Në openSUSE ata gjithashtu duan instaluesin e tyre WebUI

Pasi u shpall dheNjoftimi i ndryshimit në ndërfaqen në internet të instaluesit Anaconda përdorur në Fedora dhe RHEL, zbuluan zhvilluesit e instaluesit YaST se edhe ata planifikon të zhvillojë projektin «D-Installer». dhe krijoni një ndërfaqe për të menaxhuar instalimin e openSUSE dhe SUSE Linux përmes një ndërfaqe në internet.

Ndryshe nga lajmet për punën që kanë nisur me instaluesin Anaconda, duhet theksuar se eprojekti që ata zbuluan në openSUSE ka zhvilluar ndërfaqen e internetit WebYaST për një kohë të gjatë.

Arsyeja kryesore pse nuk është lëshuar për publikun, pavarësisht se ka qenë tashmë në zhvillim për një kohë të gjatë, është sepse është i kufizuar nga administrimi në distancë dhe aftësitë e konfigurimit të sistemit, nuk është projektuar për t'u përdorur si instalues ​​dhe është i ngurtë. i lidhur me kodin e YaST.

Lidhur me planet që u njoftuan për instaluesin e ri "D-Installer" kjo shihet si një platformë që ofron ndërfaqe të ndryshme instalimi (Qt GUI, CLI dhe Web) përveç YaST. Planet e lidhura përfshijnë punën për të shkurtuar procesin e instalimit, për të ndarë ndërfaqen e përdoruesit nga të brendshmet e YaST dhe për të shtuar një ndërfaqe në internet.

Siç mund ta dini, YaST nuk është vetëm një qendër kontrolli për shpërndarjet (e hapura) SUSE Linux, por është gjithashtu edhe instaluesi. Dhe, në këtë kuptim, ne besojmë se ai është një instalues ​​kompetent. Megjithatë, koha kalon dhe YaST po tregon moshën e saj në disa aspekte.

Teknikisht, D-Installer është një shtresë abstraksioni e zbatuar në krye të bibliotekat e YAST mirë dhe ofron një ndërfaqe të unifikuar për të aksesuar veçori të tilla si instalimi i paketës, verifikimi i harduerit dhe ndarja e diskut përmes D-Bus.

Instaluesit e konsolës dhe grafikë do të migrohen në API-në e specifikuar të D-Bus, si dhe në një instalues ​​të bazuar në shfletues që ndërlidhet me D-Installer nëpërmjet një shërbimi proxy që ofron akses në thirrjet D-Bus nëpërmjet HTTP.

Vlen të përmendet se zhvillimi i D-Installer është ende në fazën fillestare të prototipit. D-Installer dhe proxies janë zhvilluar në gjuhën Ruby, në të cilën është shkruar YaST, dhe ndërfaqja e internetit është ndërtuar në JavaScript duke përdorur kornizën React (përdorimi i komponentëve të Cockpit nuk përjashtohet).

Sigurimi i një ndërfaqe alternative të bazuar në ueb është vetëm maja e ajsbergut. Përpara se ta bëjmë këtë, duhet të bëjmë shumë ndryshime të brendshme, si shkëputja e kodit nga UI ose shtimi i një ndërfaqeje D-Bus.

Për fat të mirë, ne kemi përmirësuar tashmë pjesët e brendshme të YaST në disa fusha jetike (ruajtje, rrjetëzim, etj.). Megjithatë, ne nuk jemi ende atje: mbetet shumë punë për të bërë.

Ndërsa nga ana e përfitimeve përmendet se pas kësaj qasjeje pritet që YaST të përmirësohet edhe më shumë. Për të përmendur disa:

 • Një ndërfaqe më e mirë e përdoruesit:Ripërdorimi: YaST përmban shumë logjikë të dobishme që do të ishin të disponueshme për mjete të tjera.
 • integrim më të mirë: Duhet të jetë më e lehtë për të integruar pjesët YaST në rrjedhat tuaja të punës duke ofruar një ndërfaqe D-Bus.
 • Shumëgjuhësh: Përfundimisht, përdorimi i D-Bus mund të na lejojë të përdorim gjuhë të tjera programimi.

Me pak fjalë, objektivat e ndjekura nga projekti D-Installer janë: eliminimi i kufizimeve ekzistuese të ndërfaqes grafike, zgjerimi i mundësive të përdorimit të funksionalitetit YaST në aplikacione të tjera, një ndërfaqe e unifikuar D-Bus që thjeshton integrimin me flukset e tij të punës, duke mos qenë më i lidhur me një gjuhë programimi (D-Bus API do t'ju lejojë të krijoni shtojca në gjuhë të ndryshme), duke inkurajuar krijimin e konfigurimeve alternative nga anëtarët e komunitetit.

Përveç kësaj, zhvilluesit shpresojnë që më shumë njerëz do të kontribuojnë në projekt duke e bërë kodin më të aksesueshëm dhe duke përdorur teknologji të njohura gjerësisht.

Më në fund Nëse jeni të interesuar të jeni në gjendje të dini më shumë rreth tij në lidhje me shënimin, mund t'i kontrolloni detajet në postimin origjinal duke shkuar te lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ho2gi dijo

  "Zhvilluesit e instaluesit YaST zbuluan se ata gjithashtu "" planifikojnë të zhvillojnë projektin "D-Installer""
  Mungojnë ata?
  Unë u la në një lak duke u përpjekur për të lexuar atë saktë XD.Balances

 2.   një nga disa dijo

  YaST është diçka që çdo shpërndarje që respekton veten duhet ta ketë. Sa keq që pavarësisht se është softuer i lirë, vetëm SUSE dhe openSUSE e kanë atë. për të ardhur keq