openal lib32-openal v123l-utils lib32-v4l-utils alsa-lib32 lib4 lib32 lib32 lib32 tryezë

  Dhe në të njëjtën mënyrë instaloni të gjitha bibliotekat e listuara këtu https://wiki.archlinux.org/index.php/Steam/Game-specific_troubleshooting#Dependencies

  1.    pandev92 dijo

   Për kartat e trashëgimisë! drejtuesit falas janë më të mirët pasi që janë të lëmuar, por që nga seria 5xxx e tutje, ato nuk janë plotësisht të lustruara akoma mhhh ...

 9.   Gaius baltar dijo

  Unë e kam kontrolluar atë shumë herë në mishrat e mi ... AMD është i mirë për nga çmimi, por në performancë (dhe shumë më tepër në Linux) nuk kompenson, me shumë. Siç e thashë në postimin tim të mëparshëm, nuk është më çështja e performancës në lojëra (e cila po përmirësohet), por problemet me desktopin në përgjithësi.

  Kam rikuperuar Nvidia 9800GT tim disa ditë më parë, dhe ndryshimi në performancë është shumë i dukshëm, të paktën me drejtuesit e pronarit. Kjo kartë mund të ketë për një çmim shumë të mirë të dorës së dytë, duke marrë parasysh performancën që jep. Unë postova një lidhje nga Phoronix ditën tjetër me disa standarde të shkëlqyera Linux / windows për Nvidias nga 98'00GTX e lart.

 10.   Gaius baltar dijo

  Për rekord, Katalizatori për Linux është përmirësuar shumë. Nja dy vjet më parë, duke përdorur HD4330 të laptopit tim në OpenSuse / Kde dhe Ubuntu ishte një zot ... me Debian ishte pak më mirë.

  1.    pandev92 dijo

   Ata janë përmirësuar shumë në lidhje me serinë 11.xx por në lidhje me 12.6 i cili ishte i fundit që mbështeti radeon 4650 .., mirë, jo ... ata nuk u interesonte kur raportova bugs! Unë besoj se minimumi që një kompani si amd duhet të bëjë është që shoferët të punojnë mirë me kwin ose compiz, dhe se xv nuk shkon aq gjysmë i ngadaltë në krahasim me nvidia ose intel.

   1.    Gaius baltar dijo

    Unë mendoj se problemi ishte i dukshëm për përdoruesit disa vjet më parë, por tani që lojërat mesatarisht të fuqishme kanë mbërritur, ajo që ne të gjithë e dinim fillon të dalë në dritë: që shoferët ATI për Linux janë një 'mut'. Unë mendoj se për disa vjet kjo do të përmirësohet ... si me ATI ashtu edhe me Nvidia. Por për momentin, ata prej nesh që kanë grafikë "të vjetër" e kanë të qartë këtë. 😀

 11.   Ritman dijo

  Vetëm dje pata një përvojë të tillë me HD5670 timen, i cili natyrisht funksionon mirë në Windows. Pas ndërrimit të diskut të ngurtë, preferova të instaloj gjithçka nga e para, dhe dje ishte Linux Mint 15 Cinnamon.

  - Sapo instalova më jep drejtuesit falas, me disa probleme për të zbuluar saktë rezolucionin, por unë e zgjidh shpejt.
  - Unë instaloj 'fglrx' dhe pasi të rifilloj kanellën peta dhe ajo shkon në modalitetin e trashëguar ose çfarëdo që quhet.
  - Unë instaloj 'fglrx-updates', e cila është më e fundit, dhe më shumë e njëjtë (kjo frazë tingëllon e njohur për mua).

  Unë i kam lënë shoferët të lirë, gjë që nuk dukej se po shkonte keq derisa instalova disa lojëra. Unë provova vetëm lincity-ng dhe pa u shfletuar pothuajse nëpër menutë e saj shkoj në desktop.

  Nesër do të vazhdoj testimin.

  Çuditërisht, në këtë laptop me një HD7470 shkon mirë me 'fglrx-updates' (megjithëse mendoj se mbaj mend diçka me videot me ekran të plotë), por këtu përdor Mate, i cili nuk kërkon lulëzimin e Kanellës dhe desktopëve të tjerë me një bazë më moderne.

 12.   3 dijo

  e keni provuar oqeanin apu a8 5600k?
  mos u dorezo ...

