Shofer Radeon Crimson: për lojtarë në Ubuntu

Shofer Radeon Crimson do të jetë emri i azhurnimit të fundit për Paketa e shoferit grafik AMD e cila ka ardhur të jetë zëvendësimi perfekt për të Katalizator, e cila është gjithnjë e më afër përballjes me pensionin, veçanërisht pas lëshimit të Omega dhe që do të jetë në dispozicion për sistemet tona Ubuntu me të vërtetë së shpejti. Radeon-840x473 (1)

Paketat e shoferëve të zhvilluara nga kjo kompani, tani e tutje do të njihen si Softueri Radeon; dhe Edicioni Radeon Software Crimson është lëshimi inaugurues me atë emër të ri.

radeon-i kuq-shofer-plot

Direkt në zyrat e AMD thuhet se performanca në Linux e disa lojërave unë do të rritet deri në 112%. Por le të mos e lejojmë atë përqindje të komplikojë fotografinë, mund të duket se dikush bëri një gabim me llogaritë ose dikush donte të ishte qesharak. Por unë mendoj se nga ana tjetër, ne nuk duhet të kemi vështirësi të mëdha për t'i besuar fjalës AMD, ata kanë treguar se kur vendosin ta bëjnë këtë arrijnë të bëjnë gjëra shumë interesante dhe të arritura mirë dhe ndoshta kjo është arsyeja pse nuk do të ishte e paarsyeshme të mendosh se të dhënat Djathtas

Çështja është që rritjet e konsideruara "normale" të performancës së kontrollorëve janë zakonisht shumë më të vogla. Në përgjithësi, një lojtar i zakonshëm që përjeton një rritje të performancës midis 10% në 15% do ta konsideronte atë si diçka të shkëlqyeshme dhe merituese të njohjes; por kjo 112% (e cila në disa raste mund të jetë më e lartë) është e dhënë befasuese që mund ta vendosë AMD në një vend i privilegjuar midis gjigantëve grafikë si NVIDIA, të paktën në Linux.

AMD-Jashtë-Radeon-Softuer-Crims

Nuk është sekret që AMD nuk ka marrëdhëniet më të mira me Linux dhe sigurisht që Ubuntu nuk i shpëton asaj. Çfarë është mbështetja për drejtuesit AMD është shumë e dobët, si dhe e pakët dhe drejtuesit e rinj arrijnë ndërprerje të çuditshme, përveç kësaj disa zhvillues lojërash preferojnë të lëshojnë lojëra pa mbështetje për kartat AMD.

Një pikë kritike që AMD ka pasur gjatë këtij 2015 ka qenë numri i kufizuar i lëshimeve të shoferëve të certifikuar nga WHQL. AMD ishte duke punuar në një numër të madh të versioneve beta gjatë këtij 2015 (duke mbajtur një mesatare prej të paktën një lëshimi në muaj, përtej rastit në të cilin kompania la mënjanë orarin e lëshimit mujor që nga viti 2012) megjithatë, ata arritën vetëm 3 lëshime me certifikata WHQL.

Bugs

Certifikimi WHQL nuk është asgjë më shumë se një kontroll tjetër i cilësisë, por ai na mbron me atë që lind në lidhje me mete loje specifike, të cilat janë gabimet në të cilat do të përfshihen shumica AMD do të përqendrohet në zgjidhjen e gjithë kjo gjë në lidhje me lëshimet e certifikuara WHQL në këtë 2016.

Tani, çfarë na sjell AMD përsëri?

Nuk është vetëm një ndryshim i emrit dhe imazhit dhe të përpiqesh të përmbledhësh se cili është qëllimi i AMD me një fjalë, stabiliteti do të ishte përgjigjja. Kompania e sigurt që ka kryer testet e automatizuara dy herë në kohë në 25% të rasteve. Dhe ai gjithashtu pretendon se është përpjekur Shofer i kuqërremtë në më shumë se 15% të konfigurimeve, duke përfshirë deri në "teknologjitë më të fundit".

Pamje

Fillimi i ri:

Shoferi i ri Radeon Crimson është pothuajse i disponueshëm, por ndërsa këtu mundeni Shkarko çfarëdo që ju nevojitet për linux. Gjëja më e mirë është që zhvilluesit në Radeon Technologies Group nuk kanë përjashtuar ndonjë platformë kështu që ne shpresojmë që Ubuntu të mos harrohet.

Po sikur të mos i lëshojmë të shkojnë, janë këto shifra që janë zbuluar VideoCardz, me Radeon Crimson Driver, lojëra si Bioshock Infinite do të rrisë performancën tuaj në mënyrë të konsiderueshme nga 112%, DOTA 2 en 113% o Total War çfarë do të bëja në 115%, si dhe Portal 2. Këto janë vetëm disa tituj, por disa nga më të njohurit dhe që shërbejnë për AMD për të treguar arritjen e saj të fundit.

Bioshock Infinite

Për momentin ne vetëm mund të presim për fillimin zyrtar të kontrolluesit për të ditur shumë më tepër për atë që do të na sjellë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pllakë dijo

  AMD di si të japë dhimbje koke me drejtuesit e saj Radeon, unë kam një kompjuter portativ që është harruar për javë të tëra me një instalim të ri të Arch vetëm sepse nuk mund t'i përdor drejtuesit. Me intel nuk e kam pasur atë problem (megjithëse nuk i prisja nga intel i integruar), nuk kam Nvidia kështu që do të përmbahem nga komentimi.

 2.   saeron dijo

  Nuk është për të vendosur dantella, por një rendiment prej 112% barazohet me një rritje prej 12%.

bool (e vërtetë)