Si të krijoni tema plazmatike në 8 hapa

Këtu është përkthimi i një tutoriali për të krijuar tema të plazmës në 8 hapa:

 1. Kopjoni dhe riemërtoni një skedar ekzistues Plasma. Emri i skedarit mund të jetë i njëjtë me temën. Temat e instaluara janë në share / apps / desktoptheme / qoftë në direktori .kde ose direktorinë e instalimit tuaj KDE. Ju gjithashtu mund të kërkoni për temat e Plazmës në KDE-Shikoni. Redakto skedarin metadata. desktop në direktorinë e temës që të përputhet me emrin e temës. Shiko Ruajtja e temës Nëse keni nevojë për ndihmë.
 2. Hapni skedarin SVG të shoqëruar me elementin Plasma që dëshironi të ndryshoni në një redaktues SVG si Inkscape ose Karbon. Shiko Elementet aktuale të temës Nëse keni nevojë për ndihmë.
 3. Çdo skedar SVG mund të ketë shumë elementë. Modifikoni elementet ekzistuese ose krijoni ato zëvendësuese. Elementet mund të jenë objekt primitiv SVG ose grup. Shënim: Mund të përfshini imazhe bitmap si elemente SVG nëse preferoni redaktorët bitmap si GIMP ose Krita. Mos harroni të integroni secilën imazh (inkscape: effects-> images-> integroni të gjitha imazhet).
 4. Për të ndryshuar më lehtë emrin e elementeve të temës është e mundur të përdorni një shtesë Inkscape të vendosur në këtë drejtim
 5. Sigurohuni që ID-ja e sendit për secilin artikull të ri të jetë vendosur si duhet. Shënim: Në Inkscape mund të siguroheni që ID-ja e elementit for për secilin objekt është e saktë duke klikuar me të djathtën mbi objekt dhe duke zgjedhur Properties e Objektit.
 6. Shtoni ose hiqni çdo send që dëshironi. Nuk ka rëndësi se si duket, ekzistojnë apo jo vetëm ato objekte me elementin ID që përshtatin elementet më të mira të sugjerimit. Shiko Backgrounds për një përshkrim të artikujve të sugjerimit në dispozicion.
 7. Ruani SVG-në.
 8. Përsëritni hapat 3 - 6 për një temë tjetër.

Nuk e di nëse e kam përkthyer saktë, më lini të di diçka


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nano dijo

  E vertete interesante, dhe urime zemer, me ne fund keni shkruar dicka.

  1.    Guxim dijo

   Po kështu ndalove së ndyrë

   1.    Nano dijo

    Ndalet së ndyrë me ty? Oh jo kurrë

    1.    Guxim dijo

     Epo ajo që më mungonte

 2.   kondur05 dijo

  a ka apo nuk ka zemer? hehehe

  1.    Guxim dijo

   Ndërsa unë nuk e kuptoj

   1.    kondur05 dijo

    Ajo që ndodh është që këtu në Venezuelë ata kishin një program takimesh dhe argëtuesi e pyeti çiftin në atë mënyrë nëse po qëndronin së bashku apo jo

 3.   Jamin samuel dijo

  shumë mirë

  1.    Jamin samuel dijo

   Shfrytëzoj rastin për të provuar se si agjenti i përdoruesit më duket 😀 ahaha

   1.    Jamin samuel dijo

    por nuk mund ta vendos ne google chrome; ((qij)

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    hahahahaha perdorni Chromium, Iron, Opera, Rekonq, Firefox, cfaredo tjeter pervec Chrome ... HAHA

    1.    Jamin samuel dijo

     AJAJAJAJAJAJA .. po çfarë tjetër .. Unë do të duhet të qëndroj me krom .. e çuditshme është se më thotë ubuntu dhe jo nenexhik linux

    2.    Jamin samuel dijo

     KZKG ^ Gaara .. Zgjidhja e problemit

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      Si 😀

     2.    Jamin samuel dijo

      mirë hapa terminalin, bëra një sudo nautilus, ajo hapi një dritare, unë shkova në mënyrë grafike nëpër këtë rrugë / usr / share / applications / chromium, pastaj klikova me të djathtën në ikonën e kromit, e dhashë atë në prona pastaj e urdhërova, e mora këtë / usr / bin / krom% U .. E fshiva dhe shtypa manualisht këtë:
      / usr / bin / shfletues kromi - përdorues-agjent = »Mozilla / 5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit / 535.1 (KHTML, si Gecko) Linux Mint 12 Chromium / 17.0.963.79 Safari / 535.1% U

      Unë e bëra atë me dorë .. sepse kopjimi dhe ngjitja nuk zbatuan ndryshimin, kështu që unë duhej ta shkruaja vetë.