Depo lokale (pasqyrë) e CentOS 7

Nëse po, këtu ju sjell si të krijoni një pasqyrë të CentOS 7. Cilat janë përfitimet e kësaj? Midis tyre, ju kurseni bandën e Internetit, mbani një kopje lokale të depove tuaja me të cilat shkarkimet dhe instalimet janë shumë më të shpejta, dhe kryesorja nga të gjitha është shumë e dobishme si një server azhurnimi nëse keni 10 servera ose 1000 stacione pune me CentOS mendoj ky është opsioni juaj më i mirë sepse mund të ofroni një shërbim azhurnimi të shpejtë dhe me shpejtësinë e rrjetit tuaj LAN.

Tani, ju mund ta bëni pasqyrën tuaj në rreth 10 mënyra, por unë do t'ju tregoj atë që për mendimin tim është më e shpejta dhe më e rehatshme, mirë ju mund ta bëni pasqyrën tuaj në çdo shpërndarje që mbështet rsync. Yesiiiiii! çdokush, mund të lexoni vetëm pjesën e rsync, të bëni një depo lokale centOS në ubuntu, debian, fedora, redhat, slackware, të gjithë mbështesin rsync

rsync është një aplikacion falas për sistemet e tipit Unix dhe Microsoft Windows që ofron transmetim efikas të të dhënave rritëse, i cili gjithashtu operon me të dhëna të kompresuara dhe të koduara. Duke përdorur një teknikë të kodimit delta, ju lejon të sinkronizoni skedarët dhe drejtoritë midis dy makinerive në një rrjet ose midis dy vendndodhjeve në të njëjtën makinë, duke minimizuar vëllimin e të dhënave të transferuara.

Ne vazhdojmë të instalojmë rsync
# yum install rsync

Pasi të instalohen, thjesht duhet të shikoni në listën e Pasqyrat CentOS disa pasqyra afër lokalitetit tuaj që punon me rsync (është kolona e gjashtë) Vendndodhja Rsync

Krijoni një dosje ku mund të vendosni depon, unë bëra vetëm një pasqyrë të CentOS 7, të plotë me isos dhe të gjithë dosjet e disponueshme, të cilat zunë 38 GB, kështu që merrni parasysh nëse do të bëni një pasqyrë të pjesshme të versioneve të tjera të centOS ose një pasqyrë të plotë. Sa hapësirë ​​do të zërë? Somethingshtë diçka që duhet ta vlerësoni.

# mkdir -p /home/repo/CentOS/7

Depoja ka të gjitha këto dosje:

 • atomik
 • centosplus
 • re
 • cr
 • pagesë shtesë
 • pista e shpejtë
 • izos
 • os
 • sklo
 • ruajtje
 • Updates
 • virtu

rsync punon si më poshtë:

# rsync --delete-excluded --exclude "local" --exclude "isos" --exclude "*.iso"

 • Me etiketën fshirje - të përjashtuar dhe - përjashtim mund të injoroni dosje ose skedarë, shembull dosje iso, ose skedarë .iso, shumë e lehtë apo jo?

# rsync -aqzH --delete msync.centos.org::CentOS /path/to/local/mirror/root

 • Me opsion –Fshihet, do të fshijë skedarët që nuk ekzistojnë më në burim.
 • -a arkiv dhe dyqan
 • -q modaliteti i qetë, shtyp mesazhet jo-gabime
 • -z ngjesh të dhënat gjatë transferimit
 • -H mbaj lidhjet e forta, nëse do të doja të rekomandoja gjithashtu opsionin -l për të mbajtur simlinks

Si e bëra atë? e thjeshtë si kjo:

# rsync -avzqlH --delete --delay-updates rsync://ftp.osuosl.org/centos/7/ /home/repo/CentOS/7

Mos u ngut, do të shpjegoj pse e bëra ashtu.

