[Pjesa e Parë] LMDE në thellësi: Instalimi

Pjesa e parë e një udhëzuesi se si të instaloni, konfiguroni dhe personalizoni LMDE. Në këtë rast do të shohim procesin e instalimit dhe azhurnimit hap pas hapi.

Niveli i njohurive: Njohuri fillestare / instalimi

linuxmint është bërë një nga shpërndarjet më të njohura të GNU / Linux, dhe është e katërta Sistemit operativ më i përdorur në botë, duke qenë vetëm më poshtë MS Windows, Mac OS y Ubuntu.

Që nga viti i kaluar, në familja e nenexhikut u bashkua me një variant të quajtur LMDE (Edicioni Linux Mint Debian) me synimin për të ofruar një sistem elegant por në të njëjtën kohë, më të shpejtë, më të qëndrueshëm dhe që simulon një lloj Lëshimi i Rrokullisjes.

Deri më sot, ajo po përdoret nga një pjesë e madhe e Komuniteti LinuxMint dhe janë shtuar përmirësime të rëndësishme, të cilat do t'i shpjegojmë në artikujt e mëvonshëm.

Pse të përdorim LMDE?

Shpejtësia, qëndrueshmëria, siguria, janë mbiemra që zakonisht shoqërohen me Debian GNU / Linux, megjithatë, lehtësia dhe funksionaliteti nuk e bëjnë këtë. Të gjithë përdoruesit e Debian ju e dini që sapo të instalojmë sistemin, duhet të kalojmë ca kohë më pas duke u përpjekur ta bëjmë gati, duke instaluar paketa, duke konfiguruar pak këtu dhe pak atje.

Nëse tashmë jeni një përdorues me përvojë që nuk duhet të përfaqësojë një problem shumë të madh, por në rastin e fillestarëve, gjërat ndryshojnë. Me LMDE ne kursejmë shumë punë. Thjesht duhet të instalojmë dhe gjithçka funksionon herën e parë. Sigurisht, ne gjithashtu mund të bëjmë disa rregullime, por ato janë thjesht ndryshime, asgjë më shumë.

Pra, le të shohim se si ta instalojmë atë.

Ekrani bazë i LMDE

Po instalon LMDE.

Për të instaluar LMDE ne mund të shkojmë në faqja e shkarkimit dhe uli iso e cila peshon rreth e rrotull 900mb, pra është në format DVD. Ne mund ta digjni atë në një DVD ose mund të krijojmë me të Unetbootin imazhi bootable nga një memorie flash. Vlen të sqarohet se, në faqen e shkarkimit është gjithashtu në dispozicion LMDE Xfce.

Pasi të kemi gjithçka gati, ne fillojmë PC-në me mundësinë e ngritjes nga CD ROM ose nga USB dhe ne duhet të ngarkojmë desktopin e LMDE në pak sekonda.

Ne ekzekutojmë atë të instaluar duke klikuar dy herë në ikonë Instalo Linux Mint dhe ne presim që të dalë magjistari i instalimit.

Hapi i parë: Zgjidhni gjuhën

Opsioni i parë do të jetë zgjedhja e gjuhës. Duhet të sqarohet se ky version, megjithëse zgjedhim Spanjisht-Castilian, magjistari do të ekzekutohet tërësisht në anglisht.

Hapi 2: Përzgjedhja e zonës kohore

Ne vazhdojmë me hapin e dytë, i cili do të jetë zgjedhja e Zonës Koha. Në këtë rast, ne duhet të zgjedhim vendin ose rajonin në të cilin jetojmë.

  Hapi 3: zgjedhja e tastierës

Tani zgjedhim variantin e tastierës që përdorim. Në përgjithësi, ky konfigurim duhet të jetë i përgjithshëm në varësi të gjuhës që zgjedhim, por natyrisht mund të vendosim ndryshime manualisht.

Hapi 4: Ndarja e diskut

Ky hap është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Ndarja e diskut është pak proces delikat. Ne do t'i kushtojmë një artikull të tërë për të shpjeguar se si të bëjmë ndarjen GNU / Linux, por tani për tani unë do të përshkruaj shkurtimisht procesin.

Ashtu si në Windows, ku ndarja ekziston C: për skedarët e sistemit, dhe D: për të dhënat e përdoruesit, në GNU / Linux ne mund të veçojmë një ndarje për binaret dhe një tjetër për skedarët tanë. Në parim, ndarja do të bëhet si më poshtë:

1- Ndarja e parë e tipit primar, i është caktuar rrënjës "/".
2- Ndarja e dytë që do të jetë e tipit Extended që do të përmbajë:

 • Një ndarje e tipit Logjika për SWAP me RAM dyfish.
 • Një ndarje e llojit Logic për shtëpinë tonë "/ shtëpi" me pjesën tjetër të hapësirës në disk.

