Si ta ktheni terminalin tuaj në një Menaxher Operacionesh me Gestor-Jou

Unë kam krijuar një program për gnu / linux të quajtur Gestor-jou, terminal i përmirësuar i konsolës, le të themi që në gnu / linux kemi shumë si xterm, gnome-terminal, konsole në kde dhe yakuake që janë shumë të mira, por pavarësisht nga ekzekutimi i komandave dhe programeve Unë manualisht ju prezantoj programin tim, ai bën gjithçka që të tjerët përmendin bëjnë me ndryshimin që sjell shumë më tepër funksione dhe ndihma për përdoruesin, unë do të përshkruaj atë që bën në rast se doni t'i provoni në gnu / tavolina linux.

Ky program është bërë në gjuhën bazë të programimit në përpilues dhe interpreton Gambas linux me përdorimin e bibliotekave grafike gtk dhe qt4. Ky program është një lloj i terminalit ose komandës së përmirësuar të komandës, ose le të themi se është një Menaxher Operacionesh me shumë funksione për ndihmën e përdoruesit.

funksionet:
Përveç ekzekutimit të komandave të thjeshta manualisht, ky program tashmë sjell një listë të komandave më të përdorura në gnu / linux nëse doni të shtoni më shumë ju mund ta bëni atë dhe gjithashtu mund t'i ruani dhe t'i ngarkoni ato në txt, Ai gjithashtu ka një listë të komandave të ekzekutuara në rast Nëse nuk i shkruani përsëri por i kërkoni në listë me një klikim, ai ka disa kontrolle që në rast të ekzekutimit të komandave që kërkojnë një fjalëkalim mund ta fshehni manualisht, nëse dëshironi të ekzekutoni një komandë ju gjithashtu mund ta bëjë atë me butonin ekzekutues ose me tastierë, ky program Ka një kërkim të shtegut nëse dëshironi të përdorni një shteg direktorie me anë të komandave, ka një pamje të konsolës dhe motorin e kërkimit të fjalës në të, gjithashtu ju tregon nëse janë si Përdoruesit Normalë ose Super Përdoruesi ndryshon ngjyrën nga Privilege të Përdoruesit! Gjithashtu, nëse dëshironi, mund të shtoni imazhe në sfond ose të ndryshoni ngjyrën, ky program është i pajisur me një tastierë tjetër të zgjeruar në mënyrë që të mund të bëni veprimet tuaja edhe më të qetë. Ka një shikues të pamjeve të diskut dhe përfundimin e proceseve me monitorimin e disqeve, proceseve dhe ramit, gjithashtu e optimizon atë, ky program mund të përfundojë proceset duke klikuar miun, emrin e procesit ose id-in e njëjtë, por në raste emergjencash nga Sigurisht, nëse është delikat, mund të vrasë të gjitha proceset e sistemit, ky program sjell menutë e ekzekutimit të programeve më të përdorura në gnu / linux me një klikim, gjithashtu mund të rindizni, pezulloni dhe mbyllni kompjuterin tuaj, por nëse dëshironi mund ta përdorë atë në një kohë të caktuar Për ta bërë atë si në opsionin Auto-ekzekutimi për të kryer këto funksione dhe madje sjell një alarm nëse doni ta konfiguroni, nëse doni më shumë informacion, ajo ka një menu që përshkruan programin dhe një formë të më shumë se 400 komandave të shpjeguara mirë në mënyrë që të mësoni si t'i përdorni ato, po ndiheni të humbur me secilin prej funksioneve që mund të shikoni në opsionin Ndihmë për t'ju drejtuar, nëse keni nevojë të më kontaktoni ju mund t'i jepni menusë së informacionit të zhvilluesit dhe atje janëtë dhënat e mia, mirë shpresoj se të pëlqejnë.

Distroset Gnu / linux të disponueshëm për përdorim:

debian wheezy
Canaima 4.0 DHE 4.1
Kanella Canaima 5.0
Kde Kubuntu 16.04
Ubuntu 16.04
Programe Kde Slackware
Kanellë mentë

Këtu një video:

https://youtube.com/watch?v=4YiuIIzKWdA%3F

Këtu janë disa imazhe:

Menaxheri i operacioneve, terminali ose konsolë e përmirësuar e komandës menaxher i modifikuar i operacioneve2 menaxher i modifikuar i operacioneve3 menaxher i modifikuar i operacioneve4 menaxher i modifikuar i operacioneve5 menaxher i modifikuar i operacioneve6 menaxher i modifikuar i operacioneve7 menaxher i modifikuar i operacioneve8 menaxher i modifikuar i operacioneve9 menaxher i modifikuar i operacioneve10 menaxher i modifikuar i operacioneve11 menaxher i modifikuar i operacioneve12 menaxher i modifikuar i operacioneve13 menaxher i modifikuar i operacioneve14 Nëse dëshironi të provoni programin këtu lidhni:

https://mega.nz/#F!0oxwWQ6I!7SPPBeb1N2pfLOEGqsz4zA

Bëni kujdes për ata që kanë versione Ubuntu nga 16.04 e tutje, së pari bëni sa më poshtë para se të instaloni skedarin:

apt-get Azhurimi
apt-get instalo gambas3

Ata gjithashtu mund ta kërkojnë atë në qendrat e tyre të softuerit dhe të kërkojnë për gambas3 dhe ta instalojnë atë dhe të shkojnë.

Pastaj gjeni skedarin-jou_0.0.1-0ubuntu1_all.deb dhe instalojeni atë.

Tani për ata që kanë versione të mëparshme, ata duhet të shkarkojnë skedarin tar.gz, të gjejnë txt përkatëse dhe të ndjekin udhëzimet për të instaluar më pas Deb.

Nga ana tjetër, unë jam gjithashtu duke zhvilluar një shfletues uebi të quajtur Nav-jou që shton histori, faqeshënues, emra fytyrash, kursen gjithçka në txt nëse dëshironi, gjithashtu mund të shkarkoni skedarë nga interneti, mund të ekzekutoni Manager-jou tim nëse dëshironi, tregoni datën dhe kohën me ngarkimin e faqes dhe përqindjen, shtoni faqe në fillim, gjithashtu sjell google, twitter, facebook dhe youtube si parazgjedhje dhe në fund shkarkon video nga interneti me një menaxher shkarkimesh që unë zhvilloj, kështu që do ta publikoj së shpejti për le ta provojnë.

Këtu janë disa imazhe:

Shfletues i ri për shkak se është i zhvilluar Opsionet në Shfletuesi për të shkarkuar menaxheri i shkarkimit të shfletuesit nav-jou4 duke shkarkuar nav_jou Për ata që janë të interesuar:

Me këtë program të quajtur Gambas 3 ju do të mësoni të zhvilloni programe dhe sisteme profesionale në gjuhën bazë të programimit. Ju mund të zhvilloni aplikacionet tuaja me bazat e të dhënave sqlite, mysql, postgresl dhe firebird.

karkaleca deti 3.5.3 hyrja e karkalecave1 hyrja e karkalecave2 Këtu është faqja e komunitetit Gambas linux për ata që janë të interesuar të mësojnë të programojnë dhe të ndajnë:

Komuniteti i karkalecave

Unë me të vërtetë shpresoj se ju pëlqen, kritika konstruktive pranohet gjithashtu, për të korrigjuar dhe ndarë, Përshëndetje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gonzalo martinez dijo

  Unë jam një nga ata shpellarë që sa më larg grafikut dhe sa më afër terminalit aq më mirë, por nuk mund të mos ju them se është një punë e shkëlqyeshme.

 2.   xhozef dijo

  Faleminderit koleg Gonzalo Martinez, edhe unë ju ndjek, unë jam një nga ata shpellarë që e duan terminalin dhe komandat e tij, e bëra këtë zhvillim me synimin për të modernizuar operacionet dhe në të njëjtën kohë duke vizualizuar proceset e tij në mënyrë që stili ynë linux të mos humbasë . Nga ana tjetër, ndarja është një nga elementët tanë, përshëndetjet.

 3.   Krishtlindje dijo

  Unë kam ndjekur blogun tuaj për një kohë të gjatë, kjo më ka nxjerrë nga shumë telashe, unë përdor hark. Unë do të doja të di nëse do të bësh një version apo nëse mund të përdorësh edhe hark?

 4.   xhozef dijo

  Përshëndetje Noel, mirë që u njoha dhe përshëndetje, jam i kënaqur që keni përdorur Menaxherin - ((jou)) për të qenë në gjendje të punoni operacionet e sistemeve tuaja gnu / linux, dua t'ju them se unë kurrë nuk kam përdorur Archilinux por nëse kam qenë kurioz ta provoj, ka qenë një koleg i cili kohë më parë më kërkoi një për Slackware të cilin gjithashtu e zhvillova për atë distro in kde nga Kubuntu, në botim dhe në mega këtë për shkarkim, mendoj se ky version i Slackware mund të përdoret për Archilinux tuaj, provojeni dhe nëse ka shumë defekte më njoftoni!, kështu që unë do të jem në ballë të krijimit të një të plotë për Archilinux. Të fala.