  1.    pandev92 dijo

   Me bordin asrock, unë aktivizova Xboost, kështu që gjej se xD është oceada ..., tani do të provoj me ubuntu 13.10 iso dhe pastaj me një distro që përdor një mjedis pa efekte, si crunchbang, deri në kapelen e kuqe XD

   1.    Gaius baltar dijo

    Kujdes! Vetë AMD paralajmërojnë se ata mbështesin vetëm Ubuntu 12.04 ... megjithëse unë ende bëj patina dhe i referohem Trashëgimisë së Katalizatorit, i cili është ai që kam për HD4330.

 13.   pandev92 dijo

  Tani për tani po testoj me kubuntu 13.10 dhe duket se është perfekte, të dy blic nuk kanë grisje dhe janë fluide pasi mplayer mund të përdorë opengl në mënyrë korrekte dhe pa probleme, pasi në 2d gjithçka është e saktë .., tani shqetësimi im është temperatura .., lm- sensorët nuk më thonë se sa gradë kam.

  1.    JackassBQ dijo

   Derisa e arritët. Kjo është rëndësia e shterimit të të gjitha mjeteve para se të nxirrni sepse po. Përshëndetje, ju përgëzoj

   1.    pandev92 dijo

    Unë e kam arritur atë në gjysmë të rrugës, pasi që çdo 1 ose 2 orë, si përplaset GPU dhe ekrani fiket për 5 sekonda dhe pastaj ndizet përsëri. XD

  2.    k1000 dijo

   Ka distro që sillen si mut (nuk po them që është, në të vërtetë, vetëm debian dhe opensuse dhe nenexhik sillen ashtu siç dua unë: P)

  3.    mitrat dijo

   Ju lutemi azhurnoni artikullin / zemërimin tuaj
   Kompjuteri im është më i keq se i yti
   AMD X3 450 + ATI HD 4250 në 720p në një ASUS afër 24 ″ 1080p
   Dhe me Manjaro dhe shoferë falas gjithçka funksionon - përveç Blenderit që nuk e përdor pasi ATI përdor OPENcl - i hapur - dhe jo CUDA - i mbyllur -
   Nuk kam nevojë për më shumë dhe në kohën e tij raporti cilësi / çmim ishte më i miri
   Një APU nuk do të bëjë mrekulli, do të thotë të kesh më pak kursime

   Më shqetëson braktisja e kontrollorëve që bëjnë të gjitha markat

   Në GPU cilësia e çmimit ATI - NVIDIA është e ekuilibruar dhe kontrolluesit dhe CUDA kanë një avantazh ndaj modeleve të Nvidia të çmimit dhe performancës të ngjashme me ato të ATI, por në një APU krahasimi duhet të bëhet me Intel në çmim dhe performancë dhe në çmim për CPU fiton ATI, dhe në çmim dhe performancë gjithashtu për GPU.

   Vendosni alternativën Intel me grafikë Intel për të njëjtin çmim për të krahasuar, jo ndonjë kombinim hipotetik Intel + nvidia të integruar të lirë që nuk ekziston.

   1.    pandev92 dijo

    Laptopi im me drejtuesit falas dhe radeon 4650, arrin 90 gradë, kështu që nuk kam ndërmend të azhurnoj asgjë. Në çdo rast do të tregoj në çfarë gjendje qesharake janë drejtuesit e kartës sime. Por kjo mbase nesër.

 14.   Wayne7 dijo

  Kompania i uroj të gjitha fatet e mundshme, po mendoj se ai ka magji / mallkim mbi të haha ​​- Thjesht shaka.
  Kam disa kohë që jam me një amd apu A8-3850 dhe si ju çmimi më tërhoqi plotësisht vëmendjen. Unë kam provuar shumë distro dhe kam ndryshuar, por jo për shkak të stabilitetit, por për shkak të manisë time, por ato probleme të paqëndrueshmërisë nuk më ndodhin mua, por performanca nuk është e njëjtë si në Windows rreth lojërave, ato që funksionojnë me verë janë shumë keq Përveç kësaj, Chakra ime është më se e qëndrueshme me shoferët falas; Unë vetëm theksoj se blici në Firefox është një gjë e tmerrshme që në Chromium nuk është e njëjta gjë, është luksoze.
  Tani kam dualboot dhe dritare për lojëra. Por unë jam i vetëdijshëm që shoferët privatë të AMD janë shumë larg nga të qenit në nivelin e nvidia-s.

  Përshëndetje!

