Çfarë do të thotë 'haker' në të vërtetë

Faleminderit Guillermo për sugjerimin e temës për këtë postim, është diçka që edhe pse jam me fat të jetoj, nuk e di nëse është shkruar për të këtu në të kaluarën, por në çdo rast do ta nxjerr përsëri në dritë për të ndarë pak me ju

Arti i të qenit një haker

Një nga librat që më ka tërhequr më shumë vëmendjen për këtë temë është pa dyshim Hacking: Arti i Shfrytëzimit, de Jon erickson. Shtë një xhevahir për këdo që dëshiron të zhytet në këtë botë të e vertete hakerat. Dhe siç është në libër, unë do ta lejoj veten të marr pyetjen e parë që më shpërtheu në mendje kur e lexova.  

Thelbi i një hakeri

Duke përdorur saktësisht secilin nga numrat e mëposhtëm 1,3,4 dhe 6 dikur me ndonjë nga veprimet themelore (mbledh, zbrit, shumëzo, pjesëzo) merr gjithsej 24. Secili numër duhet të përdoret vetëm një herë dhe porosia varet nga ju. Për shembull:

3 * (4 + 6) + 1 = 31

Korrekt në sintaksë, por i pasaktë në rezultat.

Duhet ta pranoj që nuk isha në gjendje ta zgjidhja problemin derisa mbarova së lexuari librin dhe pashë zgjidhjen në faqen e fundit. Por në thelb ky është thelbi i një hakeri, të jetë në gjendje të shohë atë që të tjerët nuk e shohin.

Hakerat e parë

Një grup studentësh nga MIT (Instituti i Teknologjisë i Masaçusetsit), rreth viteve 50, morën një dhurim të pajisjeve telefonike, me këto pjesë, ata zhvilluan një sistem që i lejonte ata të menaxhonin vijën e komunikimit nga një distancë përmes thirrjeve speciale. Ata bënë një zbulim duke përdorur teknologjinë që tashmë ekzistonte, por duke e përdorur atë në mënyra që pak ose askush nuk i kishte parë më parë. Këta ishin hakerat e parë.

Një komunitet i mbështetjes

Sot ka shumë provime të "çertifikimit" për t'u bërë një "haker", por realiteti është se nuk do të bëhet një haker i vërtetë derisa një anëtar i komunitetit i cili tashmë është një haker të pranojë të na telefonojë me atë kualifikues. Një nga mënyrat për ta bërë këtë është të jesh në gjendje të kontribuosh diçka të dobishme për komunitetin. Shumë hakera janë përfundimisht programues të nivelit të ulët, pasi që ata e dinë në thellësi se si funksionojnë kompjuterët, në nivelin e kujtesës dhe sistemit operativ; bit si mjet i fundit.

Kjo njohuri i lejon ata të gjejnë dobësitë

Kjo është si kur mësojmë për herë të parë matematikë, kur ishim fëmijë, kishim nevojë që dikush të na shpjegonte dhe të na mësonte simbole dhe forma, dhe kjo ndodh në një mënyrë të caktuar edhe me programuesit, një haker i vërtetë është ai që i njeh këto simbole dhe forma, dhe na sinjalizon kur sheh që ne kemi dështuar t'i përdorim ato (një dobësi). Dhe si vetë Linus Torvalds (një tjetër haker i madh, në kuptimin e vërtetë të fjalës) "dobësitë" janë vetëm Bugs. Me këtë duke iu referuar faktit se ato nuk janë asgjë më shumë sesa gabime programimi, edhe pse ndoshta me lloje të tjera të pasojave për Bugs më të zakonshmet

Hakerët NUK janë domosdoshmërisht kriminelë

Kjo është e vërtetë deri në një pikë, le ta mendojmë për një moment. Kur një haker i vërtetë dëshiron të dijë diçka, ai teston edhe detajin më të vogël të sistemit, me gjithë njohuritë e tij ai mund të shmangë, ose të shmangë kontrollet e hyrjes, ose të modifikojë urdhërat për të kryer detyra të tjera, apo edhe ta shndërrojë programin në një tjetër sendi. Por nga vjen kjo?

