Një histori e re për Gentoo

Këtë javë, si gjithmonë, listat e postave të Gentoo janë plot me biseda në lidhje me të ardhmen e shpërndarjes, dhe njëra prej tyre tërhoqi vëmendjen time, deri në atë pikë sa të ishte tema kryesore e këtij artikulli. Por para kësaj do të dimë pak histori për shpërndarjen:

Krijuesi juaj

Ne kthehemi në mijëvjeçarin e fundit, në 1999 Daniel Robbins, lëshoi ​​versionin e parë të Enoch Linux, një shpërndarje që donte të prishte standardet deri në atë kohë të konceptuar nga të gjitha shpërndarjet e tjera, të krijonte paketa në vend që t'i merrte ato të parapërgatitura. Ideja kryesore ishte krijimi i një sistemi që akomodon pajisjen e përdoruesit dhe nuk ka paketa të panevojshme.

FreeBSD

Pas disa telashe me Enokun, Daniel migroi në FreeBSD, një sistem operativ UNIX, dhe ishte aty ku ai u takua Portet, mjeti i kontrollit të paketës së sistemit. Siç mund ta imagjinoni, portet janë përgjegjëse për përpilimin e programeve në vend që të marrin binare, për këtë, përdoret mjeti pkg.

Gentoo 1.0

Tashmë në 2002, pasi kishte rregulluar një defekt të pakapshëm, Gentoo kishte fituar tashmë emrin e tij zyrtar, të emëruar pas specieve më të shpejta të pinguinit nga të gjitha, dhe po i tregonte botës versionin e tij të parë zyrtar. Ky moment historik ishte hapi i parë në një seri të gjatë ndryshimesh dhe modifikimesh që u shfaqën gjatë viteve, por ne do të përqendrohemi në ato më të rëndësishmet.

Menaxhimi i Komunitetit

Kjo është një tipar i veçantë në Gentoo, pasi që nuk ka kompani specifike që drejton, komuniteti është ai që vendos përfundimisht më të mirën si për zhvilluesit ashtu edhe për përdoruesit. Por vlen të përmendet se kompani të mëdha si Sony dhe Google kanë përdorur paradigmën Gentoo për të përmirësuar sistemet e tyre.

2004

Ky ishte një vit veçanërisht i vështirë për Gentoo, pasi themeluesit të tij iu desh t'i dorëzonte menaxhimin Fondacionit Gentoo për shkak të çështjeve personale. Për shkak të shpërthimit të popullaritetit që Gentoo kishte në atë kohë, njerëzit kishin filluar të përdornin Gentoo gjithnjë e më shumë dhe numrat dukeshin premtues, por një rritje kaq e shpejtë e bëri të vështirë përshtatjen e kornizës në shkallën e duhur. Gjithmonë duke mbajtur parasysh se shumë prej këtyre projekteve kryhen në "kohë të lirë", një shpërthim i famës nuk do të ishte aq i mirë nëse nuk do të kishte njerëz të mjaftueshëm për të kontrolluar frenat.

2007

Një vit tjetër i vështirë, pasi për shkak të mungesës së strukturës adekuate dhe me një lloj serie guerilesh të brendshëm, Gentoo u zhyt në botën GNU / Linux dhe u bë një shpërndarje "sekondare". Në këtë mjedis, Daniel vendos të kthehet në zhvillimin aktiv si zhvillues, por pas shumë ndryshimeve personale dhe sulmeve nga të dy palët, ai vendos të pensionohet menjëherë pas ri-hyrjes së tij. Menjëherë pas funtoo linux, një distro bazuar në Gentoo, por me disa modifikime thelbësore që nuk kapërcyen strukturën e paqëndrueshme të asaj kohe.

