Menaxhimi i Mandriva Linux kalon në komunitet

Nuk ka pasur zgjidhje për të problem financiar de çak, dhe kontrollin e projektit Për t'u kthyer nëKomuniteti, siç është publikuar nga CEO i firmës, Jean-Manuel Croset, në blogun zyrtar të Mandriva.


Pas disa muajsh i rrethuar nga pasiguria, Mandriva po sqaron të ardhmen e saj dhe është konfirmuar që menaxhimi i distro-së së njohur Linux do të jetë përgjegjësi e komunitetit.

Jean-Manuel Croset Drejtori i Operacioneve në Mandriva ka publikuar një postim në të cilin ai shpjegon se do të krijohet një grup punues i përfaqësuesve të komunitetit për të vazhduar drejtimin e projektit.

Udhëheqësi gjithashtu ka siguruar që Mandriva SA do të vazhdojë të ketë një zë në komunitet, por ka specifikuar që grupi i punës që po krijohet do të jetë përgjegjës për përcaktimin e strukturave, proceseve dhe organizimit në këtë fazë të re në mënyrë të pavarur.

Thashethemet për shitjen e ndërmarrjes për shkak të një situate kritike financiare filluan të shfaqeshin në verën e vitit 2010, dhe që nga ai moment lajmi rreth kohërave të këqija që po kalonte ndërmarrja franceze ishte i pandërprerë. Tashmë në 2012 u fol për një përpjekje për të ri-notuar anijen me kapital të jashtëm, por të gjitha erdhën në hiç kur një sektor i rëndësishëm i aksionerëve kundërshtoi operacionin.

Me këtë drejtim të ri për Mandriva Linux, Croset ka treguar se shpreson që projekti të vazhdojë me punën e tij edhe në rast se kompania e tij përfundon duke u hequr nga ajo.

Vlen të kujtohet se më 18 shtator 2010, një grup i ish-punonjësve të Mandriva me mbështetjen e anëtarëve të komunitetit njoftuan se kishin krijuar një Fork të Mandriva Linux, të quajtur Mageia. Ky veprim erdhi në përgjigje të lajmeve se shumica e punonjësve që punonin në shpërndarjen e Mandriva ishin pushuar nga puna kur Edge-IT (një degë e Mandriva) ishte shkatërruar. Grupi shpjegoi se "ata nuk dëshironin të vareshin nga luhatjet ekonomike ose lëvizjet strategjike pa shpjegime nga kompania".

Pra, preferoni Mandriva apo Mageia?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Sebastian Varela Valencia dijo

    Mandriva mbetet në duart e komunitetit.