Motivimet e një hakeri

Këto mund të shkojnë në një gamë të gjerë mundësish, disa (shumica e hakerave të vërtetë) zbulojnë atë që zbulojnë për thjesht kënaqësi intelektuale, ata kënaqen me sfidën e gjetjes së këtyre 'boshllëqeve'. Të tjerët e bëjnë atë nga egoja, pasi ata duan të jenë në gjendje të thonë se ata janë më të mirët në diçka. Por është e pamohueshme që disa ose shumë prej tyre do të jenë gjithashtu atje për para, pasi kontrolli i gjërave që janë të pakontrollueshme për shumicën e njerëzve është sigurisht një mjet që mund të prodhojë shumë para. Kjo është arsyeja pse mund të themi se hakerat jo Ata janë domosdoshmërisht të këqij, por kujdes për të domosdoshmërisht.

Një arsye tjetër e rëndësishme është se Hakerët real ata nuk besojnë të teknologjisë që të gjithë përdorim. Kjo pasi në njohuritë e tyre të thella për sistemet, ata i dinë kufizimet dhe boshllëqet ose dobësitë. Në fund të fundit është kjo njohuri që i lejon ata të "anashkalojnë" sistemet në mënyrë që të përmbushin disa nga motivimet e tyre të tjera (intelektuale, ekonomike, etj.).

3 lloje të hakerëve sot

Sot mund të gjejmë 3 grupe të njohura hakerash, të dalluar në një mënyrë kurioze nga lloji i kapelës që mbajnë: të bardhë, të zezë kapelë gri. Me pak fjalë dhe me një analogji që kemi prekur tashmë më parë, ne zbulojmë se të bardhët janë djem të mirë, zezakët janë të këqij dhe gri janë në mes, ku ata përdorin aftësitë e tyre për të qenë të mirë ose të keq, në varësi të situata. Por ka një term të fundit, shumë më i përdorur në qarqet e hakerëve. reale.

Skript-kiddie

Çfarë është një skenar-kiddie? Siç thotë emri i tij, ai është një "fëmijë" në sytë e të vërtetës Hakerët i cili përdor vetëm skripte për përfitimin tuaj. Dhe këtu ju duhet të bëni një dallim shumë të madh,

Të qenit i çertifikuar në sigurinë e kompjuterit NUK ju bën domosdoshmërisht një haker.

Dhe kjo është një këndvështrim personal, si dhe një hacker  mund të mos keni vërtetime dhe prapë të jeni një haker i shkëlqyeshëm. Por le të shohim pse e them këtë. Shumë provime / kurse certifikimi ju mësojnë hapat e a pentesting të suksesshëm, ata ju mësojnë teorinë e llojeve të cenueshmërisë, ata ju prezantojnë me botën e sigurisë kompjuterike sikur të ishit të aftë në këtë temë. Por realiteti është se derisa të jepni një kontribut thelbësor për komunitetin hacker, kjo do të thotë, deri në nr krijoni një mjetprovojnë të dobishme për hakerat, ju nuk jeni një. Kaq e thjeshtë dhe e lehtë.

Pavarësisht se sa mirë mund të përdorni nmap, ose zen, apo edhe metasploit, për sa kohë që nuk jeni në gjendje të siguroni një shfrytëzim të vërtetë, ose një mjet të vërtetë rekon, ju nuk jeni një haker, thjesht një skenar-kiddie, dhe nuk ka rëndësi se keni N çertifikimet në siguri, që nuk do ta ndryshojë atë.

Hakerat e bëjnë këtë një botë më të mirë

Falë tyre kemi teknologji në lëvizje të vazhdueshme. Bërthama është një shembull i shkëlqyeshëm i kësaj, ka qindra mendje të njohura mirë në këtë temë, të cilët krijoj kod që i shërben jo vetëm komunitetit të hakerëve, por të gjithë botës. Por jo vetëm kjo, nëse nuk do të ishin ata, teknologjia do të ngecë në pikat ku njerëzit nuk do të dëshironin të vazhdonin zhvillimin, kjo sepse duke gjetur dobësi, hakerat ndihmojnë në motivimin e zhvilluesve për të shkruar kod më të mirë, dhe nga ana tjetër, ky kod më i mirë motivon hakerat për të provuar se ato janë edhe më të mira, duke krijuar një rreth të virtytshëm në mes.