GLEP 39

Propozimi për Rritjen e Gentoo Linux (GLEP) janë dokumente që propozojnë ndryshime, si teknike ashtu edhe strukturore, në komunitet. Një GLEP kalon nëpër procese të vazhdueshme të përgatitjes, rishikimit, votimit dhe mund të zbatohet ose jo, varësisht nga nevoja e komunitetit dhe qëndrueshmëria e propozimit. Në veçanti, GLEP 39 është një projekt që dëshiron të zbatojë një strukturë të re për Gentoo Linux, në të cilën ripërcaktohet rendi dhe mënyra e procedimit të shumë projekteve dhe zhvilluesve. Ai filloi në 2005 dhe vazhdoi procesin e tij të zhvillimit derisa u aprovua në 2008. Ishte padyshim përgjigjja e komunitetit, si nga zhvilluesit ashtu edhe nga përdoruesit, për të përmirësuar problemet e komplikuara strukturore që kishin ndikuar për vite me radhë.

Dëmi ishte i dukshëm

Në atë kohë, Gentoo tashmë kishte vuajtur shumë nga guerilasit e brendshëm dhe mungesa e udhëheqjes. Shumë përdorues dhe zhvillues ishin pensionuar dhe ai u bë një projekt i vogël në pritje të vdekjes. Por gjëja befasuese është se pavarësisht gjithçkaje, dhe përkundër të gjitha mosmarrëveshjeve, seria e ndryshimeve bëri që Gentoo të ketë një strukturë më të qëndrueshme, dhe gjithashtu falë rënies së zhvilluesve dhe përdoruesve (pikëpamjet e mundshme kontradiktore në kohën e zhvillimit) keni qenë në gjendje të filloni të punoni në projekte të reja dhe të përmirësoni Gentoo në thelbin e tij.

Testi i fundit, vitet

Kanë kaluar 10 vjet nga ai moment në kohë, dhe shumë gjëra kanë ndryshuar, dhe gjëra të tjera jo aq shumë, struktura e përcaktuar atëherë ishte tashmë e vendosur, dhe shumë gjëra janë mësuar gjatë procesit, zhvilluesit e rinj kanë ardhur dhe të tjerët kanë qenë. janë tërhequr. Me pak fjalë, Gentoo nuk ka vdekur (çuditërisht). Dhe kjo mençuri e re reflektohet në format dhe modelet e përzgjedhjes, zgjidhjes së problemeve, prezantimit të projekteve, me pak fjalë, ata tashmë kanë vendosur mendjen e tyre. Dhe kjo na sjell përsëri në këtë javë.

"Një plan për Gentoo"

Kjo ka qenë titull nga filli i bisedës që shkaktoi këtë artikull, megjithëse regjistrat e plotë nuk janë ende atje, kjo është pak nga ajo që ka ndodhur. Daniel dëshiron të kontribuojë përsëri në projekt, të ndërtojë më shumë lidhje midis Gentoo dhe Funtoo dhe të zgjidhë disa çështje të pazgjidhura në projekte të ndryshme të komunitetit.

Kjo aktualisht është duke u diskutuar në lista, dhe përshtypja e parë është që Daniel dëshiron të kthehet më shumë sesa në mënyrë aktive dhe kështu të ndihmojë udhëheqjen e Gentoo (si anëtar i këshillit). Për këtë ju tashmë po merrni kuizin për zhvillues pa kryer-hyrje, në të cilën një seri intervistash kryhen përmes IRC midis një rekrutuesi të Gentoo (zakonisht një zhvillues) dhe aplikantit. Në këto intervista, pyetjet e kuizit shqyrtohen një nga një, të cilat sillen rreth strukturës së re të komunitetit, si të veprohet, si të propozohen dhe si të rregullohen gjërat.

Ashtu si një shënim shtesë, ekziston një kuiz i krijuar posaçërisht për të pasur kryer-qasje, kjo nënkupton të qenit në gjendje të redaktoni drejtpërdrejt skedarët .ebuild çfarë do të ndodhë .deb o .rpm përkatësisht në debian ose redhat. Kjo është shumë më rigoroze në çështjet teknike dhe proceset e mirëmbajtjes së programeve.

Për të kryer intervistën, është e nevojshme të jeni mentoruar nga një zhvillues i Gentoo, i cili i shpjegon aplikantit proceset dhe i udhëzon ata përmes procesit të gjetjes së përgjigjeve (gjithçka është e dokumentuar aq mirë sa mund të bëhet pa mentor, por është e nevojshme të keni me një në mënyrë që ai / ajo të jetë ai që kërkon një intervistues).