 • –Vonimet më të reja Vendosni të gjitha skedarët e azhurnuar në fund të të gjithë shkarkimit, a më kuptoni? Kjo është, ai nuk azhurnon sa herë që shkarkon një skedar të ri, por përkundrazi, nëse do të kishte 100 skedarë të rinj, pas përfundimit të 100 të reja skedarët, rsync ato në vend
 • rsync: //ftp.osuosl.org/centos/7/ sepse unë dua të bëj vetëm CentOS 7
 • / var / www / html / repo / CentOS / 7 ku do të vendos të gjitha skedarët e mi që kopjova nga burimi.

Nuk është e nevojshme, por unë rekomandoj paketën krijojeni, thjesht ajo që bën është t'i japë asaj karakteristikën http dhe të krijojë një indeks për depon tuaj

# yum install createrepo

Pastaj thjesht ekzekutoni komandën duke treguar depon tuaj

# createrepo /home/repo/CentOS/7

Tani pasi të keni mbaruar, duhet ta ndani atë në një farë mënyre, unë gjithmonë përdor një server http, duke vazhduar me CentOS 7, ju mund të instaloni një server bazë web si më poshtë (përdorni httpd, nuk është apache)

# yum group install -y "Basic Web Server

Krijoni një lidhje simbolike nga faqja aktuale e depozitës në dosjen "www"

# ln -s /home/repo /var/www/html/repo

Ne krijojmë dosjet e disponueshme për faqet dhe ato të mundësuara nga faqet e internetit
# mkdir /etc/httpd/sites-available
# mkdir /etc/httpd/sites-enabled

Ne editojmë skedarin httpd.conf për të shtuar të gjitha faqet tona aktive të mundësuara nga faqet

# vi /etc/httpd/conf/httpd.conf

Shtoni këtë rresht në fund të skedarit
Përfshini faqet opsionale të aktivizuara / *. Konf

Ne krijojmë dhe editojmë faqen tonë të internetit

# vi /etc/httpd/sites-available/repocentos.conf


Emri i serverit repocentos.com
#ServerAlias ​​shembull.com
DocumentRoot / var / www / html / repo / CentOS /
ErrorLog /var/log/httpd/error.log
LogL Custom /var/log/httpd/requests.log të kombinuara

Ne aktivizojmë faqen tonë duke krijuar një lidhje simbolike

# ln -s /etc/httpd/sites-available/repocentos.conf  /etc/httpd/sites-enabled/repocentos.conf

Ne ndryshojmë pronarin dhe grupin e skedarëve dhe dosjeve për apache

# chown apache. www/ -R

Ne ekzekutojmë komandën e mëposhtme në mënyrë që serveri i internetit të fillojë nga momenti kur kemi filluar makinerinë

# systemctl enable httpd.service

Ne rifillojmë web serverin me komandën e mëposhtme

# systemctl restart httpd

Si mund ta përdorim atë?

Krijoni një skedar në /etc/yum.repos.d/local.repo dhe ngjisni linjat vijuese:

[os] emri = master - baza bazë = http: //ip ose url/ repo / CentOS / $ releasever / os / $ basearch / gpgcheck = 1 gpgkey = skedar: /// etc / pki / rpm-gpg / RPM-GPG-KEY-CentOS-7 [azhurnimet] name = master - Azhurnimet baseurl = http: //ip ose url/ repo / CentOS / $ releasever / updates / $ basearch / gpgcheck = 1 gpgkey = skedar: /// etc / pki / rpm-gpg / RPM-GPG-KEY-CentOS-7 [shtesat] name = master - Shtesa baseurl = http: //ip ose url/ repo / CentOS / $ releasever / extras / $ basearch / gpgcheck = 1 gpgkey = skedar: /// etc / pki / rpm-gpg / RPM-GPG-KEY-CentOS-7 [centosplus] name = master - CentosPlus baseurl = http: //ip ose url/ repo / CentOS / $ releasever / centosplus / $ basearch / gpgcheck = 1 gpgkey = skedar: /// etc / pki / rpm-gpg / RPM-GPG-KEY-CentOS-7