Reflektimi përfundimtar

Epo, unë do të shkurtoj, ashtu si ajo, sepse kam parë që po përhapem dhe megjithëse do të doja të shpjegoja pak se si të gjesh një shfrytëzim, kjo do të duhet të jetë për një herë tjetër. Unë personalisht e konsideroj veten një 'skript-kiddie' akoma, pasi që megjithëse kam gjetur disa dobësi atje dhe madje kam qenë në gjendje t'u caktoj CVE atyre, unë ende nuk kam krijuar shfrytëzimin ose mjetin tim për ta bërë të disponueshëm për komunitetin, por shpresoj që ndryshimet në një kohë të shkurtër 😉 Pa zhurmë të mëtejshme, shumë faleminderit për kohën tuaj, përshëndetje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

27 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pazar dijo

  Nuk ka dyshim që ju nuk jeni një bloger i zakonshëm, ju e dini në thellësi për çfarë po flisni.
  Shpresoj të bëhesh një Haker i shkëlqyeshëm, por mos ndalo së ndare këto postime të mrekullueshme.

  1.    ChrisADR dijo

   Faleminderit shumë Mart për komentin tuaj të mirë 🙂 sepse kjo është ideja, për të ndërtuar një botë më të mirë dhe më të sigurt. Unë dua të shkruaj një postim të vogël se si funksionojnë vërtet shfrytëzimet, por kam një problem të çuditshëm me grilat e mia, do të shoh se si ta rregulloj së shpejti ... përshëndetje

 2.   Juan Jose Muñoz Ortega dijo

  Një haker nuk është një kriminel, ne jemi të apasionuar pas dijes, ai është dikush që kënaqet dhe kënaqet kur sheh një kod ta zbërthejë atë dhe duke ditur se si funksionon pasi unë kam qenë në botën e kompjuterëve që kur isha një zhvillues gjithmonë kam qenë kurioz dhe falë internetit tani kam më shumë qasje në informacion që mund të kem qasje vetëm kur kam filluar në libra një kontribut të shkëlqyeshëm

  1.    ChrisADR dijo

   Shumë e vërtetë Juan José,

   Do të isha mrekullisht i lumtur që do të mund t'i përkushtohesha hulumtimeve në të ardhmen, është për të ardhur keq që kjo fushë është aq e pazhvilluar në Peru, por me pak fat do të gjej diçka të ngjashme kur të mbaroj studimet vitin e ardhshëm

   të fala

 3.   Mike MM dijo

  A mund të më ndihmoni të instaloj Subterfuge ???

  1.    ChrisADR dijo

   Pershendetje Mike,

   Nuk kam pasur mundësi ta provoj, shkoj pak më shumë në kodim sesa në transporte, ende nuk kam hyrë në atë fushë. Por nga ajo që kam qenë në gjendje të hetojë ka pasur disa probleme me migrimin nga python2 në python3, një mënyrë e mirë për të praktikuar do të ishte të lexonit skriptin e instalimit dhe të shihni se çfarë mund të dështonte, përsa i përket

 4.   hack-el-hardinero dijo

  ky informacion është më shumë se i ngjashëm me atë që shfaqet në cisco sigurinë thelbësore ... Unë nuk e di më kush është autori i vërtetë i kësaj deklarate ..!

  1.    ChrisADR dijo

   Përshëndetje hack

   A mund të më jepni pak më shumë informacion? Nuk jam i sigurt se çfarë informacioni ... por me siguri ka një shpjegim më se të arsyeshëm.

   të fala

 5.   Conrad dijo

  Në ditët e sotme, të jesh një haker do të thotë të jesh një njeri i famshëm me shumë famë dhe para, të promovosh veten dhe të reklamosh në rrjetet sociale, të ekspozohesh publikisht në internet, të monopolizosh njohuritë duke të privuar nga të drejtat që mbrojnë lirinë tënde dhe duke përdorur platforma dhe sisteme që nuk janë kod 100%. falas. Nëse i përmbushin këto karakteristika, ata mund të jenë tashmë hakera, ose përndryshe ata shihen si kriminelë për mbrojtjen dhe mbrojtjen e privatësisë së tyre.

