Si të kompresoni dhe dekompresoni skedarët në Linux

Shtypni imazhe compression

Në këtë artikull ne do t'ju mësojmë kompresoni dhe dekompresoni skedarët nga shpërndarja juaj e preferuar GNU / Linux, të gjitha duke përdorur komanda nga tastiera. Isshtë një artikull i drejtuar për fillestarët dhe në të nuk do të përfshijmë trajtimin e topave të termit si në udhëzime të tjera, pasi do të tregojë vetëm se si bëhet kompresimi dhe dekompresimi pa i paketuar me mjetin e mrekullueshëm të tarit.

Megjithëse kompresimi dhe dekompresimi është relativisht i lehtë, përdoruesit shpesh kërkojnë në Internet se si t'i kryejnë këto veprime. Supozoj se ndryshe nga sistemet e tjera operative si MacOS dhe Windows ku përdoren mjete grafike shumë specifike dhe intuitive, në GNU / Linux ato zakonisht paraqiten më shumë formate dhe mjete të ndryshme për secilën prej tyre, megjithëse ka edhe mjete të thjeshta në nivelin grafik ...

Për compression dhe decompression ne do të përdorim dy paketa themelore, pasi ato janë ndoshta formatet më të kërkuara dhe ato që hasim më shpesh kur po punojmë Sisteme të ngjashme me Unix. Unë jam duke iu referuar gzip dhe bzip2.

Duke punuar me gzip

ngjesh me gzip, formati që do të trajtojmë është Lempel-Zi (LZ77), dhe jo ZIP si i tillë, pasi që emri mund të çojë në konfuzion. Emri vjen nga GNU ZIP dhe është bërë si një zëvendësim për formatin ZIP, por nuk është i njëjti. Unë dua ta bëj të qartë atë ... Epo, për të kompresuar një skedar:

gzip documento.txt

Kjo gjeneron një skedar të emërtuar të barabartë me origjinalin me shtrirjen .gz, në shembullin e mëparshëm do të ishte dokument.txt.gz. Në vend të kësaj, për modifikoni emrin prodhimi nga një specifik:

gzip -c documento.txt > nuevo_nombre.gz

shfryj ajo që është ngjeshur tashmë është po aq e thjeshtë, megjithëse mund të përdorim dy komanda të ndryshme me të njëjtin efekt:

gzip -d documento.gz

gunzip documento.gz

Dhe ne do të marrim skedarin zbërthehet pa shtrirje .gz.

Duke punuar me bzip2

Sa për bzip2, është i ngjashëm me programin e mëparshëm, por me një algoritëm ndryshe të kompresimit të quajtur kodifikimi Burrows-Wheeler dhe Huffman. Shtrirja që kemi në këtë rast është .bz2. Për të kompresuar një skedar, duhet të përdorim:

bzip2 documento.txt

Kjo rezulton në një dokument të ngjeshur.txt.bz2. Ne gjithashtu mund të ndryshojmë emri i daljes me opsionin -c:

bzip2 -c documento.txt > nombre.bz2

Për dekompresim do të përdorja opsionin -d të mjetit bunzip2 që është një pseudonim:

bzip2 -d documento.bz2

gunbzip2 documento.bz2

Për më shumë informacion mund të përdorni njeri ndjekur nga komanda ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jaime Perea dijo

  Përshëndetje,

  Faleminderit shumë për postimet tuaja, ato janë gjithmonë të dobishme.

  Ndoshta do të ishte interesante të përmendim edhe xz, pasi gjithashtu po përdoret mjaft. Renditet diku midis bzip2 (i ngadaltë, por ngjesh shumë) dhe gzip (i shpejtë, por më pak efikas). Kjo në vargje të mëdha, sepse si gjithçka ... varet. Tarët e përfshirë në skedarët .deb të Debian / Ubuntu zakonisht vijnë të kompresuar në formatin xz.

  Mënyra e përdorimit të saj është e ngjashme me komandat e tjera sos.

 2.   Ernesto dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të kërkoja që kjo të bëhet por me tar.gz pasi që është më e përdorura (për mendimin tim sipas gjithçkaje që shkarkoj nga interneti)

 3.   Goditje2bolt dijo

  Çfarë thonë ata për format më të popullarizuar, por multiplatformë si .7z? Edhe ata duhet t’i emërtojnë

 4.   omeza dijo

  Përshëndetje Jose, ajo që ndodh me skedarët tar.gz është që ju përdorni një komandë tjetër e cila është tar dhe në këtë rast komanda tar në vetvete nuk ngjesh (ose dekompresohet) por përdoret për grupimin (ose ndarjen nga grupi) disa skedarë në një, kjo ka integrim me komandën gzip dhe bzip2 me të cilën mund të kompresoni dhe dekompresoni.

  1.    Gonzalo dijo

   Keni plotësisht të drejtë Ernesto, për një format falas 7z që po i bën vend vetes në Windows, duke zëvendësuar zip dhe rar, dhe ata nuk e përmendin atë?

 5.   a dijo

  google.com

 6.   usr dijo

  Në shekullin 21 dhe ende përdorni komanda për të kompresuar një skedar të thjeshtë? Ky post është i trishtuar

 7.   Katrin dijo

  Ndoshta do të ishte interesante gjithashtu