Slackware 14.2 është tani në dispozicion në versionin beta

Vetëm disa ditë më parë versioni beta i Xhama të ngurtë 14.2Ky është një nga distrot më të fuqishëm dhe më të qëndrueshëm që mund të gjendet brenda universit Linux, për një arsye është shpërndarja më e vjetër (me gati 23 vjet ekzistencë) aktive.

logo slackware

Slackware, krijuar nga Patrick Volkerding preferohet gjerësisht nga shumë përdorues të softuerit të lirë, dhe në këtë botim të parë beta të SlackwareLinux 14.2 vjen me një azhurnim të bërthamës së tij, përveç që ka mjediset e zakonshme KDE y XfcePërveç kësaj, ekipi i tij i zhvilluesve bëri disa ndryshime interesante në lidhje me konfigurimin e zërit, duke zëvendësuar ALSA me Audio Pulse.

Ky version i ri beta vjen me disa përmirësime të sigurisë, ata gjithashtu kanë zgjidhur disa gabime dhe diçka në të cilën janë përqendruar ka qenë "rrjedhshmëria" e këtij distro.

xhama

Slackware është një distro që është karakterizuar gjithmonë nga thjeshtësia e saj (dhe mund të thuhet se është letra e saj përcjellëse), gjithmonë besnike ndaj stilit UNIX, dhe natyrisht stabilitetin që i sjell përdoruesit, atëherë nuk mund të jetë befasi nëse ata përfundojnë të zgjedhin KU 4.14.3 dhe ata nuk rrezikojnë me Plasma 5 duke ndjekur qëndrimin e tij konservativ. Sidoqoftë, nëse anojmë nga një mundësi më e lehtë, mund të marrim shërbimet e Xfce 4.12 dhe shoqërojeni atë me një menaxher dritareje si kuti e zeze, fluksbox ose ndoshta Prodhuesi i dritareve.

Kerneli i tij është modifikuar dhe optimizuar në një version më të fundit si p.sh. 4.4.0 LTS, përpiluesi GCC 4.3, Eudev 3.15, xorg 2.10.1, Dhe Mesa 11.0.8. Përveç programeve dhe mjeteve të përdorimit të përditshëm si p.sh. Firefox 43. Sistemi i fillimit mbetet sysvinitMe sa duket, si Gentoo ata nuk shqetësohen të përdorin systemd.

slackware-14-setup-desktop-1

Një aspekt tjetër i rëndësishëm që bie në sy në shikim të parë është përfshirja e serverit të zërit PulseAudio, mjet i rëndësishëm për të arritur dhe ruajtur pajtueshmërinë midis pajisjeve audio Bluetooth, ose për transmetimin e audios përmes HDMI.

121732_iOk5_12

Diçka më shumë se kurioze është se Slackware Nuk shpërndahet në modalitetin e drejtpërdrejtë, megjithatë instalimi i tij nuk është shumë i ndërlikuar për një përdorues të ndërmjetëm të Linux, por duhet të keni parasysh se për të shmangur problemet është më mirë të ndiqni udhëzimet e faqe interneti (veçanërisht kur përdorni cfdisk) dhe nëse jeni përdorues fillestar, instalimi është shumë pak (ose aspak) miqësor në krahasim me shpërndarjet e tjera që instalohen më lehtë.

slackware-14-005

Nëse nuk e keni përdorur shpërndarja më e vjetër e GNU / Linux por është akoma në fuqi (gati 23 vjet nuk janë diçka e vogël), ose nëse e keni përdorur por nuk doni të humbisni të gjitha lajmet që sjell ky version beta, sepse këtu mund ta shkarkoni për arkitektura të 32 dhe / ose nga 64 bit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Damien dijo

  Jam shumë i lumtur që gjigandi u zgjua. <3

 2.   Fitimtar dijo

  Mirë! Pas më shumë se 2 vitesh Beta e parë po vjen! Patrik i mire!
  Ndërsa nuk është zyrtare, në sit http://alien.slackbook.org/blog/slackware-live-edition-updated/ (një nga klaratorët e Slackware) ekziston një izolim i drejtpërdrejtë i Slackware (me desktop të ndryshëm përfshirë Plasma 5) i cili nëse përdoret në një memorje USB mund të ruani ndryshimet dhe madje të kriptoni "/ home" në rast se e humbni. Isshtë një mundësi shumë e mirë për të njohur këtë distro të shkëlqyeshme.
  Përshëndetje!

 3.   Pllakë dijo

  Qij gjithçka, unë do të përdor Boxes, më mungon Slack.
  Faleminderit për artikullin.

 4.   Diego dijo

  Gentoo ka qenë i veshur me sistem që nga viti 2014 ...