 6.   Kra dijo

  Për mua termi "Hacker" u bë një klishe e padurueshme, unë preferoj termin pentester ose thjesht i dashur për sigurinë e kompjuterit.

  Lidhur me atë që komentoni në lidhje me kontributin në komunitet, qoftë kjo çështje tjetër e egos apo thjesht moralfag tipik që përpiqet të marrë një reputacion të mirë, unë kam disa miq të mirë që kurrë nuk ndajnë dobësitë e tyre ose mjetet e tyre që ata krijojnë dhe mund të them me Highlyshtë shumë e sigurt se ata janë disa nga "hakerat" më të mirë që njoh.
  Nga ana tjetër, nuk ka rëndësi që ju të botoni një paketë të mirë për të shfrytëzuar çdo cenueshmëri, nëse nuk njiheni, ka shumë të ngjarë që ajo të rikombinohet dhe publikohet nga një grup më i madh, rasti i forumit ZZAZZ do të tingëllon i njohur për ata që dinë për këtë temë dhe SDBS-në e tij të çmuar, që megjithëse janë mjaft të njohur, kjo u hollua midis Metasploit, Nmap dhe ndër grupeve të tjera të mjeteve dhe meqenëse është anonim, autorët nuk njihen, thjesht një pseudonim, i cili edhe një çakmak mund të vendosë në llogarinë e tyre për të «hakuar në Facebook».

  Nga ana ime, unë preferoj të botoj «gjetjet» e mia vetëm në rast se ka një bug bujarie, këto nuk janë më të dobishme përndryshe preferoj t'i mbaj, për shkrimet e mia nuk është e tmerrshme është e prekshme t'i botosh me një kod të shkruar keq, që megjithëse funksionon mirë, pasi unë e kuptoj vetëm veten time, unë jam i vetmi që e bën atë të funksionojë si duhet.

  Termi "Haker" tashmë është veshur mirë.

  1.    Gonzalo dijo

   Jam dakord Komuniteti nuk ekziston ose nuk është aq i dobishëm sa thuhet, ose siç ishte në fillim të viteve '90.

   Sot programi falas nuk drejtohet nga komuniteti, drejtohet nga kompani të mëdha. Pas çdo projekti të shkëlqyeshëm të softuerit të lirë është Red Hat, ishte Novell, ky Microsoft, ky IBM, kjo Oracle ose kjo korporatë që shërben si fitim, jo ​​sepse ata duan të ndajnë orët e tyre të punës.

   Përveç kësaj, softueri ndryshoi shumë, realiteti i IT ndryshoi shumë, në këto projekte është pothuajse e pamundur që unë të ulem në kolltukun e shtëpisë sime, dhe pa marrë parasysh se sa mësues feje i C mund të jetë, me madhësinë dhe kompleksiteti i një programi kompjuterik si CloudStack, KVM ose PostgreSQL, unë nuk mund të bëj më shumë sesa ta mendoj dhe ta studioj, është larg nga modifikimi i tij nga lart poshtë dhe përshtatja e tij 100% për nevojën time specifike.

   Kohët kur emuja e softuerit të lirë u dha nga një programues në shtëpinë e tij përfunduan më shumë se 20 vjet më parë, në funksion të kësaj, sa vite kemi qenë duke pritur që Hurd të lëshojë një version vërtet të qëndrueshëm dhe të përdorshëm? Ose sa kohë u desh për të parë debianin e famshëm pa systemd, dhe sa përdoret gjerësisht në të vërtetë?

   E vetmja gjë që është zhvilluar pothuajse plotësisht nga komuniteti janë disa mjedise grafike, të tilla si KDE, ose mjete të thjeshta të tilla si një komandë specifike, ose diçka ezoterike nga terminali që mund të bëhet pa problem nga mjedisi grafik, por është në 99,99, 13% e përdoruesit profesional të linux nuk është i interesuar. Unë kam qenë një përdorues i Linux për gati 5 vjet, por kanë kaluar XNUMX vjet që kur kam ndaluar së luftuari me linux në terminalin tim, kjo ndikon jashtëzakonisht shumë në produktivitetin. Unë preferoj të mos e humb atë kohë, të përdor Windows ose Mac dhe ta përdor atë kohë të humbur për punën time

