Si të instaloni dhe përdorni Spotify në Ubuntu ose Debian GNU/Linux?

Si të instaloni dhe përdorni Spotify në Ubuntu ose Debian GNU/Linux?

Si të instaloni dhe përdorni Spotify në Ubuntu ose Debian GNU/Linux?

Siç është zakon dhe e njohur nga ne lexues të rregullt, vizitorë të shpeshtë dhe komunitet global i linuxers dhe profesionistëve të tjerë të ITHerë pas here ne rishikojmë përmbajtjen tonë të publikuar tashmë për ta përditësuar atë për përfitimin tuaj. Për këtë arsye, dhe duke parë se udhëzuesi ynë i shpejtë në «si të instaloni dhe përdorni Spotify në Linux » i vitit 2013 është i vjetëruar dhe asgjë funksionale, sot ju sjellim një guidë të re dhe të vogël të shpejtë të përshtatur në kohët moderne.

Dhe ndërsa është e vërtetë se Spotify, e njohur muzikë dixhitale, podcast dhe shërbim video me shtrirje globale, nuk është i lirë ose i hapur; E vërteta është se shumë përdorues të pasionuar të GNU/Linux ende e përdorin atë, falë faktit që ofron akses të mirë në miliona këngë dhe përmbajtje të tjera nga artistë nga e gjithë bota. Ose përmes regjistrimit tuaj falas që ju jep akses në funksionet bazë, të tilla si luajtja e muzikës falas, ose përmes abonimit tuaj me pagesë në Spotify Premium.

spotify viti 2013

Por, përpara se të filloni të lexoni udhëzuesin e ri dhe të vogël të shpejtë "Si të instaloni dhe përdorni Spotify në Linux", ne rekomandojmë tonë postimi i mëparshëm i lidhur me temën e thënë:

spotify viti 2013
Artikulli i lidhur:
Spotify për Debian / Ubuntu dhe derivatet

Spotify në Linux: Si ta instaloni dhe përdorni atë?

Spotify në Linux: Si ta instaloni dhe përdorni atë?

Instalimi i Spotify në Linux (Ubuntu / Debian)

Për të instaluar "Spotify në Linux" Procesi është me të vërtetë i lehtë dhe i thjeshtë, dhe na mbetet vetëm të ndjekim hapat që na shpjegohen në vijim lidhje dhe që e riprodhojmë më poshtë:

Për një Shpërndarja e Ubuntu o Shpërndarjet GNU/Linux që kanë mbështetje e integruar për parcelën Snap Hapat janë si më poshtë:

snap install spotify

Ndërsa, për një Shpërndarja Debian GNU/Linux, e prejardhur ose e pajtueshme Me këtë, hapat që duhen ndjekur janë si më poshtë:

curl -sS https://download.spotify.com/debian/pubkey_7A3A762FAFD4A51F.gpg | sudo gpg --dearmor --yes -o /etc/apt/trusted.gpg.d/spotify.gpg
echo "deb http://repository.spotify.com stable non-free" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/spotify.list
sudo apt-get update && sudo apt-get install spotify-client

Shënim: Mos harroni se, në Debian dhe të ngjashme, është gjithashtu e mundur të zëvendësohet komanda "apt-get" me thjesht "apt" ose "aptitude". Siç mund të shihet në imazhin e mëposhtëm ku kemi kryer të gjithë procesin e përshkruar më sipër.

Instalimi i Spotify në Linux (Ubuntu / Debian)

Përdorim

Nuk ka shumë për të thënë në lidhje me përdorimin e tij, pasi, si zakonisht, pasi aplikacioni i përmendur të jetë instaluar me sukses nëpërmjet Terminalit (CLI), ne mund ta kërkojmë atë dhe ta ekzekutojmë brenda menysë së aplikacioneve tona ose me lëshuesin e aplikacionit që kemi, për të regjistruar më pas me përdoruesin tonë të zakonshëm të shërbimit në fjalë.

Siç tregohet më poshtë në fotot e mëposhtme:

 • Gjeni dhe ekzekutoni përmes menysë së aplikacioneve ose një lëshues aplikacioni

Spotify në Linux - Pamja e ekranit 1

 • Fillimi i parë i aplikacionit Spotify në Linux ku duhet të klikojmë në butonin "Identifikohu" për të qenë në gjendje të identifikohemi.

Spotify në Linux - Pamja e ekranit 2

 • Mesazhet e aplikacionit që duhet të shkojmë në shfletuesin e hapur të internetit dhe të identifikohemi në platformën Spotify dhe të vërtetojmë që duam të përdorim aplikacionin e desktopit.

Spotify në Linux - Pamja e ekranit 3

Spotify në Linux - Pamja e ekranit 4

Spotify në Linux - Pamja e ekranit 5

 • Nëse çdo gjë ka shkuar mirë, tashmë do të kemi aplikacionin Spotify në Linux që funksionon dhe do të na mbetet vetëm të shkojmë te menyja e konfigurimit, për rregullime të vogla, si ndryshimi i gjuhës.

Pamja e ekranit 6

Pamja e ekranit 7

Pamja e ekranit 8

 • Në këtë pikë, ne duhet të rinisim aplikacionin për të parë ndryshimet e aplikuara.

Pamja e ekranit 9

Së fundi, dhe në rast se vërtet përdorni ose dëshironi të përdorni Spotify falas ose me pagesë, ju rekomandojmë të eksploroni programin falas dhe të hapur të quajtur pikasoj. I cili është një linjë komande dhe mjet ndër-platformë për personalizoni klientin zyrtar të Spotify.

Spotiflyer: Një shkarkues i thjeshtë dhe i dobishëm muzikor për GNU/Linux
Artikulli i lidhur:
SpotiFlyer: Një shkarkues i thjeshtë dhe i dobishëm muzikor për GNU/Linux

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, instaloni dhe përdorni "Spotify në Linux» Aktualisht është diçka shumë e lehtë dhe e shpejtë. Zhvilluesit e thanë muzikë dixhitale, podcast dhe shërbim video me shtrirje globale Ata kanë bërë një punë të mirë që, pa pasur nevojë të hapë një shfletues ueb, kushdo mund ta shijojë atë nga një kompjuter me Windows, macOS dhe GNU/Linux. Pra, nëse jeni të apasionuar pas muzikës, mos hezitoni të regjistroheni falas dhe të shijoni atë që mundeni.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.