  1.    pandev92 dijo

   Apu juaj është më i vjetër se imi, ai përdor një hd65xxd që në të vërtetë është ekuivalent me një seri 5xxx kështu që ka mbështetje më të mirë :) Problemet e mia 2d kanë mbaruar me kubuntu 13.10 ... më lejoni të bëj edhe disa teste.

  2.    PABLO dijo

   N CH CHAKRA Gjithçka është e përsosur

   1.    pandev92 dijo

    Kjo është arsyeja pse ju përdorni windows (makina maksimale).

 15.   rene Lopez dijo

  Intel Rulez!
  Thatshtë kaq e thjeshtë (për mua) Unë nuk jam një lojtar, nëse luaj e bëj me ato që vijnë në parazgjedhje në sistem (nëse vjen me të), nuk ka asgjë si të kalosh kohë duke luajtur Sudoku ose Mahjong ( kjo e fundit u takova / mësova Falë së cilës erdhi në Ubuntu) gjatë azhurnimit të sistemit ose shkarkimit të diçkaje.
  Dhe nëse unë luaj, unë e bëj atë në lojë 2, nuk ka asgjë si një sfidë e mirë e PES me një mik, e shoqëruar nga disa pako birrë, megjithëse humbas pothuajse gjithmonë.

  1.    Gaius baltar dijo

   PS2 nuk ka lojën më të mirë në botë: Sam serioz xDDD

   1.    pandev92 dijo

    Në Linux ajo lojë është hiper mega e optimizuar dobët, është turp: /

 16.   janus981 dijo

  Unë kam qenë duke përdorur ati për 10 vjet tani kam një atu 5670hd me shoferë debian dhe të pronarit dhe nuk kam asnjë problem as me flash, as me video, për të luajtur atje nëse përdor windows, përveç kur luaj FTL të cilën e dua. me pak fjalë, të gjithë flasin se si po ecin në panair.

 17.   aioria dijo

  siç e thashë më parë hardueri AMD RADEON është më i mirë se Nvidia por NVIDIA ka softuer më të mirë se AMD. Unë jam një tifoz i AMD por derisa të dalë diçka e mirë nga disqet në Linux do të vazhdoj të përdor Nvidia që nëse funksionon mirë në GNU / LINUX

 18.   k1000 dijo

  E di që nuk jam përdoruesi i vetëm i lumtur me AMD. Unë nuk e bëj, nuk luaj, por përdor gnome shell, (më mërzit), shikoj video flash, filma (jo më shumë se 720p) të gjitha me shoferin falas.
  Thjesht duhet të them: Rroftë AMD

  1.    Seba dijo

   Unë nuk kam probleme me atë të pronarit, riparimet e repove të katalizatorit po shkojnë shumë mirë, e vetmja gjë që më mungon është të jesh në gjendje të zgjedh saktë përshpejtimin, apu dhe atë të dedikuar, diçka që vjedh pak bateri, por nuk është shumë, në fito 8 as nuk mund

 19.   nano dijo

  Moral? Mos përdorni produkte AMD për grafikë nëse dëshironi të shijoni periudhën GNU / Linux

  1.    PABLO dijo

   Sigurisht që jo, jeni gabim. Kam një procesor dhe video AMD, kam përdorur chakra dhe gjithçka është perfekte ... Në Ubuntu është e tmerrshme.

   1.    eliotime3000 dijo

    Nuk ka asnjë arsye pse kam kompjuterin tim me një chipset 100% Intel.

    1.    pandev92 dijo

     Problemi me intel është që ju nuk mund të luani rrjedhshëm pothuajse asgjë ... le të shohim nëse ato i japin një përmirësim tryezës sepse është turp që edhe dota do të shkonte në më pak se 20 fps ...

  2.    eliotime3000 dijo

   Off Topic: Ai avatar më kujton mësuesin renegat nga seria e animuar Daria.

 20.   3ndriago dijo

  Dreq, unë kurrë nuk kam menduar që pajtueshmëria (ose papajtueshmëria!) Me AMD ishte një odise e tillë

 21.   PABLO dijo

  @ pandev92 Ku ishte fanatizmi?

  Vëlla padyshim që jeni duke përdorur një apu apus grafika kombinon me CPU apu nuk është e keqe, por, dreqi ne të gjithë e dimë që shoferët AMD Linux janë mut, si falas dhe të pronarit.