Po, e di që kjo mund të tingëllojë paksa e vështirë, por në të vërtetë nuk është kështu. Sidoqoftë, ndërsa përgatisim manualin e detajuar për ndarjet në GNU / Linux, ata mund të mësojnë më shumë rreth kësaj lënde në kjo lidhje o ky tjetri.

Në rastin e këtij postimi, ne supozojmë se ju tashmë dini të ndani dhe se ky hap e ka kaluar atë pa ndonjë problem.

Hapi 5: Konfigurimi i përdoruesit

Pas ndarjes ne duhet të vendosim të dhënat tona. Së pari emri ynë i plotë i cili është opsional. Atëherë tonën Emri i përdoruesit, i cili është përdoruesi që ne do të përdorim për të hyrë në sesionin tonë. Pastaj fjalëkalimi ynë dhe së fundi, emri i ekipit tonë.

Hapi 6: Instaloni Grub

Nëse nuk e dini se çfarë bëni, hapi 6 që është instalimi i GRUB duhet ta lini ashtu siç vjen si parazgjedhje, veçanërisht nëse keni më shumë se një sistem në kompjuterin tuaj. Pas kësaj pjese, magjistari do të na tregojë një përmbledhje të veprimeve që do të bëjë sistemi dhe instalimi do të fillojë.

Hapi 7: Instalimi

Pasi të ketë mbaruar ky proces, i cili zgjat rreth 5 deri në 10 minuta në varësi të pajisjes tonë të pajisjeve, LMDE Do të na njoftojë se ka mbaruar instalimin.

Hapi 8: Përfundoi instalimin

Dhe këtu përfundon procesi i instalimit. E thjeshtë apo jo?

Në këstin tjetër do të shohim se si ta azhurnojmë sistemin tonë dhe si  instaloni çinstaloni paketa të caktuara që mund të përdorim ose jo. Ne gjithashtu do t'ju tregojmë disa këshilla për të optimizuar sistemin tonë pak më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   hansels dijo

  Më në fund ekziston një udhëzues i mirë për mënyrën e instalimit të LMDE; D. Do të pres tutorialin e dytë, pasi dua të di si të instaloj programe, azhurnoj, etj: D. Sapo ta di që po lëviz në Linux Mint!
  Përshëndetje!

  PS: Blog i shkëlqyeshëm, sapo fillon dhe është fenomenal

  1.    elav <° Linux dijo

   Shpresoj që së shpejti ta botoj artikullin tjetër

   Faleminderit per komentin

 2.   Teutoni dijo

  Sa konsumon kjo distro, domethënë, cilat kërkesa për pajisje ju duhen, pasi unë kam një mik i cili ka filluar me Debian 6 dhe djali i varfër po kalon një punë të madhe, unë sugjerova këtë distro, por unë duhet të di kërkesat, pasi ai ka një p4 me 512Mb ra dhe një CPU në 2.4.
  përshëndetje.

  1.    Carlos dijo

   Thuaji shokut tënd që të provojë versionin me Xfce. E përdor dhe fluturon.

  2.    elav <° Linux dijo

   Unë mendoj se LMDE mund të përdoret me ato specifikime, por mos prisni që ajo të funksionojë aq mirë sikur të kishte 1 GB RAM. Sidoqoftë, siç thotë Carlos, versioni me Xfce duhet të fluturojë ulët ..

  3.    Carlos dijo

   Kam instaluar versionin Mate për motrën time në një kompjuter me 512 ram dhe funksionon shumë mirë.

 3.   canihojr dijo

  Udhëzues luksoz

 4.   Gregory dijo

  Faleminderit për tutorialin, është mirë për neofitet në këtë çështje, unë do të isha i interesuar të dija më shumë dhe do të vlerësoja paraprakisht që të botoni tutorialin tjetër, në mënyrë që të fitoj pak më shumë njohuri për këtë distro madhështore, urime dhe edhe një herë ju falënderoj.

  1.    elav <° Linux dijo

   Udhëzimet e mëposhtme janë botuar tashmë

   Pjesa 1
   Pjesa e 2-të
   Pjesa 3
   Pjesa e 4-të

 5.   geckz dijo

  Përshëndetje!!
  Një pyetje. Unë kam qenë duke luftuar për të instaluar LMDE që kur instalimi ngrin kur thotë "Shtimi i përdoruesit në sistem", çfarë mund të jetë kjo?

  1.    Perseu dijo

   A e keni vërtetuar shumën e ISO tuaj? Mund të jetë që ky i korruptuar;).

 6.   leodelacruz dijo

  Si supozohet që lmde të lihet plotësisht në spanjisht?

 7.   ferkmetal dijo

  distro e shkëlqyeshme, rekomandohet!