Ne rifreskojmë depot me:
# yum clean all

# yum repolist all

# yum update

Epo kjo është për këtë kohë. Si gjithmonë mos harroni të ndiqni nga afër postimin tim dhe këtë faqe në internet. Komentoni dhe kështu të gjithë ndajmë njohuritë tona, deri në herën tjetër !!!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elendilnarsil dijo

  A është Centos i përshtatshëm për përdorim në një kompjuter desktop të përdoruesit fundor? Apo është një humbje e burimeve? Unë e kam testuar atë përmes Live-usb dhe më pëlqeu shumë.

  1.    brodydalle dijo

   Shtë shumë e qëndrueshme, me të vërtetë është një mundësi e mirë. Faleminderit per komentin tuaj

  2.    HO2Gi dijo

   I dashur elendilnarsil përdorni Fedora si një përdorues përfundimtar me cent ju duhet të punoni shumë dhe është një server shumë i qëndrueshëm.

 2.   Gonzalo martinez dijo

  Fuqia mundet. Por nuk është shumë i destinuar për desktopët e përdoruesve normalë.

  Mos u habisni nëse Wifi ose ndonjë zhytës i kamerës në internet nuk e njoh, (pasi përfshin shoferë më shumë sesa asgjë të vështirë nga serveri), që në repo nuk ka asnjë paketë të Nuk i di, kode, automatizimi i zyrës , ose diçka e tillë, ose që paketimet janë të vjetra (por të qëndrueshme si hekuri)

  1.    brodydalle dijo

   Unë nuk jam dakord me ju, ka depo zyrtare të orientuara për këtë qëllim, të tilla si epel dhe nux https://wiki.centos.org/TipsAndTricks/MultimediaOnCentOS7

 3.   Gonzalo martinez dijo

  Shkuarja te artikulli, shkëlqyeshëm !!

  Kur keni një numër të madh të kompjuterëve Linux, instalimet bëhen shumë më të shpejta dhe më praktike.

  1.    brodydalle dijo

   ashtu eshte, faleminderit per komentin tuaj

 4.   Aleksmanafan dijo

  Përshëndetje koleg, a mund ta anuloj dhe të rifilloj shkarkimin e repos? vazhdoj atje ku u nisa?
  Falënderim

 5.   Luis dijo

  një mik i dyshimtë, pasi unë e konsumoj repon nga http, dmth. shiko strukturën e repos nga httpd
  http://172.16.1.9 Marr faqen apache por dua ta vendos http://172.16.1.9/??? për të parë strukturën nga http.

  falënderim

 6.   odhnamra dijo

  Duhet të bëj një pyetje për dyshime që u ngritën ...
  rsync -avzqlH –shlye – vonesa-azhurnime rsync:. Edhe atje është mirë, por unë nuk kam për të vënë ku do të kopjohet më vonë?
  Për shembull: rsync -avzqlH - fshij - vonoj-azhurnon rsync:. / run / media / miuser / Data / depo / centos7 / 7 /

 7.   Daniel Morales imazhi i mbajtësit të vendit dijo

  E dashur pasdite

  Duke kërkuar informacion në Web, unë kam këtë manual interesant që keni shkruar, Urime për këtë. Pyetja ime lind sepse unë dua të krijoj një Mirror me disa shpërndarje Linux, Centos, OracleLinux, Debian, të gjitha me versionet e tyre më të fundit që unë kam instaluar në kompani. Por si mund të bëj që i njëjti server pasqyre të ruajë disa shpërndarje dhe versione? A duhet të krijoj një dosje tjetër me emrin e shpërndarjeve dhe kështu me radhë? Këto depo azhurnohen automatikisht ose a duhet të ekzekutoj një komandë kaq shpesh? Shikoni për komentet tuaja. Gëzuar ditën