  Hardware im AMD Phenom II X4 965BE 3.4GHZ
  Chipset pllaka amë Asus M5A97
  4 GB Kingston 1333 Mhz
  Master ftohës i markës më të ftohtë me 2 tuba bakri

  Padyshim që unë pothuajse guxoj të siguroj që kompjuteri juaj është i barabartë me një brez të parë Intel core i3 me një frekuencë jo më të lartë se 2GHz

  Shikoni këtë Bechmark http://cpuboss.com/cpus/AMD-Phenom-II-X4-965-vs-AMD-A8-5600K

  Si mund ta shihni që CPU im është ngrënë në 5600k, mos pretendoni të keni një arritje të madhe me atë apu, unë pajtohem me ju amd nuk punon grafikisht në Linux të paktën në derivatet e Ubuntu dhe JO.

  Rezulton se unë kisha dardhë os 7, kam instaluar drejtuesin e pronarit të rekomanduar nga Canonical në burimet e softuerit dhe e vetmja gjë që kam marrë është të prish paketat, unë kam për të riinstaluar.

  Më parë kam përdorur Chakra me drejtuesit që ata instalojnë me instalimin me drejtuesit, gjithçka ishte perfekte pa probleme dhe mbase amd nuk ka shkrepur shumë fps por nuk më intereson fps.

  Unë nuk jam një fanboy AMD Unë vetëm e përdor atë sepse më pëlqen loja e tyre e ndershme, ju e dini që Nvidia ishte AMD por CEO Jen-Hsun Huang do të shiste nvidia nëse ai vazhdonte në AMD si CEO i markës së tij, i intel apo duke folur në dritare është mbeturina

  Unë pranoj, pranoj dhe jap besim se në CPU Intel është mbreti i mbretërve megjithëse AMD ka 8 bërthama vendase dhe aksione 4.0ghz ndërsa ata përdorin 32nm intel do të fitojë.

  Një fakt tjetër: Dell, HP, Toshiba dhe prodhues të tjerë marrin zbritje në këmbim të blerjes së pak ose aspak me AMD, kështu që kompania ngriti një proces gjyqësor kundër elektronikës Integred.

  Unë mendoj se koka juaj është e nxehtë, por unë jam gabim është Stallman. Sa herë që bindem se RMS jeton në 1990 dhe jo në 2013, gjithçka duket e gabuar,

  "Mos blej ATI, është armiku i lirisë tënde." Armik i topave të mi, mbase nuk i pëlqen asgjë për shkak të tij, ka liri, por për shkak të tij, ka kaq shumë tifozë në Linux, duke thënë që ata nuk blejnë AMD do të ishte sikur të thuash që Ubuntu është mut, vetëm sepse, nuk më pëlqen ideja budallaqe e Canonical për ta bërë veten të njohur duke kaluar interesat e komunitetit dhe duke u bërë gjysmë pronësi.

  Unë nuk jam duke ju trajtuar keq por nëse doni të më kritikoni ose kurvë bëjeni atë, bëjeni atë, ju jeni në të drejtën tuaj për të shprehur mendimet tuaja, ju ftoj të hetoni para se të shkruani gjëra që nuk janë aq të vërteta

  1.    eliotime3000 dijo

   Pjesërisht, ai ka të drejtë, pasi që me PRISM, ata janë penduar dhe ranë dakord me RMS. Sa i përket shoferëve, mendoj se është më shumë që autonomia të zgjidhë problemet dhe të mos ketë atë ndjenjën e të qenit viktimë e një fajdexhi.

   Se RMS ka të drejtë, ai është, por në shumë raste, ai zakonisht është paradoksal në fjalët e tij.

   Unë përdor Debian kështu që nuk mund të mësohem me sistemin e gabuar të paketave të Ubuntu (nga Ubuntu, thashë, jo nga derivatet e tij si Kubuntu ose Xubuntu, të cilat janë të shkëlqyera) dhe përdor Flash Player për të parë videot e mia, Skype të mund të bëj biseda video dhe Opera për të sinkronizuar të preferuarat e smartphone-it tim.

   1.    PABLO dijo

    Në fakt, Ubuntu më qesh dhe më trondit, është shumë e brishtë, ngrihet më lehtë sesa dritaret 98 dhe ngrihet vetëm për këtë.

    Unë mendoj se përdorimi i gjërave të pronarit si avulli ose kodekët nuk është tradhëti e lirisë pasi nuk e di nëse mund të përdor flash në trisquel nuk kam ndryshuar por për mua gjëja më e mirë është Chakra, manjaro dhe Opensuse,

    Sa i përket derivateve të ubuntu them JO VLERA Asgjë

    Kubuntu dhe nenexhiku janë të njëjtat me ndryshimin që Mint është më i përqendruar në përdoruesit e multimedias me shtesa të tilla si vlc gimp dhe minitube dhe mjetet e vet mente si rezervë nenexhiku, nenexhik instalimi nenexhik, sourses etj.