   E njëjta gjë ndodh me hakerat. Se aura mistike që rrethon hakerat ka mbaruar dhe se "hakerat nuk janë të këqij" është një gënjeshtër. Shumica e tyre e bëjnë atë për para, nuk e bëjnë për filantropi për të gjetur gabime dhe për të ndihmuar botën, as nuk e bëjnë për hobi. Nëse ata paguhen për të gjetur cenueshmëri në një sistem të brendshëm, ose për t'i bërë ndonjë ndërmarrje konkurruese, ata do ta bëjnë atë pa u ndezur sytë. Ajo e mirësisë dhe fisnikërisë përfundoi gjithashtu në vitet '90.

   1.    ChrisADR dijo

    Përshëndetje Gonzalo, faleminderit për ndarjen

    Unë e kuptoj deri diku shqetësimin tuaj në lidhje me komunitetin, për të filluar sepse këtu në Amerikën Latine, ajo është pothuajse inekzistente (krahasuar me vendet e tjera sigurisht). Por unë do të doja të theksoja disa çështje. Së pari, megjithëse sot shumë kompani kanë vënë sytë te burimi i hapur (jo softuer falas ju lutem) kjo nuk dikton që ata të kenë një pjatë argjendi në kodin e tyre ose diçka të tillë ... të paktën nga këndvështrimi i kernelit dhe kanë qenë në gjendje të shohin se pa marrë parasysh sa e madhe është kompania juaj, nëse kodi që prodhohet nuk është i mirë, nuk hyn ... kaq e thjeshtë. Dhe nëse e mendojmë pak, si nuk do të hyjnë këto kompani nëse saktësisht kodi është cilësor dhe është falsifikuar nga komunitetet me kohë dhe përkushtim. Dhe sepse atyre u pëlqen tema, dhe janë bërë ekspertë me kalimin e kohës. Gjë që gjithashtu na çon në faktin se kompanitë më të mira në të njëjtën kohë punësojnë ekspertët më të mirë, në mënyrë që ata të mund të punojnë duke bërë atë që u pëlqen.

    Dhe e vërtetë, sasia e kodit të prodhuar sot është aq e madhe sa vështirë se dikush mund të shkruajë gjithçka nga e para ... por të them të vërtetën, duke mos qenë edhe mësuesi më i mirë C në planet do të guxoja të shkruaja diçka krejtësisht nga e para: së pari sepse nuk do të kisha jetë të mjaftueshme për t'iu përshtatur cilësisë së punës tjetër, së dyti sepse do të duhet të kisha një ego shumë të fryrë për të më besuar më mirë se të gjitha ato mendje të shkëlqyera që janë gjithashtu të përkushtuar për të gjeneruar kod cilësor dhe për ta rishikuar dhe testuar atë dhe debugging atë. Dhe nëse doni të shtoni një nevojë specifike, unë mendoj se nuk kam njohur një projekt falas ose të hapur që ju mohon iniciativën ... natyrisht, nëse shkruani një kod të keq ose dëshironi të impononi ndryshime krejtësisht radikale që mund të thyejnë shumë gjëra para shtimit të tyre ... është e qartë se ky Ndryshim nuk do të "vazhdojë", por është pikërisht ajo cilësi në fazat fillestare që i ka bërë ata të shkëlqyeshëm në radhë të parë ...

    Nëse tashmë e keni ndaluar përdorimin e Linux për 5 vjet, atëherë nuk duhet ta konsideroni veten një ... kaq të thjeshtë. Atë që ju e quani "koha e humbur", unë do ta quaja "përdorues i humbur", por për të dhënë një shembull, nëse do të isha një mësues feje në C dhe do të më pëlqente GNU Linux ose ndonjë projekt, në vend që të prisja që të tjerët të bënin punën për mua , Unë do të filloja të shtoja ato rreshta që dua t'i shoh aq shumë në programin tim, në mënyrë që të "funksionojë" si duhet. Dhe unë njoh disa njerëz që punojnë në kohën e tyre "të lirë" për t'i bërë këto programe më të mira, për t'u kujdesur për ta dhe për t'i hetuar ato ... por unë supozoj se tashmë i përket secilit

