openSUSE Tumbleweed azhurnohet me Linux Kernel 4.17 dhe KDE 5.13

hapur

Ndërtimi i ri nga dega vazhdimisht në zhvillim e openSUSE, hapni SUSE Tumbleweed 20180615 u lirua dje, vetëm dy ditë pas degës së mëparshme që shtoi biblioteka grafike Tabela 18.1.1 dhe KDE Plasma 5.13 mjedis grafik, si dhe përbërësit e tjerë të kompletit KDE 18.04.2. 

Ndërtimi i lëshuar dje vazhdoi të azhurnojë përbërësit e KDE në versionin 18.04.2 por gjithashtu Unë azhurnoj kernelin Linux nga versioni 4.16.12 në Linux Kernel 4.17.1, kështu që tani të gjitha ndërtimet e mëpasshme openSUSE Tumbleweed do të mundësohen nga ky version, kështu që azhurnimi tani është një ide shumë e mirë. 

Shumë ndryshime në ndërtimin e fundit të OpenSUSE Tumbleweed 

Ndër shumë ndryshime që janë bërë në përmbledhjet më të fundit të Tumbleweed mund të përmendim përfshirjen e Qt 5.11.0, versioni i fundit i kornizës së aplikimit, i cili gjithashtu nevojitet për mjedisin grafik KDE Plasma 5.13, përbërësit u shtuan gjithashtu NetworkManager-applet 1.8.12, hwinfo 21.55, libvirt 4.4.0, Mercurial 4.6.1 dhe SQLite 3.24.0. 

Në anën e GNOME, openSUSE Tumbleweed mori paketa të ndryshme si Epiphany 3.28.2.1, GNOME Documents 3.28.1, GDM 3.28.2, GNOME Builder 3.28.2, GNOME Disks 3.28.3, GNOME Control Center 3.28.2, GNOME Shell 3.28.2. 3.28.2, Terminali GNOME 3.28.2, Mutter 0.40.6, Vala 0.52.2 dhe VTE XNUMX. 

Ndër të tjera mund të përmendim gjithashtu azhurnimin e redaktorit të famshëm të figurave GIMP në versionin e tij 2.10.2, menaxherin e skedarëve Midnight Commander 4.8.21, zhvillimin IDE të KDevelop 5.2.3, si dhe KDEConnect 1.3.1 dhe Flatpack 0.11.7.  

Përditësimet e mëposhtme do të sjellin FFMpeg 4.0, kështu që nëse doni të provoni të gjitha tiparet e reja të sistemit mos harroni ta mbani të azhurnuar. 


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.