    Pra, kaq shumë derivate të ubuntu kanë prejardhje të ndryshme, mbrojtës të ndryshëm të ekraneve dhe programeve përmes apt, saqë shumë distrosë përdorin të njëjtat programe.

    Nëse ubuntu nuk do të ishte shkëputur nga shijet e tij, do të ishte më e përshtatshme të ofronim një DVD që përfshin Unity, gnome Xfce, LXDE dhe kde, por me hyrjen e mir, filloi të shtrëngonte lidhjet midis aromave të tij.

    E njëjta gjë me nenexhikun ofron një DVD me KDE, Kanellë, shok dhe Xfce
    dhe debian nenexhik me kanellë dhe mate, saktësisht siç bën Opensuse, kjo do të lehtësonte punën për programuesit dhe përdoruesit e rinj, duke shmangur kështu konfuzionin dhe duke menduar se uniteti ubuntu dhe gnone ubuntu janë të njëjtat, ata madje sjellin të njëjtin softuer me ndryshimin e mjedisit grafik .

    Një tjetër alternativë për të funksionuar Gnome me XCFE kështu që nëse doni të përdorni XFCE mund ta ndryshoni me një klikim ose të bashkoni menutë dhe mjetet e tij, në rastin e LXDE dhe Razor QT është një shkrirje e kodit të strukturuar nga e para.

    Kjo do të lehtësonte që kishte më pak fragmentim ose të bashkohej për shembull
    PEAR OS + ELEMENTARY OS AND DIPEEN LINUX që të tre janë të përqendruar në imitimin e mac os dhe të tre kanë softuerin e tyre të pavarur nga gnome por dardha os dhe dipeen përdorin gnome si bazë. Tani nga Fillorja nuk e di nëse përdor edhe gnome si themel.

    Lidhur me RMS, ai nuk i pëlqen asgjë dhe idetë e tij për të qenë jashtëzakonisht i lirë parandalojnë ofrimin e alternativave më të mira që mund të jenë krejtësisht falas por me cilësi.

    Me sa di unë Gnome financohet nga redhat dhe ka themelin e tij të gnome, në vetvete më duket se gnome konsiderohet pjesë e GNU, por për të konkurruar me të vërtetë ui modern ose Aqua për maks ata duhet të heqin softuer të vjetëruar dhe të përmirësojnë funksionet e programit si dhe cilësia grafike. KDE më duket e bukur edhe se hahet grafikisht në modalitetin ui dhe mac dhe gnome është milje larg grafikisht dhe në funksione për KDE.

  2.    pandev92 dijo

   Ju jeni shumë gabim, i3 ha fuqinë e CPU për AMD, pak asgjë tjetër, por në grafikë, është shumë larg, unë ju sfidoj të luani fushë beteje 3 në 1080p me atë i3 pa një grafikë tjetër të dedikuar, në vend me apu nëse mund ta bësh. (vetëm shiko lojëra në youtube).

  3.    pandev92 dijo

   Nga rruga, do të doja të theksoja se apu kushton 50 euro më pak se fenomeni juaj ... dhe humbet shumë pak ..., nuk e shoh këtë fitim të pabesueshëm! pasi që me fenomen duhet të blini një grafik të dedikuar, të paguani më shumë, dhe në fund të fundit duhet të blini edhe grafik, dhe të paktën të blini një për 70 euro…, do të keni të njëjtat fps si me apu.

   1.    PABLO dijo

    Ju nuk keni nevojë domosdoshmërisht për një grafikë të dedikuar nëse mund të drejtoni një lojë me një chipset të integruar 4250 ose më të lartë me 1024mb ose më shumë.

    Ndoshta siç them unë nuk është një gabim grafik, por edhe Amd edhe Nvidia janë mut. E vetmja gjë e mirë në linux është intel.

    Lidhur me atë që përmendni, apu është më i mirë se çdo intel HD, mbase ai që matet është intel HD 5000

 22.   PABLO dijo

  Përdorni shoferë linux falas, ato të pronarit si nga nvidia ashtu edhe nga amd janë mut, përveç Opensuse dhe Chakra.

 23.   eliotime3000 dijo

  Interesante, në Ubuntu, drejtuesit ATI / AMD punojnë mirë, por unë nuk e kam testuar atë në lojëra.