    Dhe për sa i përket hakerave janë të këqij, ne fillojmë nga i njëjti supozim, se hakerat janë të përkushtuar vetëm në gjetjen e dobësive ... nëse nuk do të ishin hakera të mëdhenj si Ken Thompson, Dennis Ritchie, Richard Stallman, Linus Torvalds, Edwin Catmull .. Lista mund të vazhdojë dhe vazhdojë, por nëse nuk dini ndonjë nga ata emra, kjo është për shkak se nuk e keni kuptuar vërtet se çfarë është një haker në thelb ... ata thjesht i përmbahen "stereotipit" që ata nuk e dinë " më pëlqen kaq shumë ... Dhe nëse mendoni se fisnikëria ka mbaruar në vitet 90, mirë më vjen keq që ju goditi aq shumë në jetë, por më lejoni t'ju them se ka akoma njerëz që punojnë për ta bërë këtë botë pak më keq, në vend që thjesht të shmangni punën dhe të shkoni për në dalje që shmang «humbjen e asaj kohe» ...

    Përshëndetje dhe faleminderit për komentin tuaj,

  2.    ChrisADR dijo

   Përshëndetje Kra, faleminderit për ndarjen, unë e kuptoj këndvështrimin tuaj dhe thjesht doja të jepja disa mendime personale për këtë. Pentester dhe haker janë gjëra krejtësisht të ndryshme, dhe nëse mendojmë se një haker është i përkushtuar vetëm në gjetjen e dobësive, mirë që nga ai moment ne filluam keq ... që si pikë e parë, e dyta është e ngjashme, pasi ka shumë të aftë njerëz, që megjithëse emrat e tyre nuk janë shkruar me shkronja të arta në revistat më të mira në botë (kjo do të ishte thjesht një çështje e egos) ata i kushtojnë një pjesë të madhe të ditës së tyre projekteve të këtij lloji. Dhe ata e bëjnë atë sepse u pëlqen ta bëjnë atë, përndryshe nuk do të gjeja arsye të mjaftueshme për t'i parë ata të punojnë një natë të Dielë, ose të marrin disa minuta në ditë pas një dite të gjatë pune ...

   Dhe në fund të fundit, dhe ky është gjithashtu një mendim mjaft personal, në fund të fundit do të bëhet fjalë për trashëgiminë që ju e lini botën me "gjetjet" tuaja ... po, shumë mendje të shkëlqyera e bëjnë softuer atë që është, disa të njohur, të tjerët jo kaq shumë, por që Varet nga secili ... Unë kam ndarë skripte dhe kod në shumë vende, dhe u befasova kur pashë sa gabime kishte, dhe sa mundësi për të përmirësuar efikasitetin, madhësinë, produktivitetin, logjikën, etj. ... dhe ndoshta kjo është diçka që për mua personalisht më pëlqen ta bëj dhe shumë e imja, por ashtu si ka njerëz që e bëjnë atë vetëm për egon dhe paratë, ka disa që e bëjnë atë sepse thjesht na pëlqen 🙂 por do të ishte shumë e lehtë për mua të ngarkoja për secilën nga këto postime, ku me siguri nuk them asgjë të re, por kam parë njerëz që ngarkojnë më shumë për një sasi të përmbajtjes edhe më të thjeshtë sesa mund të ndaj në këto rreshta.

 7.   Ricardo Rios dijo

  Shkëndijë !!! Unë gjithmonë ju ndjek… mos u ndalni në majë !!!

  1.    ChrisADR dijo

   Faleminderit shumë Ricardo 🙂 më inkurajon të vazhdoj ndarjen sa herë që mundem 😉 Përshëndetje

 8.   MarkVR dijo

  Sipas Tezës Zuse-Fredkin, "universi është një automatik qelizor" që do të thotë një Makinë Universale Turing, pasi në të kryhen procese ekuivalente me një Makinë Universale Turing (të tilla si makinat dixhitale të programueshme - kompjuterët). Kjo do të thotë, afërsisht, universi është i aftë të imitojë çdo makinë dhe kjo e bën atë një makinë gjigante. Sidoqoftë. Nëse një shkencëtar ose inxhinier krijon ose zbulon funksione ose zgjidhje të reja brenda universit, dhe duke marrë parasysh që duke folur në mënyrë kompjuterike, kjo është ekuivalente (ose më shumë por nuk e dimë këtë) me një Makinë Universale Turing: inxhinierë, shkencëtarë, etj. A janë ata hakera?