Mësoni nga historia

Unë nuk e konsideroj veten një adhurues të historisë, por kam mësuar se është e nevojshme ta njohim atë nëse nuk duam të bëjmë të njëjtat gabime, dhe si programimi, të dish se çfarë ka ndodhur në të kaluarën na mëson të kuptojmë më mirë të ardhmen. Kjo do të jetë një temë e vazhdueshme në listat e postave të Gentoo për ditët e ardhshme ose ndoshta javët, dhe shpresojmë për të mirë, pasi vitet nuk kalojnë dhe të dy palët tashmë kanë përvojën e moshës. Në fund të fundit ne të gjithë jemi duke kërkuar të njëjtën gjë, për të vazhduar ndërtimin e një Gentoo më të mirë dhe më të mirë. Përshëndetje dhe faleminderit për arritjen këtu ...


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ho2gi dijo

  Artikull shumë i mirë, ju përgëzoj.

 2.   zjarri yll dijo

  artikull shume i bukur

 3.   Jose J Gascón dijo

  Nëse klasa politike-ekonomike do të zgjidhej kështu, një botë tjetër do të ishte e mundur, pa kapitalizëm të egër (Friedmanites) dhe me një vizion Keynesian të shtetit të mirëqenies.
  Artikull i shkëlqyeshëm deri më tani kuptova se si funksionon Gentoo, dhe nuk është aspak e lehtë.
  Ata po "bëjnë rrugën e tyre ndërsa ecin" Machado.
  të fala

 4.   Alberto cardona dijo

  Hello!
  Çfarë mendoni për Funtoo dhe çfarë dini në lidhje me arsyet që e çuan Danielin të krijonte distro (Funtoo).
  Kam lexuar që ai ishte në Microsoft por u kthye në Gentoo dhe nuk u bashkua me projektin kështu që ai vendosi të themelonte Funtoo.
  Ai detaj gjithnjë më bënte disi dyshues.
  Do të doja të dija nëse e keni përdorur ndonjëherë Funtoo dhe cila është përshtypja dhe ndryshimet tuaja me Gentoo.

  Përshëndetje!
  Post te mbare! si gjithmonë

  1.    ChrisADR dijo

   Pershendetje Alberto,

   Epo, është e vërtetë, Daniel ishte në Microsoft, për arsye thjesht të lidhura me punën, siç thotë ai në një moment: "Ideja ishte të mësohej Microsoft se si funksionon softueri falas dhe me burim të hapur." Pasi zgjidhi çështjet personale që e bënë atë të largohej nga Gentoo në radhë të parë, ai vendosi të rilidhej me komunitetin, por në këtë pikë situata ishte pak e tensionuar, me disa zhvillues të mundimshëm. Fërkimet dhe sulmet personale gradualisht i bënë gjërat më të tensionuara. Në pikën e prishjes, Daniel vendos të largohet nga komuniteti "armiqësor" dhe gjeti një version të ri të Gentoo ... Funtoo kishte ndryshime strukturore në procesin e transportit dhe proceseve të tjera, "përmirësime" siç do të thoshin disa. Ky proces i ndryshimit të një skeme ose strukture në një projekt me burim të hapur ndonjëherë është i ndërlikuar dhe përpjekja për të bindur një komunitet nuk funksionon gjithmonë mirë. Sot, Daniel kontribuon vazhdimisht në zhvillimin e Portage dhe sot pritet një evolucion i ri në menaxherin e paketës Gentoo.

   Unë nuk e kam provuar personalisht Funtoo, kam dëgjuar gjëra të mira për shpërndarjen. Dallimet në këtë pikë mund të jenë strukturat dhe drejtimi i projektit, përparësitë e Funtoo janë të detajuara në faqen e saj të internetit, një seri përparësish që shërbejnë për të drejtuar projektet.

