OpenMandriva Lx 4.0 zyrtarisht i disponueshëm

Sot ka një lajm të shkëlqyeshëm për komunitetin Linux, OpenMandriva Lx 4.0 është tani në dispozicion me shumë veçori dhe përmirësime shumë interesante.

Si një ndryshim i parë, shfletuesi i paracaktuar ka ndryshuar në këtë version, tani është Falkon, shfletuesi me bazë Chromium që premton të ketë integrim më të mirë me KDE sesa konkurrentët e tij. Sigurisht, gjithmonë mund të instaloni Firefox, Chrome ose ndonjë alternativë tjetër të mbështetur.

Një nga pjesët më interesante të kësaj përmbledhjeje është ajo është optimizuar vetëm për procesorët AMD, nuk do të funksionojë siç duhet në çipet Intel. Ekipi OpenMandriva siguron që nëse përdorni një procesor AMD do të shihni performancë të përmirësuar duke përdorur këtë version.

Versionet e programeve të ndryshëm të përfshirë si parazgjedhje janë azhurnuar, ndër këto janë sa vijon:

 • Kallamar 3.2.7
 • DigiKam 6.0
 • Quantum Firefox 66.0.5
 • Java 12
 • Zbatimet e KDE: 19.04.2
 • Kornizat e KDE: 5.58.0
 • Plazma KDE: 5.15.5
 • Kernel 5.1.9
 • Krita 4.2.1
 • LibreOffice 6.2.4
 • LLVM / zhurmë 8.0.1
 • Mesa 19.1.0
 • Kuadri Qt 5.12.3
 • Sistemuar 242
 • xorg 1.20.4

Ekipi ka ndarë të gjitha shënimet e azhurnimit brenda kjo lidhje, duke treguar se komuniteti OpenMandriva u mor me të vërtetë parasysh gjatë përpilimit të këtij versioni të ri.

Nëse dëshironi të shkarkoni OpenMandriva Lx 4.0 mund ta bëni, thjesht duhet të shkoni te kjo lidhje. Nëse keni një procesor më të vjetër Intel ose AMD, duhet të shikoni për imazhin X86_64. Në rast se keni një procesor modern AMD si EPYC, Ryzen, ThreadRipper, rekomandohet që të përdorni imazhin znver1.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   katnek dijo

  Një vëzhgim i vogël, ekziston vërtet një botim i optimizuar për procesorët AMD, por ata gjithashtu kanë akoma edicionin për procesorët intel x86_64