  1.    pandev92 dijo

   13.15 dhe 13.20 nuk duket, nga sa kam lexuar, veçanërisht në apus shkaktojnë shumë vonesa në lojëra dhe rrjedhje të kujtesës! xD
   Më mirë të përdorni ato falas, me 4 të vdekur 2 të vdekur në të gjitha mesataret dhe disa vlera të larta, unë mendoj se kam një qëndrueshmëri prej 30 fps (1600 x900).

 24.   i ri dijo

  Epo po bëj shkëlqyeshëm me AMD, kubuntu 12.10 me shoferin e pronarit, shikoj filma, luaj në avull (burim kundërsulmues, dhe ndeshja e vdekjes për gjysmën e jetës 2) dhe gjithçka është në rregull.

  CPU-ja ime: AMD Phenom II x6 1055t
  GPU: Radeon HD 7770
  4gb RAM

  1.    pandev92 dijo

   Duket se vetëm ata të serive 7xxx XD do të binin, në shoferin e pronarit të kubuntu nëse përdor openg si prodhim vlc më jep disa probleme dhe raportohet nga më shumë se një përdorues në phoronix.
   Më në fund unë bëj mirë në kubuntu 13.10 me shoferin falas dhe tabelën e fundit ..., unë arrita me flash dhe videot më keq nuk mund ta aktivizoja uvd ..., Unë duhet të di se si të përpiloj tabelë dhe të krijoj një deb të veçantë me vdpau aktivizuar.

 25.   Alexander dijo

  Unë nuk kam asnjë problem, unë përdor amd dhe funksionon shumë mirë, me siguri duhet të jenë ata apu ose vijnë në një CPU të vetëm që duhet të marrë kohë, nëse marrim si të tilla ka disa gjëra që nuk funksionojnë.
  Unë mund të luaj gjysmën e jetës 2 pa ndonjë problem, trinë, bastion ose lojëra të tjera. Personalisht, blici është i mirë për mua, pavarësisht nëse është 720 apo 1080p.
  CPU: amd fenom ii x4 955
  GPU Radeon HD 7770
  8 GB dash.

 26.   Abigail dijo

  Epo unë përdor manjaro.

  fx-6300
  PowerColor Radeon HD 7850 2GB GDDR256 5-bit
  16 GB RAM

  Dhe unë luaj dota 2, team fortress, cs 1.6 avull dhe më përshtatet, kam shoferë falas dhe nuk kam asnjë problem me ta, akoma nuk kam parë ndonjë defekt në flash player-in tim dhe shikoj filma me ngjyrë blu.ray pa kërcime .

  regards

 27.   3 dijo

  nuk e keni të aktivizuar kanalin dual. për ta aktivizuar ju duhen 2 module ram të paktën 1866 dhe e aktivizoni në bios. dhe ndryshimi është se rrit performancën me më shumë se 50%

  një nga pikat e forta të këtyre apu amd është ai kanal i dyfishtë. me një modul të vetëm nuk aktivizohet

  aktivizimi i Xboost nuk është i mjaftueshëm, ju duhet ta kaloni atë në të vërtetë ...
  Do të ishte mirë një tutorial se si të oqeanosh një apu AMD ... dikush e di?

 28.   itaçi dijo

  Pandev qëndroni në dritare, sepse çuditërisht asgjë nuk funksionon për ju, as në linux dhe as në OSx. (mos e merrni në mënyrën e gabuar eh, kjo është një shaka)

  1.    pandev92 dijo

   :MIRË

  2.    eliotime3000 dijo

   Pandev ka shumë të ngjarë të jetë i papajtueshëm me UNIX dhe derivatet e tij.

   1.    pandev92 dijo

    Unë jam i papajtueshëm vetëm me shoferët garca eliotime3000, unë jam shumë i kërkuar: =) dhe për fat të keq i vetmi që plotëson kërkesat e mia është nvidia.