   Shpresoj të sqaroj pak dyshimet
   të fala

 5.   fernan dijo

  Hi
  A mendoni se gentoo është vërtet kaq e vështirë për tu përdorur nga një përdorues çdo ditë? E them këtë sepse, me sa duket dhe nga e panjohura, duket se për një përdorues normal, jo një programues ose student i GNU linux, gentoo ka një kompleksitet të madh për ta mbajtur atë të azhurnuar dhe pa probleme, portage vendos shumë lajme, përpilimet marrin kohë, do të duket sesa distrot e tjera binare megjithëse janë disi më pak efikase, ato janë me vite dritë larg për nga lehtësia.
  Prandaj, një artikull vijues mbi gentoo do të ishte se si të mirëmbahet gentoo sapo të instalohet.
  Përshëndetje.

  1.    ChrisADR dijo

   Përshëndetje Fernan.

   Përgjigje e shkurtër: Jo, nuk mendoj se është kaq e vështirë për një përdorues "normal".

   Përgjigje e gjatë:
   Isshtë e vërtetë që lakorja e kompleksitetit të Gentoo është e pjerrët (më kujton pak kur kam mësuar për herë të parë Vim), por kjo është pjesërisht sepse GNU / Linux po kalon një proces të "fshehjes" së kompleksitetit. Që diçka është komplekse nuk e bën atë të keq, përkundrazi, heqja e kompleksitetit të diçkaje në fund të fundit e bën atë të keq, por shikoni Windows complex Kompleksiteti i fshehur është më i keq se çdo gjë tjetër sepse e bën përdoruesin të bëhet i varur.

   Tani unë, sot, duhet të ekzekutoj vetëm dy komanda për të mbajtur gentoo tim në degën e paqëndrueshme (eksperimentale) një herë në javë, ose çdo 3 ditë nëse ka shumë ndryshime:

   dalin –sink

   dalin -avuD @world

   ose ekuivalentin e tij

   dal - pyes –verbose –i azhurnuar – thellë @ bota

   E para sinkronizon depon (si azhurnimi # adap)
   E dyta azhurnon të gjitha programet që kam instaluar plus varësitë e tyre (# adapt upgrade)

   Në fillim është e qartë se është paksa e vështirë për të kuptuar lajmet, dhe gabimet, por pasi që kjo vështirësi e parë të jetë kapërcyer, gjërat fillojnë të marrin më shumë kuptim dhe shihen më plotësisht. (Unë kam dështuar pajisjet e mia disa herë, duke pasur nevojë për të instaluar nga e para, por me çdo gabim ka ardhur një mësim shumë i rëndësishëm ...)

   Dhe kjo jo vetëm që ndihmon përdoruesin "normal" të dalë nga varësia, por i mëson atij gjëra në proces që janë me të vërtetë thelbi i GNU / Linux, liria e vërtetë.

   Sa i përket kësaj të fundit, është e vërtetë, shpërndarjet binare janë shumë më të thjeshta, për "përdoruesit". Dhe në një farë mase, për të përdorur Gentoo duhet të keni një prirje të veçantë për teknologji, ose një nevojë shumë të fortë për efikasitet. Dhe kjo është gjithashtu diçka e bukur për GNU / Linux 🙂 ju jeni të lirë të zgjidhni nivelin që i përshtatet më mirë nevojave tuaja 🙂 Gentoo nuk përpiqet të fshehë kompleksitetin e softuerit, përkundrazi, ai i mëson përdoruesit atë kompleksitet në mënyrë që ai të vendosë se çfarë të bëjë me Çdo pjesë, kjo është diçka që mbart një përgjegjësi, por kur përvetësohet, ajo sjell kënaqësi më të madhe të paktën unë ndihem më mirë duke ditur saktësisht se çfarë kam në ekipin tim, dhe si e kam, dhe pse e kam
   Regards,

 6.   fernan dijo

  Hi
  Në punë ata na kanë vendosur Windows 10, unë kam përdorur gnome në shtëpi për 4 vjet mirë, Windows 10 më duket e tmerrshme, për më tepër, në rastin tim të veçantë, me problemin tim të shikimit kam përshtatur më mirë gnome manjaro sesa Windows 10 me një zmadhues private
  Përshëndetje.

 7.   alvarito05050506 dijo

  Artikull shumë i mirë, para se të zbuloja artikujt tuaj as që e dija që Gentoo ekzistonte dhe tani unë jam gati të kaloj nga Raspbian në Gemtoo. FALEMINDERIT!