  1.    ChrisADR dijo

   Përshëndetje Mark ... sepse loja e jetës është një temë jashtëzakonisht interesante, unë kam pasur mundësinë të lexoj pak për të dhe në të njëjtën kohë sapo e programova atë për të parë se si u zgjerua në një bord të vogël prej disa qindra pikselësh. Por le të kalojmë në temë, ndryshimi kryesor midis një automatizmi celular dhe llogaritjes së përgjithshme është se automatizmi celular ka përcaktuar dhe përshkruar rregulla, këto paraqiten në një mënyrë të thjeshtë në program, por ato pasqyrojnë një realitet shumë më të madh dhe më kompleks.

   Vlen të përmendet se as shkencëtarët dhe as inxhinierët nuk krijojnë ligje natyrore (statutet që do të qeverisnin një automatë celulare) pasi që këto janë një përzierje e faktorëve të dukshëm dhe faktorëve të tjerë (madje edhe më të rëndësishëm) të padukshëm. Zbulimi (në kuptimin e zbulimit) të një ligji të ri në univers është një akt i lavdërueshëm, dhe që në një farë mase nënkupton të qenit në gjendje të shohim atë që të tjerët nuk e shohin, siç kemi komentuar në vetë thelbin e tekstit, por një ndryshim i vogël dhe delikat që mund të ndihmojë në qartësimin e termave. Hakerat "krijojnë" në kuptimin e të qenit në gjendje të gjenerojnë rregulla të reja llogaritëse, bazuar në parimet e njohura të përcaktuara matematikore. Shkencëtarët "zbulojnë" këto parime matematikore / fizike / etj.

   Duke bërë këto paralajmërime të lehta mund të shohim se në një kuptim pak më të thellë të temës, të dy do të konsiderohen hakera në kuptimin e vërtetë të fjalës ... pasi ata shohin gjëra që të tjerët i marrin si të mirëqena, dhe zbulojnë gjëra që i shpëtojnë pamjes së përgjithshme .

   Temë shumë interesante 🙂 mbase mund të shkruani pak për të, megjithëse kjo shpëton pak në botën Linux për të shkuar pak më shumë te Fizika dhe Matematika teorike ings Përshëndetje dhe faleminderit për ndarjen

   1.    MarkVR dijo

    Faleminderit për përgjigjen.

 9.   01101001b dijo

  (14-6) x3 = 24? Ishte ashtu?

  1.    ChrisADR dijo

   14 nuk llogaritet 🙂 ata duhet të jenë saktësisht numrat 1,3,4 dhe 6 🙂 që është 1 x 4 - 6 + 3, por jo 63/14 ose diçka e tillë. Nëse dëshironi përgjigjen, më tregoni 🙂 por unë do ta lë mundësinë të vazhdoj të përpiqem

  2.    Cezar Rada dijo

   Rezultati i mundshëm

   6 / (1 - 3/4) = 24

 10.   Lopez dijo

  M'u deshën 3 ditë, por ja ku është:
  6 ÷ 1-34 = 24

  6 / (1 - 3/4) = 24

 11.   Mambell dijo

  Mik, libri që rekomandove është në anglisht, apo jo?

  1.    ChrisADR dijo

   Përshëndetje Mambell,

   Unë e lexova atë në anglisht, por nuk mund t'ju them nëse është përkthyer në spanjisht diku, fat të mirë për këtë gjithsesi, Përshëndetje

 12.   01000011 01011001 01000010 01000101 dijo

  3*(6+1)+4=24

  1.    ChrisADR dijo

   21 + 4 është 25

 13.   Bota Tecprog dijo

  Hyrja është shumë e mirë, nëse nuk gaboj, fjala haker është deformuar me kalimin e kohës përmes mediave që i pikturojnë ato si "të këqija"; Me fjalë të tjera, ata janë njerëz kuriozë me njohuri të thella për tema shumë specifike; Unë disi e lidh atë me faktin se hakeri është i barabartë me kapelën e bardhë dhe cracker është i barabartë me kapelën e zezë. 🙂