 29.   Erick dijo

  mirë unë duhet të them se të paktën për mua, unë bëj mirë me shoferët e pronarit, unë përdor një:
  Bordi ASUS (P8B75-M)
  CPU Intel (R) Core (TM) i5-3330 @ 3.00GHz (4 bërthama)
  KARTA VIDEO 1GB PCIE XFX RADEON HD 5640
  8 GB RAM 1333

  Dhe është shumë mirë për mua, më pëlqen shumë të luaj me delfin dhe pcsx2 dhe pothuajse në të gjitha lojërat, si në Wii, gamecube ekzekutohet pothuajse 100%, vetëm ata që janë në lojë2 e kanë të vështirë, përndryshe uniteti shkon shumë, megjithëse jo unë perdor shume pasi preferoj stilin klasik dhe megjithese eshte e vertete ai nuk funksionon si ne windows ne momentin qe ploteson nevojat e mia, si detaj i fundit perdor ubuntu 13.04 dhe nuk eshte se jam adhurues i ubuntu por ubuntu nuk më ka dështuar kurrë si nenexhiku linux, por të gjithë janë të gjithë, Përshëndetje

  1.    pandev92 dijo

   Dhe lojërat me avull? la 4 te vdekur2, sam serioz bfe3? dota 2? etj etj

   1.    Erick dijo

    Epo, e vërteta është se unë nuk i kam dhënë vetes detyrën e instalimit të tyre përmes avullit, sepse unë kam një kufi shkarkimi dhe shumë nga lojërat që komentoni peshojnë më shumë se 5 koncerte, do të duhej shumë kohë vetëm për të shkarkuar tf2 për shembull , atëherë derisa të marr një sinjal më të mirë kaloj, Brohoritje

 30.   Andrelo dijo

  Bëni një grup të vetë-ndihmës, ATI, nëse nuk janë AMD / ATI, në mënyrë që të blejnë AMD / ATI Nuk e di nëse janë mazokistë apo çfarë.

  1.    pandev92 dijo

   Shumë e thjeshtë sepse kur shkon të luash në dritare dhe krahason ati tënd me një nvidia me të njëjtin çmim .., nvidia gjithmonë humb

 31.   geko dijo

  Çfarë gjë e çuditshme, unë drejtoj LMDE me kanellë dhe një C-50 APU dhe nuk raportoj probleme në flash siç përmendet më lart. Nuk e kuptoj se si mund t’u ndodhë njerëzve. u_u

 32.   Ben dijo

  Meqenëse bleva një mini xhiro me një bërthamë AMD e-300 dual në 1.1ghz isha shumë i zhgënjyer nga AMD. Laptopi ishte shumë i këndshëm, tastiera, ekrani, ngjyrat, etj ... megjithatë, procesori ishte i ngadaltë dhe nxehej shumë edhe në dritare ... në Ubuntu ai tymosej (jo fjalë për fjalë qartë). Tani jam me një brez të parë intel core i3 (380m) dhe ubuntu 13.04 po ecën mjaft mirë me Unity.

 33.   Yuriy Istochnikov dijo

  Më bërtit nëse të pëlqen ...

  Katalizatori nga Xorg-Edgers punoi për mua në një HP Envy M6 (APU A10-4600M), megjithëse unë ju them se nëse do të ishte kokrra e tyre e mirë në bisht për ta bërë atë të shokuar, veçanërisht që Katalizatorët që solli Kubuntu "nga parazgjedhur "12.10 Ata nuk punuan me PUÑETERO XORG 1.13 !!! Pas një nate lindjeje, unë kam qenë në gjendje të luaja edhe përmes Wine… (ende nuk kam provuar L4D2 dhe Kerbal Space Program në vendlindje). Ende, unë nuk e përdor Linux aq shumë në këtë prehër, për shkak të remiksit që kam bashkuar (Ubuntu 12.10 deri në 13.04 me KDE dhe Unity ... ata nuk shkojnë mirë dhe unë jam dembel të riformatoj tërë copën )

  Tani që kam ndërmend të bëj që Winbugs 8 të hidhet te «Velikaya Slava» (siç quhet prehri im), le të shohim si shkon ... Duke ditur që ata pothuajse lëshuan Kubuntu 12.04.3 (dhe AMD që mbështet 12.04.2 dhe 13.04, me të cilën jam i sigurt se do të qëndroj për një kohë), do të jetë interesante të krahasohet performanca midis asaj dhe Fedora 19 me Catalyst 13.8 ... Shpresojmë që ata të kompozojnë dhe unë nuk do të marr "ekran të shkelur (et) a deri në vdekje ".

  Nga ana tjetër: Drejtuesit e Lirë + APU = vendosni testikujt në një avullore. Shpresoj se ata mund t'i përmirësojnë këto aspekte së shpejti, sepse unë e dua shumë AMD për raportin e saj çmim / përfitim.

 34.   Marcelo tamasi dijo

  Problemi që keni është Ubuntu, jo mikro, shoferët ose karta grafike. Unë kam një makinë të vjetër, me një AMD Sempron 3400+, 2 GB RAM dhe një monitor LCD 21 on në të cilin mund të shikoj filma, televizion, çdo video, madje edhe në ekran të plotë.
  Karta grafike është një Nvidia Geoforce (256K) e epokës së shpellës, dhe unë nuk e përdor atë me drejtuesit e pronarit, por me ato falas që vijnë me sistemin (Nouveau).
  Sistemi është Linux Mint Debian Edition (LMDE), i cili vjen me kernel 3.2.0.4.
  Me atë shkon në mënyrë perfekte. Unë nuk di lojëra, sepse nuk i përdor; por me video, nuk ka problem. Shpresoj se kjo mund t'ju ndihmojë. Të fala.

  1.    Yuriy Istochnikov dijo

   Problemi është ... që ata nuk po flasin për procesorin ... ka të bëjë me APU-të. Unë kam një Athlon 64 dhe një Phenom X4 që kanë linux si mëndafshi ... problemi është nëse keni një kartë video AMD. Unë kam arritur të ekzekutoj lojëra si CoD-MWX (me X midis 1 dhe 2), Doom 3, më i miri i sagës Nevojë për Shpejtësi dhe tani kam instaluar Kerbal dhe L4D2 natyrshëm pa luftime (nga shoferët) në «Velikaya Slava» (im HP Envy M6 APU AMD A10-4600M). Por që të dilja nga ajo "Velikaya Slava" (lavdi e madhe në rusisht), më duhej të lindja kineze me çadra të hapura !!!

 35.   jezuse dijo

  Unë kam pasur probleme të ngjashme dhe më e mira që kam arritur ka qenë me sistemet RPM, Deb hov kur luan video dhe RPM gjithashtu, por problemi është më i vogël, por unë kam qenë në gjendje të jetoj me këtë, opsioni tjetër është boot i dyfishtë me Sistemi. Dritaret, unë jam mbështetur drejt PCLinux dhe në kompjuterë të fortë me PCLinux FullMonty sigurisht që ka edhe disa të tjera atje ku keni Fedora, Opensuse, etj. Problemi nuk është vetëm AMD, problemi u shfaq për herë të parë me kompjuterët e vjetër Intel me video të integruar rreth 4 vjet më parë dhe testuar rreth 10 sisteme nga ubuntu. edhe crunchbang dhe qenush, nuk kam provuar kurrë sisteme BSD, nëse dikush ka pasur përvojë me BSD + AMD ju lutem komentoni ... përshëndetje për të gjithë

 36.   Paul dijo

  Ndaloni përdorimin e linux .... ju doni të komplikoni jetën tuaj.

 37.   Thashetheme dijo

  Për më tepër nga ato që thua, të cilat nuk e mohoj se janë të vërteta, duhet urgjentisht të kthehesh në shkollën fillore për të mësuar spanjishten që nuk ke mësuar kurrë kur të duhej, djalë? Sa shumë fjalë dhe shkelma në fjalor në kaq pak rreshta! Djali, mendo se qindra apo mijëra njerëz do të të lexojnë, si mendon ta tregosh veten të tillë analfabetë, burrë?

  1.    pandev92 dijo

   Faleminderit, me komentet tuaja pastroj bythen time. 😛 dhe së dyti, unë jam rritur duke folur italisht, prandaj, jam i nderuar ndërsa shkruaj spanjisht. Ala, për të fjetur fëmijë.

 38.   Broker dijo

  Problemi juaj është që ju nuk përdorni debian (ubuntu, kubuntu, nenexhik, etj. Ata janë të gjithë bazuar në debian jo debian). Të gjitha aplikacionet, funksionalitetet, shtojcat dhe aplikacionet që keni përmendur i përdor me një Phenom II 955 X4 BE + ASUS ATI HD 5670 1 G DDR5 dhe gjithçka funksionon si mëndafshi. Provoni debian 7.6 me backport dhe mund të befasoheni këndshëm.

 39.   David dijo

  Mos besoni se Ati punon aq mirë në Windows, unë kam një AMD Athlon 64 3500+ me 2 GB ram, dhe një ati X300 pci express dhe në Windows 7, tv klan do të më hutojë, dhe sistemi nganjëherë është mjaft i ngadaltë , në GNU / Linux nuk ju them asgjë, AMD janë mbeturina të pastra, me duo intel core 2 të macbook tim këto gjëra nuk ndodhën
  të fala

